Sveikata

8 paprasti būdai palaikyti gerą medžiagų apykaitą užklupus (rudeniškam) tinguliui

Publikuotas 2016 17 spalio views 10655
8 paprasti būdai palaikyti gerą medžiagų apykaitą užklupus (rudeniškam) tinguliui shutterstock.com

Greita medžiagų apykaita yra lyg koks stebuklingas varikliukas, kurio kokybiškas darbas padeda jaustis bei atrodyti geriau. Tačiau ką daryti, kai užklumpa tingulys ir lėtėjančio organizmo funkcijų spartinimas sportuojant primena varginančią pareigą, o ne malonumą, trokštant palaikyti puikią fizinę būklę bei pasiekti emocinę harmoniją?

  • Subalansuoti mitybą

Orams kiek atvėsus valgymo įpročiai neretai „išsibalansuoja“. Vieni pradeda valgyti dažniau ir renkasi sunkesnį, riebesnį maistą, o kiti, vaišindamiesi dažnu arbatos ar kavos puodeliu, neatsisako saldumynų. Organizmas patiria „šoką“, todėl medžiagų apykaitos sparta sumenkėja. Siekiant, kad taip nenutiktų svarbu maitintis sveikai ir saikingai (valgyti daugiau daržovių, mažinti miltinių patiekalų porcijas, riboti saldumynų vartojimą, nesirinkti greito maisto produktų ir t.t.). Be to, reikėtų maitintis dažnai, tačiau atsisakyti „naktipiečių“ (vertėtų nevartoti jokio maisto likus 2-3 valandoms iki naktinio poilsio). Visgi leidžiant jaukius vakarus namie, „naktipiečiavimas“ kartais yra neišvengiamas, taigi jeigu šio noro nugalėti nepavyksta svarbu rinktis tokius produktus kaip paprikos, agurkai ar alyvuogės.

  • Pusryčiauti

Pusryčiai turi būti kiek sotesni nei puodelis juodos kavos, kurį dažnai pasirenka nuolatos skubantys asmenys, manydami, kad sotūs pietūs atpirks šią klaidą. Tačiau pusryčiauti yra būtina. Tai – svarbiausias dienos maistas, apsaugantis nuo medžiagų apykaitos tingulio (galima rinktis įvairias košes, vaisių salotas, varškę, jogurtą, kiaušinius ir t.t.). Organizmas maisto negauna visą naktį, todėl medžiagų apykaita sulėtėja – maistinės medžiagos „rezervuojamos“ ateičiai. Maistas gaunamas ryte neleidžia organizmui sulėtinti metabolizmo procesų, nes tarsi išsiunčia signalą, jog atsargos nėra reikalingos, tad apykaita vėl pagreitėja.

  • Mėgautis arbatos gėrimo ritualais

Žalioji, pu erh ir kt. arbatos valydamos organizmą paspartina medžiagų apykaitos procesus. Reguliarus arbatų, sudėtyje turinčių antioksidantų, vartojimas užtikrina, kad net ir ramybės būsenoje yra sudeginamas bent minimalus kalorijų kiekis.

  • Vartoti vandenį

Dehidratacija lėtina metabolizmo procesus, todėl pradeda augti svoris. Reguliarus vandens vartojimas ne tik garantuoja, jog kūno masė išliks nepakitusi, bet netgi padeda numesti keletą nepageidaujamų kilogramų. (Skeptikai gali atlikti eksperimentą – visą mėnesį, kiekvieną dieną, išgerti ne mažiau nei 2 litrus vandens.)

  • Valgyti aštriai arba rūgščiai

Organizmas ypatingai reaguoja į aštrų bei rūgštų maistą, todėl kartais verta išgerti rūgščiąją vitamino C tabletę arba pasirinkti čili pipirais ar kitais pikantiškais prieskoniais pagardintus patiekalus (manoma, kad aštrus maistas medžiagų apykaitos spartą gali padidinti net iki 20 procentų).

8 paprasti būdai palaikyti gerą medžiagų apykaitą užklupus (rudeniškam) tinguliui

shutterstock.com

  • Judėti

Judėjimas yra viena veiksmingiausių priemonių, galinčių užtikrinti sparčius metabolizmo procesus. Jeigu kamuoja tingulys (kurį, žinoma, visuomet geriau įveikti), netgi nebūtina sportuoti – pakanka judėti tuomet, kai tai tiesiog yra neišvengiama. Pavyzdžiui, esant galimybei į darbą vertėtų eiti pėsčiomis arba automobilį palikus aikštelėje pasirinkti ilgesnį kelią iki darbo vietos, taip pat reikėtų vengti važiavo liftais (reguliarus lipimas laiptais dailina figūrą) ir t.t. Aktyvesnieji taip pat gali atlikti vos penkias minutes trunkančią mankštą.

  • Miegoti

Nepaisant to, jog naktinio poilsio metu medžiagų apykaita sulėtėja, iš tiesų organizmas atsigauna ir ryte (papusryčiavus) iš naujo pradeda savo darbą. Tačiau jeigu miego trūksta, įsijungia apsauginis, kaupiamasis „režimas“ ir metabolizmo procesai sulėtėja. Užmigti padės ir šie raminantys jogos pratimai, atliekami prieš miegą.

  • Juoktis ir šypsotis

Pozityvumas net tik padeda pasiekti vidinę harmoniją ir sukurti gražią kasdienybę, bet taip pat gelbsti siekiant užtikrinti sklandų organizmo darbą. Pasak mokslininkų atliktų tyrimų, teigiamos emocijos pagreitina širdies veiklą, turinčią įtakos metabolizmo procesų spartai.

Taigi pats paprasčiausias metodas, kurį, užklupus tinguliui, būtina išbandyti siekiant garantuoti gerą medžiagų apykaitos darbą yra džiaugsmas!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Sveikata

Refliuksas: alternatyvios terapijos metodai ir jų efektyvumas

Refliuksas, arba gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) sindromas, yra dažnas virškinimo sistemos sutrikimas, kuris sukelia nemalonius simptomus, tokius kaip rėmuo, deginimas krūtinėje ir diskomfortas skrandyje. Tradicinė medicina dažnai siūlo vaistus ir gyvenimo būdo pakeitimus šių simptomų mažinimui. Tačiau pastaruoju metu didėja susidomėjimas alternatyviosiomis terapijomis, kurios gali apimti natūralius priedus, dietos pakeitimus ir kitus netradicinius gydymo metodus. […]

views 359
Sveikata

Nereguliarios mėnesinės: priežastys ir sprendimo būdai

Mėnesinės laikomos reguliariomis, kuomet kraujavimas kartojasi kas 21–35 dienas, trunka 2–7 dienas ir nėra gausus. Visgi, nereguliarios mėnesinės – gana dažnas reiškinys, su kuriuo susiduria didelė dalis moterų. Nors kartais tai gali būti laikinas svyravimas, nereguliarios mėnesinės taip pat gali signalizuoti apie tam tikras sveikatos problemas. Nereguliarių mėnesinių priežastys Nereguliarių mėnesinių priežastys gali būti įvairios. […]

views 741
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 710
Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?
Sveikata

Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?

Dėl netikėtai užklupusios sveikatos krizės smarkiai išaugo įvairių sričių darbuotojų, dirbančių iš namų, skaičius. Šimtams tūkstančių žmonių tai reiškė ne tik daugiau laisvę planuojant savo darbo dieną bei derinant profesines atsakomybes su asmeninėmis, bet ir daugiau laiko praleisto sėdint prie kompiuterio. Tokios tendencijos – tikrai ne į naudą, todėl kiekvienam pravartu žinoti, kaip apsaugoti savo […]

views 2774
Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?
Sveikata

Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?

Aminorūgštys yra labai svarbios mūsų organizmui. Tačiau kaip mes pasisaviname aminorūgštis ir ką jos daro? Tai aptarsime šiame straipsnyje. Akmens amžiaus žmonės – mūsų pirmtakai – buvo vidutiniškai liekni, bet raumeningi. Viena iš to priežasčių yra ta, kad jie daugiausia valgė maistą, tokį kaip mėsa ir augalai, kuriuose gausu baltymų. Šiuos baltymus sudaro vadinamosios aminorūgštys, […]

views 3126