Gatvėse, parkuose bei miškuose prasilenkiate su sparčiai lekiančiais lazdomis apsiginklavusiais praeiviais? Greičiausiai jie – šiaurietiško ėjimo entuziastai, praktikuojantys itin naudingą sporto rūšį, priverčiančią į lauką nosį iškišti net ir ilgais šaltais žiemos vakarais.
Šiuo metu Lietuvoje itin populiari sporto šaka atsirado, galima sakyti, netyčia. Ketvirtajame dešimtmetyje Suomijos lygumų slidininkai panoro treniruotis ir ne sezono metu. Kadangi tuo metu nebuvo sniego, imituodami slidinėjimą jie naudojo vien lazdas. Sportininkai labai greitai pastebėjo didžiulę tokių „pasivaikščiojimų“ naudą: buvo išlaikomas kūno raumenų tonusas, gerinama širdies ir plaučių sveikata. Ilgainiui šiai sporto šakai buvo pritaikytas specialus inventorius, o entuziastų ratas plėtėsi visame pasaulyje.
Specialistai primygtinai rekomenduoja slidinėjimo lazdas pasilaikyti šlaitams ir pirkti būtent šiaurietiškam ėjimui pritaikytą inventorių. Parduotuvėse rasite dviejų tipų lazdas: reguliuojamo ir nereguliuojamo ilgio. Nors reguliuojamosiomis (teleskopinėmis) gali naudotis keli žmonės, nepamirškite, kad anksčiau ar vėliau ilgį reguliuojantis mechanizmas sugenda. Tuo tarpu nereguliuojamos lazdos kur kas ilgaamžiškesnės bei lengvesnės. Be to, patariama vengti pigaus aliuminio inventoriaus ir rinktis šiek tiek brangesnes, tačiau kokybiškesnes stiklo ir anglies pluošto lazdas.
Efektyvių rezultatų pasieksite tik tuo atveju, jei lazdų ilgis bus pritaikytas Jūsų kūnui. Specialistai pataria vadovautis šia formule:
Jūsų ūgis centimetrais x 0,68 = Jums tinkamos lazdos ilgis
Tiesa, kiekvieno kūnas – unikalus, todėl net ir ši formulė gali būti netiksli. Jei lazdą perkate fizinėje parduotuvėje, o ne internetu, išbandykite ir šį matavimo būdą: stovėdami tiesiai ir laikydami lazdą už rankenos, alkūnę sulenkite stačiu kampu. Laikykite lazdą vertikaliai prieš save – jei galiukas nuo žemės pakilęs 2-3 centimetrus, vadinasi, išsirinkote tinkamą prekę.
Lietuviškose el. parduotuvės šiaurietiškojo ėjimo lazdų kaina svyruoja nuo 15 iki 70 eurų. Tai tikrai pigiau nei sporto klubas, kadangi įsigytą kokybišką inventorių naudosite mažų mažiausiai vienerius metus!
Rekomenduojama šiaurietiškojo ėjimo technikos mokytis iš kvalifikuoto trenerio arba instruktoriaus. Jei visgi tokios galimybės neturite, kliaukitės šiais patarimais:
Jei lazdos jau Jūsų pirkinių krepšyje, tačiau nedrįstate pradėti, susisiekite su Lietuvos šiaurietiškojo ėjimo asociacija. Jų internetinėje svetainėje rasite naudingos informacijos apie Lietuvos pėsčiųjų takus bei kvalifikuotų trenerių ir instruktorių kontaktus.