Sveikata

Kodėl sapnuojasi košmarai?

Publikuotas 2016 vasario 17 views 5751
Kodėl sapnuojasi košmarai?

Sapnams ir jų pobūdžiui didelę reikšmę daro mūsų pasirinkta miegojimo poza, aplinkos dirgikliai ir įpročiai. Atskleisime keletą įdomių faktorių, kuriems priskiriamas poveikis sapnams. Pateikiame 8 dalykus, kurie gali paveikti jūsų pasąmonę, sapnus, jų pobūdį bei tikimybę prabudus prisiminti, ką sapnavote.

Retas domisi vienokių ar kitokių sapnų priežastimis, dažniausiai mus domina tik sapnų reikšmė. Mums miegant, smegenys stengiasi išspręsti užsilikusius konfliktus, o mes prabudę mąstome, kaip paaiškinti neseniai susapnuotą košmarą arba labai tikroviškas vizijas. Dauguma neteisingai mano, kad atitinkamus sapnus lemia tik mūsų psichikos būsena ir prisiminimai – tai tik nedidelė sapnus sukeliančių veiksnių dalis. 

     1. Kvapas

Kaip manote, ar nuo saldaus kvapo atsiranda saldūs sapnai? Vieno atlikto tyrimo rezultatai atskleidė, kad gėlių uostymas tam tikru miego ciklo metu gali sukelti pozityvesnius sapnus, o sieros kvapas siejamas su negatyviais. Tiksliai šių rezultatų savo miegamajame atkartoti nepavyks, nes alyvų kvapas, kurį purškėte prieš užmiegant, pradėjus sapnuoti, jūsų jau nebestimuliuos. Tačiau yra tikimybė, kad, jeigu jums miegant iš virtuvės pasklis maisto aromatas, jis gali patekti į sapną. Sapnais kartais saugomas miegas, nes vietoj to, kad pabustume, dirgiklis patenka į sapnus.

     2. GarsaiKodėl sapnuojasi košmarai?

Naktį pabudote iš baisaus sapno, kuriame buvote įstrigęs degančiame pastate, o pabudę suprantate, kad ugnies sirena, kurią girdėjote, iš tiesų yra jūsų žadintuvas? Garsai turi itin siaurą praėjimą į mūsų smegenis. Profesionalai teigia, jog į sapną gali patekti tik tie garsai, kurie yra pakankamai žemi, kad jūsų nepažadintų, bet kartu ir pakankamai aukšti, kad suvoktumėte juos sapno metu. Norint ramiai miegoti, naktį pasileiskite švelnių vandenyno bangų arba lietaus su griaustiniu įrašą. Sapnas prisitaikys prie girdimų garsų ir užtikrins ramų bei kokybišką miegą, o atsikėlę galbūt prisiminsite, kad sapnavote jūrą ir atostogas.

  1. Aštrus maistas

Jei prieš miegą prisivalgėte aštraus maisto, kurio skrandis lengvai nesuvirškins – tai gali atsiliepti jūsų sapnams. Sapnų prisiminimo taisyklė sako, kad turite pabusti per penkias minutes po sapno, kad jį prisimintumėte. Sunkus maistas (sūris, aštrus maistas ar didelis maisto kiekis) yra ilgiau virškinamas, tad jūs miegate neramiai, blaškotės, padidėja tikimybė, kad pabusite ir prisiminsite ką tik sapnuotą košmarą.  Ramesnį poilsį užtikrinsite valgydami vakarienę likus ne mažiau kaip dviems valandoms iki miego. Apgalvokite, kokius užkandžius galite rinktis prieš miegą ir negerkite gėrimų su kofeinu po 14 – 16 valandos.

  1. Vitaminas B

Manoma, kad vitaminas B6 gali turėti įtaką sapnų ryškumui. Kūnas naudoja vitaminą B6 aminorūgščių skaidymui, o šios stimuliuoja nervinius impulsus. Nors nėra atlikto tyrimo, kuris įrodytų, kad B6 vartojimas sukelia aiškesnius sapnus, norint sustabdyti gyvus sapnus, rekomenduojama atsisakyti maisto papildų. Norint paskatinti sapnavimą, dienos metu vartokite nustatytą kiekį B6 vitamino. Nepadauginkite šio papildo, nes ilgainiui tai gali sukelti nervų pažeidimus.

  1. Žalingų įpročių atsisakymas

Pagyvėję sapnai apie žalingus įpročius gali būti noro mesti ir atsisakymo padarinys. Viename tyrime 63% metusių rukyti, net ir po metų laiko susapnuodavo, kad užsiima šiuo blogu įpročiu. Pasak specialistų, jei šiuo metu stengiatės atsikratyti kokio nors ne itin sveiko įpročio, įmanoma, kad padidėjus dirglumui dažniau sapnuosite. Būkite ištvermingi ir nepasiduokite. Sapnai apie žalingus įpročius galiausiai nurims, o sveikata jums padėkos.

  1. Tuščias skrandis

Sapnai parodo, kokia sunki organizmui yra jūsų dieta. Iš miego galite pabusti susapnavę sumuštinį ar picos gabalėlį, o tai parodo, kad jūsų kraujyje žemas cukraus lygis. Atliktas tyrimas atskleidė, kad anoreksija sergantys pacientai arba besilaikantys griežtos dietos beveik visada sapnuoja maistą. Puiku tai, kad nedidelis naktinis užkandis toks, kaip bananas ar lieso pieno stiklinė, nepakenks jūsų kūno formoms, užpildys skrandį, o dėl jame esančios aminorūgšties triptofano geriau išsimiegosite.

  1. Siaubo filmai

Ko gero, kiekvienas žino, kokius baisius sapnus gali sukelti siaubo filmai. Taip pat didelę reikšmę turi veikla, kuria užsiimate prieš miegą: kokios muzikos klausotės, kokią knygą skaitote, ką žiūrite per televiziją, apie ką kalbate su mylimu žmogumi. Jei dažnai sapnuojate košmarus, kelias minutes prieš miegą skirkite tam, kad smegenis užpildytumėte geromis mintimis, pavyzdžiui prisiminimais apie paskutines atostogas ar apie kitą malonų įvykį.

  1. Nėštumas ar gimdymas

Nėščios moterys ar naujagimių tėvai gali sapnuoti daugiau ir ryškesnių sapnų. Nėštumo metu organizmas patiria daug pokyčių, kinta hormonų pusiausvyra, o rūpinantis vaikeliu, patiriamas stresas ir nuovargis. Vis dėlto, įvairūs sapnai yra geras ženklas, kad smegenys adaptuojasi prie šių pokyčių, tad galite nusiraminti ir pasiguosti, kad ilgainiui tai praeis.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų
Sveikata

Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų

Jonažolė, dar kitaip vadinama švento Jono žole, Lietuvos pievas ir pamiškes nuklos birželio pabaigoje. Geltonžiedis augalas pasižymi ypatingomis savybėmis, todėl tiek mūsų senoliai, tiek natūralios medicinos šalininkai visame pasaulyje, jonažolę jau dešimtis metų naudoja daugybės ligų ir odos problemų gydymui. Geltonoji jonažolė – neišsenkantis antioksidantų šaltinis Jonažolė gali būti vartojama įvairiomis formomis – kapsulėmis, tinktūra ar […]

views 28817
Sveikata

Roto virusas: atsakymai į dažniausius klausimus ir 9 natūralūs vaistai

Roto virusas, arba Rotavirusinė infekcija – itin nemalonus susirgimas, daugiausia kamuojantis kūdikius ir vaikus, tačiau neretai pasireiškiantis ir suaugusiems. Virusas aplinkiniams perduodamas itin lengvai, todėl būtina užsiimti prevencinėmis priemonėmis, o susirgus kuo greičiau pradėti gydymą. Kas yra Roto virusas ir kada juo susergama? Roto virusas – infekcija, sukelianti stiprų skrandžio ir žarnyno uždegimą. Šis virusas […]

views 37838
Mažakraujystė: priežastys, simptomai ir 10 natūralių vaistų
Sveikata

Mažakraujystė: priežastys, simptomai ir 10 natūralių vaistų

Mažakraujystė, dar vadinama anemija – klastinga liga, kankinanti net 24,8% visos populiacijos! Vaisingo amžiaus (ir ypač besilaukiančios) moterys nuo šio sutrikimo kenčia kur kas dažniau nei vyrai, todėl joms būtina tinkamai maitintis bei reguliariai atlikti kraujo tyrimus. Mažakraujystė: kodėl susergama ir kam reikalingi raudonieji kraujo kūneliai? Mažakraujyste susergama tada, kai kraujyje nepakanka raudonųjų kraujo kūnelių. […]

views 28497
Sinusitas: simptomai, priežastys ir 10 natūralių būdų jį išgydyti
Sveikata

Sinusitas: simptomai, priežastys ir 10 natūralių būdų jį išgydyti

Retas šaltuoju metu nesusiduria su sloga. Paprastai gydomės nosies lašais, keletu litrų arbatos ir gulėjimu po šilta antklode. Tačiau jei simptomai per 10-12 dienų nepraeina, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kadangi diagnozė gali būti rimta – sinusitas. Sinusais vadiname ertmes, išsidėsčiusias kauluose aplink nosį: po dvi yra kaktoje, ties skruostikauliais ir abiem nosies pusėmis, vienas sinusas plyti […]

views 41507
Kuminas: ir svoriui mesti, ir sveikatai gerinti?
Sveikata

Kuminas: ir svoriui mesti, ir sveikatai gerinti?

Kumino pavadinimą dažniausiai girdime kalbose apie svorio metimą. Nudžiuginsime: plačiai aprašytas prieskonio efektas tikrai nėra mitas! Visgi egzotiškasis kmyno pusbrolis pasižymi ir daugiau sveikatai naudingų savybių: gerina virškinimą, kovoja su odos ligomis bei stiprina kraują. Kmynas ar kuminas – kaip atskirti? Dažnas kuminą maišo su lietuviams gerai pažįstamu kmynu, todėl patariame vadovautis pagrindiniu indikatoriumi – […]

views 37198