Kodėl vieni žmonės praranda atmintį, o kitų prisiminimai išlieka aštrūs? Tai gali nulemti genai, tačiau taip pat ir pasirinkimai. Aktyvios smegenų veiklos palaikymas prasideda nuo fizinės veiklos įtraukimo į savo kasdieninę rutiną.
Atmintį apsaugoti padeda sveika mityba, reguliarus sportavimas, žalingų įpročių atsisakymas, kraujo spaudimo, cholesterolio bei cukraus kiekio kraujyje kontroliavimas. Ne mažiau svarbu gyventi protiškai aktyvų gyvenimą. Aktyviai sportuojant auga raumenys, o aktyviai mąstant – tonizuojama atmintis bei mąstymas. Negalite rasti mašinos raktų? Pamiršote, kas turi būti jūsų pirkinių sąraše? Keli paprasti žingsniai gali padėti pramankštinti ir pagerinti jūsų atmintį.
1. Išlikite protiškai aktyvūs
Fiziniai pratimai padeda palaikyti jūsų kūno formas, o protiškai stimuliuojanti veikla padeda palaikyti jūsų smegenų funkcijas ir gali atitolinti atminties praradimą. Laisvalaikiu imkitės veiklos, kurios neatliekate automatizuotai – tai turėtų būti vis kažkas naujo, netgi šioks toks iššūkis. Spręskite kryžiažodžius; perskaitykite laikraščio rubriką, kurią paprastai praleidžiate; vairuodami pasirinkite maršrutui kitą, mažiau žinomą kelią; savanoriaukite įvairiose organizacijose (mokyklose, renginiuose).
2. Bendraukite
Reguliarus bendravimas ir socialiniai santykiai padeda išvengti depresijos ir streso, prisidedančių prie atminties praradimo. Ieškokite galimybių susitikti su brangiais žmonėmis, draugais ir kitais – ypač jei gyvenate vienas. Jei esate kviečiamas vakarienės ar apsilankyti kokiame renginyje, būtinai eikite!
3. Sveikai maitinkitės
Sveika mityba naudinga tiek jūsų smegenims, tiek ir jūsų širdžiai. Valgykite vaisius, daržoves ir grūdines kultūras. Rinkitės neriebius, baltymų turinčius produktus, tokius kaip: žuvis, liesa mėsa bei paukštiena (be odelės). Nepakankamas vandens kiekis ir per didelis alkoholio vartojimas taip pat gali būti atminties pablogėjimo priežastis.
4. Būkite organizuotas
Jei namuose vyrauja netvarka, o jūsų užrašai padriki, tai gali būti priežastis, dėl kurios pamirštate daug dalykų. Tvarkingai surašykite visas užduotis, susitikimus bei kitus įvykius į užrašų knygutę, kalendorių ar elektroninį planuoklį. Kiekvieną įrašą galima garsiai pakartoti prieš užsirašant, kad geriau jį įsidėmėtumėte. Reguliariai pildykite darbų sąrašą ir pasižymėkite darbus, kuriuos jau atlikote. Savo piniginei, raktams bei kitiems būtiniems daiktams skirkite pastovią vietą.
Kontroliuokite dėmesį atitraukiančius veiksnius ir nesistenkite padaryti daug dalykų vienu metu. Jei susikoncentruosite į informaciją, kurią bandote atsiminti, geriau įsidėmėsite ir prisiminsite vėliau. Bandant prisiminti įvairias detales, naudinga susieti jas su puikiai pažįstamais dalykais, pavyzdžiui, su mėgstama daina.
5. Gerai išsimiegokite
Miegas labai svarbus, nes padeda smegenims susisteminti visus prisiminimus taip, kad vėliau jų nepamirštumėte. Dažnas žinome, kiek mums individualiai reikia miego, todėl įvertinkite tai ir miegokite pakankamai. Daugumai suaugusiųjų reikia 7 – 8 valandų miego per parą.
6. Įtraukite fizinę veiklą į savo kasdieninę rutiną
Fizinis krūvis pagreitina kraujo tekėjimą visame kūne, įskaitant ir smegenis. Tai gali padėti išlaikyti aštrią atmintį. Rekomenduojama per savaitę užsiimti mažiausiai 150 minučių vidutiniško krūvio aerobikos veikla (greitas ėjimas) arba 75 minutes užsiimti intensyvia veikla (bėgimas). Jei neturite laiko sportuoti, tuomet įterpkite į savo rutiną pasivaikščiojimus.
7. Suvaldykite chroniškas ligas
Sekite savo daktaro rekomendacijas dėl chroniškų ligų: depresijos, inkstų ar skydliaukės problemų. Kuo geriau savimi rūpinsitės, tuo geresnė bus jūsų atmintis. Reguliariai pasikonsultuokite su savo gydytoju dėl vartojamų vaistų. Įvairūs stiprūs vaistai gali turėti reikšmės atminties būklei.
Kada kreiptis pagalbos dėl atminties praradimo?
Jei esate sunerimęs dėl atminties praradimo – ypač jei atminties pablogėjimas trukdo atlikti kasdienes užduotis – konsultuokitės su savo gydytoju, kad ištirtų jūsų fizinę būklę, atmintį ir gebėjimą spręsti problemas. Gydymas priklausys nuo to, kas sukelia atminties praradimą.