Detoksikacija – itin dažnai visuomenėje aptariama tema, kurios aktualumas remiasi į norą bei poreikį išvalyti organizmą, atkurti natūralią mikroflorą, o kartais netgi ir atsikratyti nereikalingų kilogramų.
Detoksikacijos poreikis atsiranda tuomet, kai rūkymas, alkoholis, netaisyklinga mityba, nejudrus gyvenimo būdas, stresas ar aplinkos užterštumas paskatina sveikatą neigiamai veikiančių toksinų kaupimąsi organizme.
Intoksikacijos požymiai neretai būna panašūs į nuovargį bei apatiją, pavyzdžiui, užplūsta slogi nuotaika, ima trūkti motyvacijos paprastų darbų atlikimui, pradeda varginti dažnas silpnumas, sutrinka koncentracija, pasireiškia įkyrus galvos skausmas ir t.t. Pasireiškus šiems požymiams, dažnas aktyvų gyvenimo būdą propaguojantis asmuo situaciją įvertina kiek primityviai – „persidirbimu“, „neišsimiegojimu“, „pernelyg greitu gyvenimo tempu“ ir pan. Žinoma, pastarieji aspektai yra vieni kritiškiausių faktorių lėtinio nuovargio susiformavime, tačiau neretai problema slypi kitur – užterštame organizme, kuriame susikaupusios kenksmingos medžiagos ima skleisti „nuodus“ organuose bei audiniuose.
Toksinams plintant organizme pasireiškia ir kiti negatyvūs požymiai – pila prakaitas, burnoje atsiranda nemalonus skonis, sutrinka virškinamojo trakto veikla, padidėja svoris, pablogėja odos būklė, ima slinkti plaukai, sumenksta atsparumas virusinėms ligoms ir t.t. Taip pat, nesiimant jokių prevencijos priemonių, organizmo intoksikacija provokuoja bronchinės astmos, širdies bei kraujagyslių ligų ir kt. ligų vystymąsi.
Verta paminėti, kad dėl intoksikacijos bene labiausiai nukenčia oda – sutrinka regeneracijos procesai, todėl sumenksta ląstelių atsinaujinimas ir oda pradeda senti greičiau, padidėja jos jautrumas, sutrinka gijimo funkcija, atsiranda įvairių bėrimų bei pigmentinių dėmių, taip pat oda neretai įgauna blyškų „pilką“ atspalvį. Tiesa, kosmetologijos centrai siūlo „odos detoksikacijos“ paslaugas (dažniausiai tai įvairios „gilaus valymo“ kaukės), kurių metu yra ne tik pašalinami kenksmingi toksinai, bet ir atstatoma normali odos apsauginė funkcija. Tačiau siekiant ilgalaikių rezultatų valyti reikia visą organizmą… „iš vidaus“.
Efektyvi detoksikacijos programa susideda iš žarnyno, kepenų, inkstų ir kraujo valymo procedūrų, kurių nerekomenduojama atlikti asmenims, vartojantiems stiprius medikamentus ar antibiotikus, sergantiems cukriniu diabetu, onkologinėmis ir endokrininės sistemos ligomis, turintiems širdies sutrikimų, esant nėštumo periodui ar iškart po gimdymo, taip pat detoksikacijos procedūrų turėtų vengti sergantieji sunkia depresijos forma.
Valant visą organizmą vienas svarbiausių žingsnių (ko gero, pats svarbiausias) yra žarnyno valymas. Jame kaupiasi didžiausias kiekis toksinų, vyksta įvairūs puvimo procesai. Vanduo ir jame ištirpusios medžiagos įsiurbiamos būtent šioje organizmo dalyje, taigi, neišvalius žarnyno nė viena tolesnė valymo procedūra nebūna efektyvi. Žarnyno valymo procedūros, trunkančios apie 45 minutes, yra atliekamos klinikose (mechaninis, cheminis ir biologinis valymas). Taip pat įmanoma pasirinkti natūralųjį būdą – pacientui duodamas specialus tirpalas, kurio išgėrus plonoji bei storoji žarnos išsivalo per 3 valandas.
Kepenys, vadinamos organizmo „laboratorija“, neutralizuoja medžiagų apykaitos metu susidariusius toksinus. Jos turi neįtikėtinai didelę įtaką tinkamai smegenų funkcijai, odos būklei, stipriai imuninei sistemai ir t.t. Tačiau jeigu yra užterštos… kepenys savo „darbo“ neatlieka, todėl žmogus dažnai pajaučia intoksikacijos simptomus. Kepenų detoksikacijos procedūrą vertėtų atlikti kvalifikuotų specialistų priežiūroje, medicinos centruose. „Naminiu būdu“ tai padaryti galima naudojant sorbitolio tirpalą.
Beje, kraujo detoksikacijai medicinos įstaigos bei centrai naudoja galingą lazerį, tačiau mūsų senoliams pakako kiaulpienės šaknų arbatos.
Organizmo detoksikacijos veiksmingumą pripažįsta ne visi, tad ganėtinai brangioms detoksikacijos procedūroms alternatyvų galima rasti ne tik siekiant išvengti lazerinio kraujo valymo. Vyrauja nuomonė, kad mechaninis, cheminis ar biologinis valymas organizmui gali sukelti stresą ir netgi pakenkti žarnyno mikroflorai, inkstų ar kepenų veiklai. Todėl alternatyvų ieškoma nuolat.
Viena jų, neįtikėtina, bet – puikiai subalansuota mityba, kurios taisyklių sąrašą papildo reikalavimas – nevalgyti po 18 valandos. Laikantis šio subalansuoto raciono reikėtų nevalgyti didelio kiekio miltinių patiekalų, vengti riebaus ir kepto maisto, atsisakyti saldumynų, kavos, alkoholinių gėrimų, cigarečių, vartoti daugiau augalinės kilmės produktų.
Norint išbandyti griežtesnį mitybos režimą tinkama sulčių dieta, detoksikacijos šalininkų neretai vadinama „organizmo valymo sultimis programa“. Kaip laikytis šios dietos? Tai – paprasta. Visą mitybos racioną sudaro šviežiai spaustos sultys. Siekiant efektyvių rezultatų šios programos būtina laikytis nuo trijų iki septynių dienų. Kitas gan drastiškas būdas – keletą dienų vartoti tik citrinos sulčių ir alyvuogių aliejaus kokteilius.
Verta paminėti ir obuolių acto gėrimą, vartojamą ryte ant tuščio skrandžio (vienai stiklinei vandens valgomas šaukštas obuolių acto). Esant itin jautriam skrandžiui (pvz., padidėjus rūgštingumui, sirgus gastritu) obuolių actą reikėtų keisti citrinos sultimis.
Organizmą nuo intoksikacijos gelbsti ir įvairūs kūno masažai, poilsis saunoje, pirtyje, žolelių bei druskų vonios (pašalinami šlakai bei toksinai) taip pat žalioji arbata ir, žinoma, svarbiausia – reguliarus geriamojo vandens vartojimas.
Organizmo detoksikacija yra būtina, jei norima džiaugtis sveiku, pilnaverčiu gyvenimu. Tačiau išsivalymo metodą asmuo turi pasirinkti savarankiškai, atsižvelgdamas į visus esamus teigiamus bei neigiamus aspektus. Prieš nusprendžiant atlikti specialistų siūlomas detoksikacijos procedūras svarbu įvertinti galimybes (ligos istoriją, vartojamus vaistus ir kt.), o ieškant alternatyvių sprendimų reikia prisiminti, kad jie taip pat turi būti atlikti nuovokiai bei atsargiai, siekiant išvengti žalingų padarinių.