Žiūrėdami televizorių, nuotraukas žiniasklaidoje bei socialiniuose tinkluose susidarome įspūdį, kaip turėtų atrodyti sveikas maistas. Deja, dažnai jis – klaidingas, o vizualiai patrauklūs produktai organizmui daro daugiau žalos nei naudos. Jei šiuo metu bandote atsikratyti viršsvorio ar tiesiog geriau jaustis, iš raciono išbraukite šiuos skanėstus.
- Liesas įvairių skonių jogurtas. Jei produktas liesas, tai dar nereiškia, jog jis – sveikas. Gamintojai, iš jogurto pašalinę riebalus, jo skonį pagerina cukrumi: 150 g pakuotėje šio saldėsio gali būti 15 gramų ar daugiau! Todėl norėdami organizmą aprūpinti iš tikrųjų naudingomis medžiagomis, rinkitės įprastą graikišką jogurtą be priedų.
- Tirštieji kokteiliai – labai skanūs, tačiau suvartojamą jų kiekį derėtų apriboti dėl dviejų priežasčių. Visų pirma, kavinėse perkamuose „glotnučiuose” paprastai netrūksta cukraus ir kalorijų turinčių ingredientų, pavyzdžiui, šokoladinio sirupo ar grietinėlės. Tuo tarpu metantiems svorį vietoj kokteilių derėtų rinktis vaisius dėl to, jog juose daugiau skaidulų bei greičiau suteikia sotumo jausmą.
- Ryžių paplotėliai – puikus mažai kalorijų turintis angliavandenių šaltinis, tačiau naudingas tik tol, kol jo nevalgote su uogienėmis, „Nutella” ar kitais kaloringais užtepais. Beje, sūdyti paplotėliai druskos kiekiu prilygsta riebiems traškučiams!
- Suši – sveikas ir nekaloringas užkandis: jo sudėtyje esti žalios žuvies, jūros gėrybių, daržovių, grybų ir t.t. Tačiau majonezas, riebus tepamas sūris ar aliejuje kepti ingredientai nedaro patiekalo sveiku. Būtent todėl specialistai rekomenduoja gerai išanalizuoti suši sudėtį bei saikingai vartoti su juo patiekiamą sojos padažą.
- Skrebučiai, net jei pagaminti iš pilno grūdo duonos, nepasižymi aukšta maistine verte. Jei skrebučius mėgstate tik dėl jų traškumo, salotas verčiau pagardinkite graikiškais riešutais arba žaliosios paprikos gabalėliais. Besirūpinantys svoriu užsisakydami salotas restoranuose turėtų atkreipti dėmesį į jų sudėtį: nereikalingų kalorijų (bei druskos) priduoda ne tik skrebučiai, bet ir padažai.
- Organiški užkandžiai ir saldumynai. Net jei ant pakuotės puikuojasi užrašai „organiškas” ar „ekologiškas”, jie nepadaro produktų sveikais: juose esantis cukrus toks pat kaloringas ir keliantis blogojo cholesterolio lygį, o druska vis tiek sukelia hipertenziją. Todėl vartodami šiuos produktus išanalizuokite jų sudėtį.
- Nors granoloje netrūksta vaisių, riešutų ir skaidulų, šie dribsniai beveik visada turi daug cukraus, ir, tuo pačiu, kalorijų. Jei skubėdami ieškote sveiko ir nekaloringo, tačiau energijos suteikiančio užkandžio, rinkitės obuolį arba saujelę migdolų.
Daugiau sveikų užkandžių idėjų rasite čia: Norintiems sulieknėti: idėjos sotiems ir sveikiems užkandžiams
- Daržovių traškučiai, pavyzdžiui, morkų ar burokėlių, laikomi puikia alternatyva druskos ir riebalų prisotintiems bulvių traškučiams. Tačiau iš daržovių pagaminti užkandžiai paprastai taip plonai supjaustyti bei apdoroti, jog juose lieka ne tiek jau daug maistingųjų medžiagų. Vietoj jų rinkitės šviežias daržoves – naudą sveikatai pastebėsite labai greitai!
- Produktai be glitimo pamažu užkariauja parduotuvių lentynas. Jie – puiki išeitis kenčiantiems nuo Celiakijos, tačiau dažnai tokiame maiste netrūksta kitų blogybių: cukraus, druskos, konservantų ir t.t. Todėl sveikiausiais glitimo turinčiais produktais išlieka vaisiais ir daržovės.
- Džiovinti vaisiai mėgstami dėl juose esančių skaidulų, vitaminų ir mineralų, deja, kai kurie gamintojai juos prisotina cukrumi ir siera. Tam, kad netektų išleisti daugybės eurų perkant nesaldintus džiovintus vaisius specialiose parduotuvėse, rinkitės juos šviežius: greičiau pasisotinsite ir suvartosite mažiau kalorijų.
- Parduotuvių lentynose stovinčiuose arbatos gėrimuose gausu cukraus, druskos ar bei skonio stipriklių, todėl vietoj jų rinkitės pačių pasigamintą nesaldintą arbatą.
Kokia tavo nuomonė?