Kajeno paprika – prieskonis, be kurio neįsivaizduojame daugelio Azijos virtuvės patiekalų. Visgi iš Gvinėjos kilęs augalas pasižymi ne tik maloniu skoniu bei aromatu, bet ir visa galybe sveikatai naudingų savybių: nuo virškinimo gerinimo iki raumenų skausmų malšinimo.
1. Bene geriausiai Kajeno paprika yra žinoma ir liaudies medicinoje vartojama dėl savybės pagerinti virškinimą. Visų pirma, augalas stimuliuoja seilių išsiskyrimą, o tai itin svarbu sklandžiai virškinimo proceso pradžiai. Be to, prieskonis skatina virškinimui būtinų fermentų išsiskyrimą. Dar neįtikinome? Būtent dėl Kajeno paprikos gaminasi daugiau skrandžio sulčių, kurios padeda kūnui įsisavinti maistingąsias ir pašalinti toksinus. Tiesiog įtraukite šį prieskonį į kasdienį racioną.
2. Kraujagyslėse ir arterijose atsirandantys kraujo krešuliai sutrikdo kraujotaką. To pasekmė – rimtos širdies ir kraujagyslių sistemos ligos bei būtinybė vartoti kraują skystinančius vaistus. Panašiai kaip pastarieji veikia Kajeno paprika. Augale esantis kapsaicinas padeda išvalyti arterijas siaurinančias lipidų sankaupas, taip pat išplečia kraujagysles. Kaip vartoti?
3. Kajeno paprika – puikus organizmo detoksikacijos įrankis, kadangi augalas stimuliuoja kraujotaką, mažina kūno rūgštingumą, atveria kapiliarus bei reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Be to, prieskonis padeda iš virškinamojo trakto pašalinti bakterijas ir toksinus, o pakeldamas kūno temperatūrą, kartu greitina medžiagų apykaitą. Kaip vartoti?
4. Tyrimai rodo, jog ryte suvartojamas nedidelis Kajeno paprikos kiekis slopina apetitą, todėl per dieną suvartojama mažiau kalorijų. Kaip ir minėjome anksčiau, prieskonis greitina medžiagų apykaitą, todėl padeda deginti perteklinius riebalus. Sveikuoliškas augalas pasižymi ir antiuždegiminėmis savybėmis: efektyviai gelbsti tada, kai nuo alergijų ar infekcijų pučia pilvą. Tereikia ½ arbatinio šaukštelio Kajeno paprikos miltelių įmaišyti į rytines sultis ar tirštąjį kokteilį.
5. Kajeno paprika sumažina chemikalo, kuris į smegenis nuneša signalą apie skausmą, kiekį. Todėl prieskonis ypač naudingas kenčiantiems nuo sąnarių ir raumenų skausmų, padeda susidoroti su nemaloniais pojūčiais po operacijų ar nervų pažeidimų.
6. Peršalote? Tuomet verta prisiminti, kad Kajeno paprikoje esantis kapsaicinas malšina uždegimą ir naikina gerklę bei nosį užkimšusias gleivių sankaupas, taip pat kovoja su infekciją sukeliančiais mikrobais.
7. Prieskonis itin naudingas šiuolaikinio gyvenimo būdo išvargintiems žmonėms, kadangi gali užkirsti kelią plaučių, kepenų, prostatos, krūties ir odos vėžiui. Už tai galime dėkoti sudėtyje esančiam kapsaicinui, negailestingai naikinančiam vėžines ląsteles. Tam, kad šiek tiek sumažintumėte vienos klastingiausių ligų riziką, nebūtina kasdien suvalgyti po kelias Kajeno paprikas: užteks šį prieskonį nedideliais kiekiais įtraukti į kasdienį racioną.
8. Gyvenimą jaukia migrena ar tiesiog stiprūs galvos skausmai? Kajeno paprika gali padėti ir jums, kadangi prieskonis gerina kraujotaką į galvą bei pasižymi skausmą ir uždegimą slopinančiomis savybėmis. Tiesa, šiuo atveju augalą veiksmingiausią vartoti išoriškai, t.y. naudoti tepalus, sudėtyje turinčius kapsaicino.
9. Kajeno paprika padeda palaikyti burnos sveikatą ir užkirsti kelią daugybei dantenų ligų, kadangi efektyviai malšina uždegimą bei skausmą. Kaip ir minėta anksčiau, prieskonis lemia seilių išsiskyrimą, kurios padeda susidoroti su nemaloniu burnos kvapu. Kaip naudoti?
Kad ir kokiomis puikiomis savybėmis pasižymėtų Kajeno paprika, vien ji stebuklų nepadarys. Todėl tam, kad išvengtumėte daugybės ligų, patariama daug ilsėtis, išmokti kovoti su stresu bei tinkamai maitintis.