Mityba

Pasukos: virškinimui, stipriems kaulams, gražiai odai ir ne tik

Publikuotas 2017 20 balandžio views 22728
Pasukos: virškinimui, stipriems kaulams, gražiai odai ir ne tik Pasukos: virškinimui, stipriems kaulams, gražiai odai ir ne tik

Pasukos – pieno subproduktas, gaunamas gaminant sviestą. Gėrimas tolimosios Azijos šalyse vertinamas nuo senų senovės, tuo tarpu Lietuvoje populiarumu jis taip pat neatsilieka: pasukas „Metuose“ minėjo dar Kristijonas Donelaitis. Nors pavadinimas neskamba labai viliojančiai, dėl naudos sveikatai produktą verta įtraukti į kasdienį racioną.

Pasukos – geriausias virškinamojo trakto draugas

Pasukos – pilnavertis maisto produktas, sudėtyje turintis organizmui reikalingų baltymų, angliavandenių, lipidų bei fermentų. Net 90 % produkto sudaro vanduo, padedantis palaikyti organizmo drėgmę. Tiesa, pasukose nėra skaidulų, todėl trūkumą kompensuosite į skystį įberdami saujelę linų sėmenų ar čija sėklų.

Dehidratavote? Į stiklinę pasukų įmaišykite 1 arbatinį šaukštelį imbiero ekstrakto, nedelsdami išgerkite.

Azijos gyventojai pasukas mėgsta ne veltui, kadangi gėrimas padeda nuraminti aštrių prieskonių sudirgintą skrandžio gleivinę. Riebiai prisivalgėte, todėl išsipūtė pilvas? Išgerkite stiklinę pasukų – jos virškinamajame trakte padės „nuplauti” sunkų maistą bei suteiks energijos.

Sutriko virškinamasis traktas? Lygiomis dalimis sumaišykite imbiero šaknies miltelius, juoduosius pipirus ir druską. Suberkite į stiklinę pasukų, išmaišykite ir tuoj pat išgerkite.

Kadangi gaminant pasukas naudojamos gyvos bakterijos, gėrime netrūksta probiotikų. Šios medžiagos virškinamaje trakte naikina žalingas bakterijas, sumažina viduriavimo bei vėžinių susirgimų riziką. Probiotikų dažniausiai griebiamės vartodami antiobiotikus ar pabaigę jų ciklą – biologiškai aktyvios dalelės virškinamajame trakte atstato bakterijų balansą.

Užklupo viduriavimas? Stiklinę pasukų pagardinkite cukrumi arba medumi, iš karto išgerkite. Beje, pasukos, nors ir stabdančios viduriavimą, taip pat padeda užkietėjus viduriams.

Pasukose laktozės lygis gerokai mažesnis negu piene, todėl jas gali vartoti net šios medžiagos netoleruojantieji. Žinoma, derėtų būti atsargiems, ir pradėti nuo nedidelių pasukų kiekių.

Pasukų nauda: nuo anemijos iki karščio bangų

Pasukose gausu B grupės ir D vitaminų, todėl produktas gali padėti įveikti lėtinį nuovargį bei vitaminų trūkumo sukeltą mažakraujystę (anemiją). Taip pat vitaminas D stiprina imuninę sistemą, paverčia ją atsparesne infekcijoms – nepamirškite pasimėgauti pasukomis siaučiant pavasariniam peršalimui!

Produkte netrūksta riboflavinų – vitamino, padedančio organizmui maistą paversti energija, reikalingo hormonų gamybai bei virškinimo gerinimui. Be to, organizmas naudoja riboflaviną tam, kad aktyvuotų ląstelėse esančius fermentus ir taip gamintų energiją. Medžiaga prisideda ir prie kepenų valymo bei organizmo detoksikacijos.

Pasukos, kaip ir kiti pieno produktai, aprūpina organizmą kalciu. Mineralas tiesiog būtinas kaulų sveikatai, jį į racioną turėtų įtraukti vyresnio amžiaus žmonės, kuriems padidėja osteoporozės rizika. Su viena stikline pasukų gausite 284 mg kalcio – beveik trečdalį rekomenduojamos paros normos.

Gėrimas natūraliai sumažina kūno temperatūrą, todėl tinka ne tik atsigaivinti vasarą, bet ir kovoti su menopauzės laikotarpiu užklumpančiomis karščio bangomis.

Pasukos – švelnios odos ir žvilgančių plaukų paslaptis

  • Smarkiai nudegėte saulėje? Odą atvėsinkite bei raudonumą sumažinkite šiuo natūraliu vaistu: sumaišykite ½ stiklinės pasukų su ½ stiklinės pomidorų sulčių, gautą mišinį užtepkite ant pažeistų vietų. Po valandos nuplaukite.
  • Pasukose esanti pieno rūgštis – dažna senėjimą stabdančių kosmetikos priemonių sudedamoji dalis. Pasigaminti veiksmingą šveitiklį galite ir namuose. Tiesiog sumaišykite pasukas su medumi, mišiniu padenkite veidą. Jeigu jūsų oda riebi, pridėkite valgomąjį šaukštą šviežiai spaustų citrinos sulčių.
  • Tamsias odos dėmeles padės įveikti ši kaukė: sudžiovinkite ir susmulkinkite apelsino žievelę, ją sumaišykite su pasukomis – turėtumėte išgauti pastos konsistenciją. Ją užtepkite ant probleminių vietų, po 30 minučių nuplaukite šaltu vandeniu.
  • Legendos byloja, kad faraonės Kleopatros grožio paslaptis – pasukų vonia, kuria labai lengvai galite pasimėgauti ir jūs! Sumaišykite pusę stiklinės pasukų su puse stiklinės avižų, mišinį suberkite į jau paruoštą vonią, joje pabūkite 15-20 minučių. Kūdikio švelnumo oda garantuota!
  • Jūsų plaukai itin sausi ir trupantys? Pasigaminkite garbanas minkštinančią ir kondicionuojančią kaukę. Sumaišykite stiklinę pasukų, 2 arbatinius šaukštelius medaus ir vieną sutrintą bananą. Gautą masę užtepkite ant plaukų, po 45 minučių išskalaukite vandeniu.

Turite ypatingą pasukų vartojimo būdą? Būtinai juo pasidalinkite su mūsų skaitytojais!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Mityba

Viduržemio jūros dieta – gyvenimo būdas, praturtintas vertingu maistu

Pakoreguoti savo figūrą ar numesti kelis nereikalingus kilogramus nori bene kiekvienas žmogus. Įvairios dietos – greičiausias ir lengviausias svorio metimo būdas. Deja, tačiau kai kurios dietos gali suteikti daugiau žalos nei naudos, todėl visais svorio metimo metodais tikrai nereikėtų pasikliauti besąlygiškai. Viduržemio jūros dieta – ne tik efektyvus, bet ir sveikatai naudingas svorio metimo būdas, […]

views 522
Mityba

Maisto ruoša vasarą – kaip gaminti sveikiau ir paprasčiau?

Prasidėjus šiltajam sezonui, kai už lango kaitina saulė, vis labiau norisi ne tik maistingų, bet ir „lengvesnių“ patiekalų – tiek sudėties, tiek gamybos proceso atžvilgiu. Kitaip nei žiemos metu, vasarą norisi gaminti greičiau ir paprasčiau. Tad toliau šiame straipsnyje rasite naudingų patarimų, kurie leis vasarą gaminti greičiau, neaukojant dienos meniu maistingumo ir maisto produktų įvairovės. […]

views 431
Mityba

Kodėl naudinga gerti šviežiai spaustas sultis?

Nesubalansuotai maitinantis, vartojant nepakankamą kiekį maistinių medžiagų, nesirenkant įvairaus maisto, žmogaus organizmui ilgainiui ima stigti vitaminų bei kitų gerai sveikatos būklei reikalingų medžiagų. Tokių medžiagų trūkumas gali pasireikšti nemaloniais simptomais. Žmogui padidėja nuovargis, pablogėja nuotaika, nusilpsta imunitetas, susilpnėja rega, pablogėja odos, plaukų bei nagų būklė bei išvaizda. Pasireiškus tokiems požymiams, dažniausiai keliaujama į vaistinę ir […]

views 562

Erzina daugybė puodų virtuvėje? Išsirinkite vieną universalų!

Normalu virtuvėje turėti kelis skirtingų dydžių puodus – padažams, pusryčių košei, troškiniams, sriubai. Tačiau, ko gero, kiekvieno virtuvėje yra tas vienas puodas, kuris naudojamas dažniausiai. Ypač kai įprastai gaminamų patiekalų meniu nusistovėjęs ir valgančiųjų skaičius beveik visuomet toks pat. Kaip pasirinkti tokį universalų puodą ir išvengti daugelio skirtingų puodų? 3 esminiai kriterijai. 1. Suderinamumas su […]

views 583
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 715