Sveikata

Organizmo rūgštingumas – ką būtina žinoti?

Publikuotas 2016 21 spalio views 22990
organizmo rūgštingumas shutterstock.com

Sklandus viso organizmo darbas užtikrinimas tuomet, kai kraujo ir audinių rūgščių bei šarmų pusiausvyra yra stabili, todėl sveiko žmogaus organizmo medžiagų apykaita vyksta taip, kad rūgščių ir šarmų pH (vandenilio potencialas) visuomet būtų optimalus. Vis dėlto balansas yra išlaikomas ne visuomet, o to pasekmė – pablogėjusi asmens sveikata.

Organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyros skalė (pH) yra nuo 1 iki 14 (1 − labai rūgštus, 7 – neutralus, 14 − labai šarminis) ir įvairiose kūno srityse optimalus intervalas yra skirtingas. Pavyzdžiui, seilių pH – 7,1, skrandžio pH – 1,5, o odos pH – 4,7.

Visgi teigiama, kad kraujo pH, kurio pusiausvyrą reguliuoja keturios buferinės sistemos (bikarbonatinis buferis, baltyminis buferis, fosfatinis buferis, hemoglobininis buferis), yra pats svarbiausias. Netgi mažas nukrypimas nuo kraujo pH normos (nuo 7,35 iki 7,45) pakeičia organizmo elektrocheminius procesus, kurių disfunkcija neigiamai veikia asmens sveikatą, o kraujo rūgštingumui padidėjus iki 6,8 žmogus gali mirti. Žinoma, organizme procesai vyksta taip, kad kraujo pH išliktų optimalus, tačiau įvairūs faktoriai, tokie kaip nesveika mityba, judrumo stoka, užterštumas ir t.t. padidina organizmo rūgštingumą, dar vadinamą latentine acidoze.

Kas išprovokuoja organizmo rūgštingumo didėjimą?

Organizmo pH yra tiesiogiai veikiamas asmens gyvenimo būdo. Nesubalansuota mityba, dieta ar badavimas yra vienos dažniausių priežasčių, kodėl susiduriama su sveikatos sutrikimais dėl rūgščių pertekliaus. Siekiant palaikyti harmoniją mitybos atžvilgiu, svarbu į racioną įtraukti įvairius produktus – ne tik organizmą rūgštinantį baltyminį maistą (mėsą, žuvį, pieno gaminius, kiaušinius, saldumynus, gazuotus gėrimus ir t.t.), bet ir šarminančius produktus (šviežius vaisius, daržoves, uogas, medų ir t.t.).

organizmo rūgštingumas

Retas buvimas lauke bei mažas fizinis aktyvumas taip pat provokuoja pH normos nuokrypį. Buvimas lauke, o tiksliau – deguonis, bei reguliarūs fiziniai pratimai padeda pašalinti rūgščių perteklių. Visgi verta paminėti, kad pernelyg didelis fizinis krūvis irgi gali būti kenksmingas, nes intensyviai sportuojant organizme kaupiasi pieno rūgštys. Rūgštys organizme kaupiasi ir sergant cukriniu diabetu, vėžiu.

Beje, stresas kūno skysčių rūgščių pH nedidina, priešingai, pernelyg nužemina. To pasekmė – organizmas nesugeba pašalinti visų „atliekų“, todėl pradeda greičiau senti.

Kaip atpažinti padidėjusio organizmo rūgštingumo požymius?

Siekiant, kad organizmas būtų sveikas, kūno skysčių pH turi būti šarminis – 7,3. Kai šie skaičiai pakinta pasireiškia nerimas, energijos trūkumas, sumažėja produktyvumas ir dėmesio koncentracija, neretai juntama apatija, gali šalti rankos bei kojos, varginti sąnarių, nugaros ir galvos skausmai, prasidėti migrenos priepuoliai. Padidėjęs organizmo rūgštingumas taip pat turi neigiamos įtakos grožiui – pradeda slinkti plaukai, skilinėti nagai, sausėti oda, ant kūno gali atsirasti pigmentinių dėmių. Drastiškas nukrypimas nuo pH normos prišaukia ir sunkias, sunkiai gydomas ligas, tokias kaip osteoporozė, artritas, diabetas, įvairios širdies ligos. Beje, su rūgščių pertekliumi nuolat kovojantis organizmas tampa neatsparus ir įvairioms infekcijoms.

Kaip atstatyti optimalų organizmo pH?

  1. Vanduo

Vanduo yra vienas svarbiausių „įrankių“, padedančių palaikyti rūgščių ir šarmų balansą! Vis dėlto būtina prisiminti, jog angliarūgšte prisotintas mineralinis vanduo nėra puikus pasirinkimas, o efektyviausia yra rinktis jonizuotą vandenį, kuris gaunamas paveikus vandenį elektros srove, arba šaltinio vandenį.

Susiję straipsniai:

Dietologės patarimai, padėsiantys išgerti rekomenduojamą kiekį vandens

  1. Mityba

Stengiantis atkurti organizmo pH, rūgštinantis maistas turėtų sudaryti ne daugiau nei 30 procentų dienos raciono, o šarminantis – ne mažiau nei 70 procentų.

organizmo rūgštingumas

shutterstock.com

  1. Judėjimas

Sportas garantuoja puikią sveikatą. Į mankštos rutiną verta įtraukti įvairius tempimo pratimus (jų metu naikinamos rūgštys iš raumenų ir sąnarių) bei energingą judėjimą, kuris padeda suprakaituoti (prakaitas pašalina rūgščių perteklių). Beje, taip pat naudingas ir nuosaikesnis aktyvumas, pavyzdžiui, pasivaikščiojimas gryname ore.

Svarbu prisiminti, jog mankštinantis reikia daryti pertraukas, kad raumenyse atsinaujintų energetinės medžiagos.

  1. Kvėpavimas

Giliai kvėpuojant įsisavinama daugiau deguonies, o tai pagreitina rūgšties šalinimą iš organizmo, todėl lėtas ir gilus kvėpavimas gryname ore padeda ypač efektyviai normalizuoti organizmo pH.

  1. Pozityvumas

Alternatyvios medicinos praktikos šalininkai mano, kad optimizmas bei tyros mintys taip pat padeda šarminti organizmą, todėl šis ilgai išlieka jaunatviškas ir tvirtas. Svarbiausia – mintis apgaubti teigiamomis emocijomis ir viltingai siekti kilnių tikslų įgyvendinimo.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Sveikata

Refliuksas: alternatyvios terapijos metodai ir jų efektyvumas

Refliuksas, arba gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) sindromas, yra dažnas virškinimo sistemos sutrikimas, kuris sukelia nemalonius simptomus, tokius kaip rėmuo, deginimas krūtinėje ir diskomfortas skrandyje. Tradicinė medicina dažnai siūlo vaistus ir gyvenimo būdo pakeitimus šių simptomų mažinimui. Tačiau pastaruoju metu didėja susidomėjimas alternatyviosiomis terapijomis, kurios gali apimti natūralius priedus, dietos pakeitimus ir kitus netradicinius gydymo metodus. […]

views 1302
Sveikata

Nereguliarios mėnesinės: priežastys ir sprendimo būdai

Mėnesinės laikomos reguliariomis, kuomet kraujavimas kartojasi kas 21–35 dienas, trunka 2–7 dienas ir nėra gausus. Visgi, nereguliarios mėnesinės – gana dažnas reiškinys, su kuriuo susiduria didelė dalis moterų. Nors kartais tai gali būti laikinas svyravimas, nereguliarios mėnesinės taip pat gali signalizuoti apie tam tikras sveikatos problemas. Nereguliarių mėnesinių priežastys Nereguliarių mėnesinių priežastys gali būti įvairios. […]

views 2176
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 980
Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?
Sveikata

Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?

Dėl netikėtai užklupusios sveikatos krizės smarkiai išaugo įvairių sričių darbuotojų, dirbančių iš namų, skaičius. Šimtams tūkstančių žmonių tai reiškė ne tik daugiau laisvę planuojant savo darbo dieną bei derinant profesines atsakomybes su asmeninėmis, bet ir daugiau laiko praleisto sėdint prie kompiuterio. Tokios tendencijos – tikrai ne į naudą, todėl kiekvienam pravartu žinoti, kaip apsaugoti savo […]

views 2939
Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?
Sveikata

Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?

Aminorūgštys yra labai svarbios mūsų organizmui. Tačiau kaip mes pasisaviname aminorūgštis ir ką jos daro? Tai aptarsime šiame straipsnyje. Akmens amžiaus žmonės – mūsų pirmtakai – buvo vidutiniškai liekni, bet raumeningi. Viena iš to priežasčių yra ta, kad jie daugiausia valgė maistą, tokį kaip mėsa ir augalai, kuriuose gausu baltymų. Šiuos baltymus sudaro vadinamosios aminorūgštys, […]

views 3307