Mityba

Kava – naudinga ar žalinga?

Publikuotas 2015 8 rugsėjo views 11576

Kelerius metus netyla ginčai dėl kavos naudos ir žalos. Tad visgi, kava – naudinga ar žalinga?

Jeigu galvojate, kad negalėtumėte pradėti ryto be garuojančios kavos, tuomet siūlome vos atsikėlus išgerti stiklinę vandens ir tik po 20-30 min. pasimėgauti kava. Kava – vertingo niacino (B grupės vitamino) šaltinis, o jis reikalingas energijai gauti. Niacinas susidaro skrudinant kavos pupeles. Taip pat kava turi chloro grupės rūgščių, aminorūgščių ir mineralinių druskų.

Kava gali padėti deginti riebalus ir gerina fizinius sugebėjimus. Kofeinas spartina medžiagų apykaitą ir riebiųjų rūgščių oksidaciją, bet taip pat jis kelia streso hormonų kiekį, kurie sukelia kortizolio ir insulino kiekį. To rezultatas – prasta savijauta. Išgerdami vieną puodelį kavos mažinate riziką sirgti parkinsono liga, sunkiomis astmos formomis, patirti astmos priepuolius bei apsisaugome nuo kepenų cirozės. Tačiau kava gali sukelti ilgalaikį spaudimo pakilimą, yra dantų akmenų susidarymo priežastis, nėščiosioms gali sukelti persileidimą. Kaip bebūtų, geriant daug ir dažnai kavos greičiau pašalinami skysčiai, tokiu būdu sparčiau netenkama B ir C grupės vitaminų, geležies, kalcio.

Jei jus atgrasė kavos žala, bet neįsivaizduojate kaip gyventi be kavos, mes jums siūlome nepamiršti, jog yra kavos pakaitalų. Trumpai norime supažindinti su jais:

  1. Cikorija. Cikorijų ekstraktas arba tirpi cikorija – koncentruotas produktas, gaunamas ekstrakcijos būdu iš skrudintų cikorijų, kaip tirpiklį naudojant tik vandenį. Šio kavos pakaitalo nauda išties nemenka: reguliuoja medžiagų apykaitą, gerina virškinamojo trakto veiklą, padeda reguliuoti kūno masę, gerina kalcio pasisavinimą, saugo nuo vidurių užkietėjimo, suteikia sotumo jausmą, mažina trigliceridų ir cholesterolio kiekį kraujyje.
  2. Gilių kava. Gilių kava yra maloniai salsvo skonio, gerai tonizuoja, padeda esant virškinimo sutrikimams, širdies ir kraujagyslių ligoms. Tai kalcio, vitaminų A, C ir įvairių mikroelementų šaltinis, maistingumu nenusileidžiantis daržovėms. Ji gerina apetitą, turi antibakterinį poveikį, stabdo viduriavimą, gydo virškinimo sutrikimus, ramina žarnyno opas.
  3. Miežinė kava. Miežių grūduose yra baltymų (iki 15,8 proc.), angliavandenių (iki 76 proc.), riebalų (iki 3,5 proc.), ląstelienos (iki 9,6 proc.), mineralinių medžiagų, fermentų, A, B grupės, D ir E vitaminų. Miežių grūduose rasta medžiagų, naikinančių bakterijas, tokias kaip stafilokokus, pneumokokus, streptokokusį. Miežių grūdai mažina skrandžio ir žarnyno uždegimus. Verta pamėgti šią kavą.
  4. Kiaulpienių šaknų kava. Šioje kavoje yra vitaminų C, E, A, taip pat geležies, kalcio, fosforo, inulino. Kiaulpienių šaknyse yra net iki 40 proc. inulino, o tai naudingos maistinės skaidulos. Dėl to šaknų nuoviras vartojamas nuo lėtinio vidurių užkietėjimo, hemorojaus, nemigos, egzemos, furunkulų, nudegimų. Taip pat kiaulpienių šaknų nuoviras turi atsikosėjimą gerinantį poveikį.

Mūsų įsitikinimu visko reikia ir galima, jei tik vartojama saikingai. Vienas ar du puodeliai kavos tikrai nėra blogai. Tik atminkite, jog tuščiu skrandžiu gerti kavos tikrai nepatartina, mat ji didina skrandžio rūgštingumą. Kad ir kokią kavą bepasirinktumėte – gardaus gurkšnio!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Mityba

Viduržemio jūros dieta – gyvenimo būdas, praturtintas vertingu maistu

Pakoreguoti savo figūrą ar numesti kelis nereikalingus kilogramus nori bene kiekvienas žmogus. Įvairios dietos – greičiausias ir lengviausias svorio metimo būdas. Deja, tačiau kai kurios dietos gali suteikti daugiau žalos nei naudos, todėl visais svorio metimo metodais tikrai nereikėtų pasikliauti besąlygiškai. Viduržemio jūros dieta – ne tik efektyvus, bet ir sveikatai naudingas svorio metimo būdas, […]

views 808
Mityba

Maisto ruoša vasarą – kaip gaminti sveikiau ir paprasčiau?

Prasidėjus šiltajam sezonui, kai už lango kaitina saulė, vis labiau norisi ne tik maistingų, bet ir „lengvesnių“ patiekalų – tiek sudėties, tiek gamybos proceso atžvilgiu. Kitaip nei žiemos metu, vasarą norisi gaminti greičiau ir paprasčiau. Tad toliau šiame straipsnyje rasite naudingų patarimų, kurie leis vasarą gaminti greičiau, neaukojant dienos meniu maistingumo ir maisto produktų įvairovės. […]

views 594
Mityba

Kodėl naudinga gerti šviežiai spaustas sultis?

Nesubalansuotai maitinantis, vartojant nepakankamą kiekį maistinių medžiagų, nesirenkant įvairaus maisto, žmogaus organizmui ilgainiui ima stigti vitaminų bei kitų gerai sveikatos būklei reikalingų medžiagų. Tokių medžiagų trūkumas gali pasireikšti nemaloniais simptomais. Žmogui padidėja nuovargis, pablogėja nuotaika, nusilpsta imunitetas, susilpnėja rega, pablogėja odos, plaukų bei nagų būklė bei išvaizda. Pasireiškus tokiems požymiams, dažniausiai keliaujama į vaistinę ir […]

views 722

Erzina daugybė puodų virtuvėje? Išsirinkite vieną universalų!

Normalu virtuvėje turėti kelis skirtingų dydžių puodus – padažams, pusryčių košei, troškiniams, sriubai. Tačiau, ko gero, kiekvieno virtuvėje yra tas vienas puodas, kuris naudojamas dažniausiai. Ypač kai įprastai gaminamų patiekalų meniu nusistovėjęs ir valgančiųjų skaičius beveik visuomet toks pat. Kaip pasirinkti tokį universalų puodą ir išvengti daugelio skirtingų puodų? 3 esminiai kriterijai. 1. Suderinamumas su […]

views 588
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 753