Savirealizacija

Kvėpavimas, kuris išvalo nuo neigiamų emocijų ir išvaduoja iš įtampos gniaužtų

Publikuotas 2016 7 rugsėjo views 8811
shutterstock.com

Ar ir Jums pažįstamas jausmas, kai dėl patiriamos įtampos pradeda skaudėti pečius arba „surakina“ sprandą? Ko gero, taip. O ar kada nors pagalvojote, jog nuo nemalonių įtampos sukeltų pojūčių išsivaduoti gali padėti toks paprastas dalykas kaip kvėpavimas?

Šiandien kalbamės su kvėpavimo terapijos centro įkūrėja Dalia Beata Kasmauskaite, kuri sąmoningo kvėpavimo žinių sėmėsi pas žymiausius pasaulio mokytojus. Dalia sako: „Sąmoningas kvėpavimas, arba kvėpavimas energija – tai tarsi tyras vanduo žmogaus fiziniam ir energetiniam kūnui, kuris savo srautu plauna, švarina, gydo, atpalaiduoja ir atgaivina jį. Žmogaus kvėpavime slypi jėga – atraskime ją.“

Kaip kvėpavimas veikia žmogaus organizmą ir jo savijautą?

– Yra netaisyklingas ir taisyklingas kvėpavimas. Pirmiausia, reikia suprasti, kas padaro žmogaus kvėpavimą netaisyklingu. Pradėkime pažvelgdami į kūdikį, kai kūdikis gimsta, jis kvėpuoja labai laisvai, kvėpuoja jo pilvukas, kvėpuoja jo šonkauliai, juda visiškai laisvai visas korpusas. Ten nėra kliūčių, kūnas yra laisvas, tai yra taisyklingas žmogaus kvėpavimas. Taisyklingas kvėpavimas yra tuomet, kai žmogaus kūnas laisvas, atpalaiduotas, kai kvėpavimas tiesiog teka kaip laisva upė. Kai žmogus auga jis pradeda įsitempti. Kai žmogus įsitempia, jis užspaudžia kvėpavimą ir įkvėptas oras į įtemptas ir užgniaužtas vietas negali prasiskverbti.

Kiekvienam suaugusio žmogaus įkvėpimui įtakos turi mintis, emocija, pergyvenimai, patyrimai, tiek vykstantys išorėje, tiek viduje. Įsivaizduokim, koks yra kvėpavimas, kai žmogaus galvoje sukasi kažkokios liūdnos mintys… Žmogaus kūnas susispaudžia, tikėtina, kad krūtinės ląsta susispaudžia, pečiai įsitempia, šonkaulių apačia susispaudžia. Kūnas reaguoja į kiekvieną mintį, kiekviena mintis atsineša emociją, kuri turi įtakos mūsų kvėpavimui. Taisyklingai kvėpuojame, kai esame ramūs, geros nuotaikos, kai kvėpavimas yra laisvas, lygus.

shutterstock.com

shutterstock.com

Visi esame girdėję tokius pasakymus: „užėmė gerklę“, „skausmas užstrigo gerklėje“ arba „dantys suspausti iš pykčio“ ir pan. Visi šie pasakymai rodo, kaip stipri emocija paveikia kvėpavimą, pavyzdžiui, gerklė užspaudžiama dėl stiprios emocijos, tuomet kvėpavimas tiesiog negali įeiti. Sakykime, vaikas eidamas į mokyklą nuolatos jaučia baimę, tai reiškia, kad jis eidamas į mokyklą nuolatos įsitempia. Emocijos kūne turi tarsi žemėlapį, kai žmogus bijo, įsitempia viena jo kūno vieta, kuomet jis piktas, įsitempia kita kūno vieta, o ten, kur įtempta, kvėpavimas negali patekti. Kur negali patekti kvėpavimas, negali patekti ir gyvybinė energija, žmogus jaučiasi sukaustytas, nes ten organai ar raumenys neaprūpinami deguonimi.

Visi žinom, kad gali būti sutrauktas kaklas, įsitempę pečiai. Pavyzdžiui, nuo tokių minčių, kad „gyvenimas yra sunkus“ įsitempia pečiai. Įtampa uždaro kvėpavimo tėkmę, o to pasekmės – ligos. Ir tai įtaka ne tik fiziniam kūnui. Kai neigiamos emocijos lieka žmogaus organizme, keičiasi žmogaus psichologiniai modeliai, žmogus pradeda galvoti, kad jis blogas, kad kažkas su juo negerai ir t. t. Sukaustytas žmogus neturi jėgų kažką keisti gyvenime, jaučiasi prislėgtas. Netaisyklingo kvėpavimo žala tampa emocinė, psichologinė, fizinė, o visuomenės mastu tai, kad žmogus negali išskleisti savo potencialo, reiškia, jog negali būti maksimaliai naudingas visuomenei ir šeimai.

Taisyklingo kvėpavimo nauda tokia, kad kai žmogus nurimsta, lygiau kvėpuoja, jis tampa sąmoningesnis, gyvenime veikia savo intelekto vedamas, o ne emocijų, kitaip tariant, tai sąmoningumo augimas. Kai mus kažkas kritikuoja, kaip galime reaguoti? Susijaudiname, pradedame ginčytis arba mes nereaguojame, išliekami ramūs ir atsipalaidavę. Koks yra rezultatas vienu ir kitu atveju? Galbūt ginčas arba tiesiog ramus sprendimas, ramus susitarimas ir t. t. Kitaip tariant, tai tiesiog daro įtaką gyvenimui, išlikti ramiems ne taip jau paprasta, bet galima lygiai taip pat kvėpuoti, kai jus giria ir peikia, sako „myliu“ ir „nemyliu“, „priimu į darbą“ ar „atleidžiu iš darbo“. Kai išmokstame taisyklingai kvėpuoti, kažkam negatyvaus atėjus į mūsų gyvenimą, mes išliekame ramūs ir sąmoningi, todėl galime rasti sprendimus toje situacijoje. Sąmoningas kvėpavimas yra sąmoningas gyvenimas.

Sąmoningas kvėpavimas. Kam jis skirtas?

– Pirmiausia, sąmoningas kvėpavimas yra skirtas žmogaus atpalaidavimui. Kasdieniame kvėpavime, kuris skirtas gyvybės palaikymui, nėra dėmesio, kuris būtinas sąmoningam kvėpavimui. Žmogaus dėmesys būna išorėje, jis kažką skaito, kažką mato, su kažkuo kalba ar viduje kokias nors mintis audžia. Sąmoningame kvėpavime yra trys dalykai, kurių žmogus nedaro kasdienoje, t. y. sąmoningas kvėpavimas, dėmesio sutelkimas į jį ir atsipalaidavimas.

shutterstock.com

shutterstock.com

Sąmoningas kvėpavimas yra skirtas žmogaus giluminiam atpalaidavimui, kai žmogus giluminiai atsipalaiduoja iš jo pradeda tekėti tos emocijos, kurios buvo užspaustos jo kūne. Atpalaiduoja visą įtampą esančią pečiuose, krūtinėje, rankose, kumščiuose ar žandikauliuose, kuris yra labais stiprus raumuo ir čia yra labai daug sukaupta įrašų, emocijų. Kai kvėpavimas yra sąmoningas, nesustojantis kaip vandens malūno vanduo, tuomet kvėpavimas kaip vandens srovė pradeda plauti iš vidaus tai, kas yra užstrigę viduje, naikina įtampą ir užrakintą emociją. Kuomet mes žandikaulį laikome nesuspaustą, o atvertą ir pradedame kvėpuoti lygiai ramiai, tuomet pradeda kilti kažkas iš vidaus būtent kvėpavimo pagalba. Tiems, kurie girdi visa tai pirmą kartą, tai gali atrodyti visiškai neįtikinamai, tačiau tie, kurie tai patiria, jaučia didžiulį efektą, tą vadina stebuklu ir pan.

Sąmoningas kvėpavimas svarbus dėl to, kad veikia labai giliai esančias įtampas, kurių nepasiekia joks kitas instrumentas: nei masažai, nei šokių, nei piešimo terapijos, pasivaikščiojimai ir pan. Visa tai skirta tam, kad žmogus atsipalaiduotų, atsivertų, taptų labiau gyvybingas, jis atsipalaiduoja labai giliai ir gali paleisti emocijas, kurios yra netgi nuo pat gimimo užrašytos į ląstelės informaciją. Pavyzdžiui, vaikystėje trūko meilė, tokia informacija slypi mumyse ir nuolat vibruoja, o tai daro įtaką mūsų psichologijai, emocijoms ir sprendimams.

Ar galima teigti, jog sąmoningas kvėpavimas turi gydančių galių?

– Tai nėra gydymo metodas, tačiau kadangi atpalaiduoja labai giliai, tuomet organizme įvyksta labai įdomių dalykų, kai atpalaiduojama žmoguje tiek, kiek galima tam kartui, kuomet paleidžiamos emocijos, organizmas tampa laisvas, gyvybingas ir yra pajaučiama labai teigiamų pokyčių.

Kaip išmokti kvėpuoti sąmoningai?

– Kvėpavimo praktika yra labai stiprus instrumentas, tad savarankiškai tai atlikti galima tik išmokus mokytojo demonstruojamus pratimus. Ne kartą į mane kreipėsi žmonės, kurie kažkur paskaitę informaciją apie kvėpavimo pratimus, juos pradėjo daryti, tačiau, kai pradėjo juos daryti, į mane kreipėsi dėl to, kad jiems pasidarė blogiau. Tad tokiu metodu galima sau ir pakenkti, galima atnešti dar daugiau įtampos, nes sąmoningas kvėpavimas yra energija, o jeigu energija yra nukreipiama ne ten, kur reikia, ją galima nukreipti į ten, kur jau ir taip yra labai įtempta, todėl kvėpavimo praktikos mokykitės tik su mokytoju.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Vasariškų batų tipai: kaip svarbu pasirinkti tinkamą avalynę vasarą

Vasariškų batų tipai: kaip svarbu pasirinkti tinkamą avalynę vasarą

Tikrai nėra geresnio jausmo už kaitinančius veidą saulės spindulius ir žinojimą, kad vasara jau visai čia pat. Tačiau vasara tikrai gali būti negailestinga jūsų kojoms, jei esate sportinių batų gerbėja. Drėgmė, kartu su betono svilinančiu ir garuojančiu karščiu, gali palikti jūsų kojas nepavydėtinoje situacijoje – dvokiančias, ištinusias ir pažeistas pūslių. Tačiau tol, kol nešiosite oro […]

views 2583
Savirealizacija

Ilgieji skrydžiai. Patarimai skrendantiems

Teksto autorė: Neringa Starkovaitė Daugelis patvirtintų, kad šiltasis metų laikas yra neatsiejamas nuo kelionių. Nemaža dalis žmonių renkasi tolimas kelionių kryptis, todėl, savaime aišku, tenka valandų valandas skristi lėktuvu. Nuostabu yra po ilgo skrydžio pagaliau pasiekti savo išsvajotąjį kelionės tikslą, o tam, kad tokie skrydžiai neapkarstų, kviečiame paskaityti keletą patarimų! Kas yra vadinamieji ilgi skrydžiai? […]

views 4639
Gydytoja dermatologė Asta Dumbliauskienė
Savirealizacija

Nuomonė. Kas šiandien gražu, o rytoj – vulgaru?

Gydytoja dermatologė Asta Dumbliauskienė Neseniai išgirdau istoriją, kaip vienų pažįstamų 11 metų mergaitė, būdama prekybos centre, užėjo į parduotuvės persirengimo kabiną, apsivilko gražius apatinius marškinėlius, atstatė lūpas, išrietė užpakaliuką, taip nusifotografavo ir nuotrauka pasidalijo su savo draugais socialiniame tinkle. Tėvams buvo šokas, jie barė ir baudė dukterį. Tačiau man pirmiausia iškilo klausimas: ar jie turėjo […]

views 13518
Užkietėjusioms romantikėms: 10 geriausių filmų apie meilę
Savirealizacija

Užkietėjusioms romantikėms: 10 geriausių filmų apie meilę

Jei pasiilgote romantikos, nebūtina šimtąjį kartą iš eilės įsijungti „Titaniką” ar „Romeo ir Džiuljetą”. Primename dešimt romantiškiausių visų laikų filmų, kuriuos žiūrėdami tikrai nubrauksite ašarą ir patikėsite amžina meile iš naujo. 1. „Užrašų knygelė” („The Notebook”) Ten, kur pasirodo žavusis Ryan Gosling, romantikos tikrai netrūksta. Ne išimtis ir režisieriaus Nick Cassavetes juosta „Užrašų knygelė”. Filme pasakojama […]

views 27627
5 nemokamos išmaniosios programėlės padeda atsipalaiduoti ir atrasti minčių harmoniją
Savirealizacija

5 nemokamos išmaniosios programėlės padeda atsipalaiduoti ir atrasti minčių harmoniją

Atrodytų keista, kaip telefonas gali padėti atsipalaiduoti ir pabėgti nuo išorinio pasaulio? Vis dėlto, kartais verta atrasti naujas galimybes ir, jeigu telefonas gali trukdyti, tai jis turėtų galėti ir padėti. Sužinokite ir tuo įsitikinkite išbandydami bent keletą programėlių, sukurtų būtent jūsų gerovei. Programėles galite nesunkiai atsirinkti pagal savo norus ir pomėgius: nuo miego kokybės ir […]

views 4352