Amžina problema – kaip užmigti? Rodos, nueiname miegoti laiku, bet užmigti iš karto nepavyksta, o naktį ne kartą prabundame. Kodėl? Nemažai žmonių turi įpročius prieš miegą, kurie kenkia nakties poilsio kokybei. Tai paprasti, kasdieniai dalykai, apie kuriuos, turbūt, nesate nė pagalvoję. Tad susipažinkite su pagrindiniais ir dažniausiais prasto miego kaltininkais bei pasistenkite jų vengti – gana greitai pastebėsite, jog poilsis tampa vis kokybiškesnis.
Retas žmogus sugeba palikti visus rūpesčius ir darbinius klausimus darbe, tad ne tik darboholikai griebiasi užbaigti viską namie. Per dieną ir taip patiriama nemažai streso, tad namuose reiktų nuo to atitolti, o darbas prieš miegą ne tik neleis jums atsipūsti nuo kasdienybės, bet ir trikdys miegą.
Nors ir šiek tiek išgėrus miego norėsis labiau, o pagaliau atsigulus į lovą užmigsite greičiau, tolimesnis miego ciklas bus trikdomas dėl organizme cirkuliuojančio alkoholio, kuris visą miegą pavers nekokybišku. Tokia naktis tikrai nesuteiks jums reikalingo pilnaverčio poilsio.
Ryški šviesa ir elektroninių prietaisų skleidžiama spinduliuotė blaško, todėl prieš einant miegoti valandą ar bent pusvalandį atidėkite į šalį naudojimąsi kompiuteriu, susirašinėjimą mobiliuoju telefonu, televizoriaus žiūrėjimą ir pan. Dažniausia daroma klaida – žaidimas telefonu jau atsigulus miegoti. Pasinaudojus juo, jūs jį padedate šalia ir mėginate užmigti, o nepavykus – vėl imate telefoną į rankas prastumti laikui ir taip sukuriate užburtą ratą. Jei negalite užmigti, geriau paskaitykite knygą, o tokių prietaisų venkite.
Cukrus suteikia energijos, tad prieš miegą, kai reikia ramybės ir susitelkimo, tai ypač netinkamas maistas. Venkite visų maisto ir gėrimų produktų, kuriuose yra cukraus – kepinių, tortų, jogurto, limonado ir pan.
Tai gardus maistas, tinkantis valgyti… Dieną. Aštrūs maisto produktai ar patiekalai sukelia rūgštingumą, kuris trikdo miego ciklą. Geriausia apskritai prieš miegą 1–2 val. nieko nevalgyti ir neapkrauti organizmo papildoma veikla, nes vėlus vakaras yra skirtas susikaupti / nusiteikti poilsiui.
Vanduo – gerai. Jis jaunystės, sveikatos ir grožio šaltinis, tačiau ne tuomet, kai yra geriamas prieš pat atsigulant į lovą. Naktiniai kėlimaisi į tualetą tikrai nepadės pailsėti. Ne tik kad sutrikdysite miegą, bet ir išsiblaškysite, todėl grįžę atgal į lovą sunkiai užmigsite.
Rytais sportuoti gali ne kiekvienas, todėl daugeliui ypač patogus metas tampa vakaras. Tačiau geriausia, jeigu tai darysite iš karto po darbo, nes po didelės fizinės apkrovos, organizmui ir ypač širdžiai reikia laiko nurimti. Staigiai sulėtinus tempą ne tik kenksite širdžiai, bet ir nepajėgsite užmigti, nes kūnas dar bus įjungęs aktyvųjį režimą.
Kava, juodoji arbata, gaivieji gėrimai (beveik visuose yra cukraus ar saldiklių, o mes tai jau aptarėme), o dar blogiau – energiniai gėrimai pripildys jūsų kūną energijos, kuri nebus išnaudota. Einant miegoti organizmas lėtai „grąžins“ energiją, tačiau tai truks tikrai ilgai. Neapsirūpinkite papildomomis jėgomis tada, kai to visiškai nereikia.
Ėjimo miegoti bei kėlimosi laiko skirtumai gali išmušti iš vėžių, nes kūnas nežino, kada jam galima pradėti rengtis miegui ir kėlimuisi. Nusistatykite tikslias valandas ir visą laiką eikite tiksliai tą pačią valandą miegoti bei kelkitės tuo pat metu. Tai rekomenduojama net savaitgaliais. Nors tai sudėtinga gyvenant šiuolaikiniais tempais, o iš pradžių bus sunku prisitaikyti prie tokio režimo ir jūs turbūt nė neužmigsite nusistatytu metu, tačiau kūnas gana greitai pripras ir vėliau jums savaime norėsis tuo pačiu metu eiti miegoti.
Ankstyvą žiemos rytą, kai už lango nieko nematyti, vien juoduma, nėra malonu staigiai įjungti šviesą, tiesia? Tiek ryte, tiek vakare apšvietimą keiskite po truputį. 1 val. prieš miegą sumažinkite šviesos srautą – palikite įjungtą tik toršerą ar dekoratyvinį apšvietimą. Tokiu būdu kūnas gaus signalą, jog pereinama į ramybės fazę ir nebus staigios kaitos, prie kurios reikės laiko prisitaikyti jau gulint pataluose.
Parengė „Gera dovana“