Tokie svarbūs šiuolaikinės medicinos pasiekimai – kaip ligų prevencija ir ankstyva diagnostika – labai nepopuliarūs tarp vyriškos aplinkos. Stipriosios lyties atstovai, kaip taisyklė, ignoruoja kreipimąsi į gydytojus, manydami, kad tikri vyrai neserga. Tuo tarpu labai specifinė vyriška liga, daugeliui vadinama prostatitu, pastaraisiais metais tapo ne šiaip medicininiu terminu, o liga, kuri neleidžia gyventi ramiai.
Kad šlaplė ir prostatos liauka “užsidegtų”, nebūtina stipriai peršalti, sėdėti ant šaltų akmenų, nors šie veiksniai taip pat turi įtakos, tačiau užtenka tik gyventi sėslų gyvenimo būdą, judėti daugiausia automobiliu ir turėti nereguliarus seksualinis gyvenimas. Jei yra visi šie veiksniai – vyrai gali susirgti prostatitu.
Kažkada buvo manoma, kad uretro prostatitas yra 40–50 metų vyrų problema. Tačiau, kaip rodo praktika, šis procesas labai pajaunėjo, – sako sostinės klinikos „Homo Sanus“ seksualinės medicinos gydytojas dermatovenerologas Mindaugas Buragas. Tarp klinikos pacientų yra ir jaunų vaikinų, ir net seksualiai dar neaktyvių, atrodytų, kad jie atmeta galimybę užsikrėsti per lytinius santykius. Nepaisant to, juose aptinkama ir uretroprostatitas, nes yra ir kitų vidinių būdų infekcijai patekti į prostatos liauką.
Prostatos uždegimo priežastys
Prostatito priežastimi gali būti ir sąlyginai patogeninė mikroflora – stafilokokai, streptokokai, kurie yra dažno pūlingo tonzilito, lėtinio sinusito, periodonto ligų, karieso priežastimi – šie mikrobai iš viršutinio kūno aukšto per kraujagysles gali patekti ir į prostatos liauką ir sukelti uždegimą. Todėl persirgus ARVI, gripu, esant bendram organizmo imunosupresijai, vyrui taip pat patartina kreiptis į urologą ar dermatovenerologą. Limfiniais latakais į liauką gali patekti ir infekcijos iš storosios žarnos – enterokokai, Escherichia coli. Beje, visi šie mikrobai gali užsikrėsti ir lytiniu keliu vadinamojo universalaus sekso (oralinio, makšties, analinio) metu. Todėl labai svarbu apsisaugoti sekso metu. Seksualinis gyvenimas be prezervatyvo šiais laikais neįmanomas. Labai lengva užsikrėsti, bet daug sunkiau pasveikti. Yra nemažai ligų, kurias sunku gydyti, o jei jos išgydomos, tikėtina, kad jos persekios žmogų visą gyvenimą.
Ar prostatos liaukos uždegimas gali sukelti prostatos vėžį ateityje?
Iki šiol medicinoje nuolat vyksta ginčai šiuo klausimu ir kol kas nėra sutarimo. Čia autoritetingų medicinos šviesuolių nuomonės pasauliniu mastu buvo suskirstytos į dvi grupes. Kai kas mano, kad yra trys tarpusavyje susijusios ligos – lėtinis prostatitas, gerybinė adenoma ir prostatos vėžys. Iš pradžių dirginimas atsiranda dėl uždegiminio proceso liaukoje. Tai savo ruožtu gali sukelti adenomą, o vėliau virsti piktybiniu naviku. Tačiau yra nuomonė, kad gali būti mišrus variantas ir nebūtinai prostatitas gali išsivystyti į vėžį.
Tikslaus atsakymo dar nėra, tačiau labai svarbu, kad vyras pats rūpintųsi savo sveikata ir kartą per metus, po 40 metų, apsilankytų pas urologą ar dermatovenerologą. Tyrimą papildo prostatos vėžio žymens – prostatos sekrecijos antigeno (PSA), padedančio ankstyvoje stadijoje nustatyti onkologiją, nustatymas. Be to, nereikėtų pamiršti ir androloginės šio amžiaus vyrų pusės. Andrologija – atskiras mokslas, tiriantis vyrų hormoninę sistemą, ir tik dabar Europoje pradeda ryškėti andrologų, daugiausiai dirbančių su vyrais, specializacija. Kad vyras tiesiogine prasme „neperdegtų“ anksčiau laiko, jis turi būti nuolat prižiūrimas andrologo.