Visi pratimai, jei atliekami taisyklingai, efektyvūs, tačiau kai kurie – efektyvesni už kitus. Jie įdarbina daugiau raumenų grupių, tinka įvairaus fizinio pasirengimo žmonėms bei efektyviau degina kalorijas. Susidomėjote? Štai top septintukas.
Bet kuri treniruočių programa negali apsieiti be pratimų, stiprinančių širdį ir kraujagysles bei padedančių efektyviai deginti kalorijas. Vienas tokių – daugelio pamėgtas vaikščiojimas, pasižymintis begale pliusų: juo galite užsiimti bet kur ir bet kada, tam nereikia jokios specialios įrangos – tik poros patogių batų. Beje, šiltuoju metų laiku verta pasivaikščioti ir basomis.
Ši sporto šaka tinka metantiems svorį, tačiau nemėgstantiems varginančių treniruočių: per valandą trunkantį žvitrų pasivaikščiojimą galite sudeginti net 500 kCal! Jei jūsų fizinis pasirengimas nėra labai geras, pradėkite nuo 5-10 min trunkančių pasivaikščiojimų, ir pamažu sesijas prailginkite bent iki 30 min. Jokiu būdų nepersistenkite: vienu kartu apsiribokite ne daugiau nei 5-iomis papildomomis minutėmis.
Įprastas vaikščiojimas greitai atsibodo? Išbandykite šiaurietiškąjį.
Po painiu pavadinimu pasislėpusios treniruotės reiškia, kad jų metu keičiate intensyvumą ir tokiu būdu aktyviai stimuliuojate aerobinę sistemą. Kuo labiau pastaroji išlavinta, tuo efektyviau kūnas susidoroja su nereikalingais kilogramais. Nesvarbu, kokią sporto šaką praktikuojate – vaikštote, užsiimate aerobika, bėgiojate ir t.t., padidindami intensyvumą gerinate fizinį pasirengimą , o kalorijos „dega” dar maždaug dvi valandas po treniruotės.
Intervalines treniruotes pradėkite pamažu, pavyzdžiui: gerai apšilę ~10 minučių pabėgiokite ristele, tuomet 10 sekundžių bėkite labai greitai, tačiau ne pilnu pajėgumu. Tuomet dar 1 minutę bėkite ristele ir 6 sekundes visu įmanomu greičiu. Atlikite 10 tokių intervalų (1 min ristele ir 6 s maksimaliu greičiu), vėliau galite didinti jų skaičių. Treniruotę užbaikite lėtu ėjimu.
Jėgos pratimai būtini ne tik tam, kad išryškintumėte raumenis ir be vargo atsidarytumėte stiklainį. Jie itin reikalingi ir apatinei kūno daliai. Vienas puikiausių tokių pratimų pavyzdžių – pritūpimai, įdarbinantys keturgalvį šlaunies raumenį, pakinklinę sausgyslę ir sėdmenis.
Kaip ir užsiimant bet kokia sporto šaka, labai svarbu pratimus atlikti taisyklingai, antraip kūnui pridarysite tik žalos. Dar kartą primename pritūpimų techniką: atsistokite, pėdos – pečių plotyje, nugara – tiesi. Lenkdami kelius nuleiskite sėdmenis, keliai turi išlikti kiek įmanoma tiesiau virš kulkšnies.
SVARBU! Kelių skausmu dažnai skundžiasi tie, kurių keturgalvis raumuo itin silpnas. Todėl jei lipdami laiptais kelių srityje jaučiate skausmą, jums gali padėti pritūpimai. Tiesa, šiuo atveju prieš imdamiesi bet kokio sporto pasikonsultuokite su gydytoju!
Dar daugiau priežasčių daryti pritūpimus rasite čia.
Kaip ir pritūpimai, įtūpstai įdarbina pagrindines apatinės kūno dalies raumenų grupes: sėdmenis, keturgalvį šlaunies raumenį bei pakinklinę sausgyslę. Jie mūsų kūnui itin naudingi, kadangi imituoja intensyvų vaikščiojimą. Be to, jie lavina pusiausvyrą, suteikia stuburui stabilumo bei paverčia mus „simetriškesniais”, t.y. stiprina mūsų silpnąją kūno pusę.
Taisyklinga įtūpstų technika: ženkite didelį žingsnį į priekį, stuburas – neutralioje pozicijoje. Priekinį kelį sulenkite 90° kampu, tuo pačiu metu stenkitės išlaikyti svorį ant galinės kojos pirštų. Tos pačios kojos kelį nuleiskite ant grindų. Sugrįžkite į pradinę poziciją ir kartokite pratimą kaitaliodami puses.
Atsispaudimai, jei atliekami taisyklingai, sustiprina krūtinę, pečius, tricepsą ir visus kitus viršutinės kūno dalies raumenis. Pratimas tinka bet kokio fizinio pasirengimo žmonėms – net ir visiškiems sporto diletantams. Pastariesiems pradėti mankštintis reikėtų keliantis nuo virtuvinės spintelės aukščio, vėliau – nuo rašomojo, kėdės, nuo grindų sulenktais keliais, ir, galiausiai, nuo grindų laikantis ant kojų pirštų.
Primename, kaip atlikti tobulą atsispaudimą: veidas – nukreiptas žemyn, delnai – šiek tiek plačiau nei pečiai, kojų pirštai – ant grindų, pilvo ir sėdmenų raumenys įtempti. Savo kūnu sukūrę įstrižainę ir sulenkdami alkūnes, nuleiskite ir vėl pakelkite viršutinę kūno dalį.
Mėgstantiems atsispaudimus turėtų patikti ir lentos (plank) pratimas: ,,Lentos“ (Plank) pratimas – 7 stebinantys rezultatai
Ar pažįstate bent vieną, kuris nenorėtų tvirto ir lygaus pilvuko? Greičiausiai ne! Tam, kad kitą vasarą galėtumėte drąsiai dėvėti bambą atidengiančius drabužius, nepamirškite sporto rutinos papildyti atsilenkimais. Tiesa, nepasiduokite populiariam mitui, jog šis pratimas tirpdo ant pilvo besikaupiančius riebalus – iš tikrųjų atsilenkimai mankština po jais esančius raumenis. Todėl tam, kad pasiektumėte puikių rezultatų, teks suvartoti mažiau kalorijų nei išdeginate.
Netaisyklingai atlikdami atsilenkimus ne tik galite susilpninti pilvo raumenis, bet ir pakenkti nugarai. Todėl patariama gerai išstudijuoti jų techniką: atsigulkite ant nugaros, pėdos – ant grindų, keliai – sulenkti, rankų pirštai prilaiko galvą. Įdarbindami pilvo raumenis, šiek tiek kilstelėkite smakrą, po to kaklą, pečius ir galiausiai visą viršutinę kūno dalį nuo grindų bei vėl nusileiskite. Stenkitės pernelyg staigiai ir smarkiai netraukti kaklo, nesulaikyti kvėpavimo bei alkūnes laikyti už matymo lauko ribų – krūtinė ir pečiai turi būti atviri.
Ištreniruotais bicepsais jau seniai stebina ne tik vyrai. Juos, kaip ir visus kitus viršutinės nugaros dalies raumenis, padės sustiprinti pratimas su svarmenimis.
Kaip jį atlikti? Atsistokite, pėdos – pečių plotyje, tuomet lenkite kelius, šiek tiek į priekį atstatydami klubus. Į priekį „pastumkite” dubenį, ištieskite viršutinę stuburo dalį ir įdarbinkite pilvo raumenis. Rankos – pečių plotyje, jomis laikykite svarmenis. Tuomet, lenkdami alkūnes, pritraukite rankas prie kūno ir sugrįžkite į pradinę poziciją. Pradedantiesiems galima nenaudoti svarmenų.
Galima atrasti dešimtis priežasčių, kodėl verta mankštintis, tačiau jei esate absoliučiai „žali”, pirmuosius žingsnius į sporto pasaulį ženkite lydimi profesionalų.