Žalioji arbata– vienas sveikiausių gėrimų pasaulyje. Tai seniausia žinoma arbata pasaulyje, vartojama daugiau nei 4000 metų. Ši arbata kilusi iš Kinijos, tačiau siejama su daugeliu Azijos kultūrų. Kaip ir baltoji arbata, žalioji yra mažiausiai perdirbama, todėl joje išlieka visos organizmui naudingos savybės.
Žalioji arbata gerai žinoma dėl didelės naudos mūsų kūnui ir organizmui. Joje gausu antioksidantų ir kitų reikalingų medžiagų: taninų, fluorido, vandenyje tirpių vitaminų bei mineralų. Padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, stiprina imuninę sistemą, reguliuoja kraujo spaudimą, saugo nuo peršalimo ir dantenų ligų bei blogo burnos kvapo. Įvairūs moksliniai tyrimai įrodė, jog žalioji arbata padeda apsisaugoti ir slopinti stresą, lėtinį nuovargį, mažina uždegimines ligas, širdies ligų riziką ir gydo kitas odos problemas.
Ši arbata skatina kraujo gamybą, gerina medžiagų apykaitą, kraujodarą, aktyvina kepenų bei blūžnies veiklą. Arbatą geriausia gerti tris kartus per dieną: ryte, vidurdienį po pietų ir dieną po darbo. Tačiau rekomenduojama atsargiau ją gerti vakaro metu ar prieš pat miegą. Rinkitės silpną, kitu atveju nuo stiprios arbatos (10 g ir stipresnės) – gali būti sunku užmigti.
Žalioji arbata skatina greitesnę organizmo medžiagų apykaitą. Arbata savaime neatsikratys svorio pertekliaus ir nepadailins jūsų kūno linijų, tačiau tai puiki pagalbinė priemonė sportuojantiems ir besimankštinantiems. Medžiaga esanti žaliojoje arbatoje intensyviai veikia giliau esančius riebalus ir verčia maistą į kolorijas.
Žalioji arbata aktyvina mąstymą, išblaško miegą ir gerina fantaziją. Garantuotai suteiks žvalumo ir padės lengviau sukoncentruoti dėmesį. Tačiau arbatoje yra kofeino (20 – 45 mg puodelyje), todėl reikėtų vengti gerti arbatos prieš gulantis, turintiems problemų su miegu ir nervų sistema.
Žaliosios arbatos lapuose natūraliai atrandama aminorūgštis, medžiaga, kuri, kaip manoma, suteikia mums atpalaiduojantį jausmą ir raminamąjį efektą. Arbatoje esančios medžiagos (teinas, teofilinas ir teobrominas), veikia itin švelniai, tonizuojančiai ir mažina galvos skausmą bei aktyvina mąstymą.
Moksliniai tyrimai rodo, kad žalioje arbatoje esantis cheminis antioksidantas, sunaikina bakterijas ir virusus, sukeliančius gerklės infekcijas, dantų ėduonį ir kitas dantų ligas.
Žalioji arbata padeda iš vidaus kovoti su raukšlėmis ir senėjimo požymiais. Taip yra dėl arbatos antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių. Atlikti tyrimai parodė, jog žalioji arbata efektyviai mažina saulėje nudegusią odą.
Žaliojoje arbatoje esančios medžiagos puikiai veikia, kaip antibakterinė ir antivirusinė priemonė prieš įvairias ligas. Tyrimai atskleidė, jog žalioji arbata gali užkirsti kelią daugelio bakterinių ir virusinių ligų plitimui po organizmą. Žalioji arbata puikiai tinka vartoti apsinuodijus bei sergant žarnyno ligomis.
Žalioji arbata padeda reguliuoti gliukozės lygį, po valgio sulėtinant cukraus pakilimą kraujyje. Tai gali padėti išvengti staigių insulino šuolių ir didelio gaunamų riebalų kiekio. Vieno tyrimo metu buvo nustatyta, jog žalioji arbata gali padėti sumažinti riziką susirgti antrojo tipo diabetu.
Amerikoje atlikti moksliniai tyrimai atskleidė, kad žalioji arbata sumažina mirtingumą dėl keleto priežasčių. Viena iš jų – širdies ir kraujagyslių ligos. Taip pat, žalioji arbata gali padėti apsaugoti kraujagysles nuo krešulių, pagrindinės priežasties, dėl kurios ištinka širdies priepuoliai.
Žaliosios arbatas gėrimas gali padėti sumažinti riziką susirgti stemplės vėžiu. Be to, manoma, kad šios arbatos vartojimas išsikiria medžiagas, kurios padeda pašalinti vėžines ląsteles, nepažeidžiant sveiko audinio aplink jas. Pastebima, jog valstybėse, kuriose žaliosios arbatos vartojimas ir sunaudojimas yra didžiausias, sergamumas vėžiu yra mažesnis. Manoma, jog arbatoje esantys polifenoliai geba pašalinti vėžines ląsteles bei slopinti jų augimą.
Žalioji arbata padeda mažinti bendrąjį cholesterolio kiekį kraujyje. Ši arbata padeda sumažinti blogojo ir padidina gerojo cholesterolio kiekį kraujyje.
Reguliarus žaliosios arbatos vartojimas – gali padėti sumažinti aukšto kraujospūdžio riziką ir padėti išvengti širdies ir kraujagyslių ligų. Žalioji arbata didina kraujagyslių sienelių elastingumą bei mažina jų pralaidumą, atpalaiduoja spazmus ir tokiu būdu padeda sumažinti arterinį kraujospūdį.