Pavasarį norisi būti ne tik gražiems, bet ir sveikiems. Jei neramina po žiemos susikaupę kilogramai, bėgimas gali tapti puikia alternatyva sausakimšoms sporto salėms. Tam Jums reikės tik gero oro ir patogių bėgimo batelių, o dailėjančiomis kūno linijomis ir trykštančia energija džiaugsitės kone iš karto.
Bėgimas – nauda ir kūnui, ir sielai
Apie bėgimo naudą galima kalbėti valandų valandas: ši sporto šaka „įdarbina“ visas pagrindines raumenų grupes, pageriną kraujo apytaką bei širdies darbą. Jei tokią mankštą atliksite ryte, greičiau išsibudinsite ir dieną pradėsite kur kas energingesni. Be to, treniruotė suaktyvina medžiagų apykaitą ir tokia ji išlieka visą dieną. Kaip ir užsiimant bet kokia kita fizine veikla, bėgant organizme išsiskiria nedidelis kiekis laimės hormonu vadinamo endorfino, kuris padeda sumažinti stresą ir nerimą.
Jei norite pradėti bėgioti tam, kad atsikratytumėte nereikalingų kilogramų, prisiminkite auksinę taisyklę: kūnas riebalus pradeda „tirpdyti“ tik po 25 minučių fizinio aktyvumo. Todėl neverta skubėti – geriau bėgti lėtai, bet efektyviai. Treniruotės metu keiskite bėgimo intensyvumą: dietologai teigia, jog taip sudeginsite net iki 30% daugiau kalorijų nei bėgdami vienodu tempu.
Pirmoji treniruotė: lėtai ir užtikrintai
Jei nesate bėgioję ar ilgą laiką nesportavote, pirmosios treniruotės metu nepersistenkite. Nemalonūs pojūčiai gali atimti ūpą mankštintis toliau, tad pirmą kartą užteks vos 15 minučių. Labai svarbu prieš treniruotę apšilti ir bėgti reikiamu tempu: anot specialistų, tinkamiausias jis yra tada, kai bėgdami dar galite kalbėti.
Įkvėpkite per nosį, o iškvėpkite per burną ir stenkitės tai daryti kuo lėčiau. Nepamirškite, kad nuo kvėpavimo itin priklauso treniruotės efektyvumas – kuo geriau raumuo aprūpinamas deguonimi, tuo labiau jis susitraukinėja. Nepakankamai iškvepiant plaučiuose susikaupia anglies dioksidas, sukeliantis duriantį skausmą šone. Tokiu atveju nedelsdami sustokite ir treniruotę baikite lėtai eidami.
Pradedantiesiems geriausia bėgioti kas antrą dieną – taip kūnas pailsės ir pripras prie krūvio. Prieš treniruotę patariama apie dvi valandas nevalgyti, o nuo skysčių susilaikyti pusvalandį. Po bėgimo gerti vandenį reikia iškart, bet šaldytuvo neatverkite bent 40-50 minučių.
Be tinkamų batelių – nė iš vietos
Bėgimo nauda neabejoja niekas, tačiau netinkama avalynė ir apranga gali netgi pakenkti. Didesnio biusto savininkės turėtų pasirūpinti sportine liemenėle (geriausia pagaminta iš 100% medvilnės), kuri tvirčiau prilaiko krūtinę – aktyviai sportuojant išsitampo audiniai, krūtys gali prarasti formą ar net tapti skausmingos.
Bėgiokite avėdami tik šiai sporto šakai skirtus batelius. Krepšinio ar futbolo batų padas yra siauresnis ir nesuteikia tinkamos amortizacijos, tad padidėjusi apkrova gali pakenkti sąnariams. Be to, bėgimo avalynė turi būti labai lengva ir tvirtai apspausti kulną bei čiurną, tuo tarpu pirštams derėtų palikti šiek tiek daugiau vietos. Kadangi judant koja prakaituoja, rinkitės iš natūralių, odai kvėpuoti leidžiančių medžiagų pagamintus batus.
Kiekvieno pėda ir bėgimo būdas yra unikalūs, todėl patariama netaupyti ir avalynę pirkti tik specializuotose sporto prekių parduotuvėse, kuriose profesionalai išrinks labiausiai Jūsų kojai tinkančius batus. Jei visgi ketinate batelius „medžioti“ internete, Jums gali padėti virtualus testas. (www.runnersworld.com/shoeadvisor)
Norint suskaičiuoti visus bėgimo pliusus neužtektų abiejų rankų pirštų. Visgi geriausiai motyvuoja solidarūs sutiktų bėgikų žvilgsniai ir padrąsinančios šypsenos – jie žino, kad kartą išbėgus darosi sunku sustoti.