Specialistų atsakymai

Dietologė Eglė Šinkevičiūtė: ,,Pagysime, kai atsikratysime mitų apie dietas“

Publikuotas 2016 11 balandžio views 7075
Dietologė Eglė Šinkevičiūtė: ,,Pagysime, kai atsikratysime mitų apie dietas"

Negalima bandyti su savimi žvaigždžių dietų, tikintis to paties rezultato, teigia mitybos specialistė Eglė Šinkevičiūtė. Savo mylimoje profesijoje ji susiduria tik su vienu nemaloniu dalyku – mitų ir klaidingų stereotipų gausa, bet galimybė dirbti mėgiamą darbą ir padėti žmonėms tai tikrai atperka.

„Lietuvoje gajus įsivaizdavimas, jog dietologija – tai nurodymai, kaip laikytis dietų. Savo praktikoje, kad negąsdinčiau žodžiu „dieta“, esu linkusi vartoti posakį „mitybos planas“, – sako specialistė, kuri nuo šiol mūsų skaitytojams reguliariai atsakys į jiems rūpimus klausimus apie tinkamą mitybą.

– Kada pradėjote domėtis dietologija?

– Vaikystėje pati turėjau tam tikrų problemų su sveikata, privalėjau žinoti, ką galiu valgyti, o ko – ne, tad domėjimasis mityba  nuo mažumės buvo natūralus.

Be to, mane visuomet traukė medicina. Žinojau viena: labai bijau kraujo, atvirų žaizdų. Daugelis manęs klausė, kaip aš planuoju suderinti šią baimę ir medicinos studijas. Tačiau sužinojusi apie dietologo specialybę, iš karto supratau, jog atradau, kaip galiu save realizuoti – būti medikė, bet išvengti to, su kuo dirbti negalėčiau. Baigusi dietetikos mokslus ir dirbdama pagal šią specialybę esu labai laiminga.

– Ką apima dietologo darbas? Ar ši specialybė nėra suvokiama per siaurai? 

– Lietuvoje gajus įsivaizdavimas, jog dietologija – tai nurodymai, kaip laikytis dietų. Iš tiesų net pats žodis „dieta“ dažniausiai yra suprantamas klaidingai. Iš tiesų graikiškas žodis „dieta“ reiškia maitinimąsi, tai yra visą žmogaus kasdienės mitybos racioną. Tai, kad žmonės internete prisiskaito apie, tarkime, obuolio dietą, ir patiki, kad kažkurį laiką galima valgyti tik obuolius ir bus pasiektas tam tikras geras rezultatas, su dietologo profesija neturi nieko bendra. Dėl žiniasklaidoje ir kitur internete dažnai publikuojamo žodžio „dieta“ žmonės ir yra susidarę tokią klaidingą nuomonę apie tai, kas iš tikrųjų yra mitybos režimas. Taigi ir savo praktikoje, kad negąsdinčiau žodžiu „dieta“, esu linkusi vartoti posakį „mitybos planas“.

– Su kokiomis sveikatos problemomis susidūręs žmogus turi kreiptis į dietologą? 

– Priežasčių, dėl kurių gali reikėti koreguoti mitybą, spektras yra labai didelis. Dietologo konsultacijų reikia ir vaikams, ir suaugusiems vyrams bei moterims. Kreipiamasi, kai reikia sumažinti arba padidinti svorį, turint visokių virškinamojo trakto sutrikimų, sergant įvairiomis ligomis – diabetu, alergijomis, turint aukštą cholesterolio lygį ir daugybe kitų.

Taip pat dažnai kreipiasi nėščiosios, norinčios maitintis sveikai ir kartu išsivaduoti iš aplinkinių grūdamo mito, jog jos nėštumo metu neva turėtų valgyti „už du“. Subalansavus mitybą, nėštumo laikotarpiu priaugti kilogramai po gimdymo labai greitai ištirpsta, o tos, kurios valgė „už du“, susiduria su problemomis. Jų kūdikiams, beje, tai būna irgi ne į naudą.

– Kodėl yra svarbu dėl mitybos konsultacijų kreiptis individualiai? Juk internete yra tokia galybė informacijos, atrodytų, jog kiekvienas gali rasti jam reikiamos?

– Tai yra itin dažnai daroma klaida – ieškoma informacijos internete pagal jaučiamus simptomus arba pageidaujamą tam tikrą rezultatą. Tai pats blogiausias variantas. Pati esu išbandžiusi: gavau savo kraujo tyrimo rezultatus, ir su kolegomis tyčia pabandėme patikrinti, ką „Google“ pasakys apie mano būklę. Internetas man „diagnozavo“ leukemiją, kurios, laimei, nė iš tolo neturiu.

Taigi niekam nerekomenduoju spręsti savo sveikatos problemų ar sutrikimų, sudarinėti sau mitybos plano remiantis internetu. Taip, ten yra naudingos informacijos, tačiau galutinis žodis turi būti specialisto. Internete informaciją talpina begalė skirtingų žmonių, ir jų patirtis visiškai skirsis vieno nuo kito. Specialistas įvertina absoliučiai visus konkretaus žmogaus parametrus, visų organų būklę, gyvenimo būdą, ir parenka planą bei gydymą atsižvelgdamas į visus duomenis. Tuo tarpu jeigu kokia žvaigždė su savo duomenimis, savo būkle, savo gyvenimo būdu numetė svorio ar pagijo grauždama krieno šaknį, kito žmogaus sveikatai tokia pati mityba gali padaryti ilgalaikę žalą. Be to, ar tikrai žinome, kaip po tokios „dietos“ griaužiant šaknį ir vėliau nustojus tai daryti bei grįžus prie įprastos mitybos pasikeitė tos žvaigždės būklė? Numesti svorio badaujant, žinoma, galima, tačiau ilgalaikis badavimas ar moksliškai nepagrįstas mitybos ribojimas lemia ligas ir dar blogiau, o po savęs alinimo grįžus prie normalios mitybos, organizmas kaip mat sureaguoja ir ima kaupti kiekvieną suvalgytą gramą tam, kad pasiruoštų naujoms „juodoms dienoms“. Dėl to tariamųjų dietų pasilaikę žmonės vėliau ir kamuojasi dėl dvigubu smarkumu grįžusio svorio.

Eglė nuo šiol konsultuos Gamtos Grožio Formulės skaitytojus ir atsakys į jiems kylančius klausimus. Užduoti savo klausimą gali kiekvienas, tiesiog spustelėkite puslapio viršuje esančią nuorodą „Klauskite ekspertų“, pasirinkite norimos srities ekspertą ir užpildykite formą.

Eskperto atsakymą publikuosime portale Gamtos Grožio Formulė, išsaugodami Jūsų anonimiškumą ir informuodami Jus apie tai, kad jau galite perskaityti Jums reikiamus patarimus.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai

Nugaros masažo nauda – atsikratykite skausmo ir pagerinkite savo savijautą

Masažas yra vienas seniausių žmogaus taikomų gydymo metodų. Šiandien tai populiari atsipalaidavimo ir terapijos forma, kuri gali būti labai naudinga fizinei ir emocinei sveikatai. Aptarkime tai plačiau. Kokia yra nugaros masažo nauda? Nugaros masažas šiandien yra vis dažniau pasirenkamas gydymo metodas. Nugara yra viena iš didžiausių kūno raumenų grupių, be to, tai labiausiai pavargusi ir […]

views 612
Sveikata

Nereguliarios mėnesinės: priežastys ir sprendimo būdai

Mėnesinės laikomos reguliariomis, kuomet kraujavimas kartojasi kas 21–35 dienas, trunka 2–7 dienas ir nėra gausus. Visgi, nereguliarios mėnesinės – gana dažnas reiškinys, su kuriuo susiduria didelė dalis moterų. Nors kartais tai gali būti laikinas svyravimas, nereguliarios mėnesinės taip pat gali signalizuoti apie tam tikras sveikatos problemas. Nereguliarių mėnesinių priežastys Nereguliarių mėnesinių priežastys gali būti įvairios. […]

views 748

Mitybos specialistė: ką daryti, jeigu nepavyksta priaugti svorio?

Labas vakaras, turiu visai kitą problemą – kaip priaugti svorio? Nes pagal metus ir ūgį turėtų būti kur kas daugiau. Tačiau sunkiai auga svoris. Mano yra greita medžiagų apykaitą ir dirbu fizinį darbą, labai mėgstu daug vaiščioti. Atsako mitybos specialistė Eglė Šinkevičiūtė: Sveiki, Jums derėtų paskaičiuoti paros energijos poreikį, kurį gautumėte su maistu, atsižvelgiant į fizinį krūvį. […]

views 16859

Kosmetologė: kaip sumažinti veido poras, dėl kurių atsiranda spuogelių

Laba diena, norėjau paklausti, kaip reikėtų sumažinti veido poras, dėl kurių atsiranda spuogelių? Atsako kosmetologė Laima Jurėnienė: Riebi, mišri, į riebumą linkusi oda pridaro nemažai rūpesčių. Tokios odos vidurinė veido dalis, vadinamoji T zona, gali būti riebi, inkštiruota ir spuoguota, o skruostai – švelnūs ir sausi. Kremai, kaukės, serumai su pavieniais spuogeliais ir riebiu blizgesiu susidoroja […]

views 18436

Mitybos specialistė: apie mitybą, kovojant su celiulitu

Sveiki, man 20 metų, mano ūgis 169 cm, svoris 59 kg. Noriu pradėti kažkiek prisižiūrėti mitybą. Gal galėtumėte ką nors patarti, kad be drastiškų pokyčių galėčiau sumažinti savo problemą – ryškų celiulitą? Atsako dietologė Eglė Šinkevičiūtė: Sveiki, Celiulito atsiradimo priežastys iki galo vis dar nėra aiškios. Tačiau jo atsiradimą gali lemti paveldimumas, nes celiulitą gali turėti […]

views 8908