Mityba

Lašiša: kuo naudinga, kaip išsirinkti ir kaip ją ruošti

Publikuotas 2016 25 rugpjūčio views 12917
Lašiša: kuo naudinga, kaip išsirinkti ir kaip ją ruošti shutterstock.com

Sveikos mitybos specialistai sutartinai linkčioja galva ir tvirtina, jog lašiša yra puikus sočiųjų riebalų šaltinis. Dauguma žinome, kad šią žuvį valgyti yra sveika, tačiau net nesusimąstome kodėl. Be to, kaip gi išsirinkti pačią sveikiausią lašišą iš jų gausybės, kaip ją ruošti, kad ji neprarastų visų savo kone magiškų galių? Apie visa tai kalbamės su sporto klubo trenere bei puslapio „Sveika Mityba“ įkūrėja Gerda Sakavičiūte.   

Lašišos nauda:

  • Lašiša yra prisotinta baltymais ir geraisiais riebalais, kurie ypatingai reikalingi žmogaus organizmui. Riebalai padeda įsisavinti riebaluose tirpstančius vitaminus (A, D, E, K), suteikia maisto produktams struktūrą ir skonį.
  • Lašišoje gausu Omega-3 riebalų rūgščių, kurios palaiko smegenų veiklą, gerina  regėjimą, mažina riziką susirgti širdies ligomis.
  • Omega-3 riebalų rūgštys sumažina depresiją ir išlaiko gerą nuotaiką.
  • Lašiša padeda kontroliuoti aukštą kraujo spaudimą, o tai padeda apsisaugoti nuo širdies smūgio ar insulto.
  • Žuvyje esantys gerieji riebalai apsaugo odą nuo nudegimų ir odos vėžio.
  • Valgydami lašišą mes apsisaugome ir sumažiname riziką susirgti tokiomis ligomis kaip inkstų vėžys, leukemija, mielomos ir Hodginso limfomos.

Valgyti lašišą Gerda pataria bent kelis kartus per savaitę.

Lašišos dieta – ne tik svoriui mažinti, bet ir veido raukšlėms naikinti

Teko girdėti, kad lašišos dieta daro kone stebuklus, teiraujuosi Gerdos, ką ji mano apie dietą, kurios pagrindą sudaro lašiša. Gerta pasakoja: „Kadangi pati propaguoju sveiką gyvenseną patarčiau laikytis dietos, kurioje gausu įvairių medžiagų, tad vien lašišos nepakanka. Lašiša puikiai tinka norintiems numesti papildomus kilogramus. Kai kurie mokslininkai įsitikinę, kad žuvų taukai – vienas vertingiausių maisto papildų besilaikantiems dietos. Pasak jų, žuvies taukai sparčiai padeda mažinti kūno svorį. Taip yra todėl, kad lašišoje esančios Omega-3 riebiosios rūgštys spartina medžiagų apykaitą, o tai padeda sudeginti daugiau kalorijų. Laikantis dietos, kurioje vyrauja lašiša jūs ne tik pagražinsite kūno formas, bet ir panaikinsite veido raukšles, mat žuvyje gausu antioksidantų, kurie teigiamai veikia odą.“

Kokybiška lašiša Lietuvoje – tiesa ar mitas?

„Į Lietuvą lašiša yra importuojama iš Norvegijos ir Prancūzijos, o į Prancūziją suplaukia iš viso pasaulio. Lietuvos parduotuvėse šios žuvies kaina svyruoja nuo penkių iki aštuonių eurų už kilogramą. Mažesnės žuvys – pigesnės, didesnės – brangesnės. Per pastaruosius metus lietuviai ypač pamėgo šią žuvį, tad iš visų žuvies rūšių, lašišos pasiūla rinkoje išties didelė. Mano nuomone, šiais laikais galima jau ir Lietuvoje gauti tikrai kokybiškos lašišos, tik, žinoma, reikia mokėti ją išsirinkti“, – pasakoja Gerda.

Norint išsirinkti kokybišką lašišą reikia:

  • Atkreipkite dėmesį ar žuvis užauginta dirbtinai, ar yra sužvejota. Šiandien beveik visa žuvis yra užauginta dirbtinai, bet jeigu yra galimybės gauti laukinę lašišą, žinoma, ji bus daug naudingesnė nei dirbtinai užauginta.  
  • Jei žuvis sužvejota turi būti nurodyta, kur sužvejota – jūrose ar gėluosiuose vandenyse. Atminkite, kad visas išvardytas gerąsias savybes turi jūrinės lašišos.
  • Geriausia rinktis šviežią žuvį, tačiau ji gali būti ir atvėsinta.
  • Šaldyta žuvis yra ne tokia vertinga, nes joje mažiau maistinių medžiagų. Jeigu perkate šaldytą žuvį ją atšildyti reikia greitai, geriausia panardinti į karštą vandenį.
  • Atkreipkite dėmesį ir į žuvies išvaizdą. Žuvis turi būti blizgi, švari, neturi matytis kažkokių pažeidimų, akys skaidrios.
  • Atkreipkite dėmesį ir į žiaunų spalvą jos negali būti tamsios, nes tai jau rodo, kad žuvis pradėjo gesti.
Lašiša: kuo naudinga, kaip išsirinkti ir kaip ją ruošti

shutterstock.com

Lašišos ruošimas

„Lašiša yra riebi žuvis, tad ją paruošti yra labai paprasta. Iš tiesų neskaniai pagaminti lašišą ir ją sugadinti yra beveik neįmanoma, nes ji iš savęs jau yra be galo skani. Norint, kad žuvis išsaugotų kuo daugiau savo vertingų medžiagų reikėtų nepersistengti, t.y. lengvai pakepti, apvirti ar patroškinti. Aš pati labiausiai mėgstu lašišą keptą ant grotelių, skonis pasakiškas. Taip pat dažnai kepu orkaitėje įsuktą į foliją su truputėliu sviesto, krapais ir citrinos sultimis, o kai visai nėra laiko lieka pats paprasčiausias ir greičiausias variantas, kepti keptuvėje. Lašišai nereikia jokių aliejų ar papildomų riebalų, nes iš savęs ši žuvis išskiria daug riebalų, kuriuose ji ir kepa“, – pasakoja Gerda ir dalijasi šventinės lašišos receptu.

Šventinės lašišos receptas

Išspauskite apelsinų sulčių, įdėkite šaukštą medaus, šaukštą garstyčių ir truputį citrinos sulčių, viską sumaišykite ir gautu marinatu ištrinkite lašišą. Palikite šaldytuve pasimarinuoti pusdieniui, kepkite orkaitėje ant kepimo popieriaus. Lašišą kepkite orkaitėje įkaitintoje 175–190 laipsnių, 15–20 minučių. Neperkepkite, nes lašiša praras visas gerąsias savybes. Prieš pabaigą ant lašišos viršaus uždėkite mažą gabalėlį sviesto su krapais ir citrinos griežinėlius. Skonis vertas nuodėmės. Skanaus!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Mityba

Viduržemio jūros dieta – gyvenimo būdas, praturtintas vertingu maistu

Pakoreguoti savo figūrą ar numesti kelis nereikalingus kilogramus nori bene kiekvienas žmogus. Įvairios dietos – greičiausias ir lengviausias svorio metimo būdas. Deja, tačiau kai kurios dietos gali suteikti daugiau žalos nei naudos, todėl visais svorio metimo metodais tikrai nereikėtų pasikliauti besąlygiškai. Viduržemio jūros dieta – ne tik efektyvus, bet ir sveikatai naudingas svorio metimo būdas, […]

views 933
Mityba

Maisto ruoša vasarą – kaip gaminti sveikiau ir paprasčiau?

Prasidėjus šiltajam sezonui, kai už lango kaitina saulė, vis labiau norisi ne tik maistingų, bet ir „lengvesnių“ patiekalų – tiek sudėties, tiek gamybos proceso atžvilgiu. Kitaip nei žiemos metu, vasarą norisi gaminti greičiau ir paprasčiau. Tad toliau šiame straipsnyje rasite naudingų patarimų, kurie leis vasarą gaminti greičiau, neaukojant dienos meniu maistingumo ir maisto produktų įvairovės. […]

views 664
Mityba

Kodėl naudinga gerti šviežiai spaustas sultis?

Nesubalansuotai maitinantis, vartojant nepakankamą kiekį maistinių medžiagų, nesirenkant įvairaus maisto, žmogaus organizmui ilgainiui ima stigti vitaminų bei kitų gerai sveikatos būklei reikalingų medžiagų. Tokių medžiagų trūkumas gali pasireikšti nemaloniais simptomais. Žmogui padidėja nuovargis, pablogėja nuotaika, nusilpsta imunitetas, susilpnėja rega, pablogėja odos, plaukų bei nagų būklė bei išvaizda. Pasireiškus tokiems požymiams, dažniausiai keliaujama į vaistinę ir […]

views 794

Erzina daugybė puodų virtuvėje? Išsirinkite vieną universalų!

Normalu virtuvėje turėti kelis skirtingų dydžių puodus – padažams, pusryčių košei, troškiniams, sriubai. Tačiau, ko gero, kiekvieno virtuvėje yra tas vienas puodas, kuris naudojamas dažniausiai. Ypač kai įprastai gaminamų patiekalų meniu nusistovėjęs ir valgančiųjų skaičius beveik visuomet toks pat. Kaip pasirinkti tokį universalų puodą ir išvengti daugelio skirtingų puodų? 3 esminiai kriterijai. 1. Suderinamumas su […]

views 590
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 766