Psichologija

6 paprasti būdai, padėsiantys kontroliuoti pyktį

Publikuotas 2016 25 sausio views 6392

Kai pykstame, organizme vyksta ne tik psichologiniai, bet ir fiziniai pokyčiai: didėja kraujo spaudimas, kai kurių hormonų gamyba, dažnėja kvėpavimas. Kiekvienas kartais pyksta, bet problema atsiranda, kai šie epizodai kartojasi dažnai. Kai jaučiame pyktį ir įniršį, šios emocijos gali pakenkti ne tik žmonėms, kurie yra šalia mūsų, bet ir mūsų pačių kūnui. Pyktis gali sukelti stresą, virškinimo sistemos sutrikimus, nemigą, galvos skausmus, gastritą ir kt. Įvairūs tyrimai rodo, kad pyktis didina širdies ligų tikimybę, ypač vyrams. Jeigu pyktis jums tampa problema, supažindiname, kaip nugalėti šią neigiamą emociją.

Kas yra pyktis?

Pyktis – tai emocija, kurios intensyvumas priklauso nuo priežasties ir asmens savijautos. Vienas iš švelnesnių pasireiškimo būdų yra nepasitenkinimas, rimtesnė forma – pyktis ar įniršis. Instinktyvi, natūrali pykčio išraiška, pasireiškia per agresiją, tai būna šaukimas, daiktų mėtimas, ar netgi fizines jėgos panaudojimas. Amerikos psichologų asociacija teigia, kad pyktis yra normali reakcija į išorinę grėsmę, mes turime kovoti, kad apsisaugotume nuo didesnio blogio. Taigi, galima sakyti, kad saikingas pyktis būtinas išlikimui, o jo kraštutinės išraiškos būna pavojingos.

Metodai ir patarimai, kaip kontroliuoti pyktį

  • Atsipalaidavimas. Terapija arba metodai, kurie padeda atsipalaiduoti, yra nepakeičiami siekiant kontroliuoti pyktį, taip pat susitvarkyti su mintimis ir jausmais, kuriuos sukelia ši savijauta. Atsipalaiduoti padeda, pavyzdžiui, meditacija, joga ar tai-chi gimnastika. Užmerkite akis, giliai kvėpuokite per nosį ir bandykite apie nieką negalvoti. Verta bandyti šį metodą, net jeigu iškart nepavyksta. Ilgainiui išmoksite išvalyti mintis ir nusiraminti.
  • Fiziniai pratimai. Fizinis krūvis – dar vienas natūralus būdas susidoroti su pykčiu. Tiesa, būkite atsargūs, nes ne visos sporto rūšys yra tinkamos šiam tikslui. Galima užsiimti boksu, kovos menais (dziudo, taikvando, kikboksu), bet važinėjimas dviračiu ar pasivaikščiojimas pėsčiomis taip pat padės nusiraminti ir sutvarkyti savo jausmus. Treniruoklių salėje galima atsikratyti minčių apie tai, kas sukėlė pyktį.
  • Nustatykite priežastį. Dar vienas geras būdas susidoroti su pykčiu, yra susitikti su juo akis į akį. Tai reiškia, kad reikia pažvelgti giliai į save ir rasti nesulaikomo pykčio arba kitų panašių reakcijų priežastis. Apie tai, kas jums trukdo, galima pasikalbėti su asmeniu, kuris yra tų jausmų priežastis. Tiesiog reikia susikoncentruoti ir prisiminti, kad sprendimas visada yra. Jei situacija tampa nekontroliuojama ir manote, kad negalėsite susidoroti su pykčiu savarankiškai, galima kreiptis į terapeutą – jis patars įvairius metodus, arba tiesiog išklausys jūsų problemas (nes išsikalbėti apie viską kas jus užgulė, yra puikus būdas sumažinti įtampą).

kontroliuoti pyktį

  • Racionaliai apsvarstykite situaciją. Kai žmogus pyksta, darosi sunku aiškiai mąstyti. Tai rimta problema, tačiau ir ji turi sprendimą. Pirma, turėtumėte pabandyti išvengti dvejų žodžių: „niekada“ ir „visada“. Jie tik pateisina pyktį, bet nepalieka vietos sprendimams. Pavyzdys: frazes „aš visada piktas, kai vėluoju“ arba „jis niekada negali būti ramus eismo kamštyje“ galima pakeisti į „padarysiu viską, kas įmanoma, kad nepykčiau, kai kitą kartą pavėluosiu arba įstrigsiu kamštyje“.
  • Atkreipkite dėmesį į bendravimą. Kartais pykstame, kai kas nors neišpildo mūsų prašymo, – tai nusivylimas. Jei daug kartų aiškinate, ką reikia padaryti, ir vis tiek viskas išėjo ne taip, kaip norėjote, ne visada galima už tai kaltinti kitą pusę. Galbūt bėda tame, kad nesugebėjote tinkamai paaiškinti, ko norite. Atidžiai paklausykite, ką ir kaip kalbate, klauskite pašnekovo, ar jis viską suprato, išaiškinkite neaiškias detales, kol jam bus pilnai suprantama jūsų mintis. Tai padės išvengti daugybės problemų.
  • Pasidarykite trumpas atostogas. Arba, jeigu šiuo metu tai neįmanoma, bent jau išvažiuokite savaitgaliui iš namų, į bet kokią naują vietą, kur nebuvote anksčiau. Trumpai pasprukite nuo rutinos, pasivaikščiokite po parką ar pabūkite paplūdimyje, nors trumpam nustokite galvoti apie problemas ir raskite laiko pasvajoti apie tai, ko tikrai norite ir kaip nuraminti savo jausmus.

Stenkitės vengti kontakto su tuo, kas jus dirgina, arba spręsti tas problemas (pavyzdžiui, eismo spūstis mieste arba apkrova darbe). Kai suprantate, kad pyktis tampa nekontroliuojamas, patartina išeiti į lauką ir pakvėpuoti grynu oru. Visada galvokite apie gerą, mėgaukitės buvimu gamtoje, giliai kvėpuokite, pajauskite gyvenimą ir daugiau juokitės.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai

Kaip išsirinkti viešbutį pagal savo kelionės tikslą

  Keliaudami dažnai turime vieną pagrindinį tikslą – atsipalaiduoti arba produktyviai dirbti. Tačiau tai, kas tinka savaitgalio poilsiui prie jūros, nebūtinai bus patogu verslo susitikimams mieste. Todėl renkantis viešbutį svarbu atsižvelgti ne tik į žvaigždučių skaičių ar kainą, bet ir į kelionės tikslą – tai leis išvengti nusivylimų ir maksimaliai išnaudoti laiką.   Viešbutis verslo […]

views 35

HEYDUDE jau OPEN24 – šią vasarą ženk lengviau

Nuo šiol Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje galite rasti šį visame pasaulyje mylimą laisvalaikio avalynės prekių ženklą – kartu su naujausia 2025 m. pavasario/vasaros kolekcija. OPEN24 tapo oficialiais HEYDUDE atstovais Baltijos šalyse. Kodėl verta susipažinti su HEYDUDE? Nes tai ne šiaip batai. HEYDUDE – tai filosofija apie gyvenimą be skubos, apie patogumą, kuris nekonkuruoja su stiliumi, […]

views 261

Atrask pavasario sportbačių favoritus!

Pavasaris – tai naujų galimybių metas! Atėjo laikas atnaujinti savo avalynę ir pasiruošti šiltesniems orams, aktyvesniam laisvalaikiui bei stilingoms gatvės mados akimirkoms. Pristatome sportbačius, kurie šį sezoną taps tavo patogumo ir stiliaus sąjungininkais. Naujausios New Balance, Converse, Keen, Diadora ir Crocs™ kolekcijos sujungia retro dizainą su moderniomis tendencijomis, užtikrindamos maksimalų komfortą ir universalumą. Kuris modelis […]

views 1181

Naminių gyvūnėlių svarba – kaip jie praturtina mūsų gyvenimą ir suteikia nepakeičiamą naudą

Naminių gyvūnėlių buvimas mūsų gyvenime jau seniai tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Nuo šunų ir kačių iki mažų graužikų ir paukščių – šie gyvūnai suteikia mums džiaugsmo, įspūdžių ir netgi sveikatos naudą. Nors kiekvienas žmogus turi savo priežastis pasirinkti naminius gyvūnėlius, bendras jų poveikis mūsų gyvenimui yra neabejotinas. Naminių gyvūnėlių meilė, lojalumas ir draugystė suteikia mums […]

views 875

Kaip sustiprinti imuninę sistemą prieš gripo sezoną

Imuninė sistema – sudėtingas ląstelių, audinių ir organų tinklas, kuris veikia kartu, tam, kad apsaugotų jūsų kūną nuo kenksmingų įsibrovėlių, tokių kaip virusai ir bakterijos. Artėjant gripo sezonui, labai svarbu pasiruošti, kad ji sėkmingai atsispirtų virusams ir infekcijoms. Imuninės sistemos stiprinimas ne tik sumažina riziką susirgti, bet ir gali padėti greičiau pasveikti užsikrėtus gripu. Maistingos […]

views 1081