Per metus Europoje dėl gimdos kaklelio vėžio užgęsta apie 50 tūkst. moterų gyvybės. Tuo tarpu Lietuvoje kasmet diagnozuojama maždaug 500 naujų klastingos ligos atvejų, o kas antra pacientė – miršta. Tačiau gąsdinanti statistika ir prevencinės priemonės paskatina pasitikrinti vos keletą, todėl dar kartą primename, ką apie gimdos kaklelio vėžį turėtų žinoti kiekviena moteris.
Ankstyvojoje vėžio stadijoje labai retai pasireiškia simptomai, todėl būtina reguliariai tikrintis – kuo anksčiau liga diagnozuojama, tuo didesnė tikimybė ją išgydyti ar bent jau pristabdyti. Tiesa, apie ankstyvą vėžio stadiją pirmiausia pasufleruoti gali nereguliarus šlapinimasis.
Kai liga pažengia, ją išduoda šie simptomai: vidurių užkietėjimas, kraujas šlapime, šlapimo nelaikymas, kaulų skausmas, tinimas vienoje iš kojų, ištinusių kepenų sukeltas skausmas šone arba nugaroje, pasikeitę šlapinimosi ir tuštinimosi įpročiai, apetito praradimas, svorio netekimas, nuovargis ir energijos trūkumas, kraujavimas po lytinio akto, kraujavimas ne menstruacijų metu, kraujavimas menopauzės metu. Atkreipkite dėmesį į neįprastas makšties išskyras – jei jos vandeningos, rausvos ar skleidžia nemalonų kvapą, kreipkitės į gydytoją.
Žinoma, dauguma iš šių simptomų gali būti ir kitų, neonkologinių ligų požymiai, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad į juos galima numoti ranka.
Ligos pradžią lemia normalių gimdos kaklelio gleivinės epitelio ląstelių pokyčiai: kai jos pradeda nekontroliuojamai daugintis, susiformuoja ląstelių sankaupa, kitaip tariant – navikas. Jei pastarasis piktybinis, paprastai išplinta į aplinkinius organus.
Norėdami išvengti ŽPV ir, tuo pačiu, gimdos kaklelio vėžio, imkitės šių prevencinių priemonių:
shutterstock.com
Nuo 2004-ųjų, 25-60 metų moterys gali kartą per tris metus pasitikrinti nemokamai – tereikia kreiptis į savo ginekologą. Tinkamiausias laikas tyrimui – 10-20 ciklo dienos (pradedama skaičiuoti nuo pirmosios paskutinių menstruacijų dienos).
Gimdos kaklelio vėžiui kelią užkirsite pasiskiepydamos nuo ŽPV. Veiksmingiausiai ši vakcina suveiks 9-26 metų mergaitėms ir moterims. Tiesa, jei jau užsikrėtėte ŽPV, skiepytis nebėra prasmės. Deja, daugybę moterų atbaido skiepo kaina – jis atsieina daugiau nei šimtą eurų. Tačiau yra ir gerų žinių – 2016 m. rugsėjo 1 dieną nemokamai pradėtos skiepyti vienuolikmetės mergaitės.
Onkologinių ligų gydymas negali apsieiti be medikų skirtų vaistų bei procedūrų. Jų taip pat neįmanoma išgydyti maistu, tačiau kai kurie produktai gali stiprinti organizmą ir tapti puikia prevencijos dalimi. Top 5 antivėžiniai produktai:
Rūpindamiesi savo sveikata, laimės suteikiate ne tik sau, bet ir jus mylintiems artimiesiems. Todėl būtinai užsiimkite šios klastingos profilaktika – ne tik dėl savęs, bet ir artimųjų.