Psichologija

6 paprasti būdai, padėsiantys kontroliuoti pyktį

Publikuotas 2016 sausio 25 views 5752

Kai pykstame, organizme vyksta ne tik psichologiniai, bet ir fiziniai pokyčiai: didėja kraujo spaudimas, kai kurių hormonų gamyba, dažnėja kvėpavimas. Kiekvienas kartais pyksta, bet problema atsiranda, kai šie epizodai kartojasi dažnai. Kai jaučiame pyktį ir įniršį, šios emocijos gali pakenkti ne tik žmonėms, kurie yra šalia mūsų, bet ir mūsų pačių kūnui. Pyktis gali sukelti stresą, virškinimo sistemos sutrikimus, nemigą, galvos skausmus, gastritą ir kt. Įvairūs tyrimai rodo, kad pyktis didina širdies ligų tikimybę, ypač vyrams. Jeigu pyktis jums tampa problema, supažindiname, kaip nugalėti šią neigiamą emociją.

Kas yra pyktis?

Pyktis – tai emocija, kurios intensyvumas priklauso nuo priežasties ir asmens savijautos. Vienas iš švelnesnių pasireiškimo būdų yra nepasitenkinimas, rimtesnė forma – pyktis ar įniršis. Instinktyvi, natūrali pykčio išraiška, pasireiškia per agresiją, tai būna šaukimas, daiktų mėtimas, ar netgi fizines jėgos panaudojimas. Amerikos psichologų asociacija teigia, kad pyktis yra normali reakcija į išorinę grėsmę, mes turime kovoti, kad apsisaugotume nuo didesnio blogio. Taigi, galima sakyti, kad saikingas pyktis būtinas išlikimui, o jo kraštutinės išraiškos būna pavojingos.

Metodai ir patarimai, kaip kontroliuoti pyktį

  • Atsipalaidavimas. Terapija arba metodai, kurie padeda atsipalaiduoti, yra nepakeičiami siekiant kontroliuoti pyktį, taip pat susitvarkyti su mintimis ir jausmais, kuriuos sukelia ši savijauta. Atsipalaiduoti padeda, pavyzdžiui, meditacija, joga ar tai-chi gimnastika. Užmerkite akis, giliai kvėpuokite per nosį ir bandykite apie nieką negalvoti. Verta bandyti šį metodą, net jeigu iškart nepavyksta. Ilgainiui išmoksite išvalyti mintis ir nusiraminti.
  • Fiziniai pratimai. Fizinis krūvis – dar vienas natūralus būdas susidoroti su pykčiu. Tiesa, būkite atsargūs, nes ne visos sporto rūšys yra tinkamos šiam tikslui. Galima užsiimti boksu, kovos menais (dziudo, taikvando, kikboksu), bet važinėjimas dviračiu ar pasivaikščiojimas pėsčiomis taip pat padės nusiraminti ir sutvarkyti savo jausmus. Treniruoklių salėje galima atsikratyti minčių apie tai, kas sukėlė pyktį.
  • Nustatykite priežastį. Dar vienas geras būdas susidoroti su pykčiu, yra susitikti su juo akis į akį. Tai reiškia, kad reikia pažvelgti giliai į save ir rasti nesulaikomo pykčio arba kitų panašių reakcijų priežastis. Apie tai, kas jums trukdo, galima pasikalbėti su asmeniu, kuris yra tų jausmų priežastis. Tiesiog reikia susikoncentruoti ir prisiminti, kad sprendimas visada yra. Jei situacija tampa nekontroliuojama ir manote, kad negalėsite susidoroti su pykčiu savarankiškai, galima kreiptis į terapeutą – jis patars įvairius metodus, arba tiesiog išklausys jūsų problemas (nes išsikalbėti apie viską kas jus užgulė, yra puikus būdas sumažinti įtampą).

kontroliuoti pyktį

  • Racionaliai apsvarstykite situaciją. Kai žmogus pyksta, darosi sunku aiškiai mąstyti. Tai rimta problema, tačiau ir ji turi sprendimą. Pirma, turėtumėte pabandyti išvengti dvejų žodžių: “niekada” ir “visada”. Jie tik pateisina pyktį, bet nepalieka vietos sprendimams. Pavyzdys: frazes “aš visada piktas, kai vėluoju” arba “jis niekada negali būti ramus eismo kamštyje” galima pakeisti į “padarysiu viską, kas įmanoma, kad nepykčiau, kai kitą kartą pavėluosiu arba įstrigsiu kamštyje”.
  • Atkreipkite dėmesį į bendravimą. Kartais pykstame, kai kas nors neišpildo mūsų prašymo, – tai nusivylimas. Jei daug kartų aiškinate, ką reikia padaryti, ir vis tiek viskas išėjo ne taip, kaip norėjote, ne visada galima už tai kaltinti kitą pusę. Galbūt bėda tame, kad nesugebėjote tinkamai paaiškinti, ko norite. Atidžiai paklausykite, ką ir kaip kalbate, klauskite pašnekovo, ar jis viską suprato, išaiškinkite neaiškias detales, kol jam bus pilnai suprantama jūsų mintis. Tai padės išvengti daugybės problemų.
  • Pasidarykite trumpas atostogas. Arba, jeigu šiuo metu tai neįmanoma, bent jau išvažiuokite savaitgaliui iš namų, į bet kokią naują vietą, kur nebuvote anksčiau. Trumpai pasprukite nuo rutinos, pasivaikščiokite po parką ar pabūkite paplūdimyje, nors trumpam nustokite galvoti apie problemas ir raskite laiko pasvajoti apie tai, ko tikrai norite ir kaip nuraminti savo jausmus.

Stenkitės vengti kontakto su tuo, kas jus dirgina, arba spręsti tas problemas (pavyzdžiui, eismo spūstis mieste arba apkrova darbe). Kai suprantate, kad pyktis tampa nekontroliuojamas, patartina išeiti į lauką ir pakvėpuoti grynu oru. Visada galvokite apie gerą, mėgaukitės buvimu gamtoje, giliai kvėpuokite, pajauskite gyvenimą ir daugiau juokitės.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Psichologija

5 priežastys keliauti su mama

Iš pradžių gali pasirodyti beprotiška, tačiau kelionė su mama yra asmeninio augimo dalis. Kai esame maži, mama mus lydi  visur ir tai yra taip natūralu, kaip  kasdien valytis dantis. Tačiau bėgant metams šis ryšys susilpnėja arba visai nutrūksta. Iš pradžių gali atrodyti, kad kartu pasiimti žemėlapį ir pasirinkti kelionės tikslą gali būti beprotiška idėja, tačiau, […]

views 3259
Psichologija

Kodėl vienišos moterys yra laimingesnės?

Vis daugėja moterų, kurios savo pasirinkimu arba dėl to, kad nerado stabilaus partnerio, kuris padarytų jas laimingomis, nusprendė gyventi vienos be jokių santykių. Vienišumas tapo gyvenimo būdu, kuriuo jau mėgaujasi daug moterų ir net vyrų. Manymas, kad moterų prioritetai yra susirasti partnerį, susituokti ir susilaukti vaikų, jau išėjo iš mados… Laikai pasikeitė, taip pat ir […]

views 4230
Psichologija

5 protingi veiksmai, kurie padės naudoti mažiau plastiko

Pasaulyje vis labiau plinta zero waste idėja, propaguojanti mažinti atliekas buityje ir atsisakyti kuo daugiau plastiko gaminių. Ypač aktualu yra sumažinti plastikinių maišelių kiekį, nes tai yra vienas pagrindinių aplinkos taršos šaltinių. Būtent dėl plastikinių maišelių, vandenyne ir jūrose žūsta šimtai tūkstančių gyvūnų ir paukščių. Tai kelia milžinišką grėsmę visai ekosistemai.Mokslininkai yra paskaičiavę, jog tam, […]

views 3881

10 frazių, kurias turėtumėte išbraukti iš savo žodyno

Dažnai stebimės, kad mūsų gyvenime nutinka taip, kad ima ir išsipildo tai, ko labiausiai bijome. Atrodo, kad tuomet visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus ir labai neteisingas. Tačiau pradėjus nagrinėti tikrąsias priežastis, galima atrasti netikėtų dalykų. Pavyzdžiui, galima pastebėti kad dažnai patys kuriame realybę, kurioje po kiek laiko atsiduriame. Kartais tai darome sąmoningai, besiguosdami aplinkiniams […]

views 4043

5 triukai ramiam miegui

Miegas yra itin svarbus ne tik žmogaus fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Todėl reiktų stengtis pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti. Miego kokybė priklauso nuo jo ciklo fazių, kurias pasiekus smegenų veikla yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, pirmoje miego fazėje jūs atsipalaiduojate, nurimsta jūsų širdies ritmas ir kvėpavimas. Taip kūnas ruošiasi užmigimui. Antroje miego fazėje, dažniausiai dar esame […]

views 3529