Sveikata

Dantų šepetėliai: kuo skiriasi, kaip išsirinkti ir kaip taisyklingai naudoti?

Publikuotas 2016 lapkričio 16 views 10710
Dantų šepetėliai: kuo skiriasi, kaip išsirinkti ir kaip taisyklingai naudoti? shutterstock.com

Kaip taisyklingai prižiūrėti dantis, kaip išsirinkti dantų šepetėlį, kokias kitas dantų priežiūros priemones naudoti? Apie visa tai pasakoja klinikos „JB odontologija“ gydytoja odontologė Marija Buinevičiūtė.

Kaip dažnai reikėtų keisti dantų šepetėlį?

Dantų šepetėlį reikia keisti tuomet, kai matote nusidėvėjusius, išsikraipusius šerelius arba po persirgtų infekcinių ligų. Dantų šepetėlis turėtų nusidėvėti per porą mėnesių, t. y. jeigu valote per stipriai, šereliai greitai išsikraipys į šonus, jeigu valote per švelniai, po kelių mėnesių negalime matyti jokių šepetėlio pasikeitimų. Dantų šepetėlis turi būti tiesiais šereliais, kad dantų valymas būtų kokybiškas. Išsivalius dantis, dantų šepetėlis turi būti išplaunamas vandeniu ir laikomas stačiai, kad išdžiūtų. Negali liestis su kitų asmenų dantų šepetėliais, taip pat negalima laikyti dėkle, nes tuomet dauginasi bakterijos, nebent laikinai (pavyzdžiui, kelionių metu).

Dantų šepetėlių šiandien yra gausybė, kokios jų rūšys ir kuo jie skiriasi?

Burnos priežiūros priemonės yra skirstomos į mechanines ir chemines. Mechaninės priemonės yra šepetėliai, tarpdančių, liežuvio valymo priemonės, o cheminės – dantų pastos, skalavimo skysčiai ir kitos priemonės. Dantų šepetėlių rūšių yra labai daug. Jie gali būti skirstomi pagal galvutės formą, šerelių rūšį, išsidėstymą, kirpimą, jų švelnumą, rankenėlių rūšį ir t.t.

Svarbiausia yra šerelių minkštumas – labiausiai tinkami yra švelnūs (soft) – jais galime kokybiškai iššivalyti bei nepažeisti dantenų. Labai švelnūs (extra soft) yra skirti po burnos operacijų, išsivalyti nepažeidžiant operuotos vietos. Su vidutinio kietumo (medium) arba kietais (hard) dantų šepetėliais valantis atsiranda jausmas, kad labai kokybiškai išsivalėte dantis, tačiau net po pirmo valymo jau stebimi pažeidimai, dantenų atsitraukimas. Vidutiniais (medium) ir kietais (hard) šepetėliais yra valomi dantų protezai.

Dažniausiai šis skirstymas yra tikslesnis žinomesnių, pripažintų firmų šepetėlių. Kai kurių firmų šepetėliai kartais būna pažymėti kaip švelnūs (soft) arba labai švelnūs (super soft), tačiau palietus šerelius jie labai aštrūs ir nelankstūs. Natūralių šerelių dantų šepetėliai yra nerekomenduojami, nes jų galai netaisyklingi, neįmanoma standartizuoti, o tuščiaviduriai šereliai sugeria drėgmę, gali kauptis mikroorganizmai, pavyzdžiui, bakterijos ar grybeliai.

Taip pat yra svarbios ir kitos burnos higienos priemonės. Vieno danties šepetėlis – tai žymiai mažesnę galvutę su šereliais turintis šepetėlis, skirtas sunkiai prieinamiems dantų paviršiams valyti, pavyzdžiui, dygstantiems arba išdygusiems protiniams dantims, paskutinių dantų galiniams paviršiams.

Būtina valyti tarpdančius, nes jie sudaro net 40% visų dantų paviršiaus ploto. Tarpdančius valant netaisyklingai, dantenos yra žalojamos, o tarpdančiai išvalomi nekokybiškai.

Ką rinktis ir kaip naudoti?

  • Mediniai dantų krapštukai yra mažiausiai tinkami, nes yra kieti, aštrūs ir gali atpleišėti ir sužaloti dantenas.
  • Naudojant tarpdančių siūlą reikia atsargiai jį įvesti į tarpdantį ir ištraukti palei vieną paviršių, po to pakartoti judesį palei kitą paviršių. Jeigu į tarpdančius siūlas nelenda, reikia rinktis plokščią juostą (dental tape) arba siūlą su rankenėle.
  • Naudojant tarpdantinius šepetėlius, jie įvedami ne per viršų, o pro tarp dantų prie dantenų esantį tarpelį. Jų yra kelių rūšių. Pagal naujausius tyrimus geriau naudoti tarpdantinius šepetėlius nei tarpdančių siūlą.
  • Dantų implantų priežiūrai gali būti naudojami silikoniniai tarpdantiniai šepetėliai, specialios juostelės. Protezuoti dantys ir implantai turi būti lygiai taip pat kruopščiai valomi kaip ir visiškai sveiki dantys.
  • Taip pat rekomenduojama valyti apnašą ir nuo liežuvio su specialiais liežuvio gramdikliais.

Reikėtų nepamiršti profilaktiškai 1 ar 2 kartus per metus lankytis pas gydytoją odontologą arba burnos higienistą atlikti profesionalios burnos higienos procedūrą bei burnos ertmės apžiūrą – taip išvengsite dantų ir dantenų ligų, bus nuvalomas pigmentinis apnašas, dėl to dantys atrodys šviesesni. Žinoma, geriausiai Jums priemones parinks ir apmokys naudotis Jūsų odontologas.

Dantų šepetėliai: kuo skiriasi, kaip išsirinkti ir kaip taisyklingai naudoti?

shutterstock.com

Kaip išsirinkti geriausią, tinkamiausią dantų šepetėlį?

Jūsų odontologas turėtų įvertinti dantų ir dantenų būklę ir pagal tai rekomenduoti burnos higienos priemones. Labai svarbus yra psichologinis faktorius, kad asmeniškai patiktų dantų pasta, jos skonis, šepetėlio spalva ar jo dizainas – kiekvienas turi pasirinkti sau patinkantį, kad dantų valymasis nebūtų nemalonus ir prailgstantis procesas.

Elektriniai dantų šepetėliai

Elektriniai dantų šepetėliai yra kelių rūšių. Iš jų geriausi yra kelių rūšių judesius atliekantys šepetėliai. Pagal naujausius mokslininkų tyrimus su elektriniu dantų šepetėliu (atliekančiu kelių rūšių judesius) yra pašalinama 7 % daugiau apnašų, pastebimas 17 % dantenų uždegimų atvejų sumažėjimas. Tačiau tai nėra labai reikšmingi skaičiai, tiek su įprastu, tiek su elektriniu šepetėliu galima išsivalyti kokybiškai, svarbiausia – taisyklingi valymo judesiai.  Elektriniai dantų šepetėliai rekomenduojami pacientams, kuriems fiziškai sunku atlikti įprastus valymo judesius, pavydžiui, po rankų traumų, sergant artritu, Parkinsono liga.

Taisyklės, kaip valyti dantis:

  • Dantų valymo principas yra nuvalyti visus kiekvieno danties paviršius, svarbiausia, nuvalant prie dantenų susikaupusį apnašą. Tai gali būti judesiai valant nuo dantenų arba tiesiog sukamieji judesiai, kiekvienas dantis turi būti valomas po kelis judesius.
  • Negalima braukti šepetėlio horizontaliai – taip pažeidžiamos dantenos ir subraižomas dantų emalis.
  • Daugiausiai dėmesio reikėtų skirti paviršiams iš liežuvio pusės bei krūminiams dantims.
  • Kokybiškas dantų valymas šepetėliu turi trukti apie 2–3 minutes. Valant dantis laikas slenka labai lėtai, todėl dažniausiai užtrunkama tik apie 30 sekundžių. Yra keli būdai laiką kontroliuoti: pasistatykite nedidelį 3 minučių smėlio laikroduką arba klausykitės savo mėgstamos dainos (vidutinė dainų trukmė apie 3 minutes).
  • Jeigu darbo arba mokymosi metu neturite sąlygų išsivalyti dantų, galite geriant vandenį keliais gurkšniais išsiskalauti burnos ertmę. Išsivalius dantis prieš miegą, negalima nei valgyti, nei gerti, nebent atsigerti vandens.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų
Sveikata

Jonažolė: lietuviškų pievų vaistas nuo visų ligų ir odos problemų

Jonažolė, dar kitaip vadinama švento Jono žole, Lietuvos pievas ir pamiškes nuklos birželio pabaigoje. Geltonžiedis augalas pasižymi ypatingomis savybėmis, todėl tiek mūsų senoliai, tiek natūralios medicinos šalininkai visame pasaulyje, jonažolę jau dešimtis metų naudoja daugybės ligų ir odos problemų gydymui. Geltonoji jonažolė – neišsenkantis antioksidantų šaltinis Jonažolė gali būti vartojama įvairiomis formomis – kapsulėmis, tinktūra ar […]

views 28817
Sveikata

Roto virusas: atsakymai į dažniausius klausimus ir 9 natūralūs vaistai

Roto virusas, arba Rotavirusinė infekcija – itin nemalonus susirgimas, daugiausia kamuojantis kūdikius ir vaikus, tačiau neretai pasireiškiantis ir suaugusiems. Virusas aplinkiniams perduodamas itin lengvai, todėl būtina užsiimti prevencinėmis priemonėmis, o susirgus kuo greičiau pradėti gydymą. Kas yra Roto virusas ir kada juo susergama? Roto virusas – infekcija, sukelianti stiprų skrandžio ir žarnyno uždegimą. Šis virusas […]

views 37838
Mažakraujystė: priežastys, simptomai ir 10 natūralių vaistų
Sveikata

Mažakraujystė: priežastys, simptomai ir 10 natūralių vaistų

Mažakraujystė, dar vadinama anemija – klastinga liga, kankinanti net 24,8% visos populiacijos! Vaisingo amžiaus (ir ypač besilaukiančios) moterys nuo šio sutrikimo kenčia kur kas dažniau nei vyrai, todėl joms būtina tinkamai maitintis bei reguliariai atlikti kraujo tyrimus. Mažakraujystė: kodėl susergama ir kam reikalingi raudonieji kraujo kūneliai? Mažakraujyste susergama tada, kai kraujyje nepakanka raudonųjų kraujo kūnelių. […]

views 28497
Sinusitas: simptomai, priežastys ir 10 natūralių būdų jį išgydyti
Sveikata

Sinusitas: simptomai, priežastys ir 10 natūralių būdų jį išgydyti

Retas šaltuoju metu nesusiduria su sloga. Paprastai gydomės nosies lašais, keletu litrų arbatos ir gulėjimu po šilta antklode. Tačiau jei simptomai per 10-12 dienų nepraeina, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kadangi diagnozė gali būti rimta – sinusitas. Sinusais vadiname ertmes, išsidėsčiusias kauluose aplink nosį: po dvi yra kaktoje, ties skruostikauliais ir abiem nosies pusėmis, vienas sinusas plyti […]

views 41507
Kuminas: ir svoriui mesti, ir sveikatai gerinti?
Sveikata

Kuminas: ir svoriui mesti, ir sveikatai gerinti?

Kumino pavadinimą dažniausiai girdime kalbose apie svorio metimą. Nudžiuginsime: plačiai aprašytas prieskonio efektas tikrai nėra mitas! Visgi egzotiškasis kmyno pusbrolis pasižymi ir daugiau sveikatai naudingų savybių: gerina virškinimą, kovoja su odos ligomis bei stiprina kraują. Kmynas ar kuminas – kaip atskirti? Dažnas kuminą maišo su lietuviams gerai pažįstamu kmynu, todėl patariame vadovautis pagrindiniu indikatoriumi – […]

views 37198