Mityba

Sėklų nauda žmogaus organizmui

Publikuotas 2015 25 rugpjūčio views 13893
Sėklų nauda žmogaus organizmui Sėklų nauda žmogaus organizmui

Sėklos – gardus ir maistingas produktas, nepelnytai išguitas iš mūsų kasdienio valgiaraščio. Trumpai aptarsime pagrindinių sėklų naudą organizmui.

Sėklos labai naudingos mūsų organizmui: turi skaidulinių medžiagų, baltymų, augalinių riebalų, mineralinių medžiagų (magnio, fosforo, kalio, cinko, seleno, kalcio), vitaminų E, B grupės, folio rūgšties ir kt. Tik reiktų atkreipti dėmesį, jog riebalų sėklose gana daug – iki 50 proc., todėl kontroliuojantiems svorį sėklų per daug valgyti nereiktų.

  • Linų sėklos. Tai puikus vaistas nuo virškinamojo trakto ligų. Linų sėklos turi omega-6 rūgščių, jose gausu baltymų ir skaidulų, aminorūgščių, o jų aliejus mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Linų sėmenų aliejuje esančios omega–3 rūgštys skatina plaukų augimą. Be visa ko įrodyta, jog linų sėmenys moterims padeda sumažinti krūtų ligų riziką.
  • Moliūgų sėklos. Šios sėklos yra geras šaltinis vitamino B, tai pat tiamino, riboflavino, niacino, pantoteno rūgšties, vitamino B-6, E ir folatų. Moliūgų sėklos pasižymi proteino ir cinko gausa. Stiprina kraujagysles ir mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Reguliuoja vyriškųjų lytinių hormonų pusiausvyrą ir saugo nuo prostatos ligų.
  • Saulėgrąžų sėklos. Šias sėklas patartina valgyti aterosklerozės, širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai, nes jose yra gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių. Kadangi jose yra nemažai magnio, B grupės vitaminų bei folio rūgšties, tai labai tinka žmonėms, kurie skundžiasi padidėjusiu jautrumu ar nervingumu. Jose taip pat gausu grožio vitamino E.
  • Sezamų sėklos. Sezamo sėklos ne tik labai geras šaltinis mangano ir vario, bet jos taip pat yra geras kalcio, magnio, geležies, fosforo, vitamino B1, cinko ir maistinių skaidulų šaltinis. Kadangi sezamo sėklose gausu nervus stiprinančio magnio, jomis galite pasimėgauti, kai jus užklumpa bloga nuotaika. Liaudies medicinoje dažnai vartojamas sezamų aliejus, kuris yra nepamainoma priemonė ūmaus peršalimo, slogos ar kosulio gydymui.
  • Čija (ispaninio šalavijo) sėklos. Tai nepaprastai maistingos sėklos, kuriose gausu skaidulų, taip pat vitaminų ir mineralų, Omega-3 riebalų rūgščių, kalcio, kalio, geležies, fosforo. Čija sėklų vartojimas galėtų padėti sumažinti sąnarių skausmus, padidinti energijos kiekį ir apsaugoti nuo sunkių ligų, tokių kaip diabetas ir širdies ligos, o taip pat tai gera svorio netekimo pagalba. Čija sėklų, kaip šaltinio alfa-linoleno rūgšties (ALA), vartojimas gali padėti su širdies ir kepenų apsauga.
  • Kanapių sėklos. Iš kanapių sėklų žmogaus organizmas įsisavina omega 6 ir omega 3 riebiąsias rūgštis, baltymus, vitaminus A, E, D ir didžiąją dalį B grupės vitaminų. Taip pat jos turtingos natrio, kalcio, dietinių skaidulų ir geležies. Padeda palaikyti sveiką širdį ir neleidžia susidaryti apnašoms kraujagyslėse. Kanapių sėklos gali padėti numesti svorio, nes jose esantys cheminiai junginiai slopina apetito jausmą ir užtikrina ilgiau trunkantį sotumo jausmą.

Siūlome nepamiršti į savo dienos racioną įtraukti šių nuostabių sėklų ir džiaugtis puikia savijauta!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Mityba

Viduržemio jūros dieta – gyvenimo būdas, praturtintas vertingu maistu

Pakoreguoti savo figūrą ar numesti kelis nereikalingus kilogramus nori bene kiekvienas žmogus. Įvairios dietos – greičiausias ir lengviausias svorio metimo būdas. Deja, tačiau kai kurios dietos gali suteikti daugiau žalos nei naudos, todėl visais svorio metimo metodais tikrai nereikėtų pasikliauti besąlygiškai. Viduržemio jūros dieta – ne tik efektyvus, bet ir sveikatai naudingas svorio metimo būdas, […]

views 513
Mityba

Maisto ruoša vasarą – kaip gaminti sveikiau ir paprasčiau?

Prasidėjus šiltajam sezonui, kai už lango kaitina saulė, vis labiau norisi ne tik maistingų, bet ir „lengvesnių“ patiekalų – tiek sudėties, tiek gamybos proceso atžvilgiu. Kitaip nei žiemos metu, vasarą norisi gaminti greičiau ir paprasčiau. Tad toliau šiame straipsnyje rasite naudingų patarimų, kurie leis vasarą gaminti greičiau, neaukojant dienos meniu maistingumo ir maisto produktų įvairovės. […]

views 423
Mityba

Kodėl naudinga gerti šviežiai spaustas sultis?

Nesubalansuotai maitinantis, vartojant nepakankamą kiekį maistinių medžiagų, nesirenkant įvairaus maisto, žmogaus organizmui ilgainiui ima stigti vitaminų bei kitų gerai sveikatos būklei reikalingų medžiagų. Tokių medžiagų trūkumas gali pasireikšti nemaloniais simptomais. Žmogui padidėja nuovargis, pablogėja nuotaika, nusilpsta imunitetas, susilpnėja rega, pablogėja odos, plaukų bei nagų būklė bei išvaizda. Pasireiškus tokiems požymiams, dažniausiai keliaujama į vaistinę ir […]

views 556

Erzina daugybė puodų virtuvėje? Išsirinkite vieną universalų!

Normalu virtuvėje turėti kelis skirtingų dydžių puodus – padažams, pusryčių košei, troškiniams, sriubai. Tačiau, ko gero, kiekvieno virtuvėje yra tas vienas puodas, kuris naudojamas dažniausiai. Ypač kai įprastai gaminamų patiekalų meniu nusistovėjęs ir valgančiųjų skaičius beveik visuomet toks pat. Kaip pasirinkti tokį universalų puodą ir išvengti daugelio skirtingų puodų? 3 esminiai kriterijai. 1. Suderinamumas su […]

views 583
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 713