Mityba

Bulvėms tarti ,,taip“ ar ,,ne“?

Publikuotas 2016 12 spalio views 20548
bulvės shutterstock.com

Ar bulves valgyti sveika? Ką reikia atminti norintiems sulieknėti? Apie bulves ir bulvinius patiekalus pasakoja sporto klubo trenerė bei puslapio „Sveika Mityba“ įkūrėja Gerda Sakavičiūtė.   

Bulvėms – taip ar ne?

Šių dienų sveikos mitybos pasaulyje bulvės beveik visada ir visur yra išbraukiamos iš mitybos planų ir jas valgyti yra draudžiama. Tačiau bulvės nėra tokios kaloringos, kokios gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, 100 gramų bulvių turi 70 kalorijų. Jose iš esmės nėra riebalų ir visiškai nėra cholesterolio, todėl bulvės gali būti naudingos mūsų organizmui ir visiškai jų išbraukti iš savo mitybos raciono nereikėtų. Žinoma, jas vartoti reikia saikingai, nes bulvėse gausu angliavandenių, nuo kurių pertekliaus ir auga papildomi kilogramai. Be to, ne kiekvienas bulvių paruošimo būdas yra tinkamas norint maitintis sveikai.

Bulves valgyti verta, nes:

  • Bulvės yra prisotintos mineralais, tokiais kaip kalcis, geležis, fosforas, cinkas ir magnis. Visi šie mineralai labai svarbūs kaulams.
  • Bulvėse gausu kalio, kuris padeda reguliuoti aukštą kraujo spaudimą, t. y. jį mažina.
  • Bulvėse yra labai svarbi maistinė medžiaga cholinas, kuris gerina miego kokybę, atmintį, gebėjimą mokytis, be to, yra puiki pagalba raumenų judėjimui.
  • Bulvėse yra ir maistinių skaidulų (ląstelienos), būtinų gerai virškinimo trakto veiklai.
  • Bulvėse esančios naudingosios medžiagos užkerta kelią vėžinių ląstelių susidarymui, padeda reguliuoti svorį bei medžiagų apykaitą.

Bulvės bus naudingos organizmui, jeigu jas vartosite atsakingai:

  • Svarbu, kad bulvės nebūtų žalios spalvos ir neturėtų ataugų. Šie požymiai rodo, kad bulvėse gali būti toksinės medžiagos, kurios gali sukelti galvos skausmą ir viduriavimą.
  • Kepti bulvių produktai išskiria cheminę medžiagą vadinamą akrilamidu. Jis neigiamai veikia reprodukcinę sistemą ir genus. Šios medžiagos gausu bulvių traškučiuose ir keptose bulvytėse.
  • Jokiais būdais nepervirkite bulvių, nes kuo ilgiau verdate, tuo labiau mažėja naudingų medžiagų kiekis.

Patarimai, norintiems išsaugoti liekną figūrą:

  • Nepiktnaudžiaukite bulviniais patiekalais.
  • Jeigu valgote bulves, prie jų pasirinkite neriebią mėsą arba žuvį.
  • Venkite valgyti bulves vakarais ir keptas, aliejuje permirkusias bulves.
  • Vasarą galite rinktis bulves su salotomis, šviežiomis daržovėmis.
  • Šviežias bulves rekomenduojama tik virti. Nuplaukite po šaltu vandeniu ir su lupenomis dėkite jau į verdantį vandenį, pasūdykite tuomet, kai bulvės baigs virti.

Sočių ir sveikų bulvių salotų receptas

bulvės

Jums reikės:

  • 3–4 šviežių virtų bulvių (jeigu norite dar sveikesnių salotų, bulves virkite su lupenomis)
  • ½ virto brokolio
  • Orkaitėje keptos vištienos krūtinėlės
  • Obuolio

Padažui:

  • 2–3 arbatinių šaukštelių marinuotų kaparėlių.
  • 3 šaukštų alyvuogių aliejaus.
  • 2–3 arbatinių šaukštelių balzamiko acto.
  • Žiupsnelio krapų.
  • Žiupsnelio petražolių.

Pirmiausia, paruoškite padažą: visus padažo ingredientus sumaišykite arba suplakite trintuvu. Salotų ingredientus supjaustykite kubeliais ir užpilkite padažu. Užpylus padažą, palaukite apie 10 minučių ir tuomet skanaukite. Salotas galite pagardinti špinatų arba baziliko lapeliais. Skanaus!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Mityba

Viduržemio jūros dieta – gyvenimo būdas, praturtintas vertingu maistu

Pakoreguoti savo figūrą ar numesti kelis nereikalingus kilogramus nori bene kiekvienas žmogus. Įvairios dietos – greičiausias ir lengviausias svorio metimo būdas. Deja, tačiau kai kurios dietos gali suteikti daugiau žalos nei naudos, todėl visais svorio metimo metodais tikrai nereikėtų pasikliauti besąlygiškai. Viduržemio jūros dieta – ne tik efektyvus, bet ir sveikatai naudingas svorio metimo būdas, […]

views 499
Mityba

Maisto ruoša vasarą – kaip gaminti sveikiau ir paprasčiau?

Prasidėjus šiltajam sezonui, kai už lango kaitina saulė, vis labiau norisi ne tik maistingų, bet ir „lengvesnių“ patiekalų – tiek sudėties, tiek gamybos proceso atžvilgiu. Kitaip nei žiemos metu, vasarą norisi gaminti greičiau ir paprasčiau. Tad toliau šiame straipsnyje rasite naudingų patarimų, kurie leis vasarą gaminti greičiau, neaukojant dienos meniu maistingumo ir maisto produktų įvairovės. […]

views 416
Mityba

Kodėl naudinga gerti šviežiai spaustas sultis?

Nesubalansuotai maitinantis, vartojant nepakankamą kiekį maistinių medžiagų, nesirenkant įvairaus maisto, žmogaus organizmui ilgainiui ima stigti vitaminų bei kitų gerai sveikatos būklei reikalingų medžiagų. Tokių medžiagų trūkumas gali pasireikšti nemaloniais simptomais. Žmogui padidėja nuovargis, pablogėja nuotaika, nusilpsta imunitetas, susilpnėja rega, pablogėja odos, plaukų bei nagų būklė bei išvaizda. Pasireiškus tokiems požymiams, dažniausiai keliaujama į vaistinę ir […]

views 549

Erzina daugybė puodų virtuvėje? Išsirinkite vieną universalų!

Normalu virtuvėje turėti kelis skirtingų dydžių puodus – padažams, pusryčių košei, troškiniams, sriubai. Tačiau, ko gero, kiekvieno virtuvėje yra tas vienas puodas, kuris naudojamas dažniausiai. Ypač kai įprastai gaminamų patiekalų meniu nusistovėjęs ir valgančiųjų skaičius beveik visuomet toks pat. Kaip pasirinkti tokį universalų puodą ir išvengti daugelio skirtingų puodų? 3 esminiai kriterijai. 1. Suderinamumas su […]

views 583
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 710