Sveikata

Masažas: nauda bei kaip taisyklingai jį atlikti sau ir kitam

Publikuotas 2016 lapkričio 9 views 15862
Masažas: nauda, kaip taisyklingai jį atlikti sau ir kitam shutterstock.com

Sėdimas darbas, skaudanti nugara, įtempti raumenys – šių dienų kasdienybė. O kada paskutinį kartą mėgavotės masažu? Taip, profesionaliam masažui kartais nėra laiko, o galbūt ir finansinės galimybės neleidžia, tačiau neužmirškite, kad galite pasidaryti savimasažą, arba paprašyti, kad masažu palepintų namiškiai! Kokia masažo nauda, kaip jį atlikti sau ir kitam, kada masažo daryti negalima, pasakoja kineziterapeutė Karolina Šalnaitė.

Kokia yra masažo nauda?

Masažas dažniausiai siejamas su pervargusių ir įsitempusių raumenų atpalaidavimu, tačiau masažo poveikis organizmui kur kas didesnis. Pirmiausia, atliekamą masažą pajaučia oda. Procedūros metu yra pašalinamos negyvos odos ląstelės, dėl to oda pradeda geriau kvėpuoti, taip pat yra suaktyvinama kraujo ir limfos cirkuliacija, pakyla odos temperatūra, pagerėja odos elastingumas. Priklausomai nuo taikomos masažo technikos, galima padidinti kraujospūdį, suaktyvinti kvėpavimą, širdies ir kitų organų veiklą arba atvirkščiai – prislopinti, sumažinti, nuraminti. Be to, masažas pagreitina medžiagų apykaitą: gerina skrandžio ir žarnyno veiklą, tulžies išsiskyrimą. Tad reguliariai atliekamas masažas gali sureguliuoti ir virškinimą. Galiausiai, visiems žinomas teigiamas masažo poveikis raumenims, sausgyslėms, raiščiams bei sąnariams. Masažo metu sumažinama raumenų įtampa, padidinamas raumenų darbingumas, taip pat reguliarių procedūrų dėka sustiprėja sąnarinės kapsulės, gerėja raiščių elastingumas.

Kokie simptomai išduoda, kad yra reikalingas masažas?

Patiriant daug streso, dirbant sunkų fizinį darbą arba atvirkščiai – sėdimą ir pasyvų, laikui bėgant yra pastebimi tokie sveikatos sutrikimai kaip galūnių tinimas, dėl įtemptų pečių juostos raumenų pasikartojantis galvos skausmas ir tirpstantys rankų pirštai arba tiesiog jaučiamas bendras fizinis ar psichologinis nuovargis. Nekreipiant dėmesio į šiuos organizmo siunčiamus pavojaus signalus, laikui bėgant galima rimtai susirgti. Todėl rekomenduočiau „užbėgti už akių“ ir bent retkarčiais pasilepinti masažu.

Kaip taisyklingai atlikti masažą sau?

Svarbiausia masažo taisyklė – visus judesius atlikite limfos takų kryptimi. Nuo rankų pirštų iki pažastų, nuo pėdų iki kirkšnių, krūtinę masažuokite nuo vidurio į šonus, kaklą – nuo viršaus į apačią, o nugarą nuo stuburo į šonus. Tai galioja tiek savimasažo metu, tiek ir atliekant masažą kitam žmogui. Taip pat svarbu kiekvieno masažo metu naudoti aliejus tam, kad būtų išvengta nemalonios trinties, o kartu ir oda būtų pamaitinta. Rekomenduoju rinktis kuo natūralesnius aliejus, juk viskas, ką įtriname į odą, patenką į mūsų organizmą.

shutterstock.com

shutterstock.com

Savimasažą galima atlikti pasitelkiant pagalbines priemones (voleliai, kamuoliukai, kilimėliai, pagaliukai ir kt.) arba savų rankų pagalba. Masažuoti galima pasirinktą kūno dalį arba turint laiko visą kūną, pradedant nuo galvos ir užbaigiant pėdomis. Savimasažo principas išlieka tas pats, kaip ir atpalaiduojamojo masažo. Pirmiausia, apšildome raumenis ir odą glostymais bei trynimais, vėliau pereiname prie intensyvesnių judesių – maigymo, paspaudimų, pažnaibymų ir užbaigiame viską vėl švelniais glostymais bei patrynimais. Judesiai gali būti atliekami išilgai, skersai, ratais arba zigzagais. Sąnarius masažuokite sukamaisiais judesiais. Savimasažo privalumai tokie, kad galite jį atlikti kada norite, kur norite ir kaip norite bei tai, kad patys jaučiate malonumo ir skausmo ribą.

Ar darant masažą, apie tai neturint jokių žinių, galima pakenkti kitam žmogui? Kodėl?

Gydomojo masažo technika yra labai svarbi. Kiekvienas atliekamas judesys ir jo kryptis, pakartojimų skaičius ir intensyvumas turi atitinkamą poveikį organizmui. Gydomąjį masažą, ypatingai nugaros ir kaklo srities, turėtų daryti profesionalus masažistas, nes nepatyręs žmogus gali netyčia užspausti nervą ar kitaip pažeisti stuburą, slankstelius. Tačiau atpalaiduojamąjį masažą gali daryti kiekvienas, jis nėra pavojingas. Be abejo, svarbu žinoti ar galima tam žmogui daryti masažą.

Masažo daryti negalima:

Štai pagrindinės kontraindikacijos, kurioms esant masažas yra netaikomas:

 • Ūmi ligos pradžia, kai yra aukšta temperatūra.
 • Ūmus uždegimas.
 • Kraujavimas arba polinkis kraujuoti, kraujo ligos.
 • Įvairios odos, nagų, plaukuotosios dalies grybelinės, infekcinės ar nežinomos kilmės ligos, bėrimai, daugybinės karpos.
 • Pūlingi procesai.
 • Ūmus venų uždegimas, trombozė, varikozinis venų išsiplėtimas, kai formuojasi trofiniai pakitimai.
 • Arterijų uždegimai.
 • Kraujagyslių, aortos ir širdies aneurizmos.
 • Nemasažuojamos kraujosruvos.
 • Limfinių liaukų, limfagyslių uždegimai.
 • Aktyvi tuberkuliozės forma.
 • Venerinės ligos.
 • Įvairios lokalizacijos gerybiniai ir piktybiniai navikai (iki operacijos).
 • Pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai.
 • Pilvo ertmės organų ligos, linkusios kraujuoti.
 • Esant tulžies pūslės ir inkstų akmenims, moterims menstruacijų, nėštumo metu yra nemasažuojamas pilvas.

Nugaros masažo taisyklės:

Atpalaiduojantis masažas esant poreikiui gali būti daromas nors ir kiekvieną dieną. Skausmo gal ir neišgydys, tačiau tam paskyrus bent pusvalandį, sumažinti raumenų įtampą tikrai padės. Toks masažas nėra sudėtingas, tačiau svarbu jį daryti atsargiai, vengiant stiprių paspaudimų stuburo ir kaklo srityje.

 • Pirmiausia, reikėtų skirti bent porą minučių nugaros apšildymui – glostymai ir švelnūs trinamieji judesiai bus puiki pradžia.
 • Padarius apšilimą galima pereiti prie maigymo ir spaudimo. Spausti galima visu delnu arba tik pirštais, švelnūs pažnaibymai suimant kuo daugiau odos taip pat efektyvūs. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad įtempti raumenys yra itin skausmingi, todėl nereikėtų naudoti daug fizinės jėgos – atpalaiduojamas masažas turi atpalaiduoti, o ne kelti baimę ir fizines kančias.
 • Užbaigti masažą reikėtų vėl švelniai paglostant ir šiek tiek patrinant nugarą tam, kad oda ir raumenys nusiramintų.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų
Sveikata

Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų

Jonažolė, dar kitaip vadinama švento Jono žole, Lietuvos pievas ir pamiškes nuklos birželio pabaigoje. Geltonžiedis augalas pasižymi ypatingomis savybėmis, todėl tiek mūsų senoliai, tiek natūralios medicinos šalininkai visame pasaulyje, jonažolę jau dešimtis metų naudoja daugybės ligų ir odos problemų gydymui. Geltonoji jonažolė – neišsenkantis antioksidantų šaltinis Jonažolė gali būti vartojama įvairiomis formomis – kapsulėmis, tinktūra ar […]

views 28816
Sveikata

Roto virusas: atsakymai į dažniausius klausimus ir 9 natūralūs vaistai

Roto virusas, arba Rotavirusinė infekcija – itin nemalonus susirgimas, daugiausia kamuojantis kūdikius ir vaikus, tačiau neretai pasireiškiantis ir suaugusiems. Virusas aplinkiniams perduodamas itin lengvai, todėl būtina užsiimti prevencinėmis priemonėmis, o susirgus kuo greičiau pradėti gydymą. Kas yra Roto virusas ir kada juo susergama? Roto virusas – infekcija, sukelianti stiprų skrandžio ir žarnyno uždegimą. Šis virusas […]

views 37838
Mažakraujystė: priežastys, simptomai ir 10 natūralių vaistų
Sveikata

Mažakraujystė: priežastys, simptomai ir 10 natūralių vaistų

Mažakraujystė, dar vadinama anemija – klastinga liga, kankinanti net 24,8% visos populiacijos! Vaisingo amžiaus (ir ypač besilaukiančios) moterys nuo šio sutrikimo kenčia kur kas dažniau nei vyrai, todėl joms būtina tinkamai maitintis bei reguliariai atlikti kraujo tyrimus. Mažakraujystė: kodėl susergama ir kam reikalingi raudonieji kraujo kūneliai? Mažakraujyste susergama tada, kai kraujyje nepakanka raudonųjų kraujo kūnelių. […]

views 28497
Sinusitas: simptomai, priežastys ir 10 natūralių būdų jį išgydyti
Sveikata

Sinusitas: simptomai, priežastys ir 10 natūralių būdų jį išgydyti

Retas šaltuoju metu nesusiduria su sloga. Paprastai gydomės nosies lašais, keletu litrų arbatos ir gulėjimu po šilta antklode. Tačiau jei simptomai per 10-12 dienų nepraeina, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kadangi diagnozė gali būti rimta – sinusitas. Sinusais vadiname ertmes, išsidėsčiusias kauluose aplink nosį: po dvi yra kaktoje, ties skruostikauliais ir abiem nosies pusėmis, vienas sinusas plyti […]

views 41507
Kuminas: ir svoriui mesti, ir sveikatai gerinti?
Sveikata

Kuminas: ir svoriui mesti, ir sveikatai gerinti?

Kumino pavadinimą dažniausiai girdime kalbose apie svorio metimą. Nudžiuginsime: plačiai aprašytas prieskonio efektas tikrai nėra mitas! Visgi egzotiškasis kmyno pusbrolis pasižymi ir daugiau sveikatai naudingų savybių: gerina virškinimą, kovoja su odos ligomis bei stiprina kraują. Kmynas ar kuminas – kaip atskirti? Dažnas kuminą maišo su lietuviams gerai pažįstamu kmynu, todėl patariame vadovautis pagrindiniu indikatoriumi – […]

views 37198