Šuoliukai žergtai – glaustai (angl. jumping jacks) – daugeliui bene ryškiausias prisiminimas iš kūno kultūros pamokų. Pasirodo, kad mokytojas šį pratimą taip mėgo ne veltui: jis stiprina raumenis bei kaulus, saugo širdį ir net apsaugo nuo virusų.
1. Šis pratimas pagreitina širdies ritmą ir sustiprina patį svarbiausią mūsų organą. Stipri širdis sugeba į organizmą išpumpuoti daugiau kraujo ir taip lengviau juo aprūpinti visus organus. Reguliariai atlikdami šuoliukus ir užsiimdami fizine veikla, gerokai sumažinsite širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, nutukimo bei diabeto riziką.
2. Atlikdami tokius aerobikos pratimus kaip šuoliukai žergtai – glaustai, stiprinate visas pagrindines raumenų grupes, ypač ties pilvu ir blauzdomis. Taip ne tik tampate gerokai stipresni bei lankstesni, bet ir džiaugiatės patraukliau atrodančiu kūnu.
3. Pratimo metu sąveikauja kaulai ir raumenys, todėl suaktyvėja naujų kaulų audinių formavimasis. Reguliariai mankštinantis mūsų kaulai darosi stipresni ir tankesni, gerokai sumažėja osteoporozės rizika. Šios ligos prevencija itin aktuali vyresnio amžiaus žmonėms, ypač su menopauze susidūrusiomis moterimis.
4. Šuoliukai žergtai – glaustai – gana varginantis pratimas, todėl nenuostabu, kad būtent jis daro mus stipresniais ir ištvermingesniais. Jei mėgstate bėgti ilgas distancijas, šios savybės Jums tikrai pravers.
5. Norite per trumpą laiką atsikratyti daug kalorijų? Neapsigausite pasirinkę šuoliuokus! Skaičiuojama, kad vidutinio sudėjimo žmogus (65-70 kg) per pusvalandį jumping jacks pratimo gali sudeginti beveik 300 kCal. Šis skaičius nedaro įspūdžio? Kuo energingesnius šuoliukus atliksite, tuo daugiau kalorijų atsikratysite. Jei kalorijas tirpdantį pratimą suderinsite su sveika subalansuota mityba, galėsite visam laikui ištarti „sudie“ viršsvoriui ir jo keliamoms ligoms.
6. Aerobiniai pratimai, tarp jų – šuoliukai žergtai – glaustai, stiprina imuninę sistemą. Todėl reguliari fizinė veikla padeda mums kovoti bei užkirsti kelią tokioms virusų sukeltoms ligoms kaip peršalimas ar gripas.
7. Vos pusvalandis šuoliukų ir jūsų kūne išsiskiria laimės hormonu vadinamas endorfinas. Jis pakelia nuotaiką, padeda susidoroti su stresu bei atsipalaiduoti. Be to, patraukliau atrodydami (už tai „ačiū“ galime tarti jumping jacks), jaučiamės kur kas geriau psichologiškai.
8. Sulėtėjusi medžiagų apykaita – daugybės sėslų gyvenimo būdą propaguojančių žmonių problema. Ją „pagreitinti“ padės šuoliukai žergtai – glaustai: jei juos atliksite kartu su rytine mankšta, sparčia medžiagų apykaita džiaugsitės visą dieną.
Šuoliukai žergtai – glaustai: kaip nušoliuoti į gerą sveikatą?
Prieš užsiimdami aktyvia fizine veikla, būtinai atlikite viso kūno apšilimą – taip kur kas sumažinsite traumų bei sužeidimų riziką.
1. Atsistokite, pėdos – klubų plotyje, nugara – tiesi, pečiai – atitraukti atgal, pilvo raumenys – įtempti. Nuleistas rankas laikykite šonuose.
2. Šiek tiek sulenkę kelius pašokite aukštyn. Tuo pačiu išskėskite kojas ir virš galvos iškelkite rankas. Pasistenkite judesius atlikti sinchroniškai;
3. Nusileisdami šiek tiek pritūpkite, kartu nuleiskite rankas.
4. Aukščiau aprašytus veiksmus pakartokite iš naujo.
1. „Lentos” šuoliukas. Kūnas – atsispaudimo pozicijoje. Pašokdami pastatykite pėdas keletą centimetrų į šonus, tuomet sugrįžkite į pradinę poziciją. Pilvo raumenys turi likti įtempti, nugara – tiesi.
2. Šuoliukas su suplojimu. Atsistokite, rankos – ištiestos į šonus, vienoje linijoje su pečiais. Pašokdami išskėskite kojas, tuo pačiu suplokite delnais. Kitu šuoliuku grįžkite į pradinę poziciją.
3. Šuoliukas su pasisukimu. Atlikite įprastą šuoliuką, tačiau pašokdami pasisukite į kairę, sugrįžkite į pradinę poziciją, tuomet pasisukite į dešinę.
4. „Žvaigždė”. Pradinė pozicija – pritūpimo. Pašokdami į šonus ištieskite kojas ir rankas – jūsų kūnas turi priminti raidę „X”. Sugrįžkite į pradinę poziciją ir pakartokite.
Šaltinis: www.prevention.com