Sveikata

Moksliškai patvirtinti būdai, kaip žiemą apsisaugoti nuo ligų

Publikuotas 2015 gruodžio 2 views 7794
Moksliškai patvirtinti būdai, kaip žiemą apsisaugoti nuo ligų

Kaip žiemą apsisaugoti nuo ligų? Sudarėme sąrašą su patarimais, ką tiksliai reikėtų daryti ir ko derėtų vengti, norint išlikti sveikam slogos ir gripo siautėjimo sezonu. Pasiūlytos idėjos įvertintos ne vien dėl to, kad gražiai skamba ar papildo vitaminų racioną. Straipsnyje pateikti patarimai yra saugūs, patvirtinti klinikiniais tyrimais, taip pat juos rekomenduoja kvalifikuotų ekspertų komanda.

Imunitetas – tarsi burtažodis, kurį taip dažnai norisi ištarti šiuo metų laiku. Temperatūrai krintant, mėgstame užsibarikaduoti patalpų viduje, taip sukurdami puikią terpę virusams plisti. Jeigu imuninė sistema dar nėra pasiruošusi atremti šių mikroorganizmų atakų, didelė tikimybė, kad tapsite naujausios infekcijos auka, o tai reiškia, kad jausitės ne tokie energingi, grės įvairūs sveikatos sutrikimai, ar tiesiog teks patirti visiems puikiai pažįstamą blogos savijautos jausmą. Kad to išvengtumėte, būtina sukurti apsaugą nuo žiemos metu siaučiančių mikrobų, tykančių ant kiekvienos rankenos ar ant viešajame transporte įrengtų turėklų, kurių laikomės įsikibę rytais vykdami į darbą. Tad, kaip apsisaugoti? 

  • Visada nešiokitės savo rašiklį

Slogos ir gripo bakterijas galima lengvai perduoti per rankų kontaktą. Jeigu nesiliesite prie daiktų viešose vietose (pavyzdžiui, prie rašiklio banko skyriuje), tikimybė susirgti stipriai sumažės. Asmeninis rašiklis puikiai apsaugos nuo virusų. Visuomet nešiokitės jį su savimi ir vietoje daktaro, siuntas pristatančio darbuotojo ar restorano padavėjo rašiklio, naudokite savo rašymo priemonę.

  • Naudokite rankų dezinfekavimo priemones

Bostono vaikų ligoninės tyrėjai 5 mėnesius tyrė 292 šeimas. Paaiškėjo, kad tos šeimos, kurios naudojo rankų dezinfekavimo priemones, 59% sumažino tikimybę pasigauti skrandžio infekciją negu tos, kurios šių priemonių nenaudojo. To priežastis – tinkamas rankų gelio naudojimas. Užtepkite pakankamai gelio, taip, kad patrynus rankas 10-15 sekundžių jos vis dar liktų drėgnos, ir atsikratysite beveik visų mikrobų. Įsimeskite buteliuką į rankinę (taip pat įdėkite tokį pat buteliuką ir į vyro lagaminėlį, vaikų kuprines) ir, jeigu neseniai ne vienam žmogui teko spausti ranką, o kriauklės aplinkui nepavyksta rasti, džiaugsitės puikia priemone rankoms nuvalyti. Ieškokite tokių dezinfekavimo skysčių, kuriems nereikalingas vanduo ir kurių sudėtyje yra bent 60% alkoholio.

  • Daugiau laiko praleiskite su draugais

Tikriausiai žinote, kad bendravimas su draugais užkerta kelią žalingam streso hormonų poveikiui. Visgi, nauji moksliniai tyrimai teigia, kad kuo daugiau draugų turime, tuo sveikesni esame. Atliktuose tyrimuose 83-ims pirmo kurso studentai buvo vakcinuoti nuo gripo. Paaiškėjo, kad tie studentai, kurie bendravo didelėse socialinėse grupėse, turėjo daugiau antikūnių už tuos, kurie laiką leido mažesnėse grupelėse. Be to, asmenys, pareiškę, jog jautėsi vieniši, taip pat pasižymėjo mažesniu antikūnių skaičiumi. Atrodo, pats metas įkurti knygų klubą arba suburti draugų su tais pačiais pomėgiais ratą.

  • Pareikškite savo nuomonę

Mokslininkai iš Kalifornijos universiteto teigia, kad konstruktyvus ginčas su sutuoktiniu iš tikrųjų gali padidinti imunitetą. Tyrėjai paprašė 41 laimingai vedusią porą 15 minučių diskutuoti apie santuokoje kylančias problemas ir nustatė padidėjusį kraujo spaudimą, didesnį širdies dūžių skaičių bei už imunitetą atsakingų baltųjų kraujo kūnelių pagausėjimą. Gauti rezultatai atskleidė, jog ginčai teikia panašią naudą kaip ir vidutinės trukmės treniruotė, tačiau tik tuo atveju, jeigu poros neperžengia ribos. Sutuoktiniai, barnių metu dažnai naudojantys sarkazmą, įžeidinėjimus ar mėgstantys žeminti kitą asmenį, pasižymi mažesniu natūralių, virusius naikinančių kūnelių skaičiumi, išaugusiu streso hormonų kiekiu ir net 40% pailgėjusiu gijimu po traumų, negu tos poros, kurios po apsisvaidymo įvairiais žodžiais sugeba išlikti pozityviomis ir toliau rodo vienas kitam palankumą.

  • Užsirašykite masažui

Vėžiu sergančių pacientų imuninei funkcijai ir energijos lygmeniui pagerinti buvo pritaikyta masažo terapija. Ištyrus 500 asmenų nustatyta, kad masažas jų organizmuose sumažino streso hormono kortizolio kiekį net 53%. Kiekvieną savaitę patiriamas tiek profesionalus masažas, tiek ir kito asmens atliekamas paprasčiausias nugaros trynimas, gali padidinti nuotaiką reguliuojančių ir papildomą imuniteto apsaugą teikiančių medžiagų – serotino bei dopamino – kiekį.

  • Daugiau judėkite

Pietų Karolinos universiteto mokslininkai nustatė, kad bent 3 valandas lengva sportine veikla užsiėmę asmenys (vaikščioję sparčiu žingsniu, laipioję laiptais ar žaidę tenisą), skirtingai negu tie, kurie tokiai veiklai skyrė tik 1 valandą, 35% sumažino tikimybę susirgti sloga. Dar viena gera žinia – jums nebūtina kiekvieną dieną užsiimti didelio intensyvumo pratimais. Mokslininkai įrodė, jog Tai Čikinų lėtų judesių, meditacijos ir kvėpavimo menas – sumažina katecholamino (mediatoriaus, silpninančio imuninę sistemą) išskyrimą. Kaip rašoma atlikto tyrimo analizėje, žmonės, sergantys juostine pūsleline, šiuo menu užsiėmę 4 mėnesius, 3 kart per savaitę imuninės sistemos ląstelių funkciją pagerino 45%.

  • Dažnai plaukite rankas

Tyrėjai iš Karinio jūrų laivyno sveikatos tyrimų centro, įsikūrusio San Diege, nustatė, kad tarp 45 000 į laivyną įstojusių naujokų, kuriems buvo liepta plauti rankas bent 5 kartus per dieną (įrengti skysto muilo dozatoriai, studentams kiekvieną mėnesį skaitomos paskaitos apie rankų plovimo svarbą), 45% sumažėjęs sergamumas kvėpavimo ligomis, lyginant su ankstesniais metais. Williamas Schaffneris, medicinos mokslų daktaras, teigia, jog panašūs rezultatai turėtų būti ir mokyklose, namuose bei darbovietėse, jeigu rankas plautume reguliariai. Daktaras primena, kad rankas derėtų plauti ne tik prieš sėdant už stalo. Jis pateikia pavyzdį iš savo asmeninės aplinkos, kai rankas tenka plautis vos tik įžengus pro duris ir pasikabinus paltą. Nors kai kurioms šeimoms šito priminti gal ir nereikėtų, ekspertai vis vien linkę sutikti su teiginiu, jog rankų plovimas muilu – pats paprasčiausias ir efektyviausias būdas visus metus išlikti sveikam.

  • Eikite miegoti vis tuo pačiu metu

Šaltuoju metų laiku pakankamas miego kiekis yra pats svarbiausias dalykas. Jeigu jūsų kūnas pernelyg pavargęs, visos minėtos apsisaugojimo priemonės nebus tokios efektyvios. Mokslininkai iš Čikagos universiteto nustatė, kad asmenys, kurie visą savaitę kiekvieną naktį miegojo vos 4 valandas, savo kraujyje turėjo tik pusę su gripu kovojančių antikūnių (prieš tai buvo suleista vakcina nuo gripo), skirtingai negu tie, kurie išmiegojo nuo 7,5 iki 8,5 valandos.

  • Išlikite budrūs

Jeigu jūsų bendruomenėje užfiksuojamas virusinio gripo protrūkis, pirmas dalykas, kurio turėtumėte imtis – vengti masinio susibūrimo vietų. Vos tik sužinote apie užfiksuotą protrūkį, neikite į kino teatrą, geriau išsinuomokite filmą ir pažiūrėkite jį namuose.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų
Sveikata

Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų

Jonažolė, dar kitaip vadinama švento Jono žole, Lietuvos pievas ir pamiškes nuklos birželio pabaigoje. Geltonžiedis augalas pasižymi ypatingomis savybėmis, todėl tiek mūsų senoliai, tiek natūralios medicinos šalininkai visame pasaulyje, jonažolę jau dešimtis metų naudoja daugybės ligų ir odos problemų gydymui. Geltonoji jonažolė – neišsenkantis antioksidantų šaltinis Jonažolė gali būti vartojama įvairiomis formomis – kapsulėmis, tinktūra ar […]

views 28240
Sveikata

Roto virusas: atsakymai į dažniausius klausimus ir 9 natūralūs vaistai

Roto virusas, arba Rotavirusinė infekcija – itin nemalonus susirgimas, daugiausia kamuojantis kūdikius ir vaikus, tačiau neretai pasireiškiantis ir suaugusiems. Virusas aplinkiniams perduodamas itin lengvai, todėl būtina užsiimti prevencinėmis priemonėmis, o susirgus kuo greičiau pradėti gydymą. Kas yra Roto virusas ir kada juo susergama? Roto virusas – infekcija, sukelianti stiprų skrandžio ir žarnyno uždegimą. Šis virusas […]

views 37392
Mažakraujystė: priežastys, simptomai ir 10 natūralių vaistų
Sveikata

Mažakraujystė: priežastys, simptomai ir 10 natūralių vaistų

Mažakraujystė, dar vadinama anemija – klastinga liga, kankinanti net 24,8% visos populiacijos! Vaisingo amžiaus (ir ypač besilaukiančios) moterys nuo šio sutrikimo kenčia kur kas dažniau nei vyrai, todėl joms būtina tinkamai maitintis bei reguliariai atlikti kraujo tyrimus. Mažakraujystė: kodėl susergama ir kam reikalingi raudonieji kraujo kūneliai? Mažakraujyste susergama tada, kai kraujyje nepakanka raudonųjų kraujo kūnelių. […]

views 27798
Sinusitas: simptomai, priežastys ir 10 natūralių būdų jį išgydyti
Sveikata

Sinusitas: simptomai, priežastys ir 10 natūralių būdų jį išgydyti

Retas šaltuoju metu nesusiduria su sloga. Paprastai gydomės nosies lašais, keletu litrų arbatos ir gulėjimu po šilta antklode. Tačiau jei simptomai per 10-12 dienų nepraeina, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kadangi diagnozė gali būti rimta – sinusitas. Sinusais vadiname ertmes, išsidėsčiusias kauluose aplink nosį: po dvi yra kaktoje, ties skruostikauliais ir abiem nosies pusėmis, vienas sinusas plyti […]

views 40803
Kuminas: ir svoriui mesti, ir sveikatai gerinti?
Sveikata

Kuminas: ir svoriui mesti, ir sveikatai gerinti?

Kumino pavadinimą dažniausiai girdime kalbose apie svorio metimą. Nudžiuginsime: plačiai aprašytas prieskonio efektas tikrai nėra mitas! Visgi egzotiškasis kmyno pusbrolis pasižymi ir daugiau sveikatai naudingų savybių: gerina virškinimą, kovoja su odos ligomis bei stiprina kraują. Kmynas ar kuminas – kaip atskirti? Dažnas kuminą maišo su lietuviams gerai pažįstamu kmynu, todėl patariame vadovautis pagrindiniu indikatoriumi – […]

views 36134