Tradicinė Izraelio virtuvė – puikus vienos sveikiausių pasaulyje Viduržemio dietos pavyzdys, todėl nenuostabu, kad čia vidutinė gyvenimo trukmė siekia net 81–erius metus. Tiesa, žydų virtuvę nuo kaimynių skiria košerinis maistas, kuris, panašu, šventojoje žydų knygoje Toroje atsirado ne veltui.
Kokią naudą teikia griežtų taisyklių ribojamas maistas?
„Košer“ hebrajų kalba apibūdina ne tik tinkamą valgyti maistą, bet ir tikrus, itin kokybiškus daiktus. Religingiausi žydai vis dar laikosi prieš šimtus metų šventraštyje nurodytų mitybos taisyklių, kurios, kaip manoma, padeda maistu neužteršti kūno ir sielos. Tad kaip atrodo košerinė mityba ir ko galima iš jos pasimokyti?
- Tora leidžia valgyti mėsą tik tų gyvūnų, kurie turi skeltas kanopas ir atrajoja. Jei gyvulys, pavyzdžiui, kiaulė, neatitinka bent vieno iš šių reikalavimų, jo mėsą būtina išbraukti iš raciono. Tuo tarpu žydiškai virtuvei puikiai tinka jautiena, karviena, aviena, ėriena, ožkiena ir veršiena. Iš šių gyvūnų mėsos pagaminti produktai paprastai liesesni nei kiaulienos, todėl tai gali būti viena pagrindinių priežasčių, kodėl Izraelio gyventojų cholesterolio lygis vienas žemiausių pasaulyje;
- Mėsa košerine laikoma tik tada, kai gyvūnas skerdžiamas suteikiant jam kuo mažiau skausmo ir streso – greitai ir tiksliai perpjaunant miego arteriją. Manoma, kad prieš įprastą skerdimą gyvuliai išskiria daugiau streso hormono, kuris gali paveikti mėsos kokybę. Visgi kol kas nėra tai patvirtinančių mokslinių tyrimų, tačiau tiems, kurie žvelgia ir į etinę pusę, košerinė mityba gali tapti puikia alternatyva;
- Griežti Toroje išrašyti įsakymai draudžia mėsos ir pieno produktus valgyti kartu, be to, negalima jų patiekti ant vieno stalo, jų patiekalai gaminami skirtinguose induose. Pavalgę mėsos, prieš imdamiesi pieno, vietiniai palaukia 1–6 valandas. Iš šiandieninės sveikos mitybos perspektyvos, tokia taisyklė – labai logiška: sočiai prisivalgius ir atsigėrus pieno, mūsų skrandis sustoja net kelioms valandoms;
- Nekošerinėmis, t.y. netinkamomis žuvimis laikomos visos neturinčios žvynų ir pelekų, draudžiami ir kiaukutiniai moliuskai. Todėl religingiesiems tenka apsiriboti tunu, silke ir omega–3 rūgščių šaltiniu lašiša;
- Draudžiama valgyti ir daugumą paukščių, išskyrus žąsis, antis, vištas ir kalakutus. Na, o jų kiaušiniai skrandį turėtų pasiekti tik tuo atveju, jei juose nėra kraujo.
Košerinis maistas vis labiau populiarėja JAV ir Europoje – daugelis pirkėjų jį renkasi ieškodami aukštesnės kokybės. Produktų gamybai keliami itin aukšti reikalavimai, procesas kruopščiai prižiūrimas, todėl nekokybiškoms prekėms sunkiau pasiekti parduotuves ir restoranus. Be to, Tora draudžia valgyti vabzdžius, todėl tikimybė gauti nešvarių grūdų ar parazitais užkrėstų vaisių ir daržovių taip pat sumažėja.
Košerinį maistą verta rinktis kenčiantiems nuo alergijų, kadangi siekiant gauti specialius sertifikatus, sudėtis išsamiai aprašoma etiketėse. Tiesa, reikia nepamiršti, kad kartu su kokybe kyla ir produktų kaina.
Ko dar galima pasimokyti?
Izraelio virtuvė laikoma viena sveikiausių pasaulyje ne tik dėl košerinio maisto. Vietos gyventojai vartoja daug vitaminų bei maistinių skaidulų turinčių vaisių ir daržovių, itin tyro alyvuogių aliejaus, grūdų bei ankštinių daržovių.
Žydiškuose patiekaluose netrūksta prieskonių ir žolelių. Pavyzdžiui, tik Izraelyje auga virškinimą gerinantis ir medžiagų apykaitą spartinantis geltonasis imbieras, dar vadinamas ciberžole. Tuo tarpu plačiai vartojamose mėtose gausu mangano bei vitamino A ir C, tadžine – kalcio, cinko ir folio rūgšties.
shutterstock.com
Išbandykite patiekalą „Šakšuką”, populiarų ne tik Izraelyje, bet ir kaimyninėse šalyse:
Ingredientai:
- 3 valgomieji šaukštai alyvuogių aliejaus,
- 1 ⅓ stiklinės smulkintų svogūnų,
- 1 stiklinė plonai supjaustytų bet kokios spalvos saldžiųjų paprikų,
- 2 skiltelės malto česnako,
- 2 ½ stiklinės pjaustytų pomidorų,
- 1 arbatinis šaukštelis malto kumino,
- 1 arbatinis šaukštelis paprikos miltelių,
- 1 arbatinis šaukštelis druskos,
- 1 susmulkinta aitrioji paprika (be sėklų),
- 4 kiaušiniai.
Paruošimo būdas:
- Alyvuogių aliejų supilkite į keptuvę, šildykite ant vidutinės ugnies. Suberkite svogūnus, saldžiąsias paprikas ir česnaką. Kepkite tol, kol daržovės suminkštės – apie 5 minutes;
- Į atskirą dubenį suberkite kuminą, papriką, druską, pomidorus ir aitriąją papriką, išmaišykite. Gautą masę suberkite į keptuvę, išmaišykite.
- Kepkite apie 10 minučių. Tuomet kepančioje masėje padarykite keturias duobeles, į jas supilkite kiaušinius. Uždenkite keptuvę ir kepkite dar apie 5 minutes arba tol, kiaušiniai sutvirtės.
Kokia tavo nuomonė?