Mityba

Pasitikrinkite: kokių mineralų trūksta organizmui?

Publikuotas 2016 28 birželio views 34855
bigstockphoto.com

Internete netrūksta informacijos apie sveikatą, o ypač – mitybą, tačiau neteisingai panaudotos žinios gali atnešti daugiau žalos nei naudos. Pavyzdžiui, nepasikonsultavus su gydytoju ir sau pritaikius kito žmogaus mitybos planą, atsiranda tikimybė, jog su maistu nebegausite reikalingų medžiagų. Todėl būtina atkreipti dėmesį į mineralų trūkumo požymius, ir jei jie pasireiškia Jums, nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.

Kas sukelia mineralų nepakankamumą?

Daugiausia mineralų gaunama su maistu. Jei mityba labai skurdi, pavyzdžiui, valgoma daug greito maisto bei mažai vaisių ir daržovių, padidėja mineralų nepakankamumo tikimybė. Į rizikos grupę patenka ir tie, kurie save alina dietomis, kenčia nuo valgymo sutrikimų arba prasto apetito. Neigiamą įtaką gali daryti ir mitybos apribojimai, pavyzdžiui, veganizmas arba alergija maistui.

Tačiau tai, jog suvartojate reikiamą kiekį mineralų turinčio maisto, dar nereiškia, jog organizmas įsisavina visas naudingąsias medžiagas. Kartais tam trukdo vidinių organų ligos (kepenų, tulžies pūslės, žarnyno, kasos, inkstų), chroniškas alkoholizmas bei kai kurių vaistų vartojimas – antacidų, antibiotikų, laisvinamųjų ir diuretikų.

Jei Jums pasireiškia kurie nors organizmo sutrikimai, susipažinkite su simptomais, bylojančiais apie mineralų trūkumą.

Magnis

mineralai maiste

bigstockphoto.com

Tai vienas svarbiausių mineralų, skatinantis kitų naudingųjų medžiagų (natrio, kalio, fosforo ir kalcio) įsisavinimą. Magnis yra tiesiog būtinas palaikyti hidrataciją, rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, raumenų (įskaitant širdį) susitraukimus. Be to, mineralas skatina kaulų augimą bei dalyvauja enzimų, kurie kontroliuoja angliavandenių ir amino rūgščių įsisavinimą, gamyboje. Suaugęs vyras per parą turėtų su maistu gauti 400 mg, o moteris – 310 mg magnio.

Ženklai, išduodantys magnio trūkumą: irzlumas, galvos svaigimas, mėšlungis, raumenų silpnumas, nuovargis, depresija, drebulys, audinių sukalkėjimas.

Magnio šaltiniai: migdolai, sezamo sėklos, bananai, sojų varškė, moliūgų sėklos, špinatai, jogurtas, kefyras, avokadai, juodasis šokoladas.

Kalcis

Ne tik palaiko kaulų bei dantų sveikatą ir tvirtumą. Šis mineralas pasižymi daugybe galių: reguliuoja širdies darbą, palaiko rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, padeda kraujui krešėti bei gaminti kai kuriuos hormonus. Be to, kalcis greitina medžiagų apykaitą, pakankamas jo vartojimas gali sumažinti gaubtinės ir tiesiosios žarnos, kiaušidžių bei krūties vėžio tikimybę. Rekomenduojama paros norma suaugusiajam – 1000 mg.

Kalcio trūkumo ženklai: artritas, kaulų ir raumenų, ypač nugaros ir kaklo, skausmas, trapūs nagai, depresija, padidėjęs kraujo spaudimas, sąstingis, inkstų akmenys, mėšlungis, nervingumas, dantų ėduonis, osteoporozė.

Kalcio šaltiniai: jogurtas, sūris, sardinės, pienas, sojų varškė, lašiša, lapiniai kopūstai, apelsinų sultys, avižos, špinatai.

mineralai maiste

bigstockphoto.com

Geležis

Būtinas elementas greitai medžiagų apykaitai bei hemoglobino susidarymui. Šis baltymas prisideda prie raudonųjų kraujo kūnelių, kurie organizme perneša deguonį, susidarymo. Geležies trūkumas – pats dažniausias mineralų nepakankamumas pasaulyje, dėl menstruacijų metu netenkamo kraujo ypač būdingas moterims. Vyrams per dieną geležies reikia bent 8,7 mg, moterims – 14,8 mg.

Geležies gali trūkti jei jaučiatės silpni, pavargę, svaigsta galvą, daužosi širdis, suprastėjo atmintis, sunku susikoncentruoti, susilpnėjo imunitetas, išsivystė mažakraujystė.

Geležies šaltiniai: lęšiai, grikiai, špinatai, petražolė, jautiena, aviena, lašiša, burokėliai.

Natris

Kartu su kaliu reguliuoja vandens kiekį organizme, kraujyje palaiko rūgščių ir šarmų balansą. Mineralo trūkumas šiais laikais pasireiškia itin retai, kadangi didžiuliai kiekiai natrio randami perdirbtame maiste. Tiesa, jei vartojate diuretikus arba smarkiai prakaituojate, derėtų atkreipti dėmesį į tai, ar per dieną su maistu gaunate 1500 mg šio mineralo.

Natrio trūkumą išduodantys ženklai: Pilvo pūtimas, svorio kritimas, raumenų silpnumas, nuovargis, orientacijos suprastėjimas, galvos skausmas, mėšlungis, pykinimas arba vėmimas, širdies permušimai.

Natrio šaltiniai: valgomoji druska ir kiti jos turintys produktai.

Cinkas

mineralai maiste

bigstockphoto.com

Stiprindamas imuninę sistemą, kovoja su ligomis, palaiko gerą regėjimą, dalyvauja dantų ir kaulų formacijoje. Cinkas reikalingas energijos gamybai, žaizdų gijimui, be to, pasižymi antioksidacinėmis savybėmis. Būtina cinko paros norma suaugusiems vyrams – 11 mg, moterims – 8 mg.

Cinko trūkumą gali reikšti šie negalavimai: apetito sumažėjimas, aknė, slenkantys plaukai, nuovargis, susilpnėję skonio arba uoslės receptoriai, egzema, trupantys nagai arba ant jų atsiradusios baltos dėmės, viduriavimas, suprastėjusi atmintis.

Cinko šaltiniai: Graikiniai riešutai, saulėgrąžos, kiaulių kepenėlės, pieno produktai, pupelės, avokadai, pomidorai.

Fosforas

Randamas kiekvienoje kūno ląstelėje, o tam, kad veiktų pilnu pajėgumu, turi būti pasisavinamas kartu su kalciu. Mineralas dalyvauja beveik visose kūne vykstančiose cheminėse reakcijose: medžiagų apykaitoje, energijos gamyboje, ląstelių dalinimęsi. Vartojantiems cinką greičiau gyja kaulų lūžiai, o ląstelės – atsinaujina. Suaugusiesiems per dieną reiktų suvartoti 700 mg fosforo.

Galimi fosforo trūkumo ženklai: silpni kaulai ir dantys, sąnarių skausmas, nuovargis, nukritęs svoris, sumažėjęs apetitas, slenkantys plaukai, sąstingis, mažakraujystė.

Fosforo šaltiniai: žuvis, varškė, kiaušiniai, riešutai, kiaulių kepenys, džiovinti grybai, krienai, žalieji žirneliai.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Turtingiausi omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: sąrašas naudingas ir veganams!
Sveikata

Omega 3 žuvų taukai: kokia jų nauda?

Žuvų taukai yra vieni iš populiariausių ir naudingiausių maisto papildų, kuriuos vartoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie yra turtingi omega-3 riebalų rūgštimis, kurios yra būtinos mūsų organizmo sveikatai ir gerovei palaikyti. Tačiau kokia tiksliai yra omega-3 žuvų taukų nauda ir kaip pasirinkti geriausius papildus – atsakome žemiau. Kas yra omega 3 riebalų rūgštys? Omega 3 […]

views 126
Mityba

Sveiki kokteiliai, kurie sustiprins ir prailgins vasaros įdegį

Vasara odai suteikia sveiką ir auksinį įdegį, kuris padidina patrauklumą. Norėdami gauti gražų įdegį ir kuo ilgiau jį išlaikyti, galite padėti savo odai iš vidaus. Raktas į gražų ir ilgalaikį įdegį iš vidaus yra beta karotinai. Atkreipkite dėmesį į šiuos skanius kokteilius, į kuriuos įdėta šių antioksidantų, kurie padidins jūsų odos grožį. Beta karotinai yra […]

views 8858
Mityba

10 priežasčių, kodėl turėtumėte įtraukti avokadą į savo dienos racioną

Skanūs, universalūs ir teikiantys naudos sveikatai, avokadai yra puikus jūsų dietos papildymas. Nors jie turi daug riebalų ir kalorijų, tačiau yra ypač maistingi. Dėl šilkinio minkštimo ir švelnaus skonio jie puikiai tinka salotoms, sumuštiniams ir net desertams gaminti. Štai 10 priežasčių, kurias turėtumėte prisiminti kitą kartą eidami į maisto prekių parduotuvę: Avokaduose yra sveikųjų riebalų. […]

views 8863
Mityba

Ką valgyti prieš treniruotę?

Žmonės, norintys sulieknėti, dažnai užduoda klausimą, ką valgyti prieš treniruotę? Tinkamas maistas prieš sportą suteiks energijos pratimams atlikti. Jei vieną ar dvi valandas prieš eidami sportuoti normaliai pavalgėte, prieš treniruotę valgyti nebereikia. Geriausi angliavandeniai, kuriuos galite suvalgyti prieš sportuojant, yra lėtai įsisavinimi, pavyzdžiui, avižiniai dribsniai, citrusiniai vaisiai, rudieji ryžiai, saldžiosios bulvės. Tai suteiks energijos, kurios […]

views 5995
Mityba

Tegyvuoja arbūzas! Odė vasaros uogai

Tegyvuoja arbūzas! Mes labai mėgstame arbūzą ir pateiksime originalių bei skanių idėjų, kaip mėgautis juo ne tik kaip įprastu desertu. Beje, rugpjūčio 3- ioji yra oficiali arbūzų diena. Atšilus orams nėra nieko maloniau ir gaiviau nei mėgautis skaniu arbūzu. Negana to, arbūzas yra ne tik skanus, bet ir turi daug sveikų savybių, kurios privers jį […]

views 5361