Radote klaidą? Radote klaidą?
Mityba

Mitai ir faktai apie maisto šildymą mikrobangų krosnelėje

Publikuotas 2016 lapkričio 11 views 16791
Mitai ir faktai apie maisto šildymą mikrobangų krosnelėje shutterstock.com

Ką manote apie maisto šildymą mikrobangų krosnelėje? Kaip geriau šildyti maistą – keptuvėje ar mikrobangų krosnelėje? Neabejotinai esate girdėję įvairių gandų apie mikrobangų krosnelę, tad aiškinamės, kas tiesa, o kas melas. Mitus griauna arba patvirtina asmeninė trenerė ir mitybos specialistė Jūratė Gliožerienė.

MITAS: Vienas mikrobangų krosnelėje pašildytas arba virtas valgis žmogaus nenužudys, tačiau, kai toks maistas yra vartojamas nuolat, organizmas yra alinamas, dėl to anksčiau ar vėliau užklups ligos.

Per kelis dešimtmečius nėra atlikti nei vieni išsamūs nepriklausomi tyrimai, kaip mikrobangos paveikia maistą. Pavieniai tyrimai atskleidžia įvairius rezultatus ir skirtingas išvadas, tačiau dėl menkos jų apimties mokslinėje visuomenėje jie nepripažįstami ir jų atsakymai nėra patvirtinti kaip teisingi faktai.

Sveikiausia produktus troškinti garuose arba vandenyje, kepti be riebalų, nes deginti riebalai – vienas labiausiai paplitusių kancerogenų. Bet mikrobangų krosnelė taip pat nėra blogas įrenginys. Darbe šiuo prietaisu pasišildyti namuose gamintą sveiką maistą yra žymiai geriau nei valgyti šaltus sumuštinius.

MITAS: Šildyti vaikui pieną mikrobangų krosnelėje – griežtai draudžiama. 

Mikrobangų krosnelėje skleidžiamų bangų energija per maža, kad suardytų molekulę. Gaminant mikrobangų krosnelėje, maisto sudėtis nesikeičia. Biologiniai organizmai ir vitaminai gali žūti tik dėl perkaitimo, tačiau ne paslaptis, kad kai jau perkeptas maistas yra dar kartą kepamas šildant, tai taip pat turi mažai naudos ir skonio. Taigi vieni vitaminai ir bakterijos išlieka, kitos žūva bet kuriuo atveju. Šildant pieną mikrobangų krosnelėje perspėjama tik dėl karščio, kuris gali nudeginti, kadangi karštis pasiskirsto netolygiai, bet, kad tai kokiu nors būdu darytų įtaką sveikatai, taip pat jokių patvirtintų rimtų tyrimų nėra.

Mitai ir faktai apie maisto šildymą mikrobangų krosnelėje

shutterstock.com

MITAS: Mikrobangų krosnelėje šildyti produktai praranda savo maistinę vertę. 

Pats maistas nesudarkomas, kaip nors nepakeičiamas, juolab, kad visi kiti maisto ruošimo būdai: virimas, garinimas, kepimas taip pat daugiau ar mažiau sumažina maistinę vertę. Pagrindinė taisyklė – nesvarbu, kokiu būdu maistas yra šildomas, svarbiausia jo neperkaitinti ir nesudeginti!

Atminkite, kad daugiau vitaminų ir maistinių medžiagų yra išsaugoma tuomet, kai yra pasirenkamas tinkamas apdorojimo laikas. Pavyzdžiui, kai verdate daržoves, sudėkite jas ne visas iš karto, o laikykitės eiliškumo, t.y. morkas bei kopūstus įdėkite anksčiau, vėliau dėkite daržoves, kurioms išvirti reikia kur kas trumpesnio laiko. Mėsą geriausia matuoti įsmeigiamu termometru. Įsmeigtas į mėsos vidurį termometras turėtų rodyti apie 70°C temperatūrą, tokia temperatūra reiškia, kad mėsa jau paruošta ir visos bakterijos, kurios gali būti žalingos žmogaus organizmui yra sunaikintos. Ilgiausiai užtrunka paruošti ankštines daržoves. Tad gamindami patiekalus su jomis, atminkite, kad pirmiausia turite virti ar troškinti būtent jas. Geriausia pavirti vieną ar du kartus, pakeičiant vandenį. Ankštinės daržovės savo viršutiniame sluoksnyje turi daugybę apsauginių elementų nuo parazitų, kurie sukelia pilvo pūtimą.

Mikrobangų krosnelė – daugiau naudos negu žalos?

Taigi, moksliškai nėra įrodyta, kad naudojantis krosnele pagal instrukcijas, būtų galima pakenkti sveikatai. Toks maisto ruošimo būdas ypatingai patogus tuo, kad nereikia jokių riebalų šildymui, maistas greitai sušyla, nes krosnelėje galima gaminti maistą be riebalų, o tai juk  privalumai šiandien, kai žmonės nuolat skuba. Sveikiau maistą pašildyti mikrobangų krosnelėje nei dar kartą jį kepti, norint jį pašildyti ir dar papildomai įdėti riebalų ir taip jau riebiam maistui. Žinoma, dėl žinių apie poveikį sveikatai trūkumo, nuolat valgyti pašildytą maistą nerekomenduojama, tačiau tai tikrai yra geriau nei valgyti greito maisto užkandinėse, sumuštinius degalinėse ar nežinia kaip pagamintą maistą kavinėse.  

Tad nuspręsti, ar mikrobangų krosnelė gali būti naudinga ar žalinga, galite individualiai, atkreipdami dėmesį į savo dabartinius mitybos įpročius. Jeigu šis prietaisas Jums būtų žingsnis į priekį nuo žalingesnių valgymo įpročių – tuomet pradėkite mėgautis su saiku šildytu maistu. Jeigu jau esate pratę valgyti šviežius patiekalus arba šildote garuose – likite prie šio sprendimo.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai

Padėkime skrandžiui per šventes

Miestas ir širdys pasipuošė laukimu. Įsižiebė ne tik gatvės, bet ir viltys. Skubame pakuoti paskutiniąsias dovanas. Greitai pasimatysime su pačiais artimiausiais žmonėmis ir kartu susėsime prie šventinio stalo. Tačiau gražiausios metų šventės gali būti ne vien tik džiaugsmas, bet ir didelis iššūkis mūsų skrandžiui, ir visai virškinimo sistemai. Maisto iššūkis Prieš didžiąsias metų šventes ne […]

views 4190
Granola
Mityba

Pasigaminkite savo sveiką ir 100% natūralią Granolą

Vieni iš skaniausių pusryčių yra Granola. Tačiau pirktinėje Granoloje gausu rafinuoto cukraus, kvapiųjų medžiagų ir aliejų. Štai kodėl peteikiame jums 100% natūralios Granolos receptą, kurią lengvai pasigaminsite namuose, o svarbiausia, kad skonis bus nuostabus! Recepte rasite 2 skirtingas rūšis riešutų, sėklų ir vaisių. Tokia Granola yra nuostabus būdas pradėti savo dieną, kad gautumėte reikiamą kiekį […]

views 3809
Didžiausios klaidos virtuvėje: nuo bananų šaldytuve iki peilių indaplovėje
Mityba

Didžiausios klaidos virtuvėje: nuo bananų šaldytuve iki peilių indaplovėje

Dažniausiai manome, kad savo virtuvėje viską žinome ir čia klaidų nedarome. Tačiau dažnas mūsų vis dar daržoves laiko šaldytuvo stalčiuose ir peilius deda į indaplovę. Taigi, laikas sužinoti, kokias dar klaidas darote virtuvėje. Klaidų, dėl kurių maistą išmetame anksčiau, nei galėtume, neišvengia niekas. Portalas „Greatist“ pateikia didžiausias klaidas, kurias darome virtuvėje – sužinoję apie jas […]

views 2395
efektyviai riebalus tirpdantis gėrimas
Mityba

Efektyviai riebalus tirpdantis gėrimas

Kol jūs miegate, kūnas degina riebalus, todėl, kuo ilgiau miegate – tuo daugiau riebalų sudeginate! Ar žinojote, kad 8 valandos miego yra idealios sąlygos raumenų formavimuisi ir taip pat medžiagų apykaitos procesams? Virškinimo procesas išsilaiko kūno viduje ir riebalai pradeda tirpti, todėl metabolizmas vyksta geriau tada, kai miegame. Kad riebalų tirpimas labiau suaktyvėtų, siūlome išbandyti […]

views 5765
Visų prieskonių karalienė – ciberžolė gelbsti nuo ligų
Mityba

Visų prieskonių karalienė – ciberžolė gelbsti nuo ligų

Ciberžolė ne tik sušildo kūną, bet gali būti ir efektyvus maisto papildas. Daugelis mokslinių tyrimų rodo, kad ji turi daug naudos žmogaus fizinei sveikatai bei smegenims. Ciberžolės sudėtyje yra biologiškai aktyvių junginių, kurie turi galingų gydomųjų savybių. Šis geltonos spalvos prieskonis Indijoje naudojamas jau tūkstančius metų ne tik kaip prieskonis, bet kaip ir vaistinis augalas. […]

views 5638