Kaip sustiprinti imuninę sistemą prieš gripo sezoną

Publikuotas 2024 27 rugsėjo views 71

Imuninė sistema – sudėtingas ląstelių, audinių ir organų tinklas, kuris veikia kartu, tam, kad apsaugotų jūsų kūną nuo kenksmingų įsibrovėlių, tokių kaip virusai ir bakterijos.

Artėjant gripo sezonui, labai svarbu pasiruošti, kad ji sėkmingai atsispirtų virusams ir infekcijoms. Imuninės sistemos stiprinimas ne tik sumažina riziką susirgti, bet ir gali padėti greičiau pasveikti užsikrėtus gripu.

Maistingos medžiagos 

Stipri imuninė sistema prasideda nuo maisto, kurį dedate į savo kūną. Siekdami užtikrinti, kad jūsų kūnas turėtų pakankamai priemonių, reikalingų kovai su ligomis, valgykite daug maistinių medžiagų turintį maistą, kuriame gausu vitaminų ir mineralų.

Visavertis maistas, pavyzdžiui, vaisiai, daržovės, liesi baltymai ir nesmulkinti grūdai, suteikia antioksidantų ir fitonutrientų, reikalingų optimaliai imuninei funkcijai.

Pagrindinės maistinės medžiagos imuninei sveikatai:

  • Vitaminas C. Randamas citrusiniuose vaisiuose, paprikose, brokoliuose ir braškėse, vitaminas C yra stiprus antioksidantas, skatinantis baltųjų kraujo kūnelių gamybą, kurie atlieka svarbų vaidmenį kovojant su infekcijomis.
  • Vitaminas D. Dažnai vadinamas „saulės vitaminu“, vitaminas D padeda reguliuoti imuninę sistemą ir skatina jos efektyvumą. Jo pasisemti galite šildantis saulės spinduliuose, valgant riebią žuvį, geriant pieną ar šviežias apelsinų sultis.
  • Cinkas. Šis mineralas yra būtinas imuninių ląstelių funkcijai ir ryšiui tarp imuninių ląstelių. Cinko galima rasti tokiuose maisto produktuose kaip riešutai, sėklos, ankštiniai augalai, mėsa ir vėžiagyviai.
  • Probiotikai. Probiotikai – naudingos bakterijos, palaikančios gerą žarnyno veiklą, kuri glaudžiai susijusi su imunitetu. Maistas, pavyzdžiui, jogurtas, kefyras, rauginti kopūstai ir kimchi (fermentuotos kopūstų salotos), yra puikūs probiotikų šaltiniai.

Valgydami įvairius, šių maistinių medžiagų turinčius, maisto produktus, padėsite savo imuninei sistemai veikti maksimaliai ir sumažinsite jautrumą ligoms.

Reguliariai mankštinkitės

Reguliarus fizinis aktyvumas yra naudingas ne tik bendrai sveikatai ir grožiui, bet ir vaidina svarbų vaidmenį stiprinant imuninę sistemą. Net ir lengvas judėjimas skatina kraujotaką, o tai leidžia imuninėms ląstelėms ir kitoms apsauginėms molekulėms lengviau keliauti po visą kūną. Tokios veiklos kaip vaikščiojimas, bėgiojimas, plaukimas ar joga gali padėti ženkliai sumažinti uždegimo tikimybę bei streso hormonų kiekį.

Tačiau būtina išlaikyti pusiausvyrą – nors saikingas fizinis krūvis stiprina imuninę sistemą, itin intensyvus ar ilgalaikis fizinis krūvis gali laikinai ją susilpninti, todėl būsite imlesni infekcijoms. Stenkitės rinktis 30-60 minučių vidutinio sunkumo mankštas, keletą kartų per savaitę, kad optimaliai sustiprintumėte imuninę apsaugą ir išvengtumėte traumų.

Miegas, miegas ir dar šiek tiek miego

Miegas – itin svarbi imuninės sveikatos sudedamoji dalis, galinti žymiai pagerinti gebėjimą kovoti su infekcijomis. Miego metu jūsų kūnas gamina ir išskiria citokinus, baltymus, pagrindinius sveikatos ir ligų, ypač imuninių reakcijų, veikėjus.

Daugumai suaugusiųjų reikia nuo 7 iki 9 valandų miego kiekvieną naktį. Jei miegate nepakankamai, jūsų imuninė sistema bei vidinis laikrodis greičiausiai bus sutrikę, todėl būsite labiau pažeidžiami virusams.

Suvaldykite stresa

Lėtinis stresas gali smarkiai pakenkti jūsų imuninei sistemai. Kai patiriate stresą, jūsų kūnas gamina kortizolį – hormoną, kuris, kai jo kiekis ilgą laiką padidėjęs, gali slopinti imuninės sistemos veiklą ir padaryti jus jautresnius ligoms.

Streso valdymas prieš gripo sezoną būtinas norint išlaikyti geriausią imuninės sistemos formą. Į savo kasdienybę įtraukite stresą mažinančius metodus, tokius kaip sąmoningumo meditacija, gilaus kvėpavimo pratimai, joga ar dienoraščio rašymas.

Reguliarus fizinis aktyvumas ir tvirtų socialinių ryšių su šeima ir draugais palaikymas taip pat gali padėti apsisaugoti nuo streso. Atminkite, kad juokas ir atsipalaidavimas turi didelį poveikį ne tik jūsų imuninei sveikatai, nes sumažina streso hormonų kiekį ir padidina endorfinų kiekį, bet ir visapusiškai gerovei.

Nepamirškite vandens

Norint palaikyti optimalias imunines funkcijas, būtina gerti pakankamai vandens. Vanduo padeda pernešti deguonį į ląsteles, todėl kūnas tinkamai funkcionuoja. Jis taip pat padeda pašalinti toksinus iš organizmo ir palaiko limfinę sistemą – pagrindinį imuninės sistemos komponentą, padedantį pašalinti atliekas ir patogenus.

Gerti pakankamai skysčių ypač svarbu gripo sezono metu, nes dehidratacija gali susilpninti jūsų organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis. Pasistenkite išgerti maždaug 8 stiklines vandens per dieną, ar daugiau, jei esate aktyvus arba gyvenate karštame klimate.

Hidrataciją taip pat galite padidinti vartodami maistą, kuriame gausu vandens. Tokie vaisiai ir daržovės, kaip arbūzas, apelsinai, greipfrutai ar agurkai yra ne tik puikus skysčių bet ir vitaminų bei mineralų šaltinis.

Žarnyno sveikata

Žarnyno sveikata ir imuninės funkcijos yra itin glaudžiai susijusios, nes apie 70 % jūsų imuninės sistemos randamos jūsų žarnyne. Sveikas žarnyno mikrobiomas palaiko imunines funkcijas, neleisdamas kenksmingiems patogenams įsitvirtinti virškinimo trakte taip skatindamas subalansuotą imuninį atsaką.

Be probiotikų turtingo maisto vartojimo, į savo mitybą įtraukus prebiotikų – skaidulų turinčio maisto, kuris maitina naudingąsias žarnyno bakterijas – gali padėti palaikyti klestinčią žarnyno mikrobiomą. Toks maistas, kaip česnakai, svogūnai, bananai ir avižos, yra puikus prebiotikų šaltinis. 

Subalansuotas žarnynas padeda jūsų organizmui veiksmingiau kovoti su infekcijomis, todėl jis yra gyvybiškai svarbus imuninės sistemos sveikatos komponentas.

Imunitetą stiprinantys gydymo būdai

Be gyvenimo būdo pokyčių, tam tikri gydymo būdai gali papildomai sustiprinti jūsų imuninę sistemą, ypač kai ruošiatės gripo sezonui. Terapijos, tokios kaip lašelinės injekcijos, fokusuojasi į potencialą stiprinti jūsų imunines funkcijas.

NAD+ lašelinės injekcijos tiekia nikotinamido adenino dinukleotidą (NAD+), kofermentą, kuris atlieka lemiamą vaidmenį ląstelių energijos gamyboje ir imuninės sistemos veikloje. NAD+ yra gyvybiškai svarbus norint palaikyti imuninių ląstelių sveikatą ir palaikyti organizmo gebėjimą atstatyti pažeistus audinius. Kai kurie mano, kad NAD+ lygio papildymas gali sustiprinti imunitetą, ypač tiems, kurie patiria didelį stresą arba kenčia nuo lėtinio nuovargio.

Nors šis gydymo būdas gali būti itin naudingas, būtina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, kad nustatytumėt, ar jis jums tinkamas. 

Pasiskiepykite

Vienas veiksmingiausių, nors ir kontraversiškiausių, būdų apsisaugoti nuo gripo – pasiskiepyti. Gripo vakcina skirta padėti jūsų imuninei sistemai atpažinti ir kovoti su gripo virusu, žymiai sumažina tikimybę susirgti, o susirgus, sumažina simptomų sunkumą.

Gripo virusas nuolatos kinta, todėl būtina skiepytis kasmet. Gripo vakcinos yra ypač svarbios asmenims, kuriems yra didesnės komplikacijų rizikos grupėje – vyresnio amžiaus žmonėms, mažiems vaikams, nėščioms moterims ir tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis.

Pasiskiepiję ne tik apsaugosite save, bet ir padėsite sumažinti viruso plitimą bendruomenėje taip suteikdami apsaugą tiems, kurie yra labiau pažeidžiami.

Laikykitės higienos reikalavimų

Norint išvengti mikrobų plitimo, imuninės sistemos stiprinimas prieš gripo sezoną privalo dirbri ranka rankon su higienos praktikos taikymu:

  • Dažnai, kruopščiai plaukite rankas su muilu ir vandeniu, ypač prieš valgydami ar būdami viešose vietose.
  • Jei neturite muilo ir vandens, naudokite rankų dezinfekavimo priemonę, kurioje yra bent 60% alkoholio.
  • Nelieskite veido, ypač akių, nosies ir burnos, nes virusai dažniausiai patenka į kūną per šias vietas.
  • Jei jaučiatės blogai, likite namuose.
  • Norėdami išeiti į viešumą sirgdami, dėvėkite apsaugines kaukes ir venkite sąlyčio su žmonėmis.
  • Dažnai vėdinkite kambarius.
  • Kosint ar čiaudint užsidenkite burną ir nosį.

 

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai