Sveikos mitybos specialistai sutartinai linkčioja galva ir tvirtina, jog lašiša yra puikus sočiųjų riebalų šaltinis. Dauguma žinome, kad šią žuvį valgyti yra sveika, tačiau net nesusimąstome kodėl. Be to, kaip gi išsirinkti pačią sveikiausią lašišą iš jų gausybės, kaip ją ruošti, kad ji neprarastų visų savo kone magiškų galių? Apie visa tai kalbamės su sporto klubo trenere bei puslapio „Sveika Mityba“ įkūrėja Gerda Sakavičiūte.
Valgyti lašišą Gerda pataria bent kelis kartus per savaitę.
Teko girdėti, kad lašišos dieta daro kone stebuklus, teiraujuosi Gerdos, ką ji mano apie dietą, kurios pagrindą sudaro lašiša. Gerta pasakoja: „Kadangi pati propaguoju sveiką gyvenseną patarčiau laikytis dietos, kurioje gausu įvairių medžiagų, tad vien lašišos nepakanka. Lašiša puikiai tinka norintiems numesti papildomus kilogramus. Kai kurie mokslininkai įsitikinę, kad žuvų taukai – vienas vertingiausių maisto papildų besilaikantiems dietos. Pasak jų, žuvies taukai sparčiai padeda mažinti kūno svorį. Taip yra todėl, kad lašišoje esančios Omega-3 riebiosios rūgštys spartina medžiagų apykaitą, o tai padeda sudeginti daugiau kalorijų. Laikantis dietos, kurioje vyrauja lašiša jūs ne tik pagražinsite kūno formas, bet ir panaikinsite veido raukšles, mat žuvyje gausu antioksidantų, kurie teigiamai veikia odą.“
„Į Lietuvą lašiša yra importuojama iš Norvegijos ir Prancūzijos, o į Prancūziją suplaukia iš viso pasaulio. Lietuvos parduotuvėse šios žuvies kaina svyruoja nuo penkių iki aštuonių eurų už kilogramą. Mažesnės žuvys – pigesnės, didesnės – brangesnės. Per pastaruosius metus lietuviai ypač pamėgo šią žuvį, tad iš visų žuvies rūšių, lašišos pasiūla rinkoje išties didelė. Mano nuomone, šiais laikais galima jau ir Lietuvoje gauti tikrai kokybiškos lašišos, tik, žinoma, reikia mokėti ją išsirinkti“, – pasakoja Gerda.
„Lašiša yra riebi žuvis, tad ją paruošti yra labai paprasta. Iš tiesų neskaniai pagaminti lašišą ir ją sugadinti yra beveik neįmanoma, nes ji iš savęs jau yra be galo skani. Norint, kad žuvis išsaugotų kuo daugiau savo vertingų medžiagų reikėtų nepersistengti, t.y. lengvai pakepti, apvirti ar patroškinti. Aš pati labiausiai mėgstu lašišą keptą ant grotelių, skonis pasakiškas. Taip pat dažnai kepu orkaitėje įsuktą į foliją su truputėliu sviesto, krapais ir citrinos sultimis, o kai visai nėra laiko lieka pats paprasčiausias ir greičiausias variantas, kepti keptuvėje. Lašišai nereikia jokių aliejų ar papildomų riebalų, nes iš savęs ši žuvis išskiria daug riebalų, kuriuose ji ir kepa“, – pasakoja Gerda ir dalijasi šventinės lašišos receptu.
Išspauskite apelsinų sulčių, įdėkite šaukštą medaus, šaukštą garstyčių ir truputį citrinos sulčių, viską sumaišykite ir gautu marinatu ištrinkite lašišą. Palikite šaldytuve pasimarinuoti pusdieniui, kepkite orkaitėje ant kepimo popieriaus. Lašišą kepkite orkaitėje įkaitintoje 175–190 laipsnių, 15–20 minučių. Neperkepkite, nes lašiša praras visas gerąsias savybes. Prieš pabaigą ant lašišos viršaus uždėkite mažą gabalėlį sviesto su krapais ir citrinos griežinėlius. Skonis vertas nuodėmės. Skanaus!