Pritūpimai – vienas populiariausių fizinių pratimų, pasižymi neįtikėtina nauda ne tik žmogaus kūnui, bet taip pat ir protui, emocinei gerovei. Todėl priežasčių reguliariai mėgautis (arba kankintis) atliekant šį pratimą –daug, o svarbiausi motyvai yra šie:
Nepaisant to su kokia problema susiduriama – nereikalingi riebalai, raumenų suglebimas ar pan., pritūpimai yra idealus pasirinkimas norint pasirūpinti, kad apatinė kūno dalis būtų daili bei stipri. Reguliariai atliekamas pratimas garantuoja, jog klubai, sėdmenys, blauzdos, šlaunys ne tik įgauna puikią išvaizdą, bet ir padidina šių raumenų galią bei ištvermę.
Pritūpimai yra naudingi ne tik apatinės kūno dalies dailinimui. Teisingai daromas pratimas suaktyvina testosterono, būtino raumenų masės stiprinimui bei didėjimui, gamybą, todėl pritūpimai yra puikus pasirinkimas siekiant pakoreguoti viso kūno raumenis. Pavyzdžiui, jie ypač naudingi pilvo preso formavimui.
Pritūpimai gerina koordinaciją bei kūno dinamiką, kadangi tinkamas jų atlikimas remiasi „balanso“ išlaikymu. Taigi reguliariai (ir, žinoma, tinkamai) atliekant šį pratimą asmuo ne tik sustiprina apatinius nugaros bei kojų raumenis, kurie yra „atsakingi“ už atramos funkciją bei kūno stabilumą, bet ir pradeda geriau jausti visus savo judesius, lankstumo galimybes ir pan. Dėl šios priežasties pritūpimus taip pat naudinga daryti norintiesiems pataisyti neidealią laikyseną.
Susijęs straipsnis: Iššūkis: taisyklinga laikysena per 3 savaites
Daugelį traumų išprovokuoja suglebę atraminiai raumenys, neišlavinti jungiamieji audiniai bei silpni kaulai ar sąnariai. Tačiau pritūpimai šias kūno dalis padeda stiprinti, todėl sužalojimų tikimybė sumažėja. Be to, traumų galimybę mažina ir minėtasis pusiausvyros lavinimas – asmuo geriau jausdamas savo judesius geba efektyviau pajausti nelaimės tikimybę bei jos išvengti (pavyzdžiui, einant slidžiu taku raumenų stiprumas bei koordinacija tampa kritiniais aspektais siekiant kelionę pabaigti sėkmingai).
Pritūpimai pagerina kraujo cirkuliaciją bei pagreitina medžiagų apykaitos procesus, todėl apsaugo ne tik nuo nepageidaujamų kilogramų, bet taip pat užkerta kelią įvairioms kraujagyslių ligoms, taip pat manoma, jog esant diabeto rizikai pristabdo šios ligoms progresavimą.
Reguliariai atliekami pritūpimai garantuoja aštrų protą? Britų mokslininkai mano, kad taip. Atlikę įvairius bandymus tyrėjai padarė išvadas, kad reguliarūs fiziniai pratimai, stiprinantys apatinius kūno raumenis, daro didelę teigiamą įtaką smegenų veiklai (pozityvūs pokyčiai ypač pastebimi senstant, kai produktyvumas natūraliai pradeda mažėti).
Vienas svarbiausių aspektų yra teisinga stovėsena. Nugara turi būti tiesi, tačiau neįtempta. Kojos pečių plotyje, rankos nuleistos žemyn. Kūną reikia leisti žemyn, stumiant klubus atgal ir lenkiant kelius. Leidžiantis žemyn rankos turi kilti į viršų ir pasiekti krūtinės lygį, o apatinė kūno dalis – pasiekti žemiausią įmanomą nusileidimo tašką. Svarbu, jog pritūpiant kūno svoris pasiskirstytų per visą pėdą – nuo kulnų iki pirštų. O užbaigus pritupimą ir grįžtant į pradinę padėti reikėtų „remtis“ į kulnus.