Kokiu dienos metu geriausia mankštintis ir mesti svorį? Kada daryti pratimus norint sulieknėti – iš ryto, popietės metu ar vakare? Ar mankštos laikas turi reikšmės?
Pasak sveikatos ir mitybos specialistų, mankštos metu organizmas patiria krūvį, lemiantį fizinės būklės pagerėjimą. Mankštos metu patankėja kvėpavimas, padidėja širdies plakimo dažnis ir sunaudojamo deguonies bei maisto medžiagų kiekis. Priklausomai nuo atliekamų pratimų ir jų sudėtingumo, mankštinantis deginami angliavandeniai, riebalai (tiek cirkuliuojantys, tiek esantys raumenyse) bei kiti organizmo kuro šaltiniai. Svarbiausia judant ir deginant energiją intensyviai kvėpuoti. Kai sudeginame daugiau energijos nei suvartojame su maistu – svoris pradeda mažėti. Po intensyvios treniruotės energija deginama net tada, kai atsigulate miegoti!
Stenkitės valgyti reguliariai ir ne per daug, skaičiuojant kJ (kilodžaulius – energijos vienetus) ir mėgaukitės geromis, ilgomis mankštomis. Svarbiausia, kad apskritai skiriate laiko sportui bei treniruotėms, tačiau dar geriau, jei skirsite laiko atrasti sau labiausiai tinkamą metą sportuoti.
Pirmiausia apsvarstykite, kada turite daugiausiai energijos, kada keliatės ir einate miegoti, koks paros metas jums patogiausias. Tuomet atsižvelkite į šiuos nurodymus:
Rytas. Puikiai tinka norintiems auginti raumenų masę, nes testosterono lygis (svarbus raumenims, padedantis atstatyti raumenų skaidulas) šiuo metu aukščiausias. Ryte geresnis protinis susikoncentravimas, padedantis pasiekti geresnių rezultatų. Be to, būname nepersivalgę, todėl kūnas energijai gali išnaudoti riebalus. Rytinė treniruotė padeda padidinti serotonino (geros nuotaikos hormono) lygį organizme, todėl rytinė mankšta gali teigiamai paveikti visos dienos nuotaiką. Be visa to, teigiama, kad rytinę mankštą rečiau trukdo netikėti darbai ar planų pasikeitimai, tad likusią dienos dalį galite nebesirūpinti, ar rasite laiko pasportuoti.
Popietė. Dienos metu, organizmas yra ištvermingiausias ir geriausiai reaguoja į patiriamą krūvį, todėl raumenims galima skirti aktyvesnę ir sudėtingesnę, daugiau energijos reikalaujančią treniruotę, nei įprastai. Šis metas labiausiai tinka tiems, kurie mėgsta itin intensyvų sportą, reikalaujantį ištvermės. Jeigu renkatės popietę, skirkite daugiau dėmesio tam, ką ir kada suvalgote, kad neapsunkintumėte skrandžio.
Vakaras. Šiuo paros metu – kūnas aktyviausias. Jei mankšta 20.30 – 21.00 valandą vakaro yra nesuderinama su jūsų miego įpročiais, rinkitės kitą laiką. Jei toks laikas jums puikiai tinka ir netrikdo kasdienės pusiausvyros, o ryte jaučiatės pailsėję – nėra priežasties laiko keisti. Tačiau jei treniruotė atliekama per vėlai – tai gali turėti neigiamos įtakos ir išbalansuoti organizmo veiklą. Po aktyvių treniruočių, būtina pasirūpinti, kad kūnas gautų užtektinai maistinių medžiagų, nes po fizinės veiklos, padidėja ląstelių maistinių medžiagų įsisavinimas.