LSMU Kauno akių ligų klinikos gydytoja rezidentė Monika Vieversytė pasakoja, kaip išsaugoti gerą regėjimą ir sveikas akis dirbant prie kompiuterio.
Ar žinojote, kad akių ligų gydytojų teigimu, 14 procentų visų pacientų nusiskundimų dėl galvos skausmų, migloto vaizdo, akių išsausėjimo kyla dėl per ilgo darbo kompiuteriu? Suprantama, kad per ilgas darbas prie kompiuterio yra didžiulis pavojus akims, tačiau dirbti vis tiek reikia.
Svarbiausios taisyklės norint išsaugoti sveikas akis, tačiau ilgą laiką dirbant prie kompiuterio:
- Svarbiausia yra reguliariai (bent kartą per metus) tikrintis akis pas savo gydytoją oftalmologą ir laiku koreguoti regėjimą.
- Dažnai mirksėti. Tyrimais nustatyta, kad paprastai mirksime nuo 10 iki 24 kartų per minutę, o naudojantis kompiuteriu mes mirksime net 5 kartus rečiau negu įprastai. Ilgainiui dirbant kompiuteriu daugelis pajaučiame, kad akys tapo sausesnės, jas ima perštėti, išsiplečia kapiliarai, jos parausta ir tai ne tik kenkia regėjimui, bet ir trukdo dirbti. Į sausumą linkusias akis turintiems žmonėms patartina sąmoningai daugiau mirksėti, o jei tai nepadeda – naudoti akių lašiukus, dirbtines ašaras. Tokia priemonė maitina Jūsų akis bei apsaugo jas nuo išsausėjimo, panaikina perštėjimą ir paraudimą.
- Tinkamai sureguliuoti kompiuterio parametrus. Sumažinkite ekrano ryškumą ir kontrastingumą, tada žymiai sumažės apkrova akims. Jei nešiojate akinius, kartu su gydytoju apsvarstykite galimybę įsigyti lęšius, mažinančius kompiuterio ekrano atspindžius. Vieno Kalifornijos universiteto mokslininkai, kompiuterinį šriftą „Verdana“ įvardijo kaip patį saugiausią žmogaus regėjimui. Specialistai pataria, kad optimalus šrifto dydis, darbuojantis „Verdana“ šriftu, turėtų būti nuo 10 iki 12. Tai mažina akies raumenų įtempimą.
- Saugoti akis nuo per ryškios šviesos. Nestatykite monitoriaus priešais langą, nes aštrūs saulės spinduliai labiau vargina akis. Šviesa turi kristi iš šono, o ne iš nugaros ar priekio, todėl verta investuoti į gerus apšvietimo prietaisus.
- Taisyklingai sėdėti. Viršutinis kompiuterio ekrano kraštas turėtų būti akių lygyje, kad žiūrėtumėte į ekraną šiek tiek iš aukščiau. Kompiuterio ekranas nuo veido turėtų būti nutolęs bent 40 cm, kitaip akys dirba intensyviau ir greičiau pavargsta.
- Užtikrinti visavertę mitybą. Vartoti maisto produktus, kuriuose gausu vitaminų A, C, B, E, vartoti papildus su cinku, valgyti mėlynes, morkas, pomidorus, greipfrutus.
- Daryti reguliarias pertraukas bei atlikti akių mankštą.
shutterstock.com
Daryti pertraukas reikia:
Maksimali rekomenduojama darbo dienos trukmė dirbant kompiuteriu yra 8 valandos. Akių ligų gydytojai rekomenduoja taikyti „20–20–20“ taisyklę, t. y. bent kas 20 minučių padaryti 20 sekundžių pertrauką, ir paėjėti bent 20 žingsnių. Tokios pertraukos metu, jūsų akių mirksėjimas taps normalus, sudrėks akių vyzdžiai, sumažės kūno įtampa, atsipalaiduos raumenys. Šias pertraukas darykite viso darbo kompiuteriu metu.
Pratimai akims:
Akių pratimus rekomenduojama atlikti trumpai (kiekvieną pratimą po 4–6 kartus), bet dažnai (3–4 kartus per dieną), kad akys nepavargtų. Pratimus reikia daryti lėtai, be įtampos. Pratimai atliekami stovint arba sėdint, galvą laikant tiesiai.
- Šešis kartus stipriai užmerkite akis ir plačiai atmerkite. Šis pratimas atpalaiduoja akių raumenis ir gerina kraujotaką.
- Plačiai atmerkite akis ir keletą sekundžių žiūrėkite į tolimiausią patalpos kampą (jei yra langas – geriausia žiūrėti į tolį). Taip atpalaiduosite akies lęšiuko raumenis. Po to 2–3 sekundėms nukreipkite žvilgsnį į savo nosies galiuką. Pratimą kartokite 6 kartus
- Nukreipkite žvilgsnį (1–2 sekundes) į viršų, o po to pažvelkite žemyn. Pratimą kartokite 6 kartus.
- Nukreipkite žvilgsnį (1–2 sekundes) į kairę, o po to į dešinę. Pratimą kartokite 6 kartus.
- 10 sekundžių greitai mirksėkite. Šis pratimas gerina akių kraujotaką, atgaivina akis.
- Akimis sukite ratus, t. y. 4 pagal laikrodžio rodyklę ir 4 prieš laikrodžio rodyklę.
- Atsimerkus ir užsimerkus akimis „pieškite“ gulsčią aštuonetą. Tai pakartokite 6 kartus.
- Užmerkite dešinę akį ir plačiai atverkite kairę. Tą patį pakartokite su kita akimi.
- Suraukite kaktą, nosį, stipriai užmerkite akis, įtempkite visus veido raumenis. Paskui juos atpalaiduokite, atsimerkite, pamirksėkite, vėl viską pakartokite iš pradžių.
- Įsivaizduokite, jog darbo vietoje žvilgsnio kelyje į tolį pasižymėjote kelis taškus. Kelionę pradėkite nuo artimiausio taško, pavyzdžiui, kompiuterio klaviatūros, savo nykščio galiuko ir t. t. Po to tegul žvilgsnis slysta prie kokio nors daikto ant rašomojo stalo: prie liniuotės, užrašų lapelio, antspaudo ar kita. Suieškokite daiktus, stovinčius tolėliau ir esančius skirtingame nuotolyje ir žvilgsniu keliaukite tolyn. Sustokite ir leiskite akims pailsėti. Tuomet nužymėtais taškais pamažu grįžkite prie klaviatūros ar savo pirštų.
- Delnais uždenkite akis (2–3 sekundėms). Užsimerkite ir pamasažuokite akis rodomųjų pirštų galiukais apie 30 sekundžių.
- Sukamaisiais judesiais pamasažuokite veido dalį esančią aplink akis.
Kokia tavo nuomonė?