Sveikata

Kanapių sėklos: 7 gydomosios savybės ir 4 būdai pagerinti odos būklę

Publikuotas 2017 25 vasario views 62511
Kanapių sėklos: 7 gydomosios savybės ir 4 būdai pagerinti odos būklę shutterstock.com

Kosmetikos ir ekologiško maisto parduotuvių lentynose vis dažniau atsiranda kanapių produktų, ypač sėklų ir aliejaus. Tai – ne iš egzotiškų kraštų atėjusi naujovė, o jau mūsų prosenelių mėgstamas, tačiau kiek primirštas sveikatingumo augalas. Nerimauti neverta – šie kanapių produktai tikrai neturi psichotropinio poveikio.

Maloniai stebinanti maistinė kanapių vertė

Kanapės itin vertinamos dėl tobulo omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių balanso (3:1). Šių medžiagų kanapių produktuose net kelis kartus daugiau nei žuvyje ir jūros gėrybėse! Dažnai kontroversiškai vertiname augale gausu skaidulų, netrūksta ir naudingų vitaminų bei mineralų: kalcio, geležies, magnio, mangano, fosforo, kalio, cinko, vitaminų A, B1, B2, B3, B6, D ir E.

Kanapių sėklos – puikus augalinės kilmės baltymų šaltinis, kadangi jas vartodami daugiau nei 25% kalorijų gauname iš aukštos kokybės baltymų. Tuo tarpu panašiose sėklose, pavyzdžiui, čija ir linų sėmenyse, šis skaičius siekia 16–18%.

Apskaičiuota, jog kanapių sėklose baltymų kiekis beveik toks pat kaip jautienoje ir ėrienoje. 30 gramų arba 2-3 valgomuosiuose šaukštuose sėklų randama net 11 g šios raumenų statybinės medžiagos. Kanapių baltymai turi visas organizmui reikalingas baltymų rūgštis, todėl juos galima laikyti pilnais, t.y. jais pakeisti mėsą ir pieno produktus.

Sėklų išskirtinumas – gama linoleno rūgštis

Apie kanapėse esančią gama linoleno rūgštį (GLR) netyla diskusijos, kadangi kai kurie faktai, atrodo, prieštarauja patys sau. Kadangi GLR – viena iš omega-6 sočiųjų rūgščių, seni šaltiniai tikina, jog ji – pavojinga sveikatai. Visgi tai nėra visiška tiesa: mirtinas ligas sukelia ne ši rūgštis, o omega-3/6 disbalansas, t.y. omega-3 trūkumas.

Vadinasi, iš raciono išbraukę perdirbtą ir greitą maistą bei hidrintus aliejus, jį papildę omega-3 rūgštimis, o omega-6 gaudami iš tokių produktų kaip kanapių sėklos ar aliejus, atstatysite balansą.

Kanapių sėklos: 7 gydomosios savybės ir 4 būdai pagerinti odos būklę

shutterstock.com

Kanapių sėklų ir aliejaus nauda sveikatai

  1. Atstato hormonų pusiausvyrą. Prostaglandinai – biologiškai aktyvios medžiagos, kurios paveikia hormonus ir taip gerina organizmo veiklą: reguliuoja raumenų susitraukimus, uždegimą ir kūno temperatūrą. Kanapių sėklose esanti gama linoleno rūgštis – labai svarbi kai kurių prostaglandinų sudedamoji dalis, todėl produktas užtikrina hormonų pusiausvyrą.
  2. Malšina sąnarių skausmas. Kanapių sėklose esanti gama linoleno rūgštis malšina sąnarių skausmą bei gydo artritą. To priežastis – idealus omega-3-6 rūgščių balansas bei sudėtyje esantys mineralai, kurie natūraliai slopina uždegimą. Todėl kankinamiems artrito rekomenduojama kasdien vartoti po valgomąjį šaukštą kanapių sėklų aliejaus kartu su geros kokybės žuvų taukais.
  3. Padeda numesti svorio. Kanapių sėklos natūraliai slopina apetitą (ir potraukį saldumynams!) bei suteikia ilgalaikį sotumo jausmą. Jei norite atsikratyti nereikalingų kilogramų, kiekvieną rytą su maistu suvartokite 4 valgomuosius šaukštus kanapių sėklų aliejaus.
  4. Gerina virškinimą. Kanapių produktuose netrūksta skaidulų, padidinančių išmatų tūrį ir taip padedančių pašalinti organizme besikaupiančius toksinus. Beje, net 80% imuninės sistemos glaudžiasi virškinamajame trakte, todėl sklandi jo veikla užtikrina stiprų imunitetą.
  5. Kovoja su vėžiu. Dėl tobulo omega riebalų rūgščių balanso ir GLR, kanapių produktai slopina uždegimą ir stiprina imuninę sistemą. Naujausi tyrimai rodo, jog aliejus gali pristabdyti net pažengusias krūties ir plaučių vėžio formas, veikia kaip puiki ligos prevencija. Tiesa, onkologinių susirgimų gydymas susideda iš daugybės dalių, todėl išgirdę diagnozę, nesitikėkite pasveikti vien kanapių pagalba.
  6. Stiprina širdies sveikatą. Kanapių sėklos pasižymi dideliu amino rūgšties arginino kiekiu. Ši medžiaga skatina azoto oksido, plečiančio ir atpalaiduojančio kraujagysles, gamybą. To rezultatas – žemesnis kraujo spaudimas ir mažesnė širdies ligų tikimybė. Rekomenduojama kiekvieną rytą suvartoti du valgomuosius šaukštus kanapių sėklų (geriausia su tirštuoju kokteiliu): taip ne tik sumažinsite kraujo spaudimą, bet ir sunormalizuosite cholesterolio lygį.
  7. Lengvina PMS ir menopauzės simptomus. Net 80% reprodukcinio amžiaus moterų kenčia nuo fizinių ar emocinių priešmenstruacinio sindromo simptomų. Manoma, kad to priežastis – jautrumas hormonui prolaktinui. Kanapių sėklose esanti gama linoleno rūgštis gamina prostaglandiną E1, sušvelninantį prolaktino efektą.

Kanapių sėklų aliejus – odos grožiui ir sveikatai

  • Kanapių aliejuje randami lipidai yra labai panašūs į esančius odoje, todėl priemonė efektyviai drėkina ir apsaugo odą, jai suteikia odai elastingumo bei gyvybiškumo;
  • Papildų forma vartojamos kanapių sėklos atneša naudos ne tik vidaus organams, bet ir užkerta kelią venų varikozei. Tuo tarpu gama linoleno rūgštis gali sušvelninti hormonų disbalanso sukeltą aknę;
  • Kadangi psoriazę (žvynelinę) sukelia omega 3-6 rūgščių trūkumas, ir šiuo atveju gali padėti kanapių sėklų aliejus. Dėl drėkinamųjų ir raminamųjų savybių priemonė tinka ir egzemos gydymui.
  • Aliejus ramina aknės protrūkių suerzintą ir paraudusių odą. Priemonė neblokuoja porų, todėl gali padėti atkurti odos aliejų balansą.
  • Kanapių aliejuje esantys vitaminai A, E, kalis, magnis, geležis, cinkas ir fosforas pagerina širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą, ir, tuo pačiu, kraujotaką į odą.
  • Sudėtyje esantys antioksidantai ne tik padeda kovoje su vėžiu, ir bet užkerta kelią priešlaikiniam senėjimui.

Keturios grožio procedūros su kanapių sėklų aliejumi:

Makiažo valymui: Švariomis rankomis į odą švelniai įmasažuokite maždaug arbatinį šaukštelį kanapių sėklų aliejaus. Karštame vandenyje išmirkykite veido rankšluostėlį, išgręžkite ir palaikykite ant veido vieną minutę. Kitu švariu ir šiltu veido rankšluostėliu švelniai nuvalykite aliejų ir makiažo likučius.

Veido drėkinimui: sudrėkinkite veidą šiltu vandeniu, ant švarių delnų užpilkite nedidelį kiekį aliejaus. Įtrynę į rankas, aliejumi ištepkite veidą. Jei odoje jaučiate sausumą ar tempimą, padidinkite aliejaus kiekį.

Aknės kontrolei: papildo forma vartojamos kanapių sėklos padeda reguliuoti aknę. Gama linoleno rūgštis neleidžia kimštis poroms, o vitaminai E ir A gydo odą: tereikia užtepti aliejaus tiesiai ant aknės paveiktų dalių.

Veido kaukė: sumaišykite ½ valgomojo šaukšto kanapių sėklų aliejaus, ½ trinto avokado, 1 arbatinį šaukštelį citrinos sulčių. Masę užtepkite ant veido odos, po 6-8 minučių nuplaukite šiltu vandeniu.

Kanapių sėklos: 7 gydomosios savybės ir 4 būdai pagerinti odos būklę

shutterstock.com

Gardus tirštasis kokteilis su kanapių sėklomis

Jums reikės:

  • 1 stiklinės pasirinkto augalinės kilmės pieno,
  • 1 vidutinio banano,
  • 2 valgomųjų šaukštų kanapių sėklų,
  • ¼ arbatinio šaukštelio cinamono,
  • šiek tiek medaus.

Paruošimo būdas: sudėkite ingredientus į elektrinį trintuvą, trinkite tol, kol susidarys vientisa tiršta masė. Galite pagardinti šlakeliu kokosų pieno.

Mūsų proseneliai kanapės produktais šaltomis žiemomis gelbėdavosi nuo psichinių ir fizinių ligų. Nepasigailėsite šį augalą į racioną įtraukę ir jūs: juk sezoninė subalansuota mityba – greičiausias kelias į puikią savijautą!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Sveikata

Refliuksas: alternatyvios terapijos metodai ir jų efektyvumas

Refliuksas, arba gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) sindromas, yra dažnas virškinimo sistemos sutrikimas, kuris sukelia nemalonius simptomus, tokius kaip rėmuo, deginimas krūtinėje ir diskomfortas skrandyje. Tradicinė medicina dažnai siūlo vaistus ir gyvenimo būdo pakeitimus šių simptomų mažinimui. Tačiau pastaruoju metu didėja susidomėjimas alternatyviosiomis terapijomis, kurios gali apimti natūralius priedus, dietos pakeitimus ir kitus netradicinius gydymo metodus. […]

views 359
Sveikata

Nereguliarios mėnesinės: priežastys ir sprendimo būdai

Mėnesinės laikomos reguliariomis, kuomet kraujavimas kartojasi kas 21–35 dienas, trunka 2–7 dienas ir nėra gausus. Visgi, nereguliarios mėnesinės – gana dažnas reiškinys, su kuriuo susiduria didelė dalis moterų. Nors kartais tai gali būti laikinas svyravimas, nereguliarios mėnesinės taip pat gali signalizuoti apie tam tikras sveikatos problemas. Nereguliarių mėnesinių priežastys Nereguliarių mėnesinių priežastys gali būti įvairios. […]

views 741
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 710
Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?
Sveikata

Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?

Dėl netikėtai užklupusios sveikatos krizės smarkiai išaugo įvairių sričių darbuotojų, dirbančių iš namų, skaičius. Šimtams tūkstančių žmonių tai reiškė ne tik daugiau laisvę planuojant savo darbo dieną bei derinant profesines atsakomybes su asmeninėmis, bet ir daugiau laiko praleisto sėdint prie kompiuterio. Tokios tendencijos – tikrai ne į naudą, todėl kiekvienam pravartu žinoti, kaip apsaugoti savo […]

views 2774
Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?
Sveikata

Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?

Aminorūgštys yra labai svarbios mūsų organizmui. Tačiau kaip mes pasisaviname aminorūgštis ir ką jos daro? Tai aptarsime šiame straipsnyje. Akmens amžiaus žmonės – mūsų pirmtakai – buvo vidutiniškai liekni, bet raumeningi. Viena iš to priežasčių yra ta, kad jie daugiausia valgė maistą, tokį kaip mėsa ir augalai, kuriuose gausu baltymų. Šiuos baltymus sudaro vadinamosios aminorūgštys, […]

views 3126