Sveikata

Vaikščiojimas – irgi sportas?

Publikuotas 2016 8 balandžio views 8377
Vaikščiojimas – irgi sportas?

Sparčiai daugėjant vaikščiojimo entuziastų ir artėjant pirmosioms ėjimo varžyboms Lietuvoje, specialistai pataria atkreipti dėmesį – tam, kad iš šios fizinės veiklos pasisemtume maksimalią naudą, eiti reikia taisyklingai. Nors tai nėra sunkiai išmokstami pagrindai, vis dėlto, vien tik taisyklingo kvėpavimo čia neužtenka.

Patarimus apie taisyklingą vaikščiojimą pateikia Lietuvos sporto universiteto dėstytoja dr. Simona Pajaujienė

Lietuvos sporto universiteto dėstytoja dr. Simona Pajaujienė sako, kad suaugusiuosius dažnai tenka mokyti taisyklingai vaikščioti. „Vaikystėje, vos tik pradėję vaikščioti, mes tą darome tobulai, tačiau laikui bėgant mūsų gyvensena ir įpročiai neretai tai pakeičia, raumenų ir kaulų sistema prisitaiko, todėl suaugusiuosius iš naujo tenka mokyti šį veiksmą atlikti taisyklingai“, – teigė ji.

Eidami pasitempkite ir atsipalaiduokite

Specialistė sako, kad einant svarbu būti išsitiesus, bet ne įsitempus, plačiai moti rankomis, jokiu būdu nepalenkti galvos į priekį. „Tam, kad ėjimo metu optimaliai dirbtų pėdų, kelių, klubų, rankų, pečių sąnariai ir visas raumenynas, bei kad ėjimas turėtų maksimalią naudą, būtina žinoti kelis dalykus. Visų pirma, kūnas turi būti vertikalus, nors mes esame įpratę būti šiek tiek pasvirę pirmyn. Vertikalią kūno padėtį geriausia treniruoti atsistojus prie sienos. Kūnas turi likti vertikalus, bet neturi būti įtemptas. Nelenkite galvos pirmyn, nes tuomet atsiras papildoma įtampa kaklinei stuburo daliai. Žiūrint iš šono, žmogaus ausis, petis, klubas ir čiurna, turėtų būti vienoje linijoje, o ir pečius reikia atpalaiduoti, šiek tiek atsukti atgal ir atitraukti žemyn nuo ausų“, – dalinosi žiniomis  Simona Pajaujienė.

Vaikščiojant dirba ne tik kojos, bet ir rankos


Anot Simonos Pajaujienės, viena 
dažniausių klaidų yra vaikščiojimas susikišus rankas į kišenes – taip kūnas negauna dalies naudos, padidinama traumų rizika, o dėl suapvalėjusios nugaros žalojamas stuburas. „Rekomenduojama iš kišenių ištraukti rankas, nes tai nesaugu – esant kritimo rizikai bus per mažai laiko jomis atstatyti pusiausvyrą ar net priimti smūgį, be to, tai skatina ne tik netaisyklingą laikyseną, susilenkimą, bet ir ėjimo metu visai nedirba pečių, alkūnių sąnariai ir juos judinantys raumenys. Rankos turi būti šiek tiek sulenktos ir mojamos pirmyn – atgal (o ne į šalis), taip į darbą įtraukiama daugiau raumenų“, – perspėjo specialistė.

Maksimalių rezultatų pasieksite, jei įdarbinsite sėdmenis bei pilvą

Specialistė  priduria, kad suaktyvindami sėdmenis ir pilvo raumenų darbą galime sumažinti apkrovą stuburui. Taip pat, labai svarbu ir taisyklingai statyti pėdą. „Einant svarbu, kad pėdos būtų nukreiptos pirmyn, o ne truputį į šalis, rekomenduojama statyti pėdą nuo kulno ir aktyviai atsispirti pirštais. Nors dauguma žmonių, ypač vyresnio amžiaus, pėdą stato visu padu ir netgi šlepsi. Ėjimo metu turi būti aktyvuojami – šiek tiek įtraukiami – sėdmenys, kas ne tik naudinga šiems raumenukams, bet taip kartu padedama nugaros raumenims išlaikyti kūną vertikalų. Nugarai padėti galima ir suaktyvinant pilvo raumenų darbą, šiek tiek juos įtraukiant, bet tuo pačiu metu nepersistengiant – geriausia šiuo atveju įsivaizduoti, kad esate su kiek labiau aptemptomis kelnėmis ir saugote, kad neatsisegtų sagutė“, – sakė Lietuvos sporto universiteto dėstytoja.

Pūčkorių atodanga Pavilnių regioniniame parke

Kaip kilti į kalną ir nuo jo leistis?

Kalnuotomis vietovėmis dr. Simona Pajaujienė pataria eiti atsargiai, ypač nuokalne. Pavyzdžiui, ėjimo varžybos vyks Pavilnių regioniniame parke, kuris išsiskiria ne tik kvapą gniaužiančiais vaizdais, bet ir dideliais aukščių skirtumais. „Lipant į kalną rekomenduojama iš esmės ta pati technika kaip ir vaikštant lyguma, tiesiog reikėtų įvertinti tai, kad Jūsų organizmas yra labiau apkraunamas, todėl reikia sekti savo kvėpavimą bei pulsą. Žmonėms paprastai lipti nuo kalno atrodo lengviau, tačiau nuokalnė sukelia daug didesnes apkrovas keliams bei čiurnoms. Gravitacija mus neša žemyn, todėl padidėja žingsnio ilgis ir stabdymo metu didelis krūvis tenka sąnariams. Todėl, norint kontroliuoti savo greitį lipant nuo kalno, rekomenduočiau mažinti žingsnius. Laikysena turi būti tiesi, bet neturite atsilošti. Jeigu nusileidimo laipsnis labai status, slidžiu paviršiumi – siūlyčiau nuokalne eiti zigzagais. Įveikiant kalnus, taip pat labai praverstų lazdos, kurios nuimtų papildomą krūvį nuo kojų sąnarių, apatinės nugaros dalies bei būtų puikus įrankis išlaikyti pusiausvyrą ir įdarbinti viršutinę kūno dalį„,  – tvirtino Simona Pajaujienė.

Sveikatingumo specialistų patarimas: po pusvalandžio trukmės pasivaikščiojimo nepamirškite atlikti tempimo pratimų nugarai ir kojoms. Jeigu žygiavote net kelias valandas, tempimo pratimai yra būtini visam kūnui.

Kviečiame atidaryti vaikščiojimo sezoną jau balandžio 16 dieną Vilniuje ir prisijungti prie mūsų pirmą kartą Lietuvoje vyksiančiose masinio ėjimo varžybose. Tai visai šeimai tinkamas iššūkis gamtos apsuptyje ir galimybė laimėti prizų, o dalyvavimas nemokamas! Gamtos Grožio Formulė pasitiks visus prie 5000 žingsnių finišo. Varžybos vyks Pavilnių regioniniame parke, startas prie Belmonto poilsiavietės. Registruokitės!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?
Sveikata

Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?

Dėl netikėtai užklupusios sveikatos krizės smarkiai išaugo įvairių sričių darbuotojų, dirbančių iš namų, skaičius. Šimtams tūkstančių žmonių tai reiškė ne tik daugiau laisvę planuojant savo darbo dieną bei derinant profesines atsakomybes su asmeninėmis, bet ir daugiau laiko praleisto sėdint prie kompiuterio. Tokios tendencijos – tikrai ne į naudą, todėl kiekvienam pravartu žinoti, kaip apsaugoti savo […]

views 2067
Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?
Sveikata

Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?

Aminorūgštys yra labai svarbios mūsų organizmui. Tačiau kaip mes pasisaviname aminorūgštis ir ką jos daro? Tai aptarsime šiame straipsnyje. Akmens amžiaus žmonės – mūsų pirmtakai – buvo vidutiniškai liekni, bet raumeningi. Viena iš to priežasčių yra ta, kad jie daugiausia valgė maistą, tokį kaip mėsa ir augalai, kuriuose gausu baltymų. Šiuos baltymus sudaro vadinamosios aminorūgštys, […]

views 2351
Prostatitas - viena dažniausių vyriškų ligų
Sveikata

Prostatitas – viena dažniausių vyriškų ligų

Tokie svarbūs šiuolaikinės medicinos pasiekimai – kaip ligų prevencija ir ankstyva diagnostika – labai nepopuliarūs tarp vyriškos aplinkos. Stipriosios lyties atstovai, kaip taisyklė, ignoruoja kreipimąsi į gydytojus, manydami, kad tikri vyrai neserga. Tuo tarpu labai specifinė vyriška liga, daugeliui vadinama prostatitu, pastaraisiais metais tapo ne šiaip medicininiu terminu, o liga, kuri neleidžia gyventi ramiai.  Kad […]

views 2180
Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų
Sveikata

Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų

Jonažolė, dar kitaip vadinama švento Jono žole, Lietuvos pievas ir pamiškes nuklos birželio pabaigoje. Geltonžiedis augalas pasižymi ypatingomis savybėmis, todėl tiek mūsų senoliai, tiek natūralios medicinos šalininkai visame pasaulyje, jonažolę jau dešimtis metų naudoja daugybės ligų ir odos problemų gydymui. Geltonoji jonažolė – neišsenkantis antioksidantų šaltinis Jonažolė gali būti vartojama įvairiomis formomis – kapsulėmis, tinktūra ar […]

views 38618
Sveikata

Roto virusas: atsakymai į dažniausius klausimus ir 9 natūralūs vaistai

Roto virusas, arba Rotavirusinė infekcija – itin nemalonus susirgimas, daugiausia kamuojantis kūdikius ir vaikus, tačiau neretai pasireiškiantis ir suaugusiems. Virusas aplinkiniams perduodamas itin lengvai, todėl būtina užsiimti prevencinėmis priemonėmis, o susirgus kuo greičiau pradėti gydymą. Kas yra Roto virusas ir kada juo susergama? Roto virusas – infekcija, sukelianti stiprų skrandžio ir žarnyno uždegimą. Šis virusas […]

views 46240