Sveikata

Galvos svaigimas ir jo priežastys

Publikuotas 2016 lapkričio 5 views 16743
Galvos svaigimas ir jo priežastys shutterstock.com

Apie galvos svaigimo priežastis ir kaip elgtis, kai svaigsta galva, pasakoja jaunesnioji kardiologijos rezidentė Kristina Vasiljevaitė.

Kai prastai jaučiamės, geriame įvairias tabletes, jos padeda pasijusti geriau, tačiau dažnai nepanaikina tikrosios nemalonius pojūčius sukėlusios priežasties. Tad labai svarbu iš pradžių išsiaiškinti priežastis, o tik tuomet imtis gydymo.

Simptomai, kuriuos pastebėjus, būtina kreiptis į gydytoją:

 • Susilpnėjusi ar išnykusi klausa.
 • Sutrikęs regėjimas, t.y. pradėjo dvejintis akyse arba regėjimas tiesiog susilpnėjo.
 • Atsirado pykinimas arba vėmimas.
 • Temperatūra pakilo daugiau nei 38 laipsniai.
 • Atsirado rankų arba kojų silpnumas.
 • Atsirado krūtinės skausmas arba širdies permušimai.
 • Jeigu sutriko koordinacija.
 • Nualpimas.

Be to, jeigu pacientas yra vyresnis nei 60 metų, anksčiau sirgo arba turi padidėjusią riziką sirgti galvos smegenų insultu (serga cukriniu diabetu arba rūko), tuomet į gydytoją reikėtų kreiptis nedelsiant.

Galvos svaigimo priežastys:

 • Pirmiausia reikėtų suskirstyti pacientus į dvi grupes: jaunuolius bei paauglius ir vyresnio amžiaus pacientus.
 • Jaunuoliams dažnai galvos svaigimas yra susijęs su augimu, kitaip tariant, dažnai galvos svaigimas atsiranda augimo šuolio metu, t. y. tuomet, kai per trumpą laiką, ūgis padidėja labai žymiai. Be to, jaunuolių galvos svaigimas dažnai būna susijęs su emociniais išgyvenimais, dažnai būna psichogeninės kilmės.
 • Jeigu pacientas jauno amžiaus jaučia galvos svaigimą ir jį lydi širdies ritmo sutrikimai –  itin dažnas širdies plakimas arba permušimai, tuomet reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tokie simptomai gali signalizuoti įgimtą širdies patologiją, tarkim, vožtuvo prolapsą, arba sinusinio mazgo silpnumo sindromą, arba Volfo Parkinsono Vaito sindromą.
 • Ir jauniems, ir vyresnio amžiaus pacientams, galva gali svaigsti dėl vadinamos hipoglikemijos, tai yra tuomet, kai cukraus kiekis kraujyje stipriai sumažėja. Jeigu galvos svaigimas vyksta būtent dėl šios priežasties, tada pacientas pasidaro nervingas, jį išpila prakaitas.
 • Vyresnio amžiaus pacientams naujai atsiradęs galvos svaigimas, labai dažnai gali būti susijęs su kaklo kraujagyslių stenozėmis – kraujagyslių spindžio susiaurėjimais. Tuomet pakankamas kraujo kiekis nepatenka į smegenis, dėl to pacientas jaučia galvos svaigimą.
 • Vyresnio amžiaus pacientams, taip pat kaip ir jaunuoliams, jeigu galvos svaigimą lydi širdies rimto sutrikimai, tuomet galima įtarti širdies patologiją.
 • Galvos svaigimas gali atsirasti ir dėl patirtų galvos traumų.
 • Galvos svaigimo priežastis gali būti vidinės ausies problemos. Kai ne tik svaigsta galva, bet ir sutrinka klausa, gali sutrikti koordinacija.
 • Jeigu pacientas yra vadinamo geriatrinio amžiaus (vyresnis nei 65 metų), galvos svaigimas labai dažnai atsiranda, kai yra vartojamas per didelis kiekis medikamentų, ypač medikamentų, skirtų miego gerinimui arba depresijos gydymui.
 • Jeigu pacientas yra vyresnio amžiaus, turi aukštą kraujo spaudimą (serga arterine hipertenzija) ir vartoja vaistus hipertenzijai gydyti, galvos svaigimas atsiranda tuo momentu, kai yra pakeičiama kūno padėtis, t. y. stojantis iš gulimos padėties. Toks galvos svaigimas yra vadinamas ortostatine hipotenzija.

SVARBU! Jeigu pacientas pastebėjo, kad sutriko jo rega, susilieja vaizdas, atsiranda dvejinimasis akyse, kalbos sutrikimai, atsirado pusiausvyros sutrikimai, silpnumas rankose ar kojose, negalėjimas pakelti rankos ar kojos, tuomet reikėtų  nedelsiant kreiptis į gydytoją.  Šie, lydintys galvos svaigimą simptomai, gali signalizuoti smegenų insultą.

Kaip elgtis svaigstant galvai?

 • Jeigu galvos svaigimas lydimas nervingumo, prakaitavimo ir pacientas yra seniai nevalgęs ARBA serga cukriniu diabetu, tai galima įtarti, kad svaigimas atsirado dėl minėtos hipoglikemijos, tai pats paprasčiausias būdas yra suvalgyti greitai įsisavinamų angliavandenių, tai gali būti šaukštelis medaus, stiklinė sulčių, arba galite sučiulpti gliukozės.
 • Jeigu galvos svaigimas yra psichogeninis, tuomet reikėtų vengti streso ir to veiksnio, kuris jį sukelia.
 • Jeigu galvos svaigimą sukėlė ortostatinė hipertenzija, toks svaigimas praeina pacientui atsigulus.
 • Jeigu galvos svaigimą sukėlė per didelis medikamentų kiekis, išvengti galvos svaigimo padės vaistų naudojimo nutraukimas, tačiau vaistų nutraukimas galimas tik pasitarus su pacientą prižiūrinčiu gydytoju.
 • Jeigu su svaigimu pasireiškia visi pradžioje minėti simptomai, pačiam savigyda užsiimti nereikėtų, tokiu atveju, nedelsiant reikėtų kreiptis į  šeimos gydytoją arba skubios pagalbos skyrių.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų
Sveikata

Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų

Jonažolė, dar kitaip vadinama švento Jono žole, Lietuvos pievas ir pamiškes nuklos birželio pabaigoje. Geltonžiedis augalas pasižymi ypatingomis savybėmis, todėl tiek mūsų senoliai, tiek natūralios medicinos šalininkai visame pasaulyje, jonažolę jau dešimtis metų naudoja daugybės ligų ir odos problemų gydymui. Geltonoji jonažolė – neišsenkantis antioksidantų šaltinis Jonažolė gali būti vartojama įvairiomis formomis – kapsulėmis, tinktūra ar […]

views 28608
Sveikata

Roto virusas: atsakymai į dažniausius klausimus ir 9 natūralūs vaistai

Roto virusas, arba Rotavirusinė infekcija – itin nemalonus susirgimas, daugiausia kamuojantis kūdikius ir vaikus, tačiau neretai pasireiškiantis ir suaugusiems. Virusas aplinkiniams perduodamas itin lengvai, todėl būtina užsiimti prevencinėmis priemonėmis, o susirgus kuo greičiau pradėti gydymą. Kas yra Roto virusas ir kada juo susergama? Roto virusas – infekcija, sukelianti stiprų skrandžio ir žarnyno uždegimą. Šis virusas […]

views 37698
Mažakraujystė: priežastys, simptomai ir 10 natūralių vaistų
Sveikata

Mažakraujystė: priežastys, simptomai ir 10 natūralių vaistų

Mažakraujystė, dar vadinama anemija – klastinga liga, kankinanti net 24,8% visos populiacijos! Vaisingo amžiaus (ir ypač besilaukiančios) moterys nuo šio sutrikimo kenčia kur kas dažniau nei vyrai, todėl joms būtina tinkamai maitintis bei reguliariai atlikti kraujo tyrimus. Mažakraujystė: kodėl susergama ir kam reikalingi raudonieji kraujo kūneliai? Mažakraujyste susergama tada, kai kraujyje nepakanka raudonųjų kraujo kūnelių. […]

views 28316
Sinusitas: simptomai, priežastys ir 10 natūralių būdų jį išgydyti
Sveikata

Sinusitas: simptomai, priežastys ir 10 natūralių būdų jį išgydyti

Retas šaltuoju metu nesusiduria su sloga. Paprastai gydomės nosies lašais, keletu litrų arbatos ir gulėjimu po šilta antklode. Tačiau jei simptomai per 10-12 dienų nepraeina, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kadangi diagnozė gali būti rimta – sinusitas. Sinusais vadiname ertmes, išsidėsčiusias kauluose aplink nosį: po dvi yra kaktoje, ties skruostikauliais ir abiem nosies pusėmis, vienas sinusas plyti […]

views 41317
Kuminas: ir svoriui mesti, ir sveikatai gerinti?
Sveikata

Kuminas: ir svoriui mesti, ir sveikatai gerinti?

Kumino pavadinimą dažniausiai girdime kalbose apie svorio metimą. Nudžiuginsime: plačiai aprašytas prieskonio efektas tikrai nėra mitas! Visgi egzotiškasis kmyno pusbrolis pasižymi ir daugiau sveikatai naudingų savybių: gerina virškinimą, kovoja su odos ligomis bei stiprina kraują. Kmynas ar kuminas – kaip atskirti? Dažnas kuminą maišo su lietuviams gerai pažįstamu kmynu, todėl patariame vadovautis pagrindiniu indikatoriumi – […]

views 36994