Apie galvos svaigimo priežastis ir kaip elgtis, kai svaigsta galva, pasakoja jaunesnioji kardiologijos rezidentė Kristina Vasiljevaitė.
Kai prastai jaučiamės, geriame įvairias tabletes, jos padeda pasijusti geriau, tačiau dažnai nepanaikina tikrosios nemalonius pojūčius sukėlusios priežasties. Tad labai svarbu iš pradžių išsiaiškinti priežastis, o tik tuomet imtis gydymo.
Simptomai, kuriuos pastebėjus, būtina kreiptis į gydytoją:
- Susilpnėjusi ar išnykusi klausa.
- Sutrikęs regėjimas, t.y. pradėjo dvejintis akyse arba regėjimas tiesiog susilpnėjo.
- Atsirado pykinimas arba vėmimas.
- Temperatūra pakilo daugiau nei 38 laipsniai.
- Atsirado rankų arba kojų silpnumas.
- Atsirado krūtinės skausmas arba širdies permušimai.
- Jeigu sutriko koordinacija.
- Nualpimas.
Be to, jeigu pacientas yra vyresnis nei 60 metų, anksčiau sirgo arba turi padidėjusią riziką sirgti galvos smegenų insultu (serga cukriniu diabetu arba rūko), tuomet į gydytoją reikėtų kreiptis nedelsiant.
Galvos svaigimo priežastys:
- Pirmiausia reikėtų suskirstyti pacientus į dvi grupes: jaunuolius bei paauglius ir vyresnio amžiaus pacientus.
- Jaunuoliams dažnai galvos svaigimas yra susijęs su augimu, kitaip tariant, dažnai galvos svaigimas atsiranda augimo šuolio metu, t. y. tuomet, kai per trumpą laiką, ūgis padidėja labai žymiai. Be to, jaunuolių galvos svaigimas dažnai būna susijęs su emociniais išgyvenimais, dažnai būna psichogeninės kilmės.
- Jeigu pacientas jauno amžiaus jaučia galvos svaigimą ir jį lydi širdies ritmo sutrikimai – itin dažnas širdies plakimas arba permušimai, tuomet reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tokie simptomai gali signalizuoti įgimtą širdies patologiją, tarkim, vožtuvo prolapsą, arba sinusinio mazgo silpnumo sindromą, arba Volfo Parkinsono Vaito sindromą.
- Ir jauniems, ir vyresnio amžiaus pacientams, galva gali svaigsti dėl vadinamos hipoglikemijos, tai yra tuomet, kai cukraus kiekis kraujyje stipriai sumažėja. Jeigu galvos svaigimas vyksta būtent dėl šios priežasties, tada pacientas pasidaro nervingas, jį išpila prakaitas.
- Vyresnio amžiaus pacientams naujai atsiradęs galvos svaigimas, labai dažnai gali būti susijęs su kaklo kraujagyslių stenozėmis – kraujagyslių spindžio susiaurėjimais. Tuomet pakankamas kraujo kiekis nepatenka į smegenis, dėl to pacientas jaučia galvos svaigimą.
- Vyresnio amžiaus pacientams, taip pat kaip ir jaunuoliams, jeigu galvos svaigimą lydi širdies rimto sutrikimai, tuomet galima įtarti širdies patologiją.
- Galvos svaigimas gali atsirasti ir dėl patirtų galvos traumų.
- Galvos svaigimo priežastis gali būti vidinės ausies problemos. Kai ne tik svaigsta galva, bet ir sutrinka klausa, gali sutrikti koordinacija.
- Jeigu pacientas yra vadinamo geriatrinio amžiaus (vyresnis nei 65 metų), galvos svaigimas labai dažnai atsiranda, kai yra vartojamas per didelis kiekis medikamentų, ypač medikamentų, skirtų miego gerinimui arba depresijos gydymui.
- Jeigu pacientas yra vyresnio amžiaus, turi aukštą kraujo spaudimą (serga arterine hipertenzija) ir vartoja vaistus hipertenzijai gydyti, galvos svaigimas atsiranda tuo momentu, kai yra pakeičiama kūno padėtis, t. y. stojantis iš gulimos padėties. Toks galvos svaigimas yra vadinamas ortostatine hipotenzija.
SVARBU! Jeigu pacientas pastebėjo, kad sutriko jo rega, susilieja vaizdas, atsiranda dvejinimasis akyse, kalbos sutrikimai, atsirado pusiausvyros sutrikimai, silpnumas rankose ar kojose, negalėjimas pakelti rankos ar kojos, tuomet reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Šie, lydintys galvos svaigimą simptomai, gali signalizuoti smegenų insultą.
Kaip elgtis svaigstant galvai?
- Jeigu galvos svaigimas lydimas nervingumo, prakaitavimo ir pacientas yra seniai nevalgęs ARBA serga cukriniu diabetu, tai galima įtarti, kad svaigimas atsirado dėl minėtos hipoglikemijos, tai pats paprasčiausias būdas yra suvalgyti greitai įsisavinamų angliavandenių, tai gali būti šaukštelis medaus, stiklinė sulčių, arba galite sučiulpti gliukozės.
- Jeigu galvos svaigimas yra psichogeninis, tuomet reikėtų vengti streso ir to veiksnio, kuris jį sukelia.
- Jeigu galvos svaigimą sukėlė ortostatinė hipertenzija, toks svaigimas praeina pacientui atsigulus.
- Jeigu galvos svaigimą sukėlė per didelis medikamentų kiekis, išvengti galvos svaigimo padės vaistų naudojimo nutraukimas, tačiau vaistų nutraukimas galimas tik pasitarus su pacientą prižiūrinčiu gydytoju.
-
Jeigu su svaigimu pasireiškia visi pradžioje minėti simptomai, pačiam savigyda užsiimti nereikėtų, tokiu atveju, nedelsiant reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją arba skubios pagalbos skyrių.
Kokia tavo nuomonė?