Sveikata

Kodėl netgi žiemos metu būtina plačiai atverti langus?

Publikuotas 2017 6 vasario views 5463

Lietuvoje įsisiūbavus gripo epidemijai specialistai perspėja, kad norint sumažinti galimybes „pasigauti“ virusus arba jau susirgus ir laikantis lovos režimo, labai svarbu tinkamai pasirūpinti gyvenamosiomis bei darbo patalpomis. Kondicionuojamos biurų patalpos, per šilta ar pernelyg vėsi gyvenamųjų patalpų temperatūra gali tapti ligų priežastimi ir apsunkinti profilaktikos ar sveikimo procesus.

Atvėrus langus peršalsite – mitas

Vienas populiariausių mitų – tai įsitikinimas, kad žiemą vėdinti patalpas nepatartina, nes taip galima peršalti. Mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Žydrūnės Muzikevičiūtės teigimu, tokia nuostata ne tik nepagrįsta, bet ir žalinga.

„Šaltuoju metų laiku taip bijome peršalti, kad stengiamės darbo erdvę, o ypač namus paversti sandariais ir neprapučiamais. Tačiau svarbu žinoti, kad patalpas, kai nėra įrengtos vėdinimo sistemos, vėdinti būtina. Taisyklingai tai darant tikrai neperšalsite, bet priešingai – labai padėsite savo sveikatai“, – pažymėjo Ž. Muzikevičiūtė.

Anot jos, gerai izoliuotame, šildomame, bet per mažai ar iš viso nevėdinamame pastate nuolat būnantys žmonės kur kas dažniau skundžiasi galvos skausmais, įvairiausiais alerginiais negalavimais, nemiga, nedarbinga nuotaika, apsnūdimu. Tokioje darbo aplinkoje kur kas greičiau ir „efektyviau“ plinta virusai.

„Vienas dažniausių žiemos sezono sveikatos sutrikimų – peršalimas ar gripas. Juos sukelia virusai, tiesa skirtingi, jie plinta oro lašeliniu būdu, taigi užkrėsti kolegas net ir to nenorint – itin paprasta. Būtent dėl to per ligos protrūkius, kaip kad dabartinė gripo epidemija, primygtinai siūloma kuo dažniau vėdinti patalpas ir valyti jas drėgnu būdu. Rekomenduojama du kartus per dieną vėdinti patalpas. Darbe tai patogiausia daryti iš pat ryto ir per pietų pertrauką, o namuose  ypač aktualu prieš miegą (bent 10 min.). Taip ne tik virusus kartu su bakterijomis „išvėdinsite“, bet ir apsisaugosite nuo jų sukeliamų ligų“, – pabrėžė „Camelia“ vaistininkė.

Tiesa, vėdinti patalpas irgi reikia mokėti. Optimalia patalpų temperatūra laikoma 18-22 laipsnių šiluma. Esant vėsesniam ar šiltesniam orui ženkliai sumažėja darbingumas, jei tai miegamoji patalpa – sutrinka miegas.  Pagrindinė taisyklė, kurią verta įsidėmėti – geriau trumpiau, bet intensyviau.

„Kai lauko temperatūra mažesnė nei 10 laipsnių šalčio, langus reikėtų atverti bent dukart per dieną  – ryte ir vakare, o patalpas vėdinti trumpai, bet intensyviai. Įrodyta, jog efektyviau yra plačiai atverti visus langus porai minučių nei laikyti juos truputį pravertus gerą valandą. Žiemą patariama patalpas vėdinti sudarant skersvėjį, nes tokiu būdu oras pasikeičia labai greitai, o medžiagų paviršiai nespėja atvėsti. Žinoma, tokioje patalpoje vėdinimo metu būti nereikėtų. Toms dešimčiai minučių tiesiog išeikite į kitą kambarį, o jei esate biure – išeikite su kolegomis trumpam paplepėti, ar aptarti svarbiausių reikalų“, –  patarė Ž. Muzikevičiūtė.

Patalpų drėgmė: įsitikinkite, kad nekenkiate sau

Vaistininkės teigimu, norintiems nesusirgti gripu ar kvėpavimo takų ligomis, o susirgus nepatirti komplikacijų bei papildomų finansinių išlaidų, dera pasirūpinti ir dar vienu patalpų higienos kriterijumi – oro drėgnumu. Tiek per sausas, tiek ir per drėgnas oras gali turėti neigiamų pasekmių, tad, vaistininkės teigimu, būtina rasti  balansą.

„Daugelio būstai, ypač gyvenančiųjų daugiabučiuose, neturi tinkamos ventiliacijos, šildymo sezono metu oras juose būna itin sausas. Tai jaučiame pagal greičiau džiūstančią odą, sausėjančias akis. Išdžiūvusi kvėpavimo takų (nosies, gerklės, bronchų) gleivinė – palanki terpė virusams patekti, „nusėsti“ ir daugintis. Kad to būtų išvengta būtina patalpas ne tik vėdinti, bet ir tinkamai drėkinti“, – akcentavo vaistininkė.

Kambarių drėkinimui tinka paprasti ir seniai išbandyti metodai: drėgni rankšluosčiai ant radiatorių, didelis indas ar keli mažesni su vandeniu patalpose.

Tuo tarpu nuolat rasojantys langai signalizuoja, kad drėgmės kiekis patalpose per didelis. Tai taip pat gali turėti įtakos tiek jūsų sveikatai, tiek patalpų būklei, nes gali formuotis pelėsis.

„Kokioje aplinkoje praleidžiame daugiausia laiko, o tai neišvengiamai yra darbas ir namai, turi didelės  įtakos mūsų sveikatai. Tad stenkimės, kad oras ten visada būtų grynas, o santykinė oro drėgmė  šaltuoju periodu būtų 35 – 60 proc.  ribose“, – patarė „Camelia“ vaistininkė.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?
Sveikata

Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?

Dėl netikėtai užklupusios sveikatos krizės smarkiai išaugo įvairių sričių darbuotojų, dirbančių iš namų, skaičius. Šimtams tūkstančių žmonių tai reiškė ne tik daugiau laisvę planuojant savo darbo dieną bei derinant profesines atsakomybes su asmeninėmis, bet ir daugiau laiko praleisto sėdint prie kompiuterio. Tokios tendencijos – tikrai ne į naudą, todėl kiekvienam pravartu žinoti, kaip apsaugoti savo […]

views 1689
Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?
Sveikata

Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?

Aminorūgštys yra labai svarbios mūsų organizmui. Tačiau kaip mes pasisaviname aminorūgštis ir ką jos daro? Tai aptarsime šiame straipsnyje. Akmens amžiaus žmonės – mūsų pirmtakai – buvo vidutiniškai liekni, bet raumeningi. Viena iš to priežasčių yra ta, kad jie daugiausia valgė maistą, tokį kaip mėsa ir augalai, kuriuose gausu baltymų. Šiuos baltymus sudaro vadinamosios aminorūgštys, […]

views 1875
Prostatitas - viena dažniausių vyriškų ligų
Sveikata

Prostatitas – viena dažniausių vyriškų ligų

Tokie svarbūs šiuolaikinės medicinos pasiekimai – kaip ligų prevencija ir ankstyva diagnostika – labai nepopuliarūs tarp vyriškos aplinkos. Stipriosios lyties atstovai, kaip taisyklė, ignoruoja kreipimąsi į gydytojus, manydami, kad tikri vyrai neserga. Tuo tarpu labai specifinė vyriška liga, daugeliui vadinama prostatitu, pastaraisiais metais tapo ne šiaip medicininiu terminu, o liga, kuri neleidžia gyventi ramiai.  Kad […]

views 1759
Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų
Sveikata

Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų

Jonažolė, dar kitaip vadinama švento Jono žole, Lietuvos pievas ir pamiškes nuklos birželio pabaigoje. Geltonžiedis augalas pasižymi ypatingomis savybėmis, todėl tiek mūsų senoliai, tiek natūralios medicinos šalininkai visame pasaulyje, jonažolę jau dešimtis metų naudoja daugybės ligų ir odos problemų gydymui. Geltonoji jonažolė – neišsenkantis antioksidantų šaltinis Jonažolė gali būti vartojama įvairiomis formomis – kapsulėmis, tinktūra ar […]

views 38075
Sveikata

Roto virusas: atsakymai į dažniausius klausimus ir 9 natūralūs vaistai

Roto virusas, arba Rotavirusinė infekcija – itin nemalonus susirgimas, daugiausia kamuojantis kūdikius ir vaikus, tačiau neretai pasireiškiantis ir suaugusiems. Virusas aplinkiniams perduodamas itin lengvai, todėl būtina užsiimti prevencinėmis priemonėmis, o susirgus kuo greičiau pradėti gydymą. Kas yra Roto virusas ir kada juo susergama? Roto virusas – infekcija, sukelianti stiprų skrandžio ir žarnyno uždegimą. Šis virusas […]

views 45691