Kelerius metus netyla ginčai dėl kavos naudos ir žalos. Tad visgi, kava – naudinga ar žalinga?
Jeigu galvojate, kad negalėtumėte pradėti ryto be garuojančios kavos, tuomet siūlome vos atsikėlus išgerti stiklinę vandens ir tik po 20-30 min. pasimėgauti kava. Kava – vertingo niacino (B grupės vitamino) šaltinis, o jis reikalingas energijai gauti. Niacinas susidaro skrudinant kavos pupeles. Taip pat kava turi chloro grupės rūgščių, aminorūgščių ir mineralinių druskų.
Kava gali padėti deginti riebalus ir gerina fizinius sugebėjimus. Kofeinas spartina medžiagų apykaitą ir riebiųjų rūgščių oksidaciją, bet taip pat jis kelia streso hormonų kiekį, kurie sukelia kortizolio ir insulino kiekį. To rezultatas – prasta savijauta. Išgerdami vieną puodelį kavos mažinate riziką sirgti parkinsono liga, sunkiomis astmos formomis, patirti astmos priepuolius bei apsisaugome nuo kepenų cirozės. Tačiau kava gali sukelti ilgalaikį spaudimo pakilimą, yra dantų akmenų susidarymo priežastis, nėščiosioms gali sukelti persileidimą. Kaip bebūtų, geriant daug ir dažnai kavos greičiau pašalinami skysčiai, tokiu būdu sparčiau netenkama B ir C grupės vitaminų, geležies, kalcio.
Jei jus atgrasė kavos žala, bet neįsivaizduojate kaip gyventi be kavos, mes jums siūlome nepamiršti, jog yra kavos pakaitalų. Trumpai norime supažindinti su jais:
Mūsų įsitikinimu visko reikia ir galima, jei tik vartojama saikingai. Vienas ar du puodeliai kavos tikrai nėra blogai. Tik atminkite, jog tuščiu skrandžiu gerti kavos tikrai nepatartina, mat ji didina skrandžio rūgštingumą. Kad ir kokią kavą bepasirinktumėte – gardaus gurkšnio!