Mityba

Žiemos maistas apsaugai nuo ligų

Publikuotas 2016 24 gruodžio views 8834
Žiemos maistas apsaugai nuo ligų shutterstock.com

Televizija plyšta nuo papildų reklamos imunitetui stiprinti. Bet nėra nieko maloniau ir geriau, kada skanus maistas tau atstoja geriausius vaistus!

Sezoninės mitybos patarimais ir naudingiausių lietuviams produktų žiemą sąrašu dalinasi subalansuotos mitybos ekspertė Rita Šilenskienė, sveiko maisto akademijos „Pirmas Šaukštas“ įkūrėja.

Kokias sezono gėrybes rinktis?

Sakoma, kad turime valgyti savo klimatinės juostos produktus. Ir sutinku, ir ne. Taip, nes mūsų organizmas labiausiai prisitaikęs suvirškinti tai, kas auga mūsų gimtojoje žemėje. Bet ant tos žemelės iš 12 mėnesių auga tik 1/3 laiko! O ką daryti kitais 8 mėnesiais?

Daržovėmis ir vaisiais bei uogomis, kurios palaikytų organizmo gerą būklę, galime džiaugtis tiesiai iš daržo vasarą, rudenį, bet ne žiemą ir ankstyvą pavasarį. Šaltuoju laikotarpiu turime prisiminti daug gudrybių ir visokių vertingų, kvapnių šakninių daržovių. Nors šiais laikais daug kas jų nepažįsta ir net pavadinimo nežino. Ogi tai pastarnokas, įvairių veislių ropės, ridikai, petražolių šaknys, salieras. Taip pat savo meniu galime praturtinti kryžmažiedėmis daržovėmis: įvairių spalvų ir formų kopūstai, brokoliai, žiediniai kopūstai, briuselio kopūstėliai ir t.t. Jau nekalbu apie daugelio mėgstamus raugintus kopūstus!

O va, su vaisiais Lietuvoje šaltuoju sezonu tikrai prastai… Nebent kas prisidžiovino obuoliukų ar prisišaldė uogų. Konservuoti vaisiai, ypač su cukrumi, nebeturi maistinės vertės ir geriau negaišti šeimininkėms gražaus vasaros laiko virtuvėje,nes nauda išgaruoja kartu su vandens garais… Taigi, norint gauti vertingų vitaminų iš šviežių vaisių žiemą, reikėtų vasarą ir rudenį ką tik įmanoma šaldyti ir džiovinti, nes taip geriausiai išlieka produktų maistinė vertė, o kitu atveju, pasidaryti protingą produktų sąrašą ir eiti ne į vaistinę, o į parduotuvę prie daržovių ir vaisių skyriaus.

Kokie produktai žiemą naudingiausi sveikatai?

Svarbiausi mums vitaminai žiemą: A, B6, C ir E. Tai kaip mums stiprinti  imunitetą ir gauti vitaminų, mikroelementų ne iš kapsulės, o iš natūralios gamtos, kai už lango šalta, sninga ir niekas neauga?

  • Česnakas ir svogūnas

Du stipruoliai iškėlę kardus prieš virusus ir bakterijas – česnakas ir svogūnas. Ne be reikalo jie vyriškos giminės! Šie kovotojai yra vieni stipriausių antioksidantų prieš laisvuosius radikalus. Jie turi taip reikalingų C ir B vitaminų, o juos valgant kasdien, net du kartus sumažėja tikimybė susirgti respiratorinėmis ligomis, be to jie stiprina kraujagysles, padeda kovoje prieš stresą.

Žiemai galima sumalti česnaką su aliejumi, citrina ir medumi lygiomis dalimis, stiklainį laikyti šaldytuve ir vartoti po šaukštą kasdien peršalimo ligų profilaktikai. Taip pat svogūnas ir česnakas yra gražios figūros draugai, nes yra žemo glikeminio indekso produktai ir juos valgant sumažėja apetitas.

Na, ir dar 100 gerųjų savybių, be vienos blogos – nemalonaus kvapo… Bet jei išpjausite česnako skiltelės viduriuką iš kurio išauga daigas, kvapas bus švelnesnis. Ryte, jeigu dieną nenorite blogo kvapo, rinkitės švelnesnio skonio (baltąjį, raudonąjį) svogūną, o vakare-kuo aštresnį, kad užmuštų visas bakterijas ir blogus prisiminimus. Norėdami panaikinti burnoje likusį jų kvapą, pakramtykite pankolio sėklyčių ar šviežių petražolės lapelių.

rauginti kopūstai

shutterstock.com

  • Rauginti kopūstai

Pats nebrangiausias, skanus ir visiems prieinamas vitamino C šaltinis žiemą  – rauginti kopūstai! O jei dar su šviežiu svogūnėliu ir šalto spaudimo kanapių/sėmenų ar alyvuogių aliejumi- tikra „vitaminų bomba“.

Vitaminas C, esantis kopūstuose, gelbsti nuo avitaminozės, stiprina imunitetą, o taip pat gražina odą. Gera žinia, kad termiškai apdorojant kopūstus, C vitaminas lieka.

Rauginti kopūstai stiprina širdies raumenį, normalizuoja cukraus, cholesterolio kiekį kraujyje, jie puikiai tinka tiems, kurie kenčia nuo sulėtėjusios medžiagų apykaitos, cukrinio diabeto, besirūpinantiems širdies ir kraujagyslių sistema. Tačiau turint aukštą kraujospūdį, padidėjusį rūgštingumą, kasos, tulžies, inkstų nepakankamumą, apie porcijų dydį pasikonsultuokite su gydytoju.

Rauginti produktai (ne tik kopūstai, bet ir burokėliai, agurkai) gerina žarnyno mikroflorą. Jie vadinami probiotiniais produktais ir yra ypač svarbūs, nes žiemą daugelis vartoja antibiotikus, kurie stipriai sumažina gerųjų bakterijų atsargas.

  • Obuoliai

Dar vienas, jau minėtas produktas – obuoliai. Labiausiai tinka lietuviški, ekologiški, kad galima būtų valgyti su odele. Australų mokslininkai teigia, kad tai – sveikiausi vaisiai žemėje. Ir gal jie teisūs, nes tirpios ir netirpios obuoliuose esančios skaidulos gerina žarnyno peristaltiką, pašalina šlakus ir kenksmingas medžiagas iš organizmo, spartina medžiagų apykaitą ir padeda reguliuoti svorį. O juk 70% imuninės sistemos priklauso nuo mūsų žarnyno darbo. Jei žarnynas sveikas, gera mikroflora, nesikaupia toksinai, vadinasi organizmas pajėgs susidoroti su grybeliais, virusais ir bakterijomis.

riešutai

shutterstock.com

  • Riešutai

„Tindi rindi riuška, kas ten miške triuška?“ Jei neprisiriešutavote patys, nusipirkite riešutų ir mėgaukitės po saujelę kasdien. Tai yra maistas prieš senėjimą: Omega 3, vitaminų E, seleno, kalcio, kalio, cinko ir kt. šaltinis.

Beje, nors Kalėdiniu laikotarpiu populiariausi lazdynų ir graikiniai riešutai, bet migdolo riešutai – dar ir šarminantis produktas.

Vienas pavojus – nepadauginkite, nes tai kaloringas produktas. Kai kam pavalgius riešutų jaučiamas skrandyje sunkumas ar kiti negalavimai. Rekomenduočiau visus riešutus pamirkyti nors kelias valandas, taip atsiskleis tikrasis jų skonis, palengvės virškinimas ir sustiprinsite imuninę sistemą.

  • Spanguolės

Spanguoles vadinu uogų karaliene dėl jose esančio didelio maistinių medžiagų ir antioksidantų kiekio. Spanguolės – ne tik vitamino C, vitamino E ir maistinių skaidulų šaltinis, bet ir labai nekaloringos: pusė puodelio tik 25 kalorijos.

Spanguolės yra šlapimą varanti uoga, todėl sumažina šlapimo takų infekcijos riziką, apsisaugo nuo tam tikrų vėžio formų ir gerina imuninės sistemos funkcijų darbą. Spanguoles desertui susitrinkite su medumi ir mėgaukitės su imbiero arbata – tai trys stipriausi žiemos meto imuninės sistemos stiprintojai.

Spanguoles išlaikyti šviežias per visą žiemą labai paprasta. Į sandarius indelius ar stiklainius įberkite spanguoles, užpilkite labai šaltu vandeniu ir laikykite uždengę šaldytuve, kol suvartosite. Kartą per mėnesį pakeiskite vandenį.

spanguolės

shutterstock.com

  • Medus, erškėtuogių vaisiai ir šaltalankių uogos

Medus, erškėtuogių vaisiai ir šaltalankių uogos turėtų taip pat būti ant mūsų stalo.

Medaus padauginti nereikėtų, nes tai cukrus ir rekomenduoju su juo elgtis kaip vaistu.

O erškėtuogių ir šaltalankių uogų retas kuris prisirenka. Aš suradau būdą kaip paprastai jų prisikaupti ir užpyliau du šaldiklio stalčius šiomis lietuviškomis C vitamino kapsulėmis. Dabar ryte ne tik mėgaujuosi kokteiliu iš sėmenų, šaltalankių ir kaimyno erškėtuogių, bet ir keliomis šaltomis šaltalankio uogomis įtrinu veidą, kol jos sprogsta. Pajuntu lengvą rūgštelės pabadymą ir jaunystės kvapą.

  • Citrusiniai vaisiai, įvairios daržovės, jūros kopūstai, grybai ir kiti gardumynai

Jei nėra galimybės pasimėgauti šiuo lietuvišku turtu, lieka prekybininkų atvežti citrusiniai vaisiai, įvairios daržovės, jūros kopūstai, grybai ir kiti gardumynai.

Svarbiausia! Valgyti kuo įvairesnį ir vertingą, šviežią maistą. Propaguojame Viduržemio jūros virtuvę, todėl pagrindą turėtų sudaryti ne makaronai, kruopos, duona, o daržovės, vaisiai ir riebi žuvis.

Reikėtų apriboti sunkų, riebų maistą, kurio virškinimui organizmas sunaudoja daug energijos ir vidinių resursų. Tad riešutai, sėklos, avokadai, alyvuogės, silkė, skumbrė, lašiša – pagrindiniai Omega 3 šaltiniai turi puikuotis ant jūsų stalo šalia įvairių formų ir spalvų kopūstų, morkų, burokėlių, paprikų, ridikų, šparaginių pupelių ir džiovintų pomidorų – C,E,B ir A natūralių vitaminų šaltinių.

Pabaigai pasakysiu – nepamirškite pabūti gryname ore, stresui užtrenkite duris ir nežiūrėkite neigiamų laidų per TV. Geriau judėkite ir gerkite pakankamai gero (geriausia šarminio) vandens. Šypsokitės, būkite laimingi ir aplankys jus Kalėdų senelis su maišu sveikatos ir sėkmės!

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Mityba

Viduržemio jūros dieta – gyvenimo būdas, praturtintas vertingu maistu

Pakoreguoti savo figūrą ar numesti kelis nereikalingus kilogramus nori bene kiekvienas žmogus. Įvairios dietos – greičiausias ir lengviausias svorio metimo būdas. Deja, tačiau kai kurios dietos gali suteikti daugiau žalos nei naudos, todėl visais svorio metimo metodais tikrai nereikėtų pasikliauti besąlygiškai. Viduržemio jūros dieta – ne tik efektyvus, bet ir sveikatai naudingas svorio metimo būdas, […]

views 808
Mityba

Maisto ruoša vasarą – kaip gaminti sveikiau ir paprasčiau?

Prasidėjus šiltajam sezonui, kai už lango kaitina saulė, vis labiau norisi ne tik maistingų, bet ir „lengvesnių“ patiekalų – tiek sudėties, tiek gamybos proceso atžvilgiu. Kitaip nei žiemos metu, vasarą norisi gaminti greičiau ir paprasčiau. Tad toliau šiame straipsnyje rasite naudingų patarimų, kurie leis vasarą gaminti greičiau, neaukojant dienos meniu maistingumo ir maisto produktų įvairovės. […]

views 594
Mityba

Kodėl naudinga gerti šviežiai spaustas sultis?

Nesubalansuotai maitinantis, vartojant nepakankamą kiekį maistinių medžiagų, nesirenkant įvairaus maisto, žmogaus organizmui ilgainiui ima stigti vitaminų bei kitų gerai sveikatos būklei reikalingų medžiagų. Tokių medžiagų trūkumas gali pasireikšti nemaloniais simptomais. Žmogui padidėja nuovargis, pablogėja nuotaika, nusilpsta imunitetas, susilpnėja rega, pablogėja odos, plaukų bei nagų būklė bei išvaizda. Pasireiškus tokiems požymiams, dažniausiai keliaujama į vaistinę ir […]

views 722

Erzina daugybė puodų virtuvėje? Išsirinkite vieną universalų!

Normalu virtuvėje turėti kelis skirtingų dydžių puodus – padažams, pusryčių košei, troškiniams, sriubai. Tačiau, ko gero, kiekvieno virtuvėje yra tas vienas puodas, kuris naudojamas dažniausiai. Ypač kai įprastai gaminamų patiekalų meniu nusistovėjęs ir valgančiųjų skaičius beveik visuomet toks pat. Kaip pasirinkti tokį universalų puodą ir išvengti daugelio skirtingų puodų? 3 esminiai kriterijai. 1. Suderinamumas su […]

views 588
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 753