Dėl dietų ir kuo siauresnio liemens pamišusiame pasaulyje žodis „riebalai“ skamba tarsi keiksmažodis. Todėl nenuostabu, kad parduotuvių lentynas pamažu užkariauja liesi ar mažo riebumo produktai. Niekas negali nuginčyti, kad jie turi mažiau kalorijų, tačiau ar tikrai atneša naudos sveikatai?
Dažnas norintis sulieknėti pamiršta, jog nesotieji riebalai žmogui – tiesiog būtini. Jie aprūpina organizmą omega 3 riebalų rūgštimis, padeda įsisavinti tokius vitaminus kaip A, D, E ir K, skatina hormonų gamybą, palaiko kraujagyslių ir nervų sistemos sveikatą. Jei sėklas (moliūgų, čija, linų sėmenis), avokadus, riešutus ir laukinę lašišą iškeičiate į mažo riebumo produktus, organizme pradeda trūkti naudingų medžiagų, o to pasekmė – sveikatos problemos.
Riebalų pašalinimas iš produkto ženkliai pakeičia skonį. Gamintojai, norėdami išlaikyti jį patrauklų potencialiems pirkėjams, į produktus prideda daugybę cukraus, t.y. angliavandenių. Dažnas tokių produktų vartojimas lemia smarkų cukraus kiekio svyravimą kraujyje, dėl kurio užeina nenumaldomas potraukis saldumynams ir darosi sunku reguliuoti gaunamų kalorijų kiekį. Be to, jei didžioji dalis raciono susideda iš paprastųjų angliavandenių ir cukraus, organizme išauga trigliceridų lygis, o kartu su juo – diabeto, širdies ligų bei pakilusio cholesterolio lygio rizika.
Ilgą laiką buvo manoma, kad labiausiai širdies sveikatai kenkia bei blogojo cholesterolio lygį organizme pakelia riebalai, o ne paprastieji angliavandeniai. Todėl sočiuosius riebalus (pilno riebumo pieno produktus, raudoną mėsą) išstūmė augaliniai. Tiesa, tam, juos būtų patogiau vartoti, hidrinimo proceso metu buvo pradėta keisti jų struktūra. Taip jie virsta transriebalais, organizmui kenksmingais net ir mažiausiomis dozėmis. Todėl renkantis perdirbtus mažo riebumo produktus verta gerai pamąstyti, ar mažesnis kalorijų skaičius tikrai atperka sveikatai daromą žalą.
Nors riebesniame maiste yra daugiau kalorijų, kartu jis – gerokai sotesnis. Priešingai nei žemo riebumo produktai, riebieji slopina alkio hormono grelino išsiskyrimą, todėl suvartojama mažiau maisto. Beje, liesa dieta paprastai reiškia daug angliavandenių turinčią dietą, kuri taip pat lemia viršsvorį.