Sveikata

Moksliškai patvirtinti būdai, kaip žiemą apsisaugoti nuo ligų

Publikuotas 2015 2 gruodžio views 8342
Moksliškai patvirtinti būdai, kaip žiemą apsisaugoti nuo ligų

Kaip žiemą apsisaugoti nuo ligų? Sudarėme sąrašą su patarimais, ką tiksliai reikėtų daryti ir ko derėtų vengti, norint išlikti sveikam slogos ir gripo siautėjimo sezonu. Pasiūlytos idėjos įvertintos ne vien dėl to, kad gražiai skamba ar papildo vitaminų racioną. Straipsnyje pateikti patarimai yra saugūs, patvirtinti klinikiniais tyrimais, taip pat juos rekomenduoja kvalifikuotų ekspertų komanda.

Imunitetas – tarsi burtažodis, kurį taip dažnai norisi ištarti šiuo metų laiku. Temperatūrai krintant, mėgstame užsibarikaduoti patalpų viduje, taip sukurdami puikią terpę virusams plisti. Jeigu imuninė sistema dar nėra pasiruošusi atremti šių mikroorganizmų atakų, didelė tikimybė, kad tapsite naujausios infekcijos auka, o tai reiškia, kad jausitės ne tokie energingi, grės įvairūs sveikatos sutrikimai, ar tiesiog teks patirti visiems puikiai pažįstamą blogos savijautos jausmą. Kad to išvengtumėte, būtina sukurti apsaugą nuo žiemos metu siaučiančių mikrobų, tykančių ant kiekvienos rankenos ar ant viešajame transporte įrengtų turėklų, kurių laikomės įsikibę rytais vykdami į darbą. Tad, kaip apsisaugoti? 

  • Visada nešiokitės savo rašiklį

Slogos ir gripo bakterijas galima lengvai perduoti per rankų kontaktą. Jeigu nesiliesite prie daiktų viešose vietose (pavyzdžiui, prie rašiklio banko skyriuje), tikimybė susirgti stipriai sumažės. Asmeninis rašiklis puikiai apsaugos nuo virusų. Visuomet nešiokitės jį su savimi ir vietoje daktaro, siuntas pristatančio darbuotojo ar restorano padavėjo rašiklio, naudokite savo rašymo priemonę.

  • Naudokite rankų dezinfekavimo priemones

Bostono vaikų ligoninės tyrėjai 5 mėnesius tyrė 292 šeimas. Paaiškėjo, kad tos šeimos, kurios naudojo rankų dezinfekavimo priemones, 59% sumažino tikimybę pasigauti skrandžio infekciją negu tos, kurios šių priemonių nenaudojo. To priežastis – tinkamas rankų gelio naudojimas. Užtepkite pakankamai gelio, taip, kad patrynus rankas 10-15 sekundžių jos vis dar liktų drėgnos, ir atsikratysite beveik visų mikrobų. Įsimeskite buteliuką į rankinę (taip pat įdėkite tokį pat buteliuką ir į vyro lagaminėlį, vaikų kuprines) ir, jeigu neseniai ne vienam žmogui teko spausti ranką, o kriauklės aplinkui nepavyksta rasti, džiaugsitės puikia priemone rankoms nuvalyti. Ieškokite tokių dezinfekavimo skysčių, kuriems nereikalingas vanduo ir kurių sudėtyje yra bent 60% alkoholio.

  • Daugiau laiko praleiskite su draugais

Tikriausiai žinote, kad bendravimas su draugais užkerta kelią žalingam streso hormonų poveikiui. Visgi, nauji moksliniai tyrimai teigia, kad kuo daugiau draugų turime, tuo sveikesni esame. Atliktuose tyrimuose 83-ims pirmo kurso studentai buvo vakcinuoti nuo gripo. Paaiškėjo, kad tie studentai, kurie bendravo didelėse socialinėse grupėse, turėjo daugiau antikūnių už tuos, kurie laiką leido mažesnėse grupelėse. Be to, asmenys, pareiškę, jog jautėsi vieniši, taip pat pasižymėjo mažesniu antikūnių skaičiumi. Atrodo, pats metas įkurti knygų klubą arba suburti draugų su tais pačiais pomėgiais ratą.

  • Pareikškite savo nuomonę

Mokslininkai iš Kalifornijos universiteto teigia, kad konstruktyvus ginčas su sutuoktiniu iš tikrųjų gali padidinti imunitetą. Tyrėjai paprašė 41 laimingai vedusią porą 15 minučių diskutuoti apie santuokoje kylančias problemas ir nustatė padidėjusį kraujo spaudimą, didesnį širdies dūžių skaičių bei už imunitetą atsakingų baltųjų kraujo kūnelių pagausėjimą. Gauti rezultatai atskleidė, jog ginčai teikia panašią naudą kaip ir vidutinės trukmės treniruotė, tačiau tik tuo atveju, jeigu poros neperžengia ribos. Sutuoktiniai, barnių metu dažnai naudojantys sarkazmą, įžeidinėjimus ar mėgstantys žeminti kitą asmenį, pasižymi mažesniu natūralių, virusius naikinančių kūnelių skaičiumi, išaugusiu streso hormonų kiekiu ir net 40% pailgėjusiu gijimu po traumų, negu tos poros, kurios po apsisvaidymo įvairiais žodžiais sugeba išlikti pozityviomis ir toliau rodo vienas kitam palankumą.

  • Užsirašykite masažui

Vėžiu sergančių pacientų imuninei funkcijai ir energijos lygmeniui pagerinti buvo pritaikyta masažo terapija. Ištyrus 500 asmenų nustatyta, kad masažas jų organizmuose sumažino streso hormono kortizolio kiekį net 53%. Kiekvieną savaitę patiriamas tiek profesionalus masažas, tiek ir kito asmens atliekamas paprasčiausias nugaros trynimas, gali padidinti nuotaiką reguliuojančių ir papildomą imuniteto apsaugą teikiančių medžiagų – serotino bei dopamino – kiekį.

  • Daugiau judėkite

Pietų Karolinos universiteto mokslininkai nustatė, kad bent 3 valandas lengva sportine veikla užsiėmę asmenys (vaikščioję sparčiu žingsniu, laipioję laiptais ar žaidę tenisą), skirtingai negu tie, kurie tokiai veiklai skyrė tik 1 valandą, 35% sumažino tikimybę susirgti sloga. Dar viena gera žinia – jums nebūtina kiekvieną dieną užsiimti didelio intensyvumo pratimais. Mokslininkai įrodė, jog Tai Čikinų lėtų judesių, meditacijos ir kvėpavimo menas – sumažina katecholamino (mediatoriaus, silpninančio imuninę sistemą) išskyrimą. Kaip rašoma atlikto tyrimo analizėje, žmonės, sergantys juostine pūsleline, šiuo menu užsiėmę 4 mėnesius, 3 kart per savaitę imuninės sistemos ląstelių funkciją pagerino 45%.

  • Dažnai plaukite rankas

Tyrėjai iš Karinio jūrų laivyno sveikatos tyrimų centro, įsikūrusio San Diege, nustatė, kad tarp 45 000 į laivyną įstojusių naujokų, kuriems buvo liepta plauti rankas bent 5 kartus per dieną (įrengti skysto muilo dozatoriai, studentams kiekvieną mėnesį skaitomos paskaitos apie rankų plovimo svarbą), 45% sumažėjęs sergamumas kvėpavimo ligomis, lyginant su ankstesniais metais. Williamas Schaffneris, medicinos mokslų daktaras, teigia, jog panašūs rezultatai turėtų būti ir mokyklose, namuose bei darbovietėse, jeigu rankas plautume reguliariai. Daktaras primena, kad rankas derėtų plauti ne tik prieš sėdant už stalo. Jis pateikia pavyzdį iš savo asmeninės aplinkos, kai rankas tenka plautis vos tik įžengus pro duris ir pasikabinus paltą. Nors kai kurioms šeimoms šito priminti gal ir nereikėtų, ekspertai vis vien linkę sutikti su teiginiu, jog rankų plovimas muilu – pats paprasčiausias ir efektyviausias būdas visus metus išlikti sveikam.

  • Eikite miegoti vis tuo pačiu metu

Šaltuoju metų laiku pakankamas miego kiekis yra pats svarbiausias dalykas. Jeigu jūsų kūnas pernelyg pavargęs, visos minėtos apsisaugojimo priemonės nebus tokios efektyvios. Mokslininkai iš Čikagos universiteto nustatė, kad asmenys, kurie visą savaitę kiekvieną naktį miegojo vos 4 valandas, savo kraujyje turėjo tik pusę su gripu kovojančių antikūnių (prieš tai buvo suleista vakcina nuo gripo), skirtingai negu tie, kurie išmiegojo nuo 7,5 iki 8,5 valandos.

  • Išlikite budrūs

Jeigu jūsų bendruomenėje užfiksuojamas virusinio gripo protrūkis, pirmas dalykas, kurio turėtumėte imtis – vengti masinio susibūrimo vietų. Vos tik sužinote apie užfiksuotą protrūkį, neikite į kino teatrą, geriau išsinuomokite filmą ir pažiūrėkite jį namuose.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Sveikata

Nereguliarios mėnesinės: priežastys ir sprendimo būdai

Mėnesinės laikomos reguliariomis, kuomet kraujavimas kartojasi kas 21–35 dienas, trunka 2–7 dienas ir nėra gausus. Visgi, nereguliarios mėnesinės – gana dažnas reiškinys, su kuriuo susiduria didelė dalis moterų. Nors kartais tai gali būti laikinas svyravimas, nereguliarios mėnesinės taip pat gali signalizuoti apie tam tikras sveikatos problemas. Nereguliarių mėnesinių priežastys Nereguliarių mėnesinių priežastys gali būti įvairios. […]

views 413
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 533
Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?
Sveikata

Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?

Dėl netikėtai užklupusios sveikatos krizės smarkiai išaugo įvairių sričių darbuotojų, dirbančių iš namų, skaičius. Šimtams tūkstančių žmonių tai reiškė ne tik daugiau laisvę planuojant savo darbo dieną bei derinant profesines atsakomybes su asmeninėmis, bet ir daugiau laiko praleisto sėdint prie kompiuterio. Tokios tendencijos – tikrai ne į naudą, todėl kiekvienam pravartu žinoti, kaip apsaugoti savo […]

views 2741
Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?
Sveikata

Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?

Aminorūgštys yra labai svarbios mūsų organizmui. Tačiau kaip mes pasisaviname aminorūgštis ir ką jos daro? Tai aptarsime šiame straipsnyje. Akmens amžiaus žmonės – mūsų pirmtakai – buvo vidutiniškai liekni, bet raumeningi. Viena iš to priežasčių yra ta, kad jie daugiausia valgė maistą, tokį kaip mėsa ir augalai, kuriuose gausu baltymų. Šiuos baltymus sudaro vadinamosios aminorūgštys, […]

views 3063
Prostatitas - viena dažniausių vyriškų ligų
Sveikata

Prostatitas – viena dažniausių vyriškų ligų

Tokie svarbūs šiuolaikinės medicinos pasiekimai – kaip ligų prevencija ir ankstyva diagnostika – labai nepopuliarūs tarp vyriškos aplinkos. Stipriosios lyties atstovai, kaip taisyklė, ignoruoja kreipimąsi į gydytojus, manydami, kad tikri vyrai neserga. Tuo tarpu labai specifinė vyriška liga, daugeliui vadinama prostatitu, pastaraisiais metais tapo ne šiaip medicininiu terminu, o liga, kuri neleidžia gyventi ramiai.  Kad […]

views 2775