Roto virusas, arba Rotavirusinė infekcija – itin nemalonus susirgimas, daugiausia kamuojantis kūdikius ir vaikus, tačiau neretai pasireiškiantis ir suaugusiems. Virusas aplinkiniams perduodamas itin lengvai, todėl būtina užsiimti prevencinėmis priemonėmis, o susirgus kuo greičiau pradėti gydymą.
Roto virusas – infekcija, sukelianti stiprų skrandžio ir žarnyno uždegimą. Šis virusas – dažniausia viduriavimo priežastis tarp kūdikių ir vaikų, kasmet visame pasaulyje pražudanti apie 500 tūkst. mažamečių. Liga pavadinimą gavo dėl ratą primenančios viruso formos: lotyniškai rota reiškia ratas. Dauguma Roto virusu perserga dar ankstyvoje vaikystėje.
Pagrindiniai Roto viruso simptomai yra šie: pakilusi kūno temperatūra, vėmimas, vandeningas viduriavimas, kai kuriais atvejais pasireiškia pilvo ir galvos skausmai. Išvardinti simptomai paprastai tęsiasi 3-9 dienas. Vieną kartą persirgus virusu, įgaunamas imunitetas, todėl pasikartojančios infekcijos nebėra tokios stiprios.
Roto virusas labai dažnai siejamas su dehidratacija, kadangi dėl kelias dienas trunkančio viduriavimo ir vėmimo prarandama daug skysčių. Retais atvejais viruso sukelta dehidratacija gali baigtis mirtimi. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją jei pastebėjote šiuos požymius (ypač galioja vaikams): apatija, išsausėjusi oda, verkiant nėra ašarų, išsausėjusi ar lipni burna, „įkritusios akys”, troškulys, nusilpęs ar kaip tik labai pagreitėjęs širdies ritmas, darosi sunku kvėpuoti ir/ar atsistoti.
Virusu užsikrėsti labai paprasta, dažniausiai tai įvyksta oro-lašeliniu keliu, t.y. kai sergantis žmogus išmatose esančias bakterijas perduoda ant savo rankų ar įvairių paviršių. Roto virusas daug atsparesnis tampa šaltuoju metų laiku, todėl tuomet būtina kiek įmanoma dažniau plauti rankas bei stiprinti organizmą. Užsikrėtus simptomai pasireiškia po 2-3 dienų.
Kai kuriais atvejais virusai aptinkami kvėpavimo takų išskyrose ir kituose kūno skysčiuose. Kadangi virusas aktyvus išlieka ir aplinkoje, juo galima užsikrėsti per maistą bei vandenį. Ant kietų ir sausų paviršių virusai išgyvena kelias dienas, ant žmogaus rankų – kelias valandas.
Nors Roto virusas pasitaiko itin dažnai, specialus jo gydymas – neegzistuoja. Pacientams rekomenduojama padidinti suvartojamą skysčių kiekį (padeda išvengti dehidratacijos), gali būti skiriami viduriavimą stabdantys ar karščiavimą slopinantys preparatai, žarnyno mikroflora atkuriama probiotikų pagalba.
1. Druskoje gausu natrio, padedančio atstatyti elektrolitų balansą ir užkirsti kelią vėmimo bei viduriavimo sukeliamai dehidratacijai. Be to, druska kovoja su infekcijomis ir palaiko virškinamojo trakto pH. Kaip vartoti?
2. Imbieras naudingas kovoje su virusais dėl stiprių antibakterių, antivirusinių, antiuždegiminių ir antioksidantų savybių. Augalas gali susilpninti tokius simptomus kaip vandeningos išmatos, pykinimas, vėmimas ir skrandžio skausmas. Tiesa, imbiero derėtų vengti kenčiantiems nuo aukšto kraujo spaudimo. Kaip vartoti?
3. Asafetida, arba tiesiog kvapni derva, išgaunama iš pankolio šaknies, efektyviai kovoja su virusais ir bakterijoms, gerina virškinimą bei stiprina virškinamąjį traktą. Kaip vartoti?
4. Obuolių sidro actas padeda išlaikyti normalų skrandžio pH lygį bei iš kūno pašalinti kenksmingus toksinus. Dėl sudėtyje esančio pektino, priemonė ramina sudirgintą skrandį, malšina jo skausmą, pykinimą, vėmimą bei dujų kaupimąsi. Kaip vartoti?
5. Bazilikas malšina daugumą Roto viruso simptomų bei stiprina skrandį. Kaip vartoti?
6. Pipirmėtė kovoja su mikrobais, malšina spazmus, todėl slopina pykinimą, skrandžio bei žarnyno skausmą. Kaip vartoti?
7. Ramunėlės, kaip ir imbieras, kovoja su mikrobais bei uždegimu. Todėl nenuostabu, jog augalas malšina tokius simptomus kaip viduriavimas, skrandžio skausmai ir pykinimas. Kaip vartoti?
8. Bananai – dar vienas veiksmingas ginklas kovoje su Roto virusu. Vaisiai ne tik malšina simptomus, bet ir aprūpina organizmą dviem itin svarbiais elektrolitais – kaliu bei magniu. Kaip vartoti?
9. Probiotikai padeda virškinamajame trakte sunaikinti blogąsias bakterijas bei apgyvendinti naudingus mikroorganizmus. Todėl patariama vartoti specialius papildus arba tokius probiotikų turinčius produktus kaip jogurtas ar kefyras.