Pilnaverčio gyvenimo pagrindas yra kokybiškas nakties miegas. Tačiau modernus amžius mus verčia skubėti, nuolat daryti vis daugiau, netinkamai maitintis ir t.t., todėl blogi miego įpročiai išsiugdo itin sparčiai, o jų įtaka palaipsniui žaloja žmogaus fizinę bei emocinę sveikatą.
Nemiga kenkia psichikai, gali sukelti streso ar depresijos simptomus. Taip pat miego stygius padidina susirgimo diabetu riziką, turi įtakos širdies ligų atsiradimui, virškinamojo trakto disfunkcijos paūmėjimui. Be to, nuolat pavargstantis žmogus gyvena trumpiau.
Akivaizdu, kad netinkami poilsio įpročiai itin kenksmingi. Vis dėlto užtikrinti kokybišką miegą ir įveikti nemigą gali padėti šie patarimai.
Vienas svarbiausių efektyvaus poilsio aspektų – miego režimas. Keliavimas į sapnų karalystę bei pabudimas iš jos vienodu laiku yra būtina sąlyga siekiant išvengti prasto miego ir nemigos. Pakanka vos keletos dienų, kad miego režimas organizmui taptų įpročiu. Keliantis skirtingu laiku, vidinis žmogaus laikrodis išsiderina. Organizmas patiria stresą.
Be to, svarbu išmokti nubusti greitai, nes nuo to priklauso dienos energijos sankaupos. Suskambus žadintuvui reikia atsikelti iš karto – ilgai keliantis kyla noras vėl užmigti, pradedama snūduriuoti, o naujam pabudimui ir pastangoms išlipti iš lovos eikvojama energija.
Sunkiai virškinamas maistas gali tapti prasto miego priežastimi. Dvi valandas prieš miegą rekomenduojama vengti riebaus bei sūraus maisto, nevalgyti greitai paruošiamų produktų, atsisakyti saldumynų.
Prieš naktinį poilsį taip pat patariama vengti svaigiųjų gėrimų ir kavos vartojimo (alkoholis bei kofeinas dehidratuoja organizmą). Svarbu gerti daug gryno vandens tam, kad organizmas galėtų atsipalaiduoti ir nesijaustų alinamas. Pavyzdžiui, jei miego kokybė prasta, o ryte atsibudus juntamas troškulys – suvartojamų skysčių kiekis nėra optimalus (suaugusiam žmogui rekomenduojama per parą išgerti nuo 30 iki 35 ml vandens vienam kūno masės kilogramui).
Susijęs straipsnis: Virtų bananų arbata? Nustebsite, sužinoję jos poveikį miegui!
Technologiniai įrenginiai, ypač su šviečiančiu melsvu ekranu, suaktyvina smegenų darbą ir stabdo miego hormono gamybą, todėl net ir pavargus užmigti sekasi sunkiai. Taigi naršymas Facebook paskyroje, muzikos klausymas telefone, elektroninės knygos skaitymas planšetėje ar pamėgto serialo žiūrėjimas naudojant nešiojamą kompiuterį neturėtų tapti rutina prieš miegą. O jeigu užmigti nepavyksta dėl minčių „perkrovos“ ir minėtaisiais būdais siekiama atsipalaiduoti, vertėtų rinktis „tradicinę“ popierinę knygą ar žurnalą, o muziką klausytis standartiniame grotuve.
Visgi verta paminėti, jog pats efektyviausias būdas išvalyti mintis – keliolikos minučių meditacija.
Susijęs straipsnis: 6 atpalaiduojančios ir užmigti padedančios jogos pozos
Aromaterapija yra natūralus gydymo būdas, tinkamas miego problemoms gydyti. Vienas pavyzdžių kokį aromatą pasirinkti – levanda. Levandos kvapas atpalaiduoja, mažina nervų sistemos aktyvumą. Tinkamas ir čiobrelių aromatas. Vengti reikėtų stimuliuojančių greipfrutų, kiparisų, rozmarinų, citrinų, pipirmėčių ir t.t. kvapų.
Beje, aromaterapiją galima naudoti ir medituojant. Tiesa, šis metodas nepadės esant chroninei nemigai, tačiau jeigu sunkiai užmigti sekasi dėl streso – kvapų terapija yra veiksmingas sprendimas, kuris, beje, taip pat padeda išvengti košmarų.
Susijęs straipsnis: Kodėl sapnuojasi košmarai?