Moterys, kurioms teko bent kartą sirgti šlapimo pūslės uždegimu, sutartinai kartoja, kad tokio jausmo nelinkėtų net pačiam pikčiausiam priešui. Kas gi sukelia pūslės uždegimą? Kaip jo išvengti, o susirgus gydytis? Apie visa tai pasakoja šeimos gydytoja rezidentė Rimvydė Mačiulytė.
Dėl kokių priežasčių dažniausiai atsiranda šlapimo pūslės uždegimas?
Pirmiausia reikėtų pradėti nuo to, jog ūminiu šlapimo pūslės uždegimu (cistitu) dažniau serga moterys dėl anatominių savybių – moterų šlaplė trumpesnė nei vyrų ir yra arčiau išangės, todėl mikroorganizmai lengviau patenka iš tarpvietės į šlapimo pūslę, kurioje prisitvirtinę prie šlapimo pūslės sienelių sukelia uždegimą. Dažniausias ūminio nekomplikuoto cistito sukėlėjas yra žarninė lazdelė Escherichia coli, kuri randama išmatose, todėl nesilaikant tinkamos higienos sudaromos palankios sąlygos šioms bakterijoms daugintis tarpvietėje ir patekti per šlaplę į šlapimo pūslę. Bakterijų patekimą palengvina lytiniai santykiai, medicininės intervencijos makštyje ar šlaplėje. Didesnė rizika susirgti ūminiu cistitu vartojančioms spermicidus ar vietinius estrogenus. Ne kiekviena patekusi bakterija į šlapimo pūslę sukelia uždegimą – tai priklauso nuo žmogaus imuniteto, genetinių ir anatominių savybių, patekusio sukėlėjo tipo ir jo virulentiškumo. Moterims, kurios dažniau serga ūminiu šlapimo pūslės uždegimu, ligą išprovokuoti gali ir peršalimas, tačiau tai tik vienas iš rizikos veiksnių, o ne pagrindinė cistito atsiradimo priežastis. Taip pat susirgimo rizika didėja geriančioms mažai skysčių ir retai einančioms šlapintis.
Kokie yra šlapimo pūslės uždegimo simptomai?
Ar pastebėjus šiuos simptomus būtina iš karto kreiptis į gydytoją, ar gali užtekti savigydos namuose?
Jeigu simptomai lengvi ir labai nesutrikdo jūsų kasdienės veiklos galima bandyti gydytis namie. Tačiau jeigu po poros dienų simptomai nemažėja ar pradeda didėti, atsiranda karščiavimas virš 38°C, šaltkrėtis, šono skausmas, pykinimas, vėmimas – reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Taip pat savigyda nederėtų užsiimti jeigu šlapimo pūslės uždegimas kartojasi, sergate inkstų ligomis, cukriniu diabetu, vartojate imuninę sistemą slopinančius vaistus. Pradėjus gydymą antibakteriniais vaistais būtina pabaigti visą gydymo kursą, nes jo nebaigus didėja cistito pasikartojimo rizika.
Kaip galima sau padėti namų sąlygomis esant šlapimo pūslės uždegimui?
Reikia gerti pakankamai skysčių (~ 2 litrus per dieną), kad būtų užtikrinamas gausus šlapinimasis, nes su šlapimu pašalinama dalis bakterijų.
Galima gerti meškauogių, bruknių arbatą, valgyti daugiau vaisių ir baltymų turinčio maisto – visi šie produktai rūgština šlapimą, o rūgštinėje terpėje prasčiau dauginasi bakterijos. Taip pat galima gerti spanguolių sultis ar jų ekstraktą, nes jose esančios medžiagos sutrikdo bakterijų prisitvirtinimą prie šlapimo pūslės sienelės. Esant skausmui galima vartoti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, kurių galima rasti beveik kiekvienos moters vaistinėlėje (pavyzdžiui, ibuprofeno ir kt.). Pilvo apačios skausmą gali kiek palengvinti ant jo padėta pūslė su šiltu vandeniu.
Ko jokiu būdu nedaryti esant šlapimo pūslės uždegimui?
Ūmios ligos metu reikia vengti lytinių santykių, jeigu lytinių santykių neatsisakote, tuomet būtina po jų pasišlapinti. Reikia vengti maudynių atviruose vandens telkiniuose, peršalimo. Atminti, kad reikia valyti tarpvietę nuo šlaplės išangės link, taip pat labai svarbu palaikyti tinkamą higieną.