Sveikata

Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?

Publikuotas 2022 18 rugpjūčio views 3152
Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?

Aminorūgštys yra labai svarbios mūsų organizmui. Tačiau kaip mes pasisaviname aminorūgštis ir ką jos daro? Tai aptarsime šiame straipsnyje.

Akmens amžiaus žmonės – mūsų pirmtakai – buvo vidutiniškai liekni, bet raumeningi. Viena iš to priežasčių yra ta, kad jie daugiausia valgė maistą, tokį kaip mėsa ir augalai, kuriuose gausu baltymų. Šiuos baltymus sudaro vadinamosios aminorūgštys, kurios neabejotinai yra svarbios ne tik mūsų raumenų masės auginimui, bet ir visam organizmui.

Aminorūgštys dabar populiarios kaip maisto papildai tablečių, kapsulių ar miltelių pavidalu, ypač sportininkų gretose. Bet ar būtinas papildomas aminorūgščių suvartojimas žmogui? Tam tikrais atvejais kai kurios žmonių grupės negali be to išsiversti, todėl maisto papildai gali padėti. Aminorūgštys iš mrbiceps.lt aprūpins jūsų organizmą reikiamu kiekiu.

Aminorūgštys yra būtinos mūsų organizmams

Joks organizmas nėra gyvybingas ir tinkamai funkcionuojantis be aminorūgščių, pagrindinių baltymų statybinių blokų. Jie susideda iš anglies, vandenilio, deguonies ir azoto ir, be kita ko, yra svarbūs medžiagų apykaitai ir imuninei sistemai. Jie taip pat reguliuoja maistinių medžiagų transportavimą ir saugojimą. Dėl to jie dalyvauja daugelyje svarbių procesų mūsų kūne. Pavyzdžiui, jie palaiko odos ir plaukų struktūrą bei gerina raumenų regeneraciją, o tai mažina raumenų skausmą po treniruotės ir skatina raumenų masės augimą.

Mokslininkų atlikti tyrimai taip pat parodė, kad didesnis baltymų suvartojimas (kai jie yra vartojami bent šešis mėnesius) gali pagreitinti svorio metimo procesą, todėl daugelis dietų, kurių pagalba norite numesti svorio, priklauso nuo suvartojamo baltymų kiekio jose.

Žinoma, ilgainiui aminorūgščių trūkumas gali turėti neigiamų pasekmių jūsų sveikatai. Tai sumažėjęs raumenų augimas ir atsirandančios sąnarių problemos, taip pat ir dažnesnės infekcinės ligos – jei, pavyzdžiui, yra nusilpusi jūsų imuninė sistema – organizme viskas yra susiję.

Nepakeičiamos aminorūgštys mūsų organizme

Ne visos aminorūgštys yra vienodos. Yra dvidešimt skirtingų aminorūgščių tipų. Jos gali susijungti į grandininius ryšius ir taip įgyti tam tikrų unikalių savybių.

Mokslininkai išskiria nepakeičiamų aminorūgščių grupę. Jas mūsų organizmas turi pasisavinti iš maisto. Šios aminorūgštys (metioninas, leucinas, izoleucinas, fenilalaninas, triptofanas, treoninas, lizinas ir valinas) daugiausia randamos baltymų turinčiuose maisto produktuose, tokiuose kaip:
– mėsa,
– pieno produktai,
– riešutai,
– ankštiniai augalai.

Normalaus svorio suaugusiesiems, neturintiems ryškių sveikatos nusiskundimų ir problemų, rekomenduojama kasdien suvartoti bent 0,8 gramo vienam kilogramui kūno svorio. Tai optimalus kiekis jūsų sveikam organizmui. Atminkite, kad per daug – nėra gerai, todėl taip pat turėtumėte vengti viršyti šią specialistų nustatytą normą.

Reikia papildų?

Paprastai aminorūgščių poreikį gana lengva pasiekti laikantis subalansuotos mitybos. Kita vertus, pagyvenę žmonės ir žmonės, sergantys lėtine inkstų liga, turi būti atsargūs, kad gautų pakankamai nepakeičiamų aminorūgščių. Tačiau žmogaus organizmas negali jų kaupti, todėl svarbu reguliariai tokius papildus vartoti.

Kita svarbi žmonių grupė, kuri turėtų vartoti aminorūgščių papildus yra sportininkai. Tiksliau tariant, profesionalūs sportininkai, kurie treniruojasi tikrai intensyviai ir nuolat. Įvairūs tyrimai parodė, kad, pavyzdžiui, aminorūgštis argininas gali padidinti raumenų masę ir pagerinti gebėjimą atsinaujinti.

Šiandien maisto papildų rinka išties didelė, todėl jūs galite pasirinkti, kokiu patogiu pavidalu vartosite įvairius maisto papildus. Vienas patogiausių būdų – proteino batonėliai, kuriuos taip mėgsta profesionalūs sportininkai! Proteino batonėliai iš mrbiceps.lt neabejotinai praskaidrins jūsų treniruotę.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Sveikata

Refliuksas: alternatyvios terapijos metodai ir jų efektyvumas

Refliuksas, arba gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) sindromas, yra dažnas virškinimo sistemos sutrikimas, kuris sukelia nemalonius simptomus, tokius kaip rėmuo, deginimas krūtinėje ir diskomfortas skrandyje. Tradicinė medicina dažnai siūlo vaistus ir gyvenimo būdo pakeitimus šių simptomų mažinimui. Tačiau pastaruoju metu didėja susidomėjimas alternatyviosiomis terapijomis, kurios gali apimti natūralius priedus, dietos pakeitimus ir kitus netradicinius gydymo metodus. […]

views 555
Sveikata

Nereguliarios mėnesinės: priežastys ir sprendimo būdai

Mėnesinės laikomos reguliariomis, kuomet kraujavimas kartojasi kas 21–35 dienas, trunka 2–7 dienas ir nėra gausus. Visgi, nereguliarios mėnesinės – gana dažnas reiškinys, su kuriuo susiduria didelė dalis moterų. Nors kartais tai gali būti laikinas svyravimas, nereguliarios mėnesinės taip pat gali signalizuoti apie tam tikras sveikatos problemas. Nereguliarių mėnesinių priežastys Nereguliarių mėnesinių priežastys gali būti įvairios. […]

views 932
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 753
Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?
Sveikata

Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?

Dėl netikėtai užklupusios sveikatos krizės smarkiai išaugo įvairių sričių darbuotojų, dirbančių iš namų, skaičius. Šimtams tūkstančių žmonių tai reiškė ne tik daugiau laisvę planuojant savo darbo dieną bei derinant profesines atsakomybes su asmeninėmis, bet ir daugiau laiko praleisto sėdint prie kompiuterio. Tokios tendencijos – tikrai ne į naudą, todėl kiekvienam pravartu žinoti, kaip apsaugoti savo […]

views 2794
Prostatitas - viena dažniausių vyriškų ligų
Sveikata

Prostatitas – viena dažniausių vyriškų ligų

Tokie svarbūs šiuolaikinės medicinos pasiekimai – kaip ligų prevencija ir ankstyva diagnostika – labai nepopuliarūs tarp vyriškos aplinkos. Stipriosios lyties atstovai, kaip taisyklė, ignoruoja kreipimąsi į gydytojus, manydami, kad tikri vyrai neserga. Tuo tarpu labai specifinė vyriška liga, daugeliui vadinama prostatitu, pastaraisiais metais tapo ne šiaip medicininiu terminu, o liga, kuri neleidžia gyventi ramiai.  Kad […]

views 2827