Sveikata

Vitamino C trūkumas – 9 požymiai

Publikuotas 2016 12 spalio views 42800
Vitamino C trūkumas – 9 požymiai shuterstock.com

Vitaminas C yra vandenyje tirpus vitaminas, kurio žmogaus kūnas negamina ir nekaupia jo atsargų, bet jis būtinas jungiamųjų audinių sveikatai palaikyti. Būtent todėl svarbu kasdien su maistu gauti pakankamai vitamino C. Pateikiame, ką reikia žinoti apie vitamino C trūkumą.

Vitaminas C yra stiprus antioksidantas, teigiamai veikiantis imuninę sistemą, apsaugantis širdį ir kraujagysles, palaikantis sveiką odos išvaizdą. Taip pat vitaminas C:

  • malšina uždegimus;
  • stiprina imunitetą;
  • mažina širdies ligų riziką;
  • skatina kolageno gamybą ir lėtina senėjimo procesus;
  • padeda sumažinti streso lygį;
  • padeda organizmui įsisavinti mineralus, tokius kaip geležis;
  • prisideda prie kūno ištvermės ir fizinės formos palaikymo.

Vitamino C trūkumo požymiai

Vitamino C trūkumas pasireiškia požymiais, kurie iš pirmo žvilgsnio nekelia didelio susirūpinimo. Vis tik ilgą laiką negaunant pakankamai vitamino C, organizmas gali smarkiai nusilpti. Šie požymiai gali reikšti, kad Jums trūksta vitamino C:

  1. Daugiau ant odos atsirandančių mėlynių

Susitrenkus ar susižeidus ir pažeidus šalia odos esančių kapiliarų sieneles, atsiranda mėlynės. Jeigu pastebite, kad mėlynių itin daug, rekomenduojama vartoti daugiau vitamino C – sustiprėjus jungiamiesiems audiniams ši problema turėtų sumažėti. Skaitykite daugiau apie mėlynių atsiradimo priežastis.

  1. Lėtai gyjančios žaizdelės

Vitaminas C turi įtakos kolageno gamybai bei imunitetui, todėl jeigu įpjovimai, įdrėskimai ar šašeliai ilgai negyja, atkreipkite dėmesį, ar tinkamai maitinatės.

  1. Dantenų uždegimai

Kraujuojančios, sutinusios dantenos ar dažnai burnoje atsiveriančios žaizdelės signalizuoja, kad nukritęs vitamino C kiekis. Tai vėlgi siejama su kolageno gamyba, tad burnos ertmės sveikatai palaikyti taip pat būtinas vitaminas C.

  1. Sausi ir lūžinėjantys nagai ar plaukai

Jeigu maitinatės įvairiu maistu ir gaunate pakankamai reikalingų vitaminų ir mineralų, greičiausiai nesiskundžiate nagų ir plaukų grožiu. Priešingu atveju, gali būti, kad organizmui trūksta mineralus pasisavinti padedančio vitamino C. Dažnai pablogėjusi plaukų būklė yra pirmasis ženklas, kad organizmui trūksta maistinių medžiagų – šios sutelkiamos svarbesniuose organuose, o kitiems audiniams jų pritrūksta.

  1. Paraudusi ir sausa oda

Jau ne vieni moksliniai tyrimai įrodė, kad vitaminas C turi įtakos odos išvaizdai, mažina raukšlių atsiradimą ir netgi gali atstatyti ultravioletinių spindulių padarytą žalą. Taigi su odos problemomis kovoti pradėkite valgydami daugiau vitamino C turinčių produktų.

  1. Kraujas iš nosies

Dažnai kraujuojanti nosis – ženklas, į kurį verta atkreipti dėmesį. Didžioji dalis kraujavimo atvejų pasitaiko pažeidus išsiplėtusias nosies pertvaros kraujagysles. Vitaminas C gali padėti sustiprinti šių kraujagyslių sieneles.

  1. Nusilpęs imunitetas

Dauguma neteisingai mano, kad vitaminas C padeda išvengti ligų, bet kai organizmas gauna pakankamai šio vitamino, imuninė sistema funkcionuoja geriau ir galima tikėtis pasveikti šiek tiek greičiau.

  1. Sąnarių patinimai ir skausmai

Didžiojoje Britanijoje atliktų tyrimų metu nustatyta, kad esant vitamino C trūkumui net tris kartus padidėja rizika susirgti reumatoidiniu artritu. Tinstantys ar skaudantys sąnariai gali reikšti, kad reikia padidinti vitamino C suvartojimą.

  1. Nuovargis ar depresija

Šie simptomai siejami su daugeliu ligų, bet jeigu kartu su vienu ar keliais iš minėtų požymių pasireiškia ir nuovargis ar depresija, galima įtarti vitamino C trūkumą. Šiais atvejais vitamino C vartojimas gali ženkliai pakelti nuotaiką!

Vitamino C trūkumas – 9 požymiai

shutterstock.com

Vitamino C šaltiniai

Rekomenduojama vitamino C paros norma suaugusioms moterims yra 75 mg, o vyrams – 90 mg. Geriausia, jeigu šis kiekis vitamino gaunamas ne iš maisto papildų, o šviežių, neapdirbtų produktų – daržovių ir vaisių. Kartu su jais gausite ir kitų naudingų medžiagų bei maistinių skaidulų. Daug vitamino C turintys produktai (pateikiamas vitamino C kiekis 100-e gramų):

  • Juodieji serbentai – 203 mg
  • Raudonosios paprikos – 108 mg
  • Kiviai – 215 mg
  • Žaliosios paprikos – 68 mg
  • Apelsinai – 79 mg
  • Braškės – 53 mg
  • Brokoliai – 88 mg

Kiti daug vitamino C turintys produktai: papajos, lapiniai kopūstai, ananasai, briuseliniai kopūstai, greipfrutai, žirniai, žiediniai kopūstai, mangai.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Sveikata

Refliuksas: alternatyvios terapijos metodai ir jų efektyvumas

Refliuksas, arba gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) sindromas, yra dažnas virškinimo sistemos sutrikimas, kuris sukelia nemalonius simptomus, tokius kaip rėmuo, deginimas krūtinėje ir diskomfortas skrandyje. Tradicinė medicina dažnai siūlo vaistus ir gyvenimo būdo pakeitimus šių simptomų mažinimui. Tačiau pastaruoju metu didėja susidomėjimas alternatyviosiomis terapijomis, kurios gali apimti natūralius priedus, dietos pakeitimus ir kitus netradicinius gydymo metodus. […]

views 1082
Sveikata

Nereguliarios mėnesinės: priežastys ir sprendimo būdai

Mėnesinės laikomos reguliariomis, kuomet kraujavimas kartojasi kas 21–35 dienas, trunka 2–7 dienas ir nėra gausus. Visgi, nereguliarios mėnesinės – gana dažnas reiškinys, su kuriuo susiduria didelė dalis moterų. Nors kartais tai gali būti laikinas svyravimas, nereguliarios mėnesinės taip pat gali signalizuoti apie tam tikras sveikatos problemas. Nereguliarių mėnesinių priežastys Nereguliarių mėnesinių priežastys gali būti įvairios. […]

views 1659
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 895
Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?
Sveikata

Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?

Dėl netikėtai užklupusios sveikatos krizės smarkiai išaugo įvairių sričių darbuotojų, dirbančių iš namų, skaičius. Šimtams tūkstančių žmonių tai reiškė ne tik daugiau laisvę planuojant savo darbo dieną bei derinant profesines atsakomybes su asmeninėmis, bet ir daugiau laiko praleisto sėdint prie kompiuterio. Tokios tendencijos – tikrai ne į naudą, todėl kiekvienam pravartu žinoti, kaip apsaugoti savo […]

views 2883
Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?
Sveikata

Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?

Aminorūgštys yra labai svarbios mūsų organizmui. Tačiau kaip mes pasisaviname aminorūgštis ir ką jos daro? Tai aptarsime šiame straipsnyje. Akmens amžiaus žmonės – mūsų pirmtakai – buvo vidutiniškai liekni, bet raumeningi. Viena iš to priežasčių yra ta, kad jie daugiausia valgė maistą, tokį kaip mėsa ir augalai, kuriuose gausu baltymų. Šiuos baltymus sudaro vadinamosios aminorūgštys, […]

views 3238