Kaip taisyklingai prižiūrėti dantis, kaip išsirinkti dantų šepetėlį, kokias kitas dantų priežiūros priemones naudoti? Apie visa tai pasakoja klinikos „JB odontologija“ gydytoja odontologė Marija Buinevičiūtė.
Dantų šepetėlį reikia keisti tuomet, kai matote nusidėvėjusius, išsikraipusius šerelius arba po persirgtų infekcinių ligų. Dantų šepetėlis turėtų nusidėvėti per porą mėnesių, t. y. jeigu valote per stipriai, šereliai greitai išsikraipys į šonus, jeigu valote per švelniai, po kelių mėnesių negalime matyti jokių šepetėlio pasikeitimų. Dantų šepetėlis turi būti tiesiais šereliais, kad dantų valymas būtų kokybiškas. Išsivalius dantis, dantų šepetėlis turi būti išplaunamas vandeniu ir laikomas stačiai, kad išdžiūtų. Negali liestis su kitų asmenų dantų šepetėliais, taip pat negalima laikyti dėkle, nes tuomet dauginasi bakterijos, nebent laikinai (pavyzdžiui, kelionių metu).
Burnos priežiūros priemonės yra skirstomos į mechanines ir chemines. Mechaninės priemonės yra šepetėliai, tarpdančių, liežuvio valymo priemonės, o cheminės – dantų pastos, skalavimo skysčiai ir kitos priemonės. Dantų šepetėlių rūšių yra labai daug. Jie gali būti skirstomi pagal galvutės formą, šerelių rūšį, išsidėstymą, kirpimą, jų švelnumą, rankenėlių rūšį ir t.t.
Svarbiausia yra šerelių minkštumas – labiausiai tinkami yra švelnūs (soft) – jais galime kokybiškai iššivalyti bei nepažeisti dantenų. Labai švelnūs (extra soft) yra skirti po burnos operacijų, išsivalyti nepažeidžiant operuotos vietos. Su vidutinio kietumo (medium) arba kietais (hard) dantų šepetėliais valantis atsiranda jausmas, kad labai kokybiškai išsivalėte dantis, tačiau net po pirmo valymo jau stebimi pažeidimai, dantenų atsitraukimas. Vidutiniais (medium) ir kietais (hard) šepetėliais yra valomi dantų protezai.
Dažniausiai šis skirstymas yra tikslesnis žinomesnių, pripažintų firmų šepetėlių. Kai kurių firmų šepetėliai kartais būna pažymėti kaip švelnūs (soft) arba labai švelnūs (super soft), tačiau palietus šerelius jie labai aštrūs ir nelankstūs. Natūralių šerelių dantų šepetėliai yra nerekomenduojami, nes jų galai netaisyklingi, neįmanoma standartizuoti, o tuščiaviduriai šereliai sugeria drėgmę, gali kauptis mikroorganizmai, pavyzdžiui, bakterijos ar grybeliai.
Taip pat yra svarbios ir kitos burnos higienos priemonės. Vieno danties šepetėlis – tai žymiai mažesnę galvutę su šereliais turintis šepetėlis, skirtas sunkiai prieinamiems dantų paviršiams valyti, pavyzdžiui, dygstantiems arba išdygusiems protiniams dantims, paskutinių dantų galiniams paviršiams.
Būtina valyti tarpdančius, nes jie sudaro net 40% visų dantų paviršiaus ploto. Tarpdančius valant netaisyklingai, dantenos yra žalojamos, o tarpdančiai išvalomi nekokybiškai.
Reikėtų nepamiršti profilaktiškai 1 ar 2 kartus per metus lankytis pas gydytoją odontologą arba burnos higienistą atlikti profesionalios burnos higienos procedūrą bei burnos ertmės apžiūrą – taip išvengsite dantų ir dantenų ligų, bus nuvalomas pigmentinis apnašas, dėl to dantys atrodys šviesesni. Žinoma, geriausiai Jums priemones parinks ir apmokys naudotis Jūsų odontologas.
Jūsų odontologas turėtų įvertinti dantų ir dantenų būklę ir pagal tai rekomenduoti burnos higienos priemones. Labai svarbus yra psichologinis faktorius, kad asmeniškai patiktų dantų pasta, jos skonis, šepetėlio spalva ar jo dizainas – kiekvienas turi pasirinkti sau patinkantį, kad dantų valymasis nebūtų nemalonus ir prailgstantis procesas.
Elektriniai dantų šepetėliai yra kelių rūšių. Iš jų geriausi yra kelių rūšių judesius atliekantys šepetėliai. Pagal naujausius mokslininkų tyrimus su elektriniu dantų šepetėliu (atliekančiu kelių rūšių judesius) yra pašalinama 7 % daugiau apnašų, pastebimas 17 % dantenų uždegimų atvejų sumažėjimas. Tačiau tai nėra labai reikšmingi skaičiai, tiek su įprastu, tiek su elektriniu šepetėliu galima išsivalyti kokybiškai, svarbiausia – taisyklingi valymo judesiai. Elektriniai dantų šepetėliai rekomenduojami pacientams, kuriems fiziškai sunku atlikti įprastus valymo judesius, pavydžiui, po rankų traumų, sergant artritu, Parkinsono liga.