Sveikata

Apie nemigą: 4 efektyvūs būdai kokybiškam poilsiui garantuoti

Publikuotas 2016 lapkričio 13 views 14509
nemiga shutterstock.com

Pilnaverčio gyvenimo pagrindas yra kokybiškas nakties miegas. Tačiau modernus amžius mus verčia skubėti, nuolat daryti vis daugiau, netinkamai maitintis ir t.t., todėl blogi miego įpročiai išsiugdo itin sparčiai, o jų įtaka palaipsniui žaloja žmogaus fizinę bei emocinę sveikatą.

Nemiga kenkia psichikai, gali sukelti streso ar depresijos simptomus. Taip pat miego stygius padidina susirgimo diabetu riziką, turi įtakos širdies ligų atsiradimui, virškinamojo trakto disfunkcijos paūmėjimui. Be to, nuolat pavargstantis žmogus gyvena trumpiau.

Akivaizdu, kad netinkami poilsio įpročiai itin kenksmingi. Vis dėlto užtikrinti kokybišką miegą ir įveikti nemigą gali padėti šie patarimai.

Poilsio režimo nustatymas

Vienas svarbiausių efektyvaus poilsio aspektų – miego režimas. Keliavimas į sapnų karalystę bei pabudimas iš jos vienodu laiku yra būtina sąlyga siekiant išvengti prasto miego ir nemigos. Pakanka vos keletos dienų, kad miego režimas organizmui taptų įpročiu. Keliantis skirtingu laiku, vidinis žmogaus laikrodis išsiderina. Organizmas patiria stresą.

Be to, svarbu išmokti nubusti greitai, nes nuo to priklauso dienos energijos sankaupos. Suskambus žadintuvui reikia atsikelti iš karto – ilgai keliantis kyla noras vėl užmigti, pradedama snūduriuoti, o naujam pabudimui ir pastangoms išlipti iš lovos eikvojama energija.

Vandens vartojimas ir mitybos subalansavimas

Sunkiai virškinamas maistas gali tapti prasto miego priežastimi. Dvi valandas prieš miegą rekomenduojama vengti riebaus bei sūraus maisto, nevalgyti greitai paruošiamų produktų, atsisakyti saldumynų.

Prieš naktinį poilsį taip pat patariama vengti svaigiųjų gėrimų ir kavos vartojimo (alkoholis bei kofeinas dehidratuoja organizmą). Svarbu gerti daug gryno vandens tam, kad organizmas galėtų atsipalaiduoti ir nesijaustų alinamas. Pavyzdžiui, jei miego kokybė prasta, o ryte atsibudus juntamas troškulys – suvartojamų skysčių kiekis nėra optimalus (suaugusiam žmogui rekomenduojama per parą išgerti nuo 30 iki 35 ml vandens vienam kūno masės kilogramui).

Susijęs straipsnis: Virtų bananų arbata? Nustebsite, sužinoję jos poveikį miegui!

Technologijų atsisakymas

Technologiniai įrenginiai, ypač su šviečiančiu melsvu ekranu, suaktyvina smegenų darbą ir stabdo miego hormono gamybą, todėl net ir pavargus užmigti sekasi sunkiai. Taigi naršymas Facebook paskyroje, muzikos klausymas telefone, elektroninės knygos skaitymas planšetėje ar pamėgto serialo žiūrėjimas naudojant nešiojamą kompiuterį neturėtų tapti rutina prieš miegą. O jeigu užmigti nepavyksta dėl minčių „perkrovos“ ir minėtaisiais būdais siekiama atsipalaiduoti, vertėtų rinktis „tradicinę“ popierinę knygą ar žurnalą, o muziką klausytis standartiniame grotuve.

Visgi verta paminėti, jog pats efektyviausias būdas išvalyti mintis – keliolikos minučių meditacija.

Susijęs straipsnis: 6 atpalaiduojančios ir užmigti padedančios jogos pozos

Aromaterapija

Aromaterapija yra natūralus gydymo būdas, tinkamas miego problemoms gydyti. Vienas pavyzdžių kokį aromatą pasirinkti – levanda. Levandos kvapas atpalaiduoja, mažina nervų sistemos aktyvumą. Tinkamas ir čiobrelių aromatas. Vengti reikėtų stimuliuojančių greipfrutų, kiparisų, rozmarinų, citrinų, pipirmėčių ir t.t. kvapų.

Beje, aromaterapiją galima naudoti ir medituojant. Tiesa, šis metodas nepadės esant chroninei nemigai, tačiau jeigu sunkiai užmigti sekasi dėl streso – kvapų terapija yra veiksmingas sprendimas, kuris, beje, taip pat padeda išvengti košmarų.

Susijęs straipsnis: Kodėl sapnuojasi košmarai?

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų
Sveikata

Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų

Jonažolė, dar kitaip vadinama švento Jono žole, Lietuvos pievas ir pamiškes nuklos birželio pabaigoje. Geltonžiedis augalas pasižymi ypatingomis savybėmis, todėl tiek mūsų senoliai, tiek natūralios medicinos šalininkai visame pasaulyje, jonažolę jau dešimtis metų naudoja daugybės ligų ir odos problemų gydymui. Geltonoji jonažolė – neišsenkantis antioksidantų šaltinis Jonažolė gali būti vartojama įvairiomis formomis – kapsulėmis, tinktūra ar […]

views 28817
Sveikata

Roto virusas: atsakymai į dažniausius klausimus ir 9 natūralūs vaistai

Roto virusas, arba Rotavirusinė infekcija – itin nemalonus susirgimas, daugiausia kamuojantis kūdikius ir vaikus, tačiau neretai pasireiškiantis ir suaugusiems. Virusas aplinkiniams perduodamas itin lengvai, todėl būtina užsiimti prevencinėmis priemonėmis, o susirgus kuo greičiau pradėti gydymą. Kas yra Roto virusas ir kada juo susergama? Roto virusas – infekcija, sukelianti stiprų skrandžio ir žarnyno uždegimą. Šis virusas […]

views 37838
Mažakraujystė: priežastys, simptomai ir 10 natūralių vaistų
Sveikata

Mažakraujystė: priežastys, simptomai ir 10 natūralių vaistų

Mažakraujystė, dar vadinama anemija – klastinga liga, kankinanti net 24,8% visos populiacijos! Vaisingo amžiaus (ir ypač besilaukiančios) moterys nuo šio sutrikimo kenčia kur kas dažniau nei vyrai, todėl joms būtina tinkamai maitintis bei reguliariai atlikti kraujo tyrimus. Mažakraujystė: kodėl susergama ir kam reikalingi raudonieji kraujo kūneliai? Mažakraujyste susergama tada, kai kraujyje nepakanka raudonųjų kraujo kūnelių. […]

views 28497
Sinusitas: simptomai, priežastys ir 10 natūralių būdų jį išgydyti
Sveikata

Sinusitas: simptomai, priežastys ir 10 natūralių būdų jį išgydyti

Retas šaltuoju metu nesusiduria su sloga. Paprastai gydomės nosies lašais, keletu litrų arbatos ir gulėjimu po šilta antklode. Tačiau jei simptomai per 10-12 dienų nepraeina, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kadangi diagnozė gali būti rimta – sinusitas. Sinusais vadiname ertmes, išsidėsčiusias kauluose aplink nosį: po dvi yra kaktoje, ties skruostikauliais ir abiem nosies pusėmis, vienas sinusas plyti […]

views 41507
Kuminas: ir svoriui mesti, ir sveikatai gerinti?
Sveikata

Kuminas: ir svoriui mesti, ir sveikatai gerinti?

Kumino pavadinimą dažniausiai girdime kalbose apie svorio metimą. Nudžiuginsime: plačiai aprašytas prieskonio efektas tikrai nėra mitas! Visgi egzotiškasis kmyno pusbrolis pasižymi ir daugiau sveikatai naudingų savybių: gerina virškinimą, kovoja su odos ligomis bei stiprina kraują. Kmynas ar kuminas – kaip atskirti? Dažnas kuminą maišo su lietuviams gerai pažįstamu kmynu, todėl patariame vadovautis pagrindiniu indikatoriumi – […]

views 37198