Kalbėdami apie miego kokybę, dažniausiai dėmesį skiriame miegojimo trukmei, bet poza, kurioje miegame, yra taip pat svarbi mūsų psichinei bei fizinei sveikatai. Ajurvedos mokslas ir kai kurie moksliniai tyrimai teigia, kad yra ideali poza miego metu – tai miegas ant kairiojo šono. Ką bendro tai turi su saldesniu miegu ir gera sveikata? Pasirodo, kad tai teigiamai veikia vidaus organus dėl skirtingos jų padėties. Pateikiame net 6 miegojimo ant kairiojo šono privalumus:
Miegojimas ant kairiojo šono leidžia Jūsų kūnui geriau filtruoti limfos skysčius. Pagal Ajurvedos mediciną, kairioji mūsų kūno pusė yra dominuojanti limfinė pusė, tad manoma, kad jeigu yra problemų kairėje kūno pusėje, tai gali būti dėl limfos sangrūdos. Tai paaiškinama šitaip: išfiltruoti skysčiai teka į krūtininį lataką, kuris yra kairiau krūtinės ląstoje; jeigu miegate ant dešinio šono, skysčiams gali būti sunkiau patekti į šį lataką. Manoma, kad dėl geresnio limfos drenažo lengviau vyksta ir širdies darbas.
Miegojimas ant kairiojo šono yra labiau rekomenduojamas nei ant dešiniojo dėl paprasčiausios gravitacijos priežasties. Ypatingai svarbu, jog gulėjimas ant kairiojo šono leidžia maisto likučiams lengvai judėti iš storosios žarnos, tad vos atsikėlę tikriausiai norėsite apsilankyti tualete. Be to, miegojimas ant kairiojo šono leidžia skrandžiui ir kasai jaustis patogiai. Tinkamoje padėtyje geriau aktyvinami kasos fermentai ir skatinami kiti virškinimo procesai, išvengiant skrandžio sulčių nutekėjimo į stemplę. Skrandis yra kairėje mūsų kūno pusėje, tad galima įsivaizduoti, kad miegant ant dešinio šono jis yra tiesiog apverstas aukštyn.
Miegodami ant šono galite palengvinti patiriamą nugaros ir kaklo diskomfortą. Svarbu pasirinkti jums kuo patogesnį ir tinkamą čiužinį, nes miegojimas ant šono gali sukelti spaudimą šlaunims ir pečiams. Pasirinkus tinkamą čiužinį ir pagalvę, sumažinsite šį spaudimą, o jums miegant stuburas bus tinkamoje padėtyje. Ilgainiui pastebėsite teigiamus pokyčius ir pajausite geresnę miego kokybę.
Specialistai jau nuo senų laikų rekomenduoja nėščioms moterims miegoti ant kairiojo šono tam, kad būtų pagerinta kraujo apytaka ir palengvintas širdies darbas (vis tik žmonėms, turintiems rimtų kraujotakos sutrikimų, ši pozicija dažnai nerekomanduojama). Miegojimas ant kairiojo šono ne tik pagerina nėščių moterų kraujo apytaką, bet ir gali sumažinti nugaros spaudimą bei apsaugoti, kad gimda neprispaustų kepenų.
Atlikti tyrimai parodė, kad miegojimas ant kairiojo šono gali padėti sumažinti refliukso, arba rūgšties patekimo į stemplę, simptomus („The Journal of Clinical Gastroeneterology“). Taip yra dėl to, kad mūsų skrandis yra kairėje pusėje. Jei miegame priešingai, ant dešiniojo šono, dėl gravitacijos jėgos rūgštis gali patekti į stemplę. Poveikis ganėtinai tiesioginis; jei pavalgę kenčiate nuo rėmens graužimo, 10 minučių pabandykite pagulėti ant kairiojo šono.
Kairėje pusėje esanti blužnis taip pat filtruoja limfą ir kraują, pasisukus ant kairiojo šono, gravitacija palengvins skysčių pratekėjimą į šį organą. Tuo tarpu dešinėje esančios kepenys nebus prispaustos šlapimo pūslės ir lengviau išskirs virškinimui reikalingą tulžį. Be to, vėlgi dėl gravitacijos, šioji lengviau pateks į virškinamąjį traktą ir ten neutralizuos rūgštis ir skaidys riebalus.
Svarbu!
Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio. Miegojimas tam tikroje pozoje kinta su amžiumi ar atsiradusiomis sveikatos problemomis. Be to, retai visą naktį miegame toje pačioje pozoje – tai nerekomenduojama, nes gali sutrikti kraujotaka. Jei abejojate dėl jums tinkamiausios miegojimo padėties, pasitarkite su specialistu.