Milžiniškame informacijos sraute kartais sudėtinga atsirinkti, kas yra netikslūs, mitais apipinti faktai, o kas – tikrai naudinga informacija. Deja, šis fenomenas pasireiškia kalbant ir apie sveiką mitybą. Todėl paneigiame 8 įsisenėjusius mitus, neleidžiančius Jums džiaugtis puikia sveikata ir nepriekaištinga figūra.
Kai kalbame apie trynius, pirmiausia į galvą šauna mintis apie tarsi ant mielių kylantį cholesterolio lygį. Geltonoji kiaušinio dalis buvo demonizuojama jau nuo šeštojo dešimtmečio, tačiau pastarojo meto tyrimai rodo, kad labiausiai kenkia ne maistinis cholesterolis, o sotieji ir transriebalai bei paprastieji angliavandeniai. Su maistu gaunamas cholesterolis ne tik nėra kenksmingas, bet ir reikalingas kai kuriems organizme vykstantiems procesams. Be to, valgydami kiaušinio trynius, kūną aprūpinate fosforu, cinku, B grupės vitaminais, cholinu ir antioksidantais.
Niekas negali nuginčyti, jog kava veikia kaip diuretikas (skatina šlapimo gamybą), tačiau ne taip intensyviai, kaip daugelis galvoja. Jei per dieną išgeriate pakankamai vandens (apie 30 ml kiekvienam Jūsų kūno kilogramui), 2-3 puodeliai kavos tikrai nepadarys didelės žalos.
Visiems laikams reikėtų įsisąmoninti paprastą tiesą: cukrus yra cukrus. Nesvarbu, ar gaunate jį su obuoliu, ar rytine kava, molekuliniu lygiu jis veikia visiškai taip pat. Žinoma, valgyti vaisius apsimoka labiau: kartu su cukrumi pasisavinate ir skaidulas, kurios užkerta kelią cukraus svyravimams kraujyje. Tačiau jei spaudžiate sultis, valgote klevų sirupą ar medų, juos būtinai įskaičiuokite į rekomenduojamą cukraus paros normą – 25 g moterims ir 38 g vyrams.
Šiais laikais žodis „organiškas” veikia tarsi burtažodis: atrodo, kad tokį maistą galime valgyti neskaičiuodami. Deja, organiški užkandžiai vis tiek lieka užkandžiais, pavyzdžiui, traškučiai, sausainiai, saldainiai ir šokoladas turi tiek pat cukraus, riebalų ir tuščių kalorijų kaip ir įprastos jų versijos. Nors šiuose produktuose ir nėra pesticidų, būtina kontroliuoti suvalgomas porcijas!
Pabūgę sočiųjų riebalų turinčio sviesto, daugelis renkasi margariną. Deja, jame netrūksta net ir mažomis dozėmis itin kenksmingesnių transriebalų. Žinoma, reikėtų atidžiai skaityti ir sviesto etiketes, o kepimui geriausia naudoti „Ghee“.
Besirūpinantys savo sveikata ar bandantys numesti svorio, restoranuose dažniausiai renkasi salotas. Daržoves valgyti būtina dėl jose esančių vitaminų ir maistinių skaidulų, tačiau labai dažnai gerus produktus sugadina jų užpilai. Be to, derėtų vengti salotų su tokiais ingredientais kaip sūris, rūkyta kiauliena, skrebučiai ir saldūs džiovinti vaisiai, o padažą ar aliejų paprašyti patiekti atskirai.
Rinkdamiesi mažo riebumo produktus kartais sau darote tikrą meškos paslaugą. Nepamirškite, kad riebalai mūsų organizmui – tiesiog būtini, kadangi padeda įsisavinti vitaminus A, K, D ir E, aprūpina kūną antioksidantais bei polinesočiosiomis omega–3 rūgštimis, suteikia energijos. Be to, riebiame maiste daugiau kalorijų, kurios suteikia sotumo jausmą, todėl valgydami mažo riebumo produktus dažnai suvartojame didesnius jų kiekis, ir, galų gale, tiek pat kalorijų. Be to, iš maisto pašalinus riebalus, pasikeičia jų skonis, kurį bandoma pataisyti pridedant daug cukraus ir/ar druskos.
Jei nesergate celiakija ar nesate alergiški glitimui, Jums nebūtina atsisakyti jo turinčių produktų. Svarbu nepamiršti, kad „be glitimo” ženklu pažymėti produktai taip pat gali būti pagaminti iš prastų ingredientų, turėti daugiau cukraus ir pan. Todėl jei nėra būtinybės, nekeiskite raciono vien vaikydamiesi madų.