Ką manote apie maisto šildymą mikrobangų krosnelėje? Kaip geriau šildyti maistą – keptuvėje ar mikrobangų krosnelėje? Neabejotinai esate girdėję įvairių gandų apie mikrobangų krosnelę, tad aiškinamės, kas tiesa, o kas melas. Mitus griauna arba patvirtina asmeninė trenerė ir mitybos specialistė Jūratė Gliožerienė.
MITAS: Vienas mikrobangų krosnelėje pašildytas arba virtas valgis žmogaus nenužudys, tačiau, kai toks maistas yra vartojamas nuolat, organizmas yra alinamas, dėl to anksčiau ar vėliau užklups ligos.
Per kelis dešimtmečius nėra atlikti nei vieni išsamūs nepriklausomi tyrimai, kaip mikrobangos paveikia maistą. Pavieniai tyrimai atskleidžia įvairius rezultatus ir skirtingas išvadas, tačiau dėl menkos jų apimties mokslinėje visuomenėje jie nepripažįstami ir jų atsakymai nėra patvirtinti kaip teisingi faktai.
Sveikiausia produktus troškinti garuose arba vandenyje, kepti be riebalų, nes deginti riebalai – vienas labiausiai paplitusių kancerogenų. Bet mikrobangų krosnelė taip pat nėra blogas įrenginys. Darbe šiuo prietaisu pasišildyti namuose gamintą sveiką maistą yra žymiai geriau nei valgyti šaltus sumuštinius.
MITAS: Šildyti vaikui pieną mikrobangų krosnelėje – griežtai draudžiama.
Mikrobangų krosnelėje skleidžiamų bangų energija per maža, kad suardytų molekulę. Gaminant mikrobangų krosnelėje, maisto sudėtis nesikeičia. Biologiniai organizmai ir vitaminai gali žūti tik dėl perkaitimo, tačiau ne paslaptis, kad kai jau perkeptas maistas yra dar kartą kepamas šildant, tai taip pat turi mažai naudos ir skonio. Taigi vieni vitaminai ir bakterijos išlieka, kitos žūva bet kuriuo atveju. Šildant pieną mikrobangų krosnelėje perspėjama tik dėl karščio, kuris gali nudeginti, kadangi karštis pasiskirsto netolygiai, bet, kad tai kokiu nors būdu darytų įtaką sveikatai, taip pat jokių patvirtintų rimtų tyrimų nėra.
MITAS: Mikrobangų krosnelėje šildyti produktai praranda savo maistinę vertę.
Pats maistas nesudarkomas, kaip nors nepakeičiamas, juolab, kad visi kiti maisto ruošimo būdai: virimas, garinimas, kepimas taip pat daugiau ar mažiau sumažina maistinę vertę. Pagrindinė taisyklė – nesvarbu, kokiu būdu maistas yra šildomas, svarbiausia jo neperkaitinti ir nesudeginti!
Atminkite, kad daugiau vitaminų ir maistinių medžiagų yra išsaugoma tuomet, kai yra pasirenkamas tinkamas apdorojimo laikas. Pavyzdžiui, kai verdate daržoves, sudėkite jas ne visas iš karto, o laikykitės eiliškumo, t.y. morkas bei kopūstus įdėkite anksčiau, vėliau dėkite daržoves, kurioms išvirti reikia kur kas trumpesnio laiko. Mėsą geriausia matuoti įsmeigiamu termometru. Įsmeigtas į mėsos vidurį termometras turėtų rodyti apie 70°C temperatūrą, tokia temperatūra reiškia, kad mėsa jau paruošta ir visos bakterijos, kurios gali būti žalingos žmogaus organizmui yra sunaikintos. Ilgiausiai užtrunka paruošti ankštines daržoves. Tad gamindami patiekalus su jomis, atminkite, kad pirmiausia turite virti ar troškinti būtent jas. Geriausia pavirti vieną ar du kartus, pakeičiant vandenį. Ankštinės daržovės savo viršutiniame sluoksnyje turi daugybę apsauginių elementų nuo parazitų, kurie sukelia pilvo pūtimą.
Taigi, moksliškai nėra įrodyta, kad naudojantis krosnele pagal instrukcijas, būtų galima pakenkti sveikatai. Toks maisto ruošimo būdas ypatingai patogus tuo, kad nereikia jokių riebalų šildymui, maistas greitai sušyla, nes krosnelėje galima gaminti maistą be riebalų, o tai juk privalumai šiandien, kai žmonės nuolat skuba. Sveikiau maistą pašildyti mikrobangų krosnelėje nei dar kartą jį kepti, norint jį pašildyti ir dar papildomai įdėti riebalų ir taip jau riebiam maistui. Žinoma, dėl žinių apie poveikį sveikatai trūkumo, nuolat valgyti pašildytą maistą nerekomenduojama, tačiau tai tikrai yra geriau nei valgyti greito maisto užkandinėse, sumuštinius degalinėse ar nežinia kaip pagamintą maistą kavinėse.
Tad nuspręsti, ar mikrobangų krosnelė gali būti naudinga ar žalinga, galite individualiai, atkreipdami dėmesį į savo dabartinius mitybos įpročius. Jeigu šis prietaisas Jums būtų žingsnis į priekį nuo žalingesnių valgymo įpročių – tuomet pradėkite mėgautis su saiku šildytu maistu. Jeigu jau esate pratę valgyti šviežius patiekalus arba šildote garuose – likite prie šio sprendimo.