Pankolį Viduržemio jūros regione žinojo ir mėgo jau prieš 3 tūkstančius metų, o apie ypatingas daržovės savybes buvo kuriami mitai. Pankolis ne tik pamalonina gomurį bei pagerina sveikatą, bet ir gali būti naudojamas galybei grožio procedūrų.
Pankolis: skonis, prie kurio reikia priprasti
Pankolis itin patiks taupiems, kadangi valgomos visos jo dalys – šaknis, stiebas ir sėklos. Daržovės skonis primena kmynų ir anyžių mišinį, todėl retam patinka iš pirmo karto, tačiau pripratę be jos nebeįsivaizduoja maisto gaminimo. Azijoje pankolis daugiausia vartojamas kaip prieskonis, tuo tarpu Viduržemio jūros pakrantėje – kaip daržovė: ji valgoma su žuvimi, jūros gėrybėmis, paukštiena, dešromis ir net makaronais. Sėklos paprastai džiovinamos, iš jų ruošiama arbata.
Nuėję į parduotuvę, neskubėkite griebti pirmo po ranka pasitaikusio pankolio: jo šaknis apačioje turi būti kuo baltesnė. Jei ta vieta parudavusi ar ją nusėjo tamsūs taškeliai, daržovė nėra tinkama vartoti. Atkreipkite dėmesį ir į stiebus: jie turi būti susiglaudę, o ne išsikeroję į visus puses. Šaldytuve šaknis skonį išlaikys apie 4-5 dienas, o sėklų, kaip ir bet kurių kitų prieskonių, galiojimo laikas gerokai ilgesnis.
Neįprasto skonio vitaminų ir skaidulų bomba
Pankolio maistinė vertė turėtų sudominti ir tuos, kurie laikosi dietos, ir besirūpinančius sveikata. Vidutinio dydžio šaknyje – vos 73 kCal, net 3 gramai baltymų ir 17 gramų angliavandenių, o riebalų ir cholesterolio praktiškai nėra. Suvalgę vieną šaknį, gausite maždaug trečdalį rekomenduojamos skaidulų paros normos ir aprūpinsite organizmą kaliu, geležimi, kalciu, variu, cinku, selenu, folatais, vitaminais A, B6, K.
Italų pamėgtas pankolis – nuo daugybės ligų
- Stiprina kaulų sveikatą. To priežastis – sudėtyje esantis kalcis, kadangi vidutinio dydžio šaknyje randama net 10% rekomenduojamos šio mineralo paros normos. Pankolis gali tapti puikia išeitimi kompensuoti kalcio trūkumą tuo atveju, jei nevartojate pieno produktų. Prie kaulų tvirtinimo prisideda ir magnis, fosforas, vitaminas K.
- Mažina kraujo spaudimą, kadangi sudėtyje netrūksta kalio, kuris, be to, slopina ir uždegimą. Tiesa, neverta tikėtis, kad įtraukus pankolį į racioną, rezultatai pasijus jau kitą rytą – teks laukti apie 4 savaites.
- Gerina virškinimą. Kaip ir minėjome anksčiau, pankolyje gausu skaidulų. Skatindamos tuštinimąsi, jos gali išgelbėti nuo tokių sutrikimų kaip vidurių užkietėjimas ar dirgliosios žarnos sindromas. Daržovė iš gaubtinės žarnos iššluoja toksinus, kurie, jei užsistovi organizme, gali sukelti vėžį. Beje, pankolis, subalansuodamas pH, naudingas kenčiantiems nuo rūgšties refliukso.
- Suteikia sotumo jausmą. Skaidulose nėra kalorijų, tačiau ląsteliena suteikia maistui tūrį ir, tuo pačiu, sotumo jausmą. Nereikia nė sakyti, kad tai padeda kovoti su viršsvoriu.
- Malšina pilvo dieglius kūdikiams. Diegliai – didžiausias naujai iškeptų tėvų košmaras, kadangi išsiaiškinti jų priežastį dažnai neįmanoma. Tyrimai rodo, kad pankolio sėklų aliejus gali sumažinti skausmą ir pagerinti mažylio plonosios žarnos veiklą. Kadangi kol kas nėra nustatyta saugi dozė, patariama žindančioms mamoms gerti pankolių arbatą.
- Užkerta kelią vėžiui. Kinų medicinoje jau keletą amžių pankolis buvo naudojamas slopinti uždegimą, pavyzdžiui, vabzdžių įkandimus ar gerklės skausmą. Pastarųjų metų tyrimai rodo, jog savybė kovoti su uždegimu gali būti naudinga kovoje su vėžiu.
- Sumažina širdies ligų riziką. Skaidulos kraujyje subalansuoja cholesterolio lygį ir taip sumažina širdies smūgio riziką, o kalis, kaip ir minėta, mažina kraujo spaudimą.
- Stiprina akių sveikata. Geltonosios dėmės degeneracija – pagrindinė su amžiumi susijusio regos silpnėjimo priežastis. Nors kol kas nėra galutinai patvirtinta, manoma, kad pankolio sudėtyje esantys antioksidantai neleidžia regai susilpnėti.
shutterstock.com
SVARBU: kad ir kiek daug naudingųjų medžiagų turi pankolis, jį galima vartoti ne visiems. Dėl didelės kalio koncentracijos, daržovės turėti vengti kenčiantys nuo inkstų ligų. Atsargūs su sėklomis turėtų būti ir alergiški kai kuriems prieskoniams. Jei vartojate kraujo spaudimą reguliuojančius vaistus, prieš tai pasitarkite su gydytoju.
Universali daržovė tinka ir grožio procedūroms
Pankolyje gausu vitamino C – antioksidanto, kovojančio su laisvųjų radikalų sukeliamu priešlaikiniu senėjimu. Ši medžiaga taip pat atsakinga už kolageno, paverčiančio raukšles mažiau pastebimomis, gamybą. Daržovė pasižymi antibakterinėmis savybėmis, naudingomis kovoje su akne. Pankolio sėklas galite naudoti įvairioms grožio procedūroms:
- Į pagalbą pasitelkę pankolio sėklas, galite kruopščiai išvalyti odą – iš porų „ištraukti” purvą, pašalinti perteklinius riebalus bei negyvas odos ląsteles. Kaip vartoti? Į puodą verdančio vandens įberkite 1 valgomąjį šaukštą sėklų, palikite mirkti 20-iai minučių. Kai nuoviras atvės, įlašinkite du lašus arbatmedžio aliejaus, mišinį supilkite į švarų tuščią butelį su kamščiu. Skysčiu sudrėkinkite vatos diskelį ir juo nuvalykite veidą.
- Pankolio sėklų nuoviru galite pakeisti įprastą toniką, kadangi natūrali priemonė ne tik išvalys odą, bet ir suteiks jai tvirtumo ir elastingumo. Kaip vartoti? Atvėsinta pankolio arbata valykite veido odą du kartus per dieną.
- Kaip ir minėjome, sėklose gausu antioksidantų. Jie apsaugo galvos odą nuo dirgiklių ir stiprina plaukų folikulus. Kaip vartoti? Į dvi stiklines verdančio vandens įberkite vieną arbatinį šaukštelį pankolio sėklų. Skystį atvėsinkite, nukoškite ir sumaišykite su 3 lašais rozmarinų eterinio aliejaus. Išplovę galvą šampūnu, plaukus išskalaukite pankolio nuoviru.
- Iš pankolio sėklų pagamintas šveitiklis padės pašalinti negyvų ląstelių ir riebalų perteklių. Kaip vartoti? Į miltelius sutrinkite saujelę pankolio sėklų. Vieną valgomąjį šaukštelį sumaišykite 1 vienu arbatiniu šaukšteliu vandens, gauta mase ištepkite veidą.
- Maltų pankolio sėklų kompresai – puikus vaistas nuo maišelių po akimis. Kaip vartoti? Sumaišykite pankolio miltelius su nedideliu kiekiu vandens. Šį mišinį įdėkite į drėgno audinio skiauteles, jomis uždenkite akis.
Pankolio arbata pasižymi ne ką prastesnėmis savybėmis nei pati daržovė, o siurbčioti ją šaltais žiemos vakarais – tikras malonumas. Arbatos pagaminimo būdas labai paprastas: sutrinkite 1-2 arbatinius šaukštelius šviežių pankolio sėklų. Jas suberkite į puodelį ir užpilkite labai karštu, tačiau ne verdančiu vandeniu. Uždenkite, po 8-10 minučių nukoškite, ir, pagardinę medumi, mėgaukitės arbata.
shutterstock.com
Pankolio aliejus – dar vienas puikus pagalbininkas sutrikus sveikatai. Tereikia žinoti keletą triukų:
- Kad pagerintumėte virškinimą, aliejumi įtrinkite pilvą arba pėdą. Prieš tai jį sumaišykite su bet kokiu augaliniu aliejumi – tuomet ne taip greitai išgaruos;
- Prieš valydamiesi dantis, ant dantų šepetėlio užlašinkite lašą pankolių aliejaus: taip apsaugosite dantenas nuo žalingų mikrobų;
- Sudirgusį skrandį nuraminsite į ramunėlių arbatą įlašindami du lašus pankolių aliejaus;
- Išbandykite šią atsipalaidavimo techniką: sumaišykite du lašus pankolių, du lašus levandų ir du lašus bet kurio augalinio aliejaus, mišiniu įtrinkite kaklą ir krūtinę. Rankomis pridenkite burną ir giliai kvėpuokite.
Žinote dar daugiau pankolio, jo sėklų ar arbatos panaudojimo būdų? Būtinai komentare jais pasidalinkite su kitais skaitytojais!
Kokia tavo nuomonė?