Vienas brangiausių prieskonių pasaulyje – šafranas – turi daugybę skambių epitetų. Jis neretai vadinamas auksiniu kulinarijos produktu, prieskonių karaliumi, egzotiškiausiu pagardu ir netgi turtingumo simboliu. Be to, nuo neatmenamų laikų šafranas yra naudojamas ne tik kulinarijoje, bet ir parfumerijos industrijoje bei alternatyvioje medicinoje.
Prabangaus prieskonio kilmės užuomazgos siekia daugybę skirtingų kultūrų – šafranas buvo pažįstamas bei vertinamas įvairiose civilizacijose dar prieš mūsų erą. Visgi dažniausiai egzotiško prieskonio kilmė sietina su šumerų gyvavimo laikotarpiu prieš 3500 m. pr. Kr.
Mūsų dienomis šafranas dažniausiai yra auginamas srityje nusidriekiančioje nuo Viduržemio jūros vakarų iki Kašmyro rytų. Pagrindiniai šafrano gamintojai yra Iranas, Azerbaidžanas, Marokas, Graikija, Turkija, Indija, taip pat Ispanija, Italija. Unikalusis šafranas yra išgaunamas iš violetinių daržinio kroko žiedų purkų, pražįstančių tik keletui savaičių per metus. Žiedai yra renkami rankomis, tik ryte ir tik tuomet, kai nelyja. Siūlelio formos tikrojo kroko žiedų purkos sveria tik po 10 miligramų, todėl vienam kilogramui šafrano žaliavos reikia net 150-200 tūkstančių žiedų.
Viena iš ypatingų šafrano savybių, dėl kurios prieskonis itin branginamas kulinarų, yra jo dažomoji savybė. Teigiama, kad užtenka vos dviejų purkų trims litrams vandens nudažyti. (Beje, įdomus faktas, manoma, kad viduramžiais šis prieskonis buvo naudojamas kaip universalus aukso atspalvio dažiklis – juo dažydavo karalių drabužius.)
Kadangi yra ypač stiprus, šafranas dažniausiai nėra barstomas kaip įprastas prieskonis. Neretai šafranas ruošiamas jį išmirkius vandenyje (naudojamas nukoštas skystis), kitais atvejais – sumalamas ir sumaišomas su nedideliu kiekiu pieno, tuomet jis naudojimui tinka jau po pusvalandžio.
Auksinis prieskonis tinkamas salotoms, sriuboms, košėms, miltiniams, mėsos bei žuvies patiekalams pagardinti. Taip pat naudinga gerti šafrano arbatą arba prieskonio įberti į stiklinę šilto pieno. Tiesa, verta atsiminti, jog egzotiško prieskonio skonis slepia unikalų kartumą, todėl juo patiekalus gardinti reikia saikingai.
Beje, auksinis prieskonis naudingas ne tik dėl sodraus, autentiško skonio. Jis taip pat įvardijamas galingu afrodiziaku (sudėtyje yra apie 150 aromatinių medžiagų, o viena jų – safranalis – būdinga tik kroko purkoms, todėl dažnai naudojamas ir kuriant parfumeriją), gebančiu bet kokį patiekalą paversti kulinariniu šedevru.
Verta prisiminti, prieskoniu karalius geriausiai veikliąsias medžiagas išsaugo laikomas popieriniame maišelyje, sausoje ir tamsioje vietoje.
Šafranas nuo ankstyvųjų amžių naudojamas alternatyvioje medicinoje gydant širdies bei virškinamojo trakto ligas (pavyzdžiui, prieskonyje aptinkamas glikozidas yra svarbus tinkamai širdies kraujagyslių veiklai palaikyti). Šafrano sudėtyje gausu B grupės vitaminų, daug karotinoidų, tarp jų likopeno bei zeaksantino, pastarasis ypač vertingas puikaus regėjimo palaikymui. Indų tradiciniame gydyme auksinis prieskonis buvo pasitelkiamas šlapimo takų ir kepenų ligoms gydyti, o Arabų kultūroje naudotas kaip anestetikas. Kinų medicinoje šiuo prieskoniu netgi bandyta gydyti vėžį. Beje, šiuolaikinė medicina taip pat pripažino šafraną turint antikarcinogeninių ir antimutageninių savybių.
Egzotiškas prieskonis, manoma, padeda įveikti depresiją, astmą, panikos atakas, galvos skausmus ir migreną. Natūralios medicinos šalininkai teigia, jog šafranas gelbsti esant mažakraujystei bei endokrininės sistemos sutrikimams. Prieskonių karalius vertingas ir šaltuoju metu laiku, nes turi galios stimuliuoti imuninę sistemą ir padidinti atsparumą peršalimo ligoms. Svarbu ir tai, jog šafranas geba apsaugoti organizmą nuo toksinų bei laisvųjų radikalų.
Grožio puoselėjimo aspektu egzotiškas prieskonis yra vertingas kai siekiama palaikyti puikią odos būklę. Pavyzdžiui, prabangus tepalas iš sandalmedžio ir šafrano kovoja prieš pigmentaciją, gydo alergijas ir padeda spręsti tamsių paakių problemą (odai aplink akis stiprinti naudinga rožių vandens ir šafrano esencija, o toks pats mišinys vartojamas „iš vidaus“ netgi gali apsaugoti nuo apakimo).
Prieskonio vartojimas nėra rekomenduojamas esant intensyviems virškinamojo trakto skausmams, nėščiosioms (nepaisant to, jog yra siūlomas naudoti esant nevaisingumo bei potencijos problemoms gydyti). Taip pat šafrano negalima vartoti, jeigu šis prieskonis kelia alergiją bei vaikams iki dviejų metų.