Sveikata

Galvos svaigimas ir jo priežastys

Publikuotas 2016 5 lapkričio views 17997
Galvos svaigimas ir jo priežastys shutterstock.com

Apie galvos svaigimo priežastis ir kaip elgtis, kai svaigsta galva, pasakoja jaunesnioji kardiologijos rezidentė Kristina Vasiljevaitė.

Kai prastai jaučiamės, geriame įvairias tabletes, jos padeda pasijusti geriau, tačiau dažnai nepanaikina tikrosios nemalonius pojūčius sukėlusios priežasties. Tad labai svarbu iš pradžių išsiaiškinti priežastis, o tik tuomet imtis gydymo.

Simptomai, kuriuos pastebėjus, būtina kreiptis į gydytoją:

  • Susilpnėjusi ar išnykusi klausa.
  • Sutrikęs regėjimas, t.y. pradėjo dvejintis akyse arba regėjimas tiesiog susilpnėjo.
  • Atsirado pykinimas arba vėmimas.
  • Temperatūra pakilo daugiau nei 38 laipsniai.
  • Atsirado rankų arba kojų silpnumas.
  • Atsirado krūtinės skausmas arba širdies permušimai.
  • Jeigu sutriko koordinacija.
  • Nualpimas.

Be to, jeigu pacientas yra vyresnis nei 60 metų, anksčiau sirgo arba turi padidėjusią riziką sirgti galvos smegenų insultu (serga cukriniu diabetu arba rūko), tuomet į gydytoją reikėtų kreiptis nedelsiant.

Galvos svaigimo priežastys:

  • Pirmiausia reikėtų suskirstyti pacientus į dvi grupes: jaunuolius bei paauglius ir vyresnio amžiaus pacientus.
  • Jaunuoliams dažnai galvos svaigimas yra susijęs su augimu, kitaip tariant, dažnai galvos svaigimas atsiranda augimo šuolio metu, t. y. tuomet, kai per trumpą laiką, ūgis padidėja labai žymiai. Be to, jaunuolių galvos svaigimas dažnai būna susijęs su emociniais išgyvenimais, dažnai būna psichogeninės kilmės.
  • Jeigu pacientas jauno amžiaus jaučia galvos svaigimą ir jį lydi širdies ritmo sutrikimai –  itin dažnas širdies plakimas arba permušimai, tuomet reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tokie simptomai gali signalizuoti įgimtą širdies patologiją, tarkim, vožtuvo prolapsą, arba sinusinio mazgo silpnumo sindromą, arba Volfo Parkinsono Vaito sindromą.
  • Ir jauniems, ir vyresnio amžiaus pacientams, galva gali svaigsti dėl vadinamos hipoglikemijos, tai yra tuomet, kai cukraus kiekis kraujyje stipriai sumažėja. Jeigu galvos svaigimas vyksta būtent dėl šios priežasties, tada pacientas pasidaro nervingas, jį išpila prakaitas.
  • Vyresnio amžiaus pacientams naujai atsiradęs galvos svaigimas, labai dažnai gali būti susijęs su kaklo kraujagyslių stenozėmis – kraujagyslių spindžio susiaurėjimais. Tuomet pakankamas kraujo kiekis nepatenka į smegenis, dėl to pacientas jaučia galvos svaigimą.
  • Vyresnio amžiaus pacientams, taip pat kaip ir jaunuoliams, jeigu galvos svaigimą lydi širdies rimto sutrikimai, tuomet galima įtarti širdies patologiją.
  • Galvos svaigimas gali atsirasti ir dėl patirtų galvos traumų.
  • Galvos svaigimo priežastis gali būti vidinės ausies problemos. Kai ne tik svaigsta galva, bet ir sutrinka klausa, gali sutrikti koordinacija.
  • Jeigu pacientas yra vadinamo geriatrinio amžiaus (vyresnis nei 65 metų), galvos svaigimas labai dažnai atsiranda, kai yra vartojamas per didelis kiekis medikamentų, ypač medikamentų, skirtų miego gerinimui arba depresijos gydymui.
  • Jeigu pacientas yra vyresnio amžiaus, turi aukštą kraujo spaudimą (serga arterine hipertenzija) ir vartoja vaistus hipertenzijai gydyti, galvos svaigimas atsiranda tuo momentu, kai yra pakeičiama kūno padėtis, t. y. stojantis iš gulimos padėties. Toks galvos svaigimas yra vadinamas ortostatine hipotenzija.

SVARBU! Jeigu pacientas pastebėjo, kad sutriko jo rega, susilieja vaizdas, atsiranda dvejinimasis akyse, kalbos sutrikimai, atsirado pusiausvyros sutrikimai, silpnumas rankose ar kojose, negalėjimas pakelti rankos ar kojos, tuomet reikėtų  nedelsiant kreiptis į gydytoją.  Šie, lydintys galvos svaigimą simptomai, gali signalizuoti smegenų insultą.

Kaip elgtis svaigstant galvai?

  • Jeigu galvos svaigimas lydimas nervingumo, prakaitavimo ir pacientas yra seniai nevalgęs ARBA serga cukriniu diabetu, tai galima įtarti, kad svaigimas atsirado dėl minėtos hipoglikemijos, tai pats paprasčiausias būdas yra suvalgyti greitai įsisavinamų angliavandenių, tai gali būti šaukštelis medaus, stiklinė sulčių, arba galite sučiulpti gliukozės.
  • Jeigu galvos svaigimas yra psichogeninis, tuomet reikėtų vengti streso ir to veiksnio, kuris jį sukelia.
  • Jeigu galvos svaigimą sukėlė ortostatinė hipertenzija, toks svaigimas praeina pacientui atsigulus.
  • Jeigu galvos svaigimą sukėlė per didelis medikamentų kiekis, išvengti galvos svaigimo padės vaistų naudojimo nutraukimas, tačiau vaistų nutraukimas galimas tik pasitarus su pacientą prižiūrinčiu gydytoju.
  • Jeigu su svaigimu pasireiškia visi pradžioje minėti simptomai, pačiam savigyda užsiimti nereikėtų, tokiu atveju, nedelsiant reikėtų kreiptis į  šeimos gydytoją arba skubios pagalbos skyrių.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Sveikata

Refliuksas: alternatyvios terapijos metodai ir jų efektyvumas

Refliuksas, arba gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) sindromas, yra dažnas virškinimo sistemos sutrikimas, kuris sukelia nemalonius simptomus, tokius kaip rėmuo, deginimas krūtinėje ir diskomfortas skrandyje. Tradicinė medicina dažnai siūlo vaistus ir gyvenimo būdo pakeitimus šių simptomų mažinimui. Tačiau pastaruoju metu didėja susidomėjimas alternatyviosiomis terapijomis, kurios gali apimti natūralius priedus, dietos pakeitimus ir kitus netradicinius gydymo metodus. […]

views 359
Sveikata

Nereguliarios mėnesinės: priežastys ir sprendimo būdai

Mėnesinės laikomos reguliariomis, kuomet kraujavimas kartojasi kas 21–35 dienas, trunka 2–7 dienas ir nėra gausus. Visgi, nereguliarios mėnesinės – gana dažnas reiškinys, su kuriuo susiduria didelė dalis moterų. Nors kartais tai gali būti laikinas svyravimas, nereguliarios mėnesinės taip pat gali signalizuoti apie tam tikras sveikatos problemas. Nereguliarių mėnesinių priežastys Nereguliarių mėnesinių priežastys gali būti įvairios. […]

views 741
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 710
Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?
Sveikata

Neleiskite kūnui sustabarėti: ką reikia žinoti kiekvienam, kuris dirba sėdimą darbą?

Dėl netikėtai užklupusios sveikatos krizės smarkiai išaugo įvairių sričių darbuotojų, dirbančių iš namų, skaičius. Šimtams tūkstančių žmonių tai reiškė ne tik daugiau laisvę planuojant savo darbo dieną bei derinant profesines atsakomybes su asmeninėmis, bet ir daugiau laiko praleisto sėdint prie kompiuterio. Tokios tendencijos – tikrai ne į naudą, todėl kiekvienam pravartu žinoti, kaip apsaugoti savo […]

views 2774
Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?
Sveikata

Kodėl negalime gyventi be aminorūgščių?

Aminorūgštys yra labai svarbios mūsų organizmui. Tačiau kaip mes pasisaviname aminorūgštis ir ką jos daro? Tai aptarsime šiame straipsnyje. Akmens amžiaus žmonės – mūsų pirmtakai – buvo vidutiniškai liekni, bet raumeningi. Viena iš to priežasčių yra ta, kad jie daugiausia valgė maistą, tokį kaip mėsa ir augalai, kuriuose gausu baltymų. Šiuos baltymus sudaro vadinamosios aminorūgštys, […]

views 3126