Mityba

Kaip ir kodėl turi keistis mityba rudenį, pasakoja mitybos specialistė

Publikuotas 2016 5 rugsėjo views 7464
shutterstock.com

Praėjus vasaros laikotarpiui, ne vienas gali pasigirti dailesnėmis kūno formomis, atsikratytais nepageidaujamais kilogramais, tačiau dažnai atėjus šaltajam metų laikotarpiui tie kilogramai sugrįžta, aptingstame, tampame irzlūs ir su nostalgija žiūrime į vasarą darytas nuotraukas, kuriose figūra buvo tiesiog puiki. Tad, kaip ir kodėl mityba rudenį turi pasikeisti ir kaip išsaugoti tas gražias kūno formas kalbamės su „Tūpk Stok“ projekto įkūrėja, „Insanity“ instruktore ir mitybos konsultante Olga Pociene.

– Kodėl mityba turi keistis atėjus šaltajam metų periodui?

– Kiekvienais metų laikais mūsų mityba turi keistis, todėl norint maitintis sveikai ir gauti visų reikiamų maistinių medžiagų pravartu maitintis pagal sezoniškumą. Keičiantis metų laikams, mūsų organizmas patiria tam tikrus pokyčius susijusius su paros ritmų skirtumais, kurie turi įtakos visai organizmo funkcinei sistemai. Tyrimai rodo, kad žmogaus organizmas turi daugybę genų, kuriuos veikia paros ritmų skirtumai ir daugelis iš šių genų gali daryti įtaką hormonų svyravimams, tokių kaip adiponektino, kuris padidina insulino jautrumą ir riebalų deginimą, dėl to ir priaugame ar numetame tuos kelis papildomus kilogramus. Taip pat mažėjant saulėtų dienų skaičiui, pradedame dažniau jaustis prislėgti, apninka melancholinė nuotaika, todėl atėjus rudeniui būtina pasirūpinti pilnaverte mityba ir fiziniu aktyvumu, kad šiuo periodu jaustumėtės, kiek įmanoma žvalesni ir laimingesni.

– Kokios yra dažniausiai daromos mitybos klaidos būtent šaltuoju metų periodu?

– Didžiausia klaida, kuri daroma šaltuoju metų periodu, tai per didelis maisto kiekis! Pradedame valgyti daugiau nei reikia mūsų organizmui. Taip daryti nederėtų, nes tokie laikai kaip pasiruošimas „skurdžiam“ (maisto atžvilgiu) žiemos periodui jau seniai praėjo ir nereikia kaupti atsargų, tam, kad išgyventume. Dar viena klaida, su kuria daugelis susiduria, tai netinkamas maisto pasirinkimas. Atšalus orams daugelis griebiasi labai riebaus ir kaloringo maisto. Dažniau renkasi paprastuosius angliavandenius, daugiausiai saldumynus, įvairius kepinius ar daug krakmolo turinčius produktus. Valgoma per daug mėsos, vartojami riebūs padažai. Ilgėjant vakarams prasideda užkandžiavimai prie televizoriaus ekrano, pasirenkamas pasyvus gyvenimo būdas, mažiau suvartojama skysčių, dėl to silpnėja imuninė sistema, pradedame prastai jaustis, trūksta energijos ir pradedame sirgti įvairiausiomis peršalimo, infekcinėmis ligomis.

– Po vasaros daug žmonių gali pasigirti gražesnėmis kūno formomis, sakykite, kaip išlaikyti svorį ir nepriaugti papildomų kilogramų?

– Vasara, tai toks metas, kada galime džiaugtis šiltais, saulėtais orais, todėl natūralu, kad didžiąją laiko dalį stengiamės praleisti lauke. Vasaros šalutinis poveikis yra aktyvus gyvenimo būdas: važinėjame dviračiais, riedučiais, išeiname pabėgioti ar tiesiog pasivaikščioti, o ką jau kalbėti apie maudynes vandens telkiniuose. Atsisakome sunkaus maisto, vartojame daugiau vaisių ir daržovių, geriame daugiau skysčių, todėl daugelis gali pasigirti pagerėjusia savijauta ir pagražėjusiomis linijomis, tai kodėl daugelis mūsų visa tai pamiršta atėjus rudeniui ir žiemai? Kodėl nepasinaudojus šiais vasaros įpročiais ir neperkėlus jų į savo kasdienę dienotvarkę ištisus metus?

Tad norint nepriaugti per vasarą numestų kilogramų, būtina ir šaltuoju metų periodu aktyviai judėti, tai yra vengti pasyvumo: dažniau lankytis sporto salėje, jeigu tokios galimybės nėra, sportuoti namuose, bent 20 min per dieną, tik tiek reikia, kad pajustumėte akivaizdžius rezultatus, daugiau laiko leisti gryname ore, juk kaip smagu pasivaikščioti po parką, nusėtą spalvotais lapais, jeigu radote laiptelius, pasinaudokite proga ir ne lipkite, bet užbėkite jais. Neperkraukite organizmo sunkiu ir nepilnaverčiu maistu, venkite perdirbtų produktų, produktų, kuriuose yra daug cukraus, jau prieš tai minėtų greitai įsisavinamų angliavandenių, gaiviųjų gėrimų. Venkite naktinių užkandžiavimų. Vartokite daugiau daržovių, vaisių, juk ruduo tai tikras gėrybių metas. Taip pat nepamirškite gerti vandens! Tai itin svarbu, nes pajutus alkio jausmą, dažniausiai žmogus nori ne valgyti, o gerti. Tik skirtingai nei vasaros metu gerkite ne šaltą, o šiltą vandenį pagardintą citrina ir šlakeliu medaus. Toks vanduo sustiprins jūsų imuninę sistemą, papildys organizmą taip reikiamu vitaminu C, kurio pagrindinė funkcija šarminti organizmą ir kovoti su peršalimo ligomis, tai padės numesti svorį, pagerins virškinimo veiklą.

Kokie turi įvykti mitybos pokyčiai rudenį?

Prasidėjus šaltajam sezonui, reikėtų maitintis tuo laikotarpiu sunokusiomis daržovėmis ir vaisiais. Jeigu vasaros periodo metu mes valgėme uogas, vandeningas daržoves, įvairiausias šaltas sriubas, tai yra produktus, kurie gaivino ir vėsino organizmą, tai šiuo periodu reikėtų rinktis aštrius, rūgščius ir saldžius (nesimaišykite, čia neina kalba apie saldumynus!) produktus. Produktus, kurie šildytų. Todėl, ant mūsų stalo turi puikuotis ankštinės daržovės, šakniavaisiai, grybai, neskaldytų grūdų kruopos, nepamirškime ir prieskonių, tokių kaip ciberžolė, karis, muskatas, aštrūs pipirai ir kt.

Šaltam rudens vakarui, Olga rekomenduoja pasigaminti moliūgų, cukinijų ir anakardžių riešutų troškinį.

mityba rudenį

shutterstock.com

Jums reikės (2–3 asmenims):

  • 200 g. moliūgų, pjaustytų kubeliais;
  • 125 g. anakardžių riešutų, mirkytų per naktį ir nusausintų;
  • 1 nedidelės jaunos cukinijos;
  • 1 ½  stiklinės kokoso pieno;
  • 1 nedidelio čili pipiro;
  • 1 arba ½  citrinos sulčių;
  • 1–2 arbatinių šaukštelių nulupto ir smulkiai sukapoto arba tarkuotos imbiero šaknies;
  • Cinamono, kario, ciberžolės, druskos, pagal skonį.

Gaminimo eiga:

Į puodą supilkite kokoso pieną, įberkite cinamono, kario, ciberžolės, druskos, įdėkite čili pipirą, imbierą ir viską užvirkite. Užvirus ant silpnos ugnies troškinkite apie 10 min. Po to suberkite kebeliais pjaustytus moliūgą, cukiniją, anakardžių riešutus ir troškinkite apie 20–25 min, kol daržovės suminkštės. Jei masė bus per tiršta, galite užpilti vandens arba kokoso pieno. Likus 5 min, įspauskite citrinos sulčių (pagal skonį). Patiekite su rudaisiais ryžiais. Skanaus!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Mityba

Viduržemio jūros dieta – gyvenimo būdas, praturtintas vertingu maistu

Pakoreguoti savo figūrą ar numesti kelis nereikalingus kilogramus nori bene kiekvienas žmogus. Įvairios dietos – greičiausias ir lengviausias svorio metimo būdas. Deja, tačiau kai kurios dietos gali suteikti daugiau žalos nei naudos, todėl visais svorio metimo metodais tikrai nereikėtų pasikliauti besąlygiškai. Viduržemio jūros dieta – ne tik efektyvus, bet ir sveikatai naudingas svorio metimo būdas, […]

views 806
Mityba

Maisto ruoša vasarą – kaip gaminti sveikiau ir paprasčiau?

Prasidėjus šiltajam sezonui, kai už lango kaitina saulė, vis labiau norisi ne tik maistingų, bet ir „lengvesnių“ patiekalų – tiek sudėties, tiek gamybos proceso atžvilgiu. Kitaip nei žiemos metu, vasarą norisi gaminti greičiau ir paprasčiau. Tad toliau šiame straipsnyje rasite naudingų patarimų, kurie leis vasarą gaminti greičiau, neaukojant dienos meniu maistingumo ir maisto produktų įvairovės. […]

views 593
Mityba

Kodėl naudinga gerti šviežiai spaustas sultis?

Nesubalansuotai maitinantis, vartojant nepakankamą kiekį maistinių medžiagų, nesirenkant įvairaus maisto, žmogaus organizmui ilgainiui ima stigti vitaminų bei kitų gerai sveikatos būklei reikalingų medžiagų. Tokių medžiagų trūkumas gali pasireikšti nemaloniais simptomais. Žmogui padidėja nuovargis, pablogėja nuotaika, nusilpsta imunitetas, susilpnėja rega, pablogėja odos, plaukų bei nagų būklė bei išvaizda. Pasireiškus tokiems požymiams, dažniausiai keliaujama į vaistinę ir […]

views 721

Erzina daugybė puodų virtuvėje? Išsirinkite vieną universalų!

Normalu virtuvėje turėti kelis skirtingų dydžių puodus – padažams, pusryčių košei, troškiniams, sriubai. Tačiau, ko gero, kiekvieno virtuvėje yra tas vienas puodas, kuris naudojamas dažniausiai. Ypač kai įprastai gaminamų patiekalų meniu nusistovėjęs ir valgančiųjų skaičius beveik visuomet toks pat. Kaip pasirinkti tokį universalų puodą ir išvengti daugelio skirtingų puodų? 3 esminiai kriterijai. 1. Suderinamumas su […]

views 588
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 753