Nuolatos siekiate rezultatų darbe, stengiatės būti sėkmingi, aukojate laiką ir jėgas, kad pasiektumėte savo karjeros tikslų. Tai puiku. Tačiau jeigu pamiršite save ir žmones, kuriuos mylite, ši sėkmė neteks prasmės. Atminkite, kad yra dalykų, kuriuos galite padaryti tam, kad galėtumėte mėgautis klestinčiu asmeniniu gyvenimu. Sužinokite, kaip optimaliausiai organizuoti ir išnaudoti laiką po darbo.
1. Pabaikite darbo dieną pastoviu laiku
Dirbdami viršvalandžius, įvairiapusiškai mažinate savo darbo ir gyvenimo kokybę: vakare jaučiatės pavargę, tad mažėja produktyvumas, lygiai taip pat jausitės ir kitą rytą po ilgos nakties prie darbų, be to, apleisite asmeninį gyvenimą. Nusistatykite, kada baigiate savo darbo dieną ir laikykitės šio grafiko. Suprantama, kad kartais tai neįmanoma, tačiau stenkitės kiek įmanoma sumažinti viršvalandžius. Vienas būdas tai padaryti – atrasti, kada dienos metu esate produktyviausias ir daugiausia darbo reikalaujančias užduotis atlikti šiuo metu.
2. Skirkite sau 30 minučių vienatvės
Jei norite susitvarkyti su patiriamu stresu, patartina kasdien įvertinti savo dieną bei pagalvoti apie viską, kas nutiko. Nesistenkite užgožti neigiamų emocijų imdamiesi kitų darbų, nes taip problemų nepanaikinsite. Prisėskite bent pusvalandžiui, pasidarykite puodelį arbatos bei išjunkite aplink viską, kas galėtų atitraukti jūsų dėmesį. Pasimėgaukite tyla, išspręskite problemas savo galvoje ir taip pailsėsite nuo praėjusių dienos rūpesčių.
3. Planuokite iš anksto
Dažnai prikuriame įvairių planų ateinančiai savaitei ir apie juos pamirštame. Išeitis – susirašyti dienotvarkę. Savaitgalį raskite laiko suplanuoti darbus ir laisvus vakarus: paskirkite susitikimus draugams, sugalvokite pramogų šeimai. Po savaitgalio, darbe peržiūrėkite elektroninius laiškus ir žinutes, kad patikrintumėte, ar nieko nepamiršote. Žinokite, kad jūs valdote savo laiką, tad laikykitės šios dienotvarkės ir atsiradusius papildomus darbus planuokite atsižvelgdami į ją.
4. Išmokite atsisakyti
Prieš sakydami „taip“, įsitikinkite, ar tai nereikš, kad pasakote sau „ne“. Suprantama, kad norite pasimatyti su draugais, tėvais, ką nors sutvarkyti namuose bei kokybiškai praleisti laiką su šeima po darbo; deja, diena yra trumpa ir jūs negalite padaryti visko. Gerai yra tai, kad savaitėje yra daugiau dienų, tad ieškokite laiko kitą dieną, kad pamatytumėte savo draugus. Jei vis tiek nesuspėjate, neardykite jau turimų planų, bet praneškite savo draugams ar šeimai, kad savaitgalį juos informuosite, kada atsilaisvinsite. Taigi, čia ir vėl aiškėja išankstinio planavimo svarba.
5. Žinokite savo prioritetus
Kad išmoktumėte geriau panaudoti savo laiką, turite skirstyti prioritetus. Neapleiskite dalykų, kurie jums gyvenime yra svarbūs, tik todėl, kad kažkas netikėtai atsitiko ir reikalauja jūsų dėmesio. Kol tai darote protingai, nieko blogo, jeigu atidedate užduotis ar darbus. Jauskitės laisvai, jei teks perkelti kelias ne tiek svarbias užduotis ir jas užsirašykite ant popieriaus. Kaip ir kada jas atlikti, nuspręskite vėliau.
6. Pritaikykite darbą prie asmeninės dienotvarkės
Gyventi gyvenimą už darbo ribų yra labai svarbu: taip atsipalaiduojate, atgaunate jėgas, užsiimate mėgstama veikla, kuri daro jus laimingą. Planuodami darbus, stenkitės juos taikyti prie savo asmeninių planų, o ne atvirkščiai.
7. Sportuokite prieš darbą
Sporto metu išskiriami endorfinai leis jaustis ramiau ir lengviau susikoncentruoti, tad sportuodami ryte, pakrausite kūną dienai priešakyje, o vakaras liks laisvas. Jei nebandėte sportuoti ryte, būtinai pamėginkite ir pamatysite, kaip į tai atsakys jūsų kūnas ir mintys; pradėti galite kad ir nuo lengvos ir trumpos rytinės mankštos, kuri netruks ilgiau nei 3 minutes.
8. Ignoruokite socialinius tinklus ir išjunkite kompiuterį
Grįžtate namo ir iškart jungiatės prie savo profilių, nes tai tarsi leidžia jums atsipūsti? Deja, taip nutolstate nuo realybės ir nebesekate laiko. Vietoje to, kad pakalbėtumėte su savo partneriu ir vaikais, švaistote savo laiką socialiniuose tinkluose. Ribokite šį laiką, o sutaupytą valandą arba dvi, galėsite panaudoti susitikimui su draugams ir papasakoti naujienas gyvai.
9. Nesusiplanuokite per daug
Žmonės tampa chaotiški ir neorganizuoti, kuomet bando įsprausti visus savo planus į vieną vakarą. Kuomet naudosite savo prioritetų formulę bei „ne“ sakymo strategiją, galėsite lengviau nuspręsti, kuriuos planus turėsite įgyvendinti, o kuriuos reikės nukelti ar net pašalinti. Jei susidarysite labai užimtą dienotvarkę, kad viską galėtumėte padaryti, jūs vis tiek turėsite kažką praleisti ir nuolatos skubėsite.